Mamici de noiembrie- decembrie ( 44 )

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Creem,multumesc pt raspunsuri...
La 12 saptamani si 5 zile am facut eco pt dublu test si acolo pliul nucal masura 2,3mm
Acum am 16 saptamani si 5 zile,am tot citit pe net ca valoarea translucentei nucale e f importanta intre sapt 11-14,dar de ce se mai masoara in eco pt triplu test???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

In mod normal nu se mai masoara pliul nucal ptr triplu test.
Eu cred ca valorile sunt foarte bune pentru 16 sapt. Greutatea pare cam mare...la mine la 16 sapt avea 136 gr.,poate iti mai spun fetele cat aveau BBii lor la 16 - 17 sapt. In rest masuratorile sunt apropiate de ale tale. Eu zic ca e totul ok si sa stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RGE spune:

..nu mai pot de mijloc..innebunesc de durere
..si cica la nastere se intensifica mai mult...DOAMNE se poate mai dureros de atat?...ca-mi taie rasuflarea ..parca ma rup de la mijloc...numai eu am durerile astea??

ROXANA de "ursuletz" 25+ GEORGE IONUT
"Doamne ajuta-ne sa ajungem sanatosi la termen!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:

Creem,in buletinul eco scria :
greutate(Shepard)=269 gr.
Nu stiu cine e Shepard asta,dar sper sa aiba parametri normali pt un bb de 16,5 saptamani!
M-ai mai linistit un pic,maine ma uc sa-mi fac analiza de sange pt triplu test,sper sa fie toate ok!
Alte viitoare mamici au bebici la varsta asta as de rotofei???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

creem ce gemuri ai cumparat?? vrem si noi... prin sapt. 5 de sarcina am fost la Billa si mi-am luat vreo 5 sortimente
rge stai putin intinsa si o sa-ti treaca, si pe mine ma mai doare! si.. perna de graviduta ai?
iulia pliul nucal e valabil intre 12 si 13 sapt. si 6 zile!



PUSSI 18+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Pussi, nu vroiam sa zic sortimentele ca sa nu va fac pofta..dar daca insisti: smochine, cirese amare, agrise, capsuni, portocale, afine, zmeura...nu am gasit de nuci, dar mai caut!
Roxi, si eu am avut saptamana trecuta niste dureri crunte de spate, cred ca am stat in curent sau am dormit dezvelita, iar de cateva zile ma dor toate articulatiile si il pun pe sot sa imi faca masaj cu Tamus, este o alifie din plante (cu untul pamantului) Mie imi face bine.

22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Iuliana, dar varsta fetala masurata echografic nu ti-a trecut-o, ca eu stiu ca aia e importanta la triplu test?
Mult succes maine la sange...eu maine ma duc sa fac un sumar de urina ca data trecuta mi-au iesit multe leucocite si sa nu am vreo infectie
Si trebuie sa-l conving si pe sot sa-si faca niste analize, ca de cateva zile sta numai la toaleta saracu, si nu ii trece nici cu imodium, nici cu ceai de menta, branza, orez...trebuie sa-l gugulesc si pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Am aparut si eu.
In sfarsit sunt in concediu si de aia scriu mai rar, ca ma relaxez.[D]

Nu am mai facut nimic interesant, asa ca nu am cu ce sa ma laud.
Aah, ba da... maine ne ia tati un laptop nou-nout, super smercher. Abia astept

Am avut de recuperat mult din urma si nu mai retin cine se plangea ca doctorul i-a spus ca e o problema cu pozitia fatului (sorry). Mie dr. meu mi-a zis ca pana in trimestrul 3 cand incepe sa intereseze, copilul se poate misca de foarte multe ori, asa ca nu s-a alarmat.
Eu intrebasem pentru ca la mine era tot timpul cu capul in jos si mi-era sa nu-l nasc deja

Iuli-ana pliul nucal este relevant pana la 14 saptamani. Cred ca ti-a trecut valoarea pliului nucal pe eco pt ca ai spus ca vrei eco pentru TT, si de obicei translucenta nucala este unul dintre parametrii care intereseaza in TT.
Mie ce mi se pare un pic iesit din grafic la tine este greutatea: 296g la 16 saptamani.
Bebelina mea avea 287 +sau-42 gr la aproape 20 sapt. (masuratoarea lui Iosup) si stiu ca era in grafic.


23+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Fetelor, buna, acum am picat si eu, am avut o zi tare agitata si inainte de a ma baga la dus am vrut sa va spun supararea mea: am fost azi la medicul ginecolog si dupa 3 ore de asteptare, cind eram deja plina de nervi, ma intreaba cite kg am luat pina acum si cind ii spun ca 5 kg - 5 kg si jumatate imi zice ca e mult...si ca sa ma mai urc pe cintar si am sa vad cit de mult maninc. Cum adica? Pai ma urc pe cintar in fiecare zi si de mincat nu maninc niciodata mult. E adevarat ca maninc mai des decit inainte ca mi se face rau daca mi-e foame si nu maninc macar putin. Si atunci ciugulesc cite ceva de 5-6 ori pe zi. Ca sa nu mai spun ca principala mea mincare sunt fructele, iaurtul si laptele...Sunt tare suparata, sa ma infometez nu pot. Nici nu-mi vine sa ma mai duc la doctor...

Si de azi am intrat in saptamina 21







bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

buna fetelor

Ca tot vorbeati de pofte... azi a venit un coleg la serviciu cu hamsii prajite Si mi-a fost jena sa-i cer.

Da am venit eu acasa si mi-a facut soacra peste prajit . Nu erau hamsii.. da a fost taaaare buuuun


Maine mergem la concert la rolling stones . Sper sa fie ok, sa-i placa lui muzica rock . Saptamana trecuta am fost la un film cu zgomote destul de tari si a protestat bebe...


a... ca tot ziceati de intepaturi.. eu am cateodata intepaturi in stanga, cam in dreptul splinei. Cred ca da cu piciorusele, ca la putin timp ii simt miscarile prin alte zone ale burticii

Alexandra 19+ si 70% Catalin

Mergi la inceput