Mamici de septembrie-octombrie 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

buna burtici,

eu sunt pe la serviciu, ma plictisesc
Annisia, arati super graviduta; esti mai rotunda la fata, ai mai multa carnita pe tine, esti mai draguta asa
Gema, si eu tot cu desagele...Car sarsanaua dupa mine cu fructe, ceva de rontait, casoleta cu mancare, ceva dulce, etc. Asta e, mai am si eu 2 saptamani, pana pe 1 august si apoi concediuuuuuuu
abia astept

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

Annisia- si eu sunt tot cam in situatia ta cu nunta, am zis sa facem cununie religioasa la anul, in sept, cand o sa aiba bebe un an. Dupa cum vezi, TOATE fetele au zis la fel, ca iti sta mai bine asa mamica. In primul rand la fata, pt ca te-ai mai ingrasat, ai trasaturile mai calde. In al doilea rand ai mai schimbat si stilul vestimentar (zic doar dupa ce poze ai trimis, am inteles ca mai ai in stoc si mai bune), dar si freza si culoarea parului. Ce ai pe cap acum :) te avantajeaza mai mult. Si mai pastreaza cateva kg de la sarcina, macar vreo 5. Daca iti zicem toate, iti dai seama ca nu te consolam, pur si simplu asa credem noi ca iti sta mai bine mai rotunjoara.

Azi dim. m-am trezit cu un ranjet pe fata gandindu-ma la voi, iar am dormit de la 12 pana la 6 dim si apoi iar pana la 7. De cand ne-a zis Roxana cum a dormit saraca in fotoliu asa m-a cuprins o mila...imi inchipui exact prin ce a trecut, starea aia de veghe de nici nu dormi, nici treaza nu esti si te mai chinuie si arsurile. Eu de 2 zile am scapat de arsuri, mananc doar pana in ora 5 dupa amiaza si gata. Sau seara ceva foarte putin. (ca mi-e cam foame).

Joi ma duc si eu la eco la dr. Iosup si am emotii ca la fiecare ecografie. Sper sa fie totul bine. Ma astept ca bebe sa aiba cam 1800 gr, la 27 sapt. avea 1313gr.

Miercuri ma duc la medicul de familie sa vb de prenatal. Se plateste ceva, in afara de o mica atentie? Eu cred ca din sapt. 33 e ok sa intru in prenatal, nu? Asta inseamna 30 iulie.

Cam atat....
Pupic la fetite cumintele!

urmychance31baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Hop si eu sa va spun buna dimineata!
Pe mine ma framanta tare ca nu mai stim nimic de Maruntika-ea avea si ceva probleme. Sau poate a scris intre timp, cat n-am fost eu atenta... Daca stie cineva ceva de ea, va rog sa-mi spuneti si mie.
Carpatina, bine ai revenit, draga mea!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Buna burtici, iata ca aparusi si eu...

Saptamana trecuta am fost la medicul de familie si dupa ce ca m-a enervat de era sa-i aplic vreo doua, pentru ca mi-a zis ca am pus prea multe kilograme (adica 7) si ca o sa nasc greu si alte texte de genu asta... imi spune ca saptamana viitoare( la 32 saptamani implinite) trebuie sa merg sa-mi faca o injectie, nici n-am intrebat-o despre ce e vorba, stiti voi cumva?

Apropo de analize, maine ma duc si eu sa le fac, sper sa fie bine...

Pupici la burtici... 31

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

poate o fi vorba de injectia antitetanos....


Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Neata, burtici dragalase!
Noi am ajuns deja la birou.
Raportam o noapte cat de cat linistita, in sensul ca a fost lipsita de arsuri. In rest, am adormit foarte greu pentru ca a fost tare cald, am adormit pe la 12, dupa ce m-am foit si fatzait o groaza ptr ca nu imi gaseam locul. Am adormit cu fereastra deschisa, cred ca asta m-a facut sa adorm.
Sambata am avut niste prieteni in vizita la un gratar pe terasa, si am adormit tot pe la 12, dupa ce alergasem toata ziua de nauci prin magazine.
Ptr ca nu am gasit si patut si comoda cu caditza incorporata, la aceeasi culoare, am hotarat pana la urma sa nu mai luam comoda cu caditza incorporata si sa luam o comoda normala cu mai multe sertare, am si luat-o de la Ikea iar tati o sa o monteze azi, asa ca vom cumpara patutul exact aceeasi culoare ca mobila din dormitor.
Am mai cumparat cateva hainute de la Next ca erau reduceri si o paturica cu Disney de la Debenhams.
Pentru carutz am dat comanda ca nu aveau culoarea care o vroiam noi, si au zis ca in 2 saptamani il aduc si ne suna ei, cantar nu am gasit, mai trebuie cautat.
Cam atat din cumparaturile de sambata.
Continuam operatiunea.


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Rodicamaries, peste tot am citit asa, referitor la kg care trebuie luate in sarcina:
- in primele 4 luni trebuie luat cate 1kg pe luna
- in urmatoarele 5 luni care au mai ramas, trebuie luat 0,500kg pe saptamana, respectiv 2kg pe luna.
Total 14kg.

Eu pana acum am luat aproape 8 kg, cand am 7-7,5 cand am 8, depinde de cand ma cantaresc, si azi am implinit 31 de saptamani, deci mai am 9 pana la 40. Asta inseamna ca pana nasc, va trebui, conform graficului, sa mai pun 4,250kg, si ar insemna 12,250kg. Deci si la tine cam la fel.
Lasa in pace idioata de doctorita ca poate din invidie a zis ca ai pus mult. Mai sunt di femei din astea idioate.
Eu consider ca, atata timp cat totul evolueaza cum trebuie si bebe e bine, restul nu mai conteaza, indiferent ca am pus mult sau putin, ma refer la kg.
Am avut o perioada in care imi faceam griji ca sunt slaba, asta din cauza ca toata lumea imizicea ca sunt uscata. Acum am invatat sa pun la spate si sa ignor afirmatiile celor din jur. E mult mai sanatos.
Pupici si sarcina usoara inc ontinuare!


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

am uitat sa va spun ca mi-am luat pompa de san Avent-Isis
din Carrefour - 2 mil. lei
am mai taiat ceva de pe lista

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Nana multumesc de incurajare, inseamna ca sarcina noastra e chiar dintr-o zi, azi am implinit si eu 31 saptamani, nu stiu pe ce si-a bazat afirmatiile dar si mie mi se par nejustificate.

Si tie iti doresc sarcina usoara, si cine stie poate o sa ne fie bebeii dintr-o zi...

Pupici...
Rodica 31

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

quote:
Originally posted by toma_lly

am uitat sa va spun ca mi-am luat pompa de san Avent-Isis
din Carrefour - 2 mil. lei
am mai taiat ceva de pe lista

Tomitza 32+ Natalia Ioana

Poze cu mine gravidutza
www.flickr.com/gp/9702061@N05/jGo9d1" target="_blank">Lucruri pt Natty
Nunta-11 iunie 2005





manuala?

Emma 30+

Mergi la inceput