* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 * (15)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

uite am revenit,
am gasit in engleza, recunosc nici nu am cautat in romana..

http://www.nhtsa.dot.gov/people/injury/airbags/Internet_Services_Group/ISG-Restricted/Buckle-Up%20America/pregnancybrochure/BUA_PregnancyNHTSAchange.pdf
http://parenting.ivillage.com/pregnancy/psafe/0,,44nn,00.html

primul e .pdf, dar are doar 2 pagini -e mai mult poster decat document

Monic

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Despre IR:

- multi doctori nu le baga in seama pana in trimestrul III deoarece atunci si numai atunci pot pune probleme cu adevarat fatului .
Daca in trim III sunt crescute exista posibilitatea ca fatul sa nu se alimenteze corect si sa rezulte un retard in crestere. Daca se observa stagnarea in crestere a bb se recomanda tratament sau nasterea prin cezariana de urgenta daca problema nu se rezolva prin tratament.

Daca acum la morfofetala se indica valori mai mari ale IR nu-i bai, cu cat sarcina creste cu atat valorile scad.

Eu am avut ''valori crescute '' la 12 saptamani dar nu7 ma impacientez pe aceasta tema .

IR ombilicala = 0,80 ( valoare normala ).

Flux cu spectru normal si valori crescute :
IR uterina dr = 0,84 ( val crescuta )
IR uterina stg = 0,73 (val crescuta )
Placenta = 1/2 de maturitate

Dr. Iosup are o ''placa'' a lui cu valorile IR si oboseala gravidei, eu nu il prea bag in seama pe tema asta pana in trim III

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna zuze.
Mutumesc mult pentru urari, tocmai ma simteam dezolata, singura uitata de lume, cand intru si vad atata lume alaturi de mine, m-ati remontat, va multumesc. Nici macar nu sunt acasa, sunt la o sora a sotului, care nici nu stie ca-i ziua mea, aici nici nu are importanta ziua de nastere. Dar a venit si sotul cu urari prieteni din Romania, e mai bine acum.
la socrii a fost foarte bine, am dormit ca porcusorul, m-am obisnuit lenesa, am mancat mult, am facut si diaree, super, pentru ca a fost infectioasa si nu puteam lua ntibiotic, dar a trecut cu smecta si regim alimentar.
Am fost si la doctor si sunt foarte dezamagita. Cica nu face masurarea pliului nucal ca pentru ei nu e foarte important, cica doar triplul test pe 15 august si daca e pozitiv, Doamne fereste, facem punctie, nu-mi amintesc in clipa asta cum se numeste, dar esenta e ca se face punctie,se scoate lichid amniotic si se fac analiza. Eu auzisem ca asta nu prea e recomandat ca se poate infecta locul punctiei si poate ajunge infectia a bebel. Deci nu tu pliu nucal, nu tu morfologie de prim trimestru, nimic nimic. Ca la bunicile noastre, cum spuneati mai devreme. Ce ma fac? El zice ca e foarte bine bebelul, mai mare cu o saptamana decat stiu eu cica am ovulat mai devreme, ceea ce e posibi pentru ca am ciclu menstrual foarte mic. Are 37mm la 10 saptamani, e ok? Nici bataile inimii nu le masoara, desi prmul doctor le masura dar am plecat de la el ca toti ziceau ca nu e bun. Aum mie mi se pare a era mai bun ca asta, ca discutasem si despre pliu nucal, morfologie de prim trimestru. Nu stiu zau ce sa fac. Eu sunt optimista de felul meu, nu sunt distrusa din cauza asta, zic ca Dumnezeu e mare, dar tot ma apuca frica din cand in cand. Ma ales and va citesc si vad cate amanunte stiti voi, ma apuca disperarea si-mi vine sa doctorul.
Acasa nu stiu daca vin, tot atept un raspuns de la Romconsult, care daca va hotari sa dau interviu in Romania, voi fi nevoita sa vin, daca nu, la anu. Bineintees ca nu e nicaieri ca acasa, doamne ce puternic simt asta.
Va pup pe toate si a doresc o zi buna

Carmen mami de Mihai+ 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , hai sa mai lasam grijile ca ne cresc IR-urile ...

