Mamici de iulie-august 2007 (79)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Dana, povestea noastra nu e extraordinara - am facut ceza la prima ora intr-o joi, am dormit frumusel, dupa care m-am "trezit" cu comoara urlatoare si nedoritoare de tzoanca in salon cu inca 3 bebeloi. Dar ceva idilic tot exista, ca in orice poveste. Oricum pe Creanga nu-l pot egala

A fost odata... o zi de joi, 5 iulie, cand emotiile stateau carca pe cocoasa mea. Tonus moral super... Ca in comentariile alea de la scoala in care se tot vorbeste de "comuniunea om-natura", incerc o incredere oarba in firea mea, in optimismul si puterea mea de pe ultima suta de metri. Operatie... ce operatie? Mai important era faptul ca urma sa o vad pe bebelina mea scumpa, urma sa vad cum arata, ce mutrite face, sa o aud scancind, sa ii simt degetelele inclestandu-se pe sanul meu... ca-n povesti, deh, urma sa-mi croiesc si eu marea poveste...
8.30 in sala de operatii... anestezista - foarte draguta. Ma intreaba daca am emotii... s-a referit la operatie. Ii spun doar ca vreau sa o vad pe fetita cat mai curand... Rade... Dincolo de geamurile salii ma privesc nasa cu prietena mea rezidenta si apoi am aflat ca a venit si sotul. Au urmarit o parte din operatie si apoi au facut primele poze Lorinutei care urla din toata puterea A pastrat un episod de plans si pt mine, cand m-au trezit sa-mi vad papusa . Ma strigau "mama Manolea" si m-am simtit fericita. Lorina era rozioara, acoperita pe fata cu un strat albicios, mi-au pus-o pe umar si cum mi-au eliberat mainile, am si prins-o la mangaiat
9.00, sau 9.01 dupa ceasurile unora , s-a nascut Lorina Maria.
M-au dus la reanimare, mi-au mai aratat-o o data, au venit si "privitorii" mei emotionati sa ma felicite. In euforia mea am butonat telefonul, am dat veste in tara , apoi toata ziua am privit norii pe fereastra, erau superbi pt mine, iar ziua avea parca alta culoare.
6 iulie - am reusit sa o vad mai pe indelete, am tinut-o in brate, am mangaiat-o, dar nu m-au mutat cu ea in salon - nu aveau locuri libere la bebelusi. A venit o idee de laptic.
7 iulie - sunt in salon cu scumpetea mea. Nu ma satur s-o privesc cum doarme ea de frumos . Ii fac fotografii de cate ori face vreun gest - mama capiata . Vine ora mesei - bebe nu stie sa traga de tzoanca, noapte cu urlete... si povestea continua... acasa
Acum papa laptic cu multa convingere , numai programul ei o da pe mami peste cap.

Am incercat sa o fac de un Creanga, dar povestea noastra e simpla, dar frumoasa pt ca ne-am vazut visul cu ochii. Inca ma mai intreb daca e a mea copila aia maruntica din patut, daca eu am fost in stare de asa ceva, daca ea e cea care a crescut atatea luni in burtica mea. Oricum, mamele mai experimentate imi vor spune ca va trece faza asta si voi avea alte trairi, poate mai putin idilice sau euforice. Stiu ca asa va fi, dar pana atunci...


Lavinia-nasica de moflea si mami fericita de Lorina Maria



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Ioana eu ti-am dat neste idei despre cum poti umple timpu acasa: te apuci sa chituiesti gresie, faianta, parchet.........etc
sa dai cu lavabil pe unde s-a murdarit peretele. hehehehe. sau poti sa zaci ca o leguma doborata de caldura. apropos de caldura , am vazut pe net ca vineri o sa fie 41 grade la umbra. slava Domnului ca am aer conditionat. si cand ma gandesc cat m-au acuzat toate cunostintele ca ce-mi trebuie...........acu ele sa moara de cald si eu de ...........placere

+36 cu bebe baiat
mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

mi-am amintit ca vroiam sa va intreb ceva: cand nasti, natural sau cezariana te leaga de maini? si cu picioarele cum e?

+35 cu bebe baiat
mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madabout2003 spune:

Buna dimineata!
Mamii ce usor ai nascut, pai asa sa tot nasti.. Oricum eu am ajuns la stadiul in care vreau sa nasc si gata, chiar daca o sa ma doara, vreau sa imi vad bebelusa!!!
Lavinia mi_au dat lacrimile cand am citit cum scrii de Lorinuta ta!
Andra am admirat-o pe Mara! E o frumoasa!!
Gogosel bine ai venit printre mamici si alte gogosici!
Simo ! Maine aflu si eu vesti despre Emily ca n_am mai vazut_o de o luna! Apropo aici tot o data pe luna e controlul pana la sfarsit, adica ma duc maine si urmatorul control e pe 16 august si apoi cand nasc...mi se pare cam rar!

MADA 33+, cu Emily

Noi doi+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Ile, Ioana multam fain pt sfaturi. Am sa incerc chiar din seara asta. Lumina mare nu o tin deschisa noaptea, am doar o lampa de birou aprinsa ca sa o mai vad noaptea si sa nu ma impiedic cand o iau din patut.

Ioana socrela e indragostita de nepoata ei, e si singura fetita din neamul ei. De cand am venit acasa ne mai ajuta cu una sau alta. Si eu o las, ca nu prea ma descurc singura, cu tot orgoliul meu

Lavinia-nasica de moflea si mami fericita de Lorina Maria



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Lavinia, ce ma bucur ca soacra te ajuta!
Mihaela, ca bine zici, mai am citeva camere de varuit, ar trebui sa pun osu' la munca.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Lavinia din tot sufletul iti spun ca, in aceasta povestioara, cred ca l-ai depasit pe Creanga. Ai un farmec aparte de a scrie si era pacat sa nu ne bucuri si noua sufletele. Sa va dea Dumnezeu sanatate.

Ile . Nu ma uitasem inca amanuntit in ele intrucat le pastrez ca rezerva pentru cand nu mai am ce citi.

Dana S40 cu Daria Stefania

AMR 2 zile pana la DPN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Eu m-am apucat sa dau cu mopul prin casa. Poate ma apuca si pe mine vreo contractie si in plus mai racaresc casa

Dana S40 cu Daria Stefania

AMR 2 zile pana la DPN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Smaranda are deja peste 3.600 g, la 37s implinite azi, si e lunganca rau, iesita din graficul cu cele 40 de saptamini (are femurul 79 mm).

Ah, si mi-a iesit candida, asa ca dr mi-a dat sa iau gynofort, doza unica; am cumparat medicamentul dar n-am avut curaj sa-l 'implementez' aseara.

Ioana, mama Mirunei (25.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Mada, Dana sar'na

Ioana da, ma ajuta, si cred ca de fericita ce sunt parca nu imi mai este asa de nesuferita

Lavinia-nasica de moflea si mami fericita de Lorina Maria



Mergi la inceput