Mamici de iulie-august 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Lucia . La noi Christian a fost singurul nume cu care am fost amandoi de acord. Si vrem sa-i spunem Chris . Sper ca al doilea nume sa fie Bogdan, dar inca "negociem" ptr asta.

36+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Ashera!
Oaana ti_a iesit super perna! Paturica tot tu ai confectionat_o?

MADA 33+, cu Emily

Noi doi+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexi22 spune:

felicitari pt toate mamicile care au puisri in brate!!!!!!!

35+giulia rebeca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

lorina si mamii multumim pt povesti. fiecare are farmecul ei.

mamii dulce foc si pustiul tau. te cred ca nu te mai saturi de el.

cristina am vazut si pozele cu ingrid. tare fumusica .

nico35+ 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Fetele, pe voi nu va doare nimic ? Ca eu de doua zile am niste dureri de burta, de parca asi fi la menstruatie. Dar nu sunt contractii, sunt asa constante si se accentueaza daca ma ridic in picioare sau daca merg. Aseara am avut si eu prima contractie cu adevarat dureroasa : am transpirat instantaneu si nici sa respir nu am mai putut. A fost tare naspa. Si a tinut cateva minute, nu secunde cum ma asteptam eu. Am luat si ieri si azi no spa si stau cumintica in pat. Eu cred ca nu e nimic grav, ca doar se pregateste organismul ptr nastere. Nu am pierdut dopul, nu mi s-a lasat burtica. Voi patiti din astea ?

36+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ashera, wellcome to the club!
stai sa ajungi pe la 39 si ceva!

Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 5 ZILE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

mamii, trag si eu un pic de falcutzele lui Alex, se poate? Asa un bebitzoi dragalash ai, nu-i fie de deochi!

Ashera, durerile alea ca la ciclu tot cu contractiile au de-a face, asa ca mai stai un pic cumintzica, nu strica sa stea bebe in burtica pana peste 38 de saptamani. La capitolul dureri, eu le experimentez acum pe cele de bazin. Zici ca mi se desfac oasele la fiecare miscare, foarte ciudata senzatie. Si neplacuta, fiindca as tot face o multime de chestii marunte prin casa si tarai un picior dupa mine de parca n-ar fi al meu. Si cracanata si schioapa! Ma mir ca mai vine barbatul meu acasa la timp si cu zambetul pe buze.

LIA si domnita Miruna Demetra
Inca 2 saptamani si apoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Fetelor multumim mult pentru toate urarile si pentru aprecieri.
Alessia mea e foarte cuminte deocamdata, mananca si doarme, plange doar daca ii este foame sau daca are ceva rusinos in pampers. Nu poate sta cu nimic in pampers ca sesizeaza imediat si vrea spalata. Dupa, e iar cuminte. Se scoala noaptea cam de 2 ori si papa, ziua papa la fel, nu prea are mami insa ce sa-i dea deocamdata, doar putintel asa ca mai completam.

Povestea nasterii este chiar frumoasa as putea spune, am mers la spital vineri la control si am ramas acolo, m-a pacalit dl dr pana aproape in sala de operatii .

Nici o greutate asteptata nu s-a adeverit, nu m-a durut sonda pt pipi nici la punere nici cand au scos-o, operatia in sine a fost foarte ok, am avut rahi-peridurala, nu mi s-a facut rau in timpul operatiei, nu mi-a scazut tensiunea, am stat si am asteptat, bebe a luat 9 si 10, nu a avut nevoie de nimic dupa operatie, mi-au dat sa o pup si mi-au adus-o la san in cateva ore in aceeasi zi. Pusul la san des insa mi-a facut rani si abia abia au trecut astazi, sau hai de ieri, asta a fost foarte dureros.

Noile norme spun ca mami sa stea cu bb in camera chiar din prima noapte chiar daca e cezariana, Alessia a stat cu mine si i-am dat sa pape insa nu era prea mult si a primit completare acolo impreuna cu toti bb-ii.

Asistentele niste scumpe pe toate turele, nu-mi venea sa cred, in permanenta o asistenta la mamici si una la bb-i care veneau atat de des, si erau atat de dragute!

Prima noapte am stat la postoperator cu tot cu bebe si a doua in salon nou, cu rate pe pereti, cu pat inclinat dupa dorinta si butoane pt asistente (care apareau in 3 secunde cu zambetul pe buze) sa nu-mi vina sa cred.

Erau 3 fete cu 3 patuturi mici de bb, televizor (am vazut toate reluarile la Dansez pt tine si cateva filme)

Dureri...doar prima runda de dureri mai rea, dupa ce pleca anestezia si-mi simteam picioarele, insa am avut cateter lasat si mi s-au administrat calmante, in secunda 2 vroiam sa vina lume, sa vorbim sa povestim. A doua runda de dureri dupa ce trecea calmantul, mai usoara si tot asa.
Datul jos din pat - o poezie, insa ma plimba sotul cate 2 minute pe hol, iar in pat, iar 2 minute pe hol iar in pat, asta a fost mai greu a doua zi. Pe el l-au lasat sa stea cu mine tot timpul, mai putin noaptea, inclusiv in toaleta din salon a mers sa ma ajute sa ma schimb de camasa de noapte pt ca o patasem.
Am stat doar 2 nopti, a fost ok, am plecat cu geanta pe umar si ochelari de soare la ochi (era un soare...de bb nu stia unde sa se ascunda pana la masina ) sincer a fost o experienta mai mult decat frumoasa, mai ales avand in vedere ca ma asteptam la tratamente rele si la dureri mai lungi daca nu mai intense.

Acasa nu mi-am mai luat calmante, numai un nurofen, acum ma misc foarte usor, am facut baie (cu tot cu plete spalate ma aplec, ma ridic.
Nu fac insa nimic prin casa pentru ca mai dorm cand doarme fetita ca noaptea sa pot sta daca are cerinte deosebite.

Scuze pentru placinta de poveste lunga, insa vreau sa fiti curajoase si pozitive pentru ca se poate sa fie si bine. Emotii sunt oricum, insa luam fiecare pas la randul lui si in spital si acasa, si le rezolvam intr-un fel sau altul pe toate.

Va pupam mult

Clau si Alessia Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Fetele uitati-va pe Realitatea: a avut loc un accident feroviar in Ucraina care transporta fosfor.Trenul a luat foc si s-a format un nor toxic care se se afla la 90 km de granitza Romaniei cu Ucraina

Eu i-am spus lui mama sa stea in casa si sa nu mai mearga la plaja cu Victor!

Ile 39+ si Victor ( 22 dec 2005)
AMR 5 ZILE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Claucia, multumim ptr poveste si ptr incurajari . Cum povestesti tu, totul pare atat de frumos si usor ! Sa dea DD asa sa fie ptr toate fetele intalnirea cu bb ! Sa-ti traiasca printesa cea cuminte si frumoasa !

36+

Christian

Mergi la inceput