Banc tare :

"Ieri seara stateam cu nevasta-mea de vorba despre eutanasiere. si i-am spus: sa nu ma lasi niciodata sa stau intr-o stare vegetativa, sa fiu dependent de o masina si alimentat cu lichide. daca o sa fiu vreodata intr-o astfel de stare te rog sa debransezi toate aparatele care ma tin in viata. si atunci ea s-a ridicat, a inchis televizorul si calculatorul si mi-a aruncat berea ."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

dragi zuze, am postat si ieri seara dar m-am nimerit exact penultimul mesaj inainte sa se deschida noul 'capitol" de discutii, asa ca revin acum.

va tot citesc povestind despre cabinete pentru analize si ecografii. am o nelamurire.

medicul meu este la spitalul elias si pana acum toate analizele mi le-am facut acolo, pt ca laboratorul lor, din cate am inteles, are dotari cam pentru toate testele ce trebuie facute in sarcina.
ar trebui sa ma orientez si eu spre o clinica? voi le faceti la synevo sau medlife pentru ca aveti mai multa incredere in laboratoarele lor decat in cele ale spitalelor sau pentru ca nu toate spitalele au lab-uri pt analizele de care aveti nevoie?

din inima va rog sa ma scuzati daca intrebarea mea e tampita, dar as vrea sa stiu daca e cazul sa schimb tactica.
pe 24 iulie sunt programata pt triplu-test, tot la elias. ar fi cazul sa ma duc in alta parte sau sa fac testul asta si acolo, si la un cabinet?

pup!

irina 13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

Despre IR:

- multi doctori nu le baga in seama pana in trimestrul III deoarece atunci si numai atunci pot pune probleme cu adevarat fatului .
Daca in trim III sunt crescute exista posibilitatea ca fatul sa nu se alimenteze corect si sa rezulte un retard in crestere. Daca se observa stagnarea in crestere a bb se recomanda tratament sau nasterea prin cezariana de urgenta daca problema nu se rezolva prin tratament.

Daca acum la morfofetala se indica valori mai mari ale IR nu-i bai, cu cat sarcina creste cu atat valorile scad.

Eu am avut ''valori crescute '' la 12 saptamani dar nu7 ma impacientez pe aceasta tema .

IR ombilicala = 0,80 ( valoare normala ).

Flux cu spectru normal si valori crescute :
IR uterina dr = 0,84 ( val crescuta )
IR uterina stg = 0,73 (val crescuta )
Placenta = 1/2 de maturitate

Dr. Iosup are o ''placa'' a lui cu valorile IR si oboseala gravidei, eu nu il prea bag in seama pe tema asta pana in trim III

O zi excelenta tuturor !
Lala.





Lala , tu ai vorbit cu ginecologul despre aceste valori?
Ca Iosup are "piticul" lui cu IR-urile si cu oboseala , intr-adevar , e lucru stiut , insa am vazut ca unii doctori dau tratament pentru valori crescute ale IR-urilor chiar si in primul trimestru , de ex. Tutunaru da injectii cu Pregnyl , Magne-B6 si Biomarine.
Tie nu ti-a recomandat sa iei nimic?

13+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by breaz

Salutare fetelor,

Va rog spuneti-mi si mie ce sint IR-urile? Eu nu l-am auzit pe doctorul meu vorbind de asa ceva.

Carmen
15+



Carmen , IR-urile sunt indici de rezistenta a arterelor ombilicala si uterine la trecerea sangelui prin ele.Cu cat IR-urile sunt mai mari , cu atat sangele trece mai greu si , in consecinta , bb-ul nostru poate sa nu se hraneasca suficient de bine si sa ramana micut.
IR-urile se masoara cu doppler insa f. putini ecografisti fac asta.

Pup you

13+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by irinouka

dragi zuze, am postat si ieri seara dar m-am nimerit exact penultimul mesaj inainte sa se deschida noul 'capitol" de discutii, asa ca revin acum.

va tot citesc povestind despre cabinete pentru analize si ecografii. am o nelamurire.

medicul meu este la spitalul elias si pana acum toate analizele mi le-am facut acolo, pt ca laboratorul lor, din cate am inteles, are dotari cam pentru toate testele ce trebuie facute in sarcina.
ar trebui sa ma orientez si eu spre o clinica? voi le faceti la synevo sau medlife pentru ca aveti mai multa incredere in laboratoarele lor decat in cele ale spitalelor sau pentru ca nu toate spitalele au lab-uri pt analizele de care aveti nevoie?

din inima va rog sa ma scuzati daca intrebarea mea e tampita, dar as vrea sa stiu daca e cazul sa schimb tactica.
pe 24 iulie sunt programata pt triplu-test, tot la elias. ar fi cazul sa ma duc in alta parte sau sa fac testul asta si acolo, si la un cabinet?

pup!

irina 13+



Irina , din cate stiu eu , Elias este un spital f. bine dotat si nu cred ca este rau sa-ti faci acolo toate analizele daca tot acolo te duci si la controalele periodice si cred ca iesi mai ok si cu banii.
Eu una , prefer sa ma duc la control periodic la ginecoloaga mea la cabinetul ei particular pt ca scutesc timp , stiu exact la ce ora intru , nu stau s-astept ore in sir cum se intampla la spitale .Si , cum ea nu are la cabinet toata aparatura necesara , prefer sa ma duc la clinici private pentru analize si controale suplimentare tot din aceeasi cauza - lipsa de timp.

13+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Buna fetelor,
Intru de data aceasta mai hotarita sa ma alatur voua.Pina acum am ezitat. Aveam numai ginduri negre, dat fiind faptul ca nu am nici un simptom.
Dar sa ma prezint: sunt insarcinata in 10 saptamini. UM 29/04/07. DPN 03/02/08. Am un baietel de 14 luni David Mihai.Nascut prin cezariana datorita unor complicatii.

La 6 sapt am vazut la eco inimioara batind.Ieri am avut programare din nou la dr dar am aavut ghinionul sa nu il intilnesc caci a fost chemat de urgenta in sala de nasteri.Asa ca 2 asistente s-au chinuit sa detecteze bataile inimii la bb.Am trecut prin niste emotii cumplite.Nici cum nu il gaseau pe bebe. Dupa 10min de incercari amauzit inimioara batind 182 batai/min.
intre timp ma chiui cu o durere ingrozitoare de masea.Am fost ieri la dr si mi-a dat antibiotice caci am infectie.Iar peste 2 sapt ma duc sa-mi scoata nervul.Tot mi-am aminat vizita la dentist si am zis ca rabd 9 luni sa nu expun bb la pericol, si uite ca nu am mai putut.Sunt niste dureri groaznice.

Ok. hai ca ma retrag pt moment.

Neda 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Ehe fetele cu bunicile!!!!111 Acum 9 ani aproape, insarcinata cu Ozi fiind habar nu aveam de toate zapaceniile astea...la 2 luni jumate m-am dus la dr sa zica sigur ca e sarcina (si-mi era o rusine sa crap...nu mai mersesem la ginecolog...i-am zis sa nu se uite la mine ca plang)...si era! La 4 luni si jumatate m-am dus la policlinica si m-a trimis val vartej la ginecolog...atunci mi-a pus o palnie pe burta sa aud inimioara bebelusului...analize sumare repede, o eco la 5 luni si jumate cand m-a anuntat ca e baiat...vizite lunare la dr...eco in sapt 37 sa vada cum stau...zice ca nasc pe 16 mai...e bun si taur, ca-i baiat zic eu...medicul se uita siderat: am pronuntat cuvantul baiat? eu zic nu...dar stiu de data trecuta...ah, nu draguta macar sa recunosc o pasarica ma pricep si eu...e FATA! Socata, ii spun ginecologului: tragem de timp atunci sa iasa geamana...si a iesit o gemanuta de 22 mai!
Dar iarna nu-i ca vara si nici eu nu mai sunt ca la 26 de ani...Sunt BABA!!!!!

10+

Mergi la inceput