Mamici de septembrie-octombrie 2007 (47)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Sim, haide ca stiu ce inseamna. Cand am fost in iunie in concediu in Ro, ultima saptamana a fost cumplita. Simteam ca nu mai trec zilele sa ajung inapoi aici la racoare, desi imi doream atat de mult la caldura. Aici duminica au fost 22 de grade, am fost in parc si ne-am plimbat, iar cand am ajuns acasa am constatat ca sunt al naibii de rosie, ma bronzasem ca tractoristii. Nu mai zic ca era sufocant. Nu stiu care e treaba, insa aici gradele sunt cu totul altfel decat in Ro, poate si din cauza oceanului.
Irina, daca nu bate vantul e totul ok. Cum bate vantul oceanic se face rece imediat.


Nana, 31+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

quote:
Originally posted by Andries
ce nu inteleg eu: de ce acolo nu se mananca spanac, urzici, conopida? sau ciorba de loboda?

Andries



Habar nu am de ce. Sincer, mie nu prea imi place ciorba de loboda sau spanacul. Probabil obisnuinta e de vina. Urzici mai mananc - fie in ciorba, fie cu orez, dar nu prea des si nu prea multe . Conopida a inceput sa imi placa dupa ce m-am mutat aici, dar nu ii place sotului, asa ca nu ma omor cu gatitul ei.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Nana, faceam si eu haz de necaz. Cica de maine e si mai cald pana la sfarsitul saptamnii. Cred ca o sa ma topesc. Daca astia dau avertizari de 39-40 grade la umbra...cate vor fi de fapt?
Andries, de ce te supara coltunasii?

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Da, cica vineri o sa fie cea mai nasoala zi, cea mai caniculara. Ufff!

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

pentru ca imi e greu sa intind foile acelea subtiri, nu sunt eu prea indemanatica la intins foi, pe urma trebuie taiate si apoi lipite triunghiurile cu umplutura si asta e o chestiune migaloasa rau...

de fapt foarte multe lucruri sunt migaloase la moldoveni, asta am observat eu, pana si salata de vara o fac altfel decat aici in sud, nu mai spun de alte salate... daca ai fost la o nunta traditionala in Moldova stii ce spun, eu am ramas cu gura cascata cand am vazut prune umplute, salata de peste afumat sau marinat asezat in straturi alternativ cu straturi de morcov fiert si sfecla si cartof, nu mai zic de clatite (blinci) umplute cu diverse combinatii si "trase" in smantana...sa mai zic?

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

ca sa nu uit sa mentionez cele cateva zeci de feluri de placinte (cred ca pe putin 20 de feluri) umplute cu orice, de la branza dulce, carne, cartofi, varza cu ou, visine, etc...coapte sau prajite.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Afibebe neaparat incearca supozioarele cu glicerina si prunele uscate.
Nana nu neaparat toate garvidutele au lipsa de fier...de exemplu eu nus deloc anemica.
Andries vrei sa innebunesti fetele...dupa ce ca e cald mai trebuie sa pregateasca ceva ptr pofte...off imi aduci aminte si de vaxantele din Bucovina.

Ali25si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Andries, stiu ce zici tu. Iar dintre toate soiurile de placinte, mie imi plac alea poale-n brau cu branza . Gata, nu mai spun nimic despre mancare sa nu ma ia fetele la bataie.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Sim
Picca erau unele in vanzare la 10 euro(de ex patuturi) si a ramas .
Danuta naturalul e cel mai bun

Ali25si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Aoleu in ce calduri am revenit. Noroc ca au reparat aia panoul de sigurante ca daca trebuia sa stau si fara AC muream. Poate reusesc sa dorm putin la pranz, daca vrea Alex. Apoi din pacate am drumuri, trebuie sa merg sa o tund ca i-am promis, sa trec pe la ai mei sa iau ceva, si pe la socri sa le duc cheia de la mare. Insa pana la 7 jumatate nu scot nasul din casa.

Mai lasati treaba si voi ca vad ca nu aveti astampar. Desi recunosc ca deja am planficat ordine si curatenie pentru zilele urmatoare, azi doar zac.

Simona, si la mine sta BB jos si am in continuare durerile alea ascutite. M-a apucat si in masina sezand. Sper sa nu fie cine stie ce.

Mada, cred ca am mai zis, eu l-am facut la sarcina trecuta, acum nu a mai fost nevoie ca e valabil 10 ani.

Gabi, stai linistita ca asa sta si BB al meu, acolo pocneste si el. Poate era mai bine la mare insa as fi ramas singura cel putin o zi si nu faceam fata cu Alex acolo. Azi erau 34 de grade cand am plecat si ma luase cu lesin numai pana la masina. Cred ca pe plaja era omor. Asa ca mai bine stau acasa, chem familionul daca e vreo problema. Si macar am piscina calda, nu ca marea inghetata.





Rox 33+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput