Mamici de septembrie-octombrie 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Gema, si eu am emotii pentru miercuri. Ultima data bb al meu era cu 3 saptamani mai mare, ceea ce inseamna un DPN pe la jumatatea lui august...Asa ca astept si eu cu interes sa vad ce se intampla.


Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by gema

Sim, si eu stiu ca pleaca in concediu de pe 24 iulie....
Uffffffff, ce se mai plimba doctorasul acesta al nostru.
Sper sa fie aici la nastere........dar oricum am inteles ca are 2 rezidenti super de treaba.
Si apropo de rezidenti, stii ca am discutat o data ca, eu nu luasem in calcul ca trebuie "sa dam" si pe la ei ceva, la nastere.
Poate ma ajuti putin, ca eu habar nu am care este treaba cu ei.

Cat despre analize parca trebuie sa repetam cultura de col, secretia si analizele de urina..........parca asa vorbeau fetele pe la usi pe acolo. Vom vedea........



E plecat in perioada 24-31. Am auzit ca dupa asta abia prin octombrie mai pleaca. Are 2 rezidenti super. Eu am cunoscut-o pe Ioana deocamdata. Despre repetat analize, eu pana nu aud de la el nu cred nimic.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Neatza!
Ati avut chef mare de scris in weekend . Noi am fost la Rasnov si era asa placut... am fost si la un gratarel. Insa ne-am intors aseara tarziu. M-a obosit asa de tare drumul ca am picat ca avionul si parca as mai dormi un pic...

Am vazut ca vorbeati de miscarile lui bebe. Pe site-ul pampers am citit ca se face asa:
Numara pana la 10. Mai multi medici recomanda mamelor sa numere miscarile copilului de la intrarea in al treilea trimestru de sarcina. Uite si de ce: cam pe la aceeasi ora a zilei (daca este posibil, in momentele in care copilul este cel mai activ), stai linistita si cronometreaza cat de mult timp trece pana la cea de a 10-a lovitura, rasucire sau vibratie de orice fel. In mod ideal, ar trebui sa dureze mai putin de o ora. Mai multe femei sustin ca nu dureaza mai mult de cateva minute, in functie de momentul zilei. Daca insa trece mai mult de o ora, incearca sa iei o gustare usoara, aseaza-te culcata si ia-o de la capat. Daca in continuare nu simti nimic, suna medicul. Tine minte: sunt perfect normale perioade de 30-40 minute fara miscare; copilul mai si doarme. Daca insa stai linistita ar trebui sa simti copilul cum se trezeste cel putin o data in interval de o ora.

Tot acolo am citit ca pepenele galben ar atenua arsurile... asta daca mai vrea careva sa incerce ceva contra arsurilor.
pentru fetele care nu se pot odihni si/sau au arsuri.

edit pentru ca nu se vedeau diacriticele




Mad cu Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Gema, nu ai PM activat.
Sabina, tare frumoase pozele.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

sim ,gema
o sa intreb moasa de trebe sa le fac si eu.pana acum nu mi le-a cerut,sper nici sa nu mi le ceara mai ales ca nu am avut probleme!



danielle 30+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Eu sunt rupta de somn si mi-e cald de mor. Mi-am scos de la frigider o felie uriasa de pepene si o las sa se incalzeasca putin dupa care sar pe ea. Poate ma mai racoresc si eu. Oricum, cred ca pe la 12 ma bag in scutece ca nu se mai poate asa.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Buna dimineata si de la noi..au venit caldurile si pe aici..abia acum va inteleg pe voi fetele din Buc...
Dormim binisor... mai bine zis ne perpelim pe toate partile...arsuri mai putine...bem multe lichide reci ..ca asta face bine... deja e foarte greu cu toate...Ne-am plimbat in we prin Bayern...a fost ff cald dar placut..
Annisia... fost-ai tu ce-ai fost dar acum esti mult ..mult mai dulcica ..sper sa nu te schimbi prea mult dupa nastere...te,,coafeaza,, ceva kg in plus...scheletron semanai cu Delia Matache ..blonda...si ea are doar voce faina...deci...ramai asa cu stralucirea de acum..
..pt fetele din strainatate..m-am interesat pe aici si la spital nu ne trebuie decat hainute pt scos bebe..asta daca ai ..daca nu iti da din spital...pt mama...orice ai de acasa e ok , numai ca consumabilele,chiloti ..totul e de unica folosinta si se da din spital..se presupune ca sunt sterile si nu trebuie sa aduci de acasa...


carmen 31s Oana Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Sim, daca as stii ca activez PM as face-o crede-ma, dar eu nu ma pricep asa ca daca vrei sa ma ajuti, dupa ce mananci pepene, ti-as fii recunscatoare.
Apropo de pepene si eu sunt ahtiata dupa el, imi iau si la servici cate o felie + alta traista cu fructe de sezon si mancare. Sunt ca un magar cu desage.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Da, f cald , f. cald si pe aici. O sa ma duc sa platesc niste facturi pana nu se incalzeste si mai rau.

Irina C, interesant sistemul cu wrapul, mai citisem si eu tot aici pe forum despre el. Dar mi se pare ca nu se gaseste inca in tara. Eu m-am uitat pe la site-urile cu produse de bebelusi, dar aveau numai marsupiile clasice. Marsupiu cred ca o sa luam si noi, ca sotul a zis ca el se ofera sa o poarte pe micuta.

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Gema, trebuie sa intri la Profil personal si ai acolo o optiune. Mie nu imi mai arata pt ca e activat deja.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput