Mamici de septembrie-octombrie 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

da` ati scris mai gagici,nu v-ati lasat
sim m-ai fracut sa rad cu prestatul.al meu sot zice ca ii e rusine de bebe sa si ii e frica sa nu ne turteasca
aeperju ce norocoasa esti.ce nu as da ca si sotul meu sa fie bucatar...
irina bors de sfecla cu samantana
gabriela refacere rapida prietenei tale.

mai fetelor.m-ati zapacit cu mancarurile moldovenesti (eu fiind din suceava )
am fost in oras,am cumparat absorbante allways,vata,servetele ptr. bebelusha,jucarii,pudra ptr. curuletz si bineinteles ca nu m-am putut abtine si am luat o pereche de pantalonei

ma duc la terminat de calcat hainute si la gatit.v-am tzucat



danielle 30+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Ia mai terminati cu preparatele moldovenesti! Fina mea e din Moldova si confirm si eu, superbuna bucataria din Moldova! Dar nici cu cea ardeleneasca nu ne e rusine!

Roxana, multumesc mult! M-ai linistit! As fi fericita sa stiu ca s-a intors si micuta mea! Dar am un sentiment ca DA! Pai in cazul asta e mai bine acasa! In plus tu stai la casa si aveti si piscina, asa ca e chiar bine!

Danuta, boabe de orez nefierte?ca nu am mai auzit...sa stiu si eu! Lasa ca mai vb tu cu medicul tau, dar eu zic ca daca totul e ok, merita nasterea naturala!

Dani, multumim! Da’ stiu ca nu te lasi cu cumparaturile!

Da, Myral, ai dreptate, nu neaparat tot intervalul ala de travaliu inseamna ca mori de durere! Eu am mai zis-o, nu sint speriata, poate doar inconstienta!

Annisia, pe unde esti? Cu zugravii?


Gabriela 31+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Bine v-am regasit, dragi

Vad ca toate va plangeti de caldura, indiferent daca asta inseamna 38 sau 16 grade . Ramonarosca, te rog povesteste-le tu ce inseamna caldura+umiditate - noi am fost anul trecut 7 zile in Doha si de atunci ne-am schimbat sistemul de referinta vis-a-vis de notiunea "caldura". Ti-am vazut aseara pozele alea de la Doha City Mall si mi-am amintit de experienta aceea ( noi am fost in august, adica fix cand e mai cald ).
Azi am fost si eu la Mall in Vitan, citisem aseara pe DC ca sunt reduceri la Mothercare si am zis sa merg sa arunc un ochi. Din pacate reducerile nu erau pt bebelusi, asa ca dupa ce am facut turul tuturor magazinelor de copii si nu am gasit nimic sa-mi placa si sa nu fie la un pret piperat, am mers si la Debenhams, ca tot pe voi v-am auzit. Am luat de acolo 2 pijamalute de-alea cu labute si cu maneca lunga, ma gandesc ca in asa ceva o s-o scot pe bebelina din spital. A, si cand am plecat am trecut pe la G'market ( sau Gima, sau cum se mai numeste acum) sa luam ceva de mancare si am gasit acolo salopetele cu labute de la Rombaby si am luat 2 bucati (15 ron/bucata). Mai aveau si body-uri cu 6 capse de la Rombaby la 9.5 ron, si mai aveau si alte marci, dar m-a grabit sotul, el trebuia sa ajunga la ora 15 la munca, asa ca era contra-cronometru. Am lasat-o pe alta data, dar am vrut sa va zic ca daca va intereseaza, puteti cauta si pe acolo.
Hi,hi,hi, danielle, vad ca nu te-ai putut abtine... Serios vorbind acum, te inteleg... Deja acum cand ma duc prin mall sau hipermarket, ma infiintez la raionul de bebei si nu-mi vine sa plec de acolo daca nu iau ceva
Roxana, bine te-ai intors acasa ! Ai venit la fix, sa prinzi si tu saptamana asta de canicula
Oare Sabina sufera si ea de caldura la munte ? Nu creeeeeeed, ce bine de ea...
Revin !

Luy 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Am citit si eu pe hotnews.ro despre norul ala. Cica vagoanele au explodat luni dupa-amiaza, deci au trecut deja cateva ore bune.
Eu reusisem sa adorm putin cu televizorul deschis pe Realitatea si la un moment dat a inceput sa pocneasca ceva la spatele lui de am sarit ca arsa din pat. Acum l-am inchis de tot, il astept de domnu' inginer sa vina acasa diseara sa vada ce e cu el.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi_ana25 spune:

vad ca v-a prins febra cumparaturilor pe aproape toate asa ca am fost sa vorbesc si eu cu moasa despre bagajul de spital si am ramas interzisa cand am vazut cat de putine trebuie sa iau, eu citisem listele voastre...iata ce mi-a spus: 2 pachete mari de vata,chiloti cat mai comozi, fasa sterila, ser fiziologic, glicerina boraxata servetele umede si cativa pampersi, iar ca imbracaminte pentru mine si bebe nimic, trusoul bebelasului il asigura spitalul, hainutele de scos din spital le aduce sotul, iar mie mi se da voie doar cu papuci...de biberon nici nu se pune prob;ema pentru ca in cazul in care este nevoie de supliment i se va da cu lingurita de catre asistenta...am intrebat de pompa de muls si mi-a zis ca la spital au 2 pompe electrice, dar nu prea a fost cazul sa le foloseasca...nu stiu ce sa mai cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Mai fetele..m-ati inebunit si eu tot moldoveanca la origini de la Husi, dar adoptata de mai mult timp la Brasov..si m-ati terinat cu mancarurile... eu si aici in Germania tot moldoveneste gatesc...desi sotul e ardelean le prefera....nu vreau sa-mi fie cu suparare..dar mancarea ardeleneasca..asa si asa...daca vrei sa mananci sanatos..da o tura prin Moldova si nu uiti niciodata
Trecand acum la subiectele noastre ..la mine bebelina misca de cateva zile f tare.. ma incomodeaza as putea spune..ma sperie, e rau ca e prea miscareata?
De restul nu mai spun ..picioare umflate, somn asa si asa...cu caldurile suntem ok..rezistam..

carmen 31s Oana Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by georgi_ana25

vad ca v-a prins febra cumparaturilor pe aproape toate asa ca am fost sa vorbesc si eu cu moasa despre bagajul de spital si am ramas interzisa cand am vazut cat de putine trebuie sa iau, eu citisem listele voastre...iata ce mi-a spus: 2 pachete mari de vata,chiloti cat mai comozi, fasa sterila, ser fiziologic, glicerina boraxata servetele umede si cativa pampersi, iar ca imbracaminte pentru mine si bebe nimic, trusoul bebelasului il asigura spitalul, hainutele de scos din spital le aduce sotul, iar mie mi se da voie doar cu papuci...de biberon nici nu se pune prob;ema pentru ca in cazul in care este nevoie de supliment i se va da cu lingurita de catre asistenta...am intrebat de pompa de muls si mi-a zis ca la spital au 2 pompe electrice, dar nu prea a fost cazul sa le foloseasca...nu stiu ce sa mai cred...




Cand citesc ce scrii si cand stiu care sunt conditiile in spitalul din Targoviste, ptr ca tocmi ce a nascut o buna prietena de-a mea iar anul trecut fina mea, imi vine a crede ca scrii despre alt spital. Poate esti plecata din Targoviste si nu este vorba despre spitalul judetean, atunci imi cer scuze, sau poate vorbesti de rezerva gen garsoniera, care se da numai cu pile si cu programare dinainte, asa cum au facut si prietenele mele, atunci da. Dar conditiile in spital, la meternitate mai exact. sunt cu totul altele.
Nu se uita nici naiba la tine daca nu cotizezi asa cum trebuie, sunt asistente si asistente, unele mai sictirite decat altele.
Din punctul asta de vedere ma bucur ca nasc aici, chiar daca printre straini, macar de la astia nu am pretentii de la niciunul, desi sunt sigura ca se vor purta la fel ca si cu ai lor.


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Nana , ai dreptate, ma indoiesc ca prin Ro or fi asa spitale ...nici la Brasov nu stau bine deloc ..am trait o faza acolo..cand am vrut sa-mi fac o radiografie la plamani si nu aveau un aparat ca lumea si m-a ascultat doctorita cu urechea si a zis ca sunt Ok...am tacut asta e...ce poti sa faci..
am o prietena care a nascut de curand ..nu spun unde ..oricum in Ro ...si dupa nastere nu le dadeau voie cu chiloti doar cu tamponul ala de vata de nu puteau sa mearga nici pana la toaleta..cica trebuia sa verifice medicul mirosul si culoarea lohiilor... si sa nu fie imbracate ..o mai mare tampenie nici ca am mai auzit.. si mai am multe exemple dar sunt macabre de-a dreptul

carmen 31s Oana Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Asa ca.. fetele pastrati listele si faceti bagajul ca nu se stie niciodata...

carmen 31s Oana Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Ia uite cum ies la iveala moldovencele una cate una

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput