* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 * (15)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miutza spune:

salutare zuze burticoase!
au trecut 3 luni de sarcina si la mine, insa greturi tot am. am fost la o nunta sambata, am stat pana la 4am, bebe s-a simtit f bine, am dansat, am mancat fara sa-mi fie rau si am stat departe de fumul de tigara intrucat cei de la masa fumau doar cand plecam noi sa dansam. cred ca va fi tare petrecaret, nu ma asteptam sa rezist asa mult fara efort.
ma apuca groaza la gandul ca de maine vor fi 40 de grade noi n-avem aer conditionat, sper sa rezistam cu bine.
va doresc zile racoroase, fara greturi si rezultate optime la toate analizele!

Miutza 13s

[url=http://lafemmebonita.com][/url]


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Fetelor , nu va mai uitati pe la subiecte dintr-astea hardcore , ca nu-i a buna ! Si pe mine ma apucase mai demult sa ma uit la "durerea pierderii" si mai mult m-am enervat decat m-am necajit , ca de cele mai multe ori din prostia medicilor se pierdeau sarcini peste sarcini !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by docdecap

Gatta,
mie sotul mi-a interzis sa mai citesc pe DC despre povesti triste, dupa ce prima oara cand am intrat am citit la dezbaterea nastere naturala sau cezariana, si povestea o fata despre orori care se intampla la camera de garda, mai ales cu fetele care vin sa nasca acolo fara sa aiba un medic ce sa le fi urmarit... A doua oara am citit tot pe DC o poveste despre un copil care a murit dupa nastere, nu mai stiu la ce subiect, si am bocit iarasi tot vreo jumatate de ora fara sa ma pot opri. Saracul, m-a tinut in brate, eu oricum sunt sensibila de felul meu. Tin minte cand lucram la Crucea Rosie la programul social ce eforturi faceam sa nu dau in lacrimi cand mai dadeam de cate un caz de oameni loviti rau de tot de soarta...

Acum, si cu sarcina si furtuna ei hormonala, si cu faptul ca deja imi fac griji pentru copil, am interdictie de la el! mi-am pus si eu limite, pentru ca stiu ca imi face doar rau si mai bine ma uit la ce o sa fie bine, ca oricum ce pot face, fac.

asa ca incerc sa ma tin deoparte de povestile triste in care nu sunt implicata, si sa am o vorba buna pentru oricare dintre noi, cele de la odisee, daca trecem prin probleme sau griji.

Va pe burtci,
Monica 15+

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> noi doi si-o cununie




Monica , cata dreptate ai...sa sti ca nu mai intru sa citesc povesti triste si o sa incerc sa gandesc cat mai pozitiv cu putinta. Am observat ca sunt mult mai sensibila d.p.d.v. emotional si n-are rost sa amplific starea asta...

13+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Hei! Nu-i corect! La noi la "durerea pierderii" sunt numai fete optimiste si care si-au revenit cu bine dupa problemele pe care le-au avut. Sunt fete cu inimi foarte frumoase care se incurajeaza cand mai apare cate o problema (ca d-astea se pot intampla oricui). Apoi sunt de acord ca cine este foarte foarte sensibil mai bine se tine deoparte de subiectele astea. Dar cine e mai tare poate sa intre sa spuna o vorba buna ca nu strica nimanui! Imi aduc aminte ca si pe mine ma speriau foarte tare problemele prin care treceau unele fete. De fapt ma ingrozeau si ma temeam sa nu mi se intample la fel. Dar am incercat sa inteleg ca sunt lucruri care fac parte din viata de zi cu zi, si m-am linistit stiind ca oricum are grija de noi Doamne Doamne si stie el ce face cu fiecare. Deci, repet, nu va speriati de chestiile astea ca sunt oameni deosebiti pe acolo! Pupici multi pentru burticile voastre!

:) Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Sa stii ca e mai bine sa eviti sa citesti povesti triste e mai bine ca sa nu-ti faci rau. Pot sa zic ca eu incep sa evit si stirile, cel putin cele de la ora 17, si chiar si celalalte decat asa anumite subiecte, ca ultima data, acum vreo 2 saptamani a fost o poveste sfasietoare si de am inceput sa plang, m-i se facuse pielea gaina pe mine si a zis si sotul meu sa o iau mai moale, si acum cand e vorba de un subiect mai delicat schimb ca-mi face rau, imi este mila si tot asa mai ales ca am citit ca gravidele sutn mai sensibile in perioada asta

Louiza 13s +
http://bd.lilypie.com/vkuap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Sa va mia intreb si eu ceva ca nu stiu si prefer sa vad cum este, la triplu test, se face eco si se ea si sange nu?

Louiza 13s +
http://bd.lilypie.com/vkuap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

Gatta, am zis sa intreb de inot pt.ca medicul la care am mers pana acum mi-a spus sa nu fac nici un fel de efort, sa nu ridic, etc...
sper sa nu mai fie probleme.



Mari 11+ bebe

odiseea

Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

Se pare ca e liniste pe aici, oricum eu va pupic si va doresc o seara placuta ca tre sa ma indrept spre casa, inca o zi de munca gata

Louiza 13s +
http://bd.lilypie.com/vkuap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by zeririlouiza

Sa va mia intreb si eu ceva ca nu stiu si prefer sa vad cum este, la triplu test, se face eco si se ea si sange nu?

Louiza 13s +
http://bd.lilypie.com/vkuap3.png



La TT se ia sange pt a se determina 3 parametri biochimici ( beta HCG si inca 2 - am uitat cum se numesc ) si aceste date se introduc intr-un program impreuna cu alti factori de risc ( varsta mamei , daca este fumatoare sau nu , daca sunt antecedente in familie , rude cu diabet ) si cu date de la o ecografie facuta in sapt 12-14 de sarcina si se calculeaza riscul unei eventuale anomalii cromozomiale ( trisomia 18 sau trisomia 21-SD ) sau eventualele defecte de tub neuronal ( spina bifida ).

13+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Mari , acuma nu te apuci si tu sa faci 30 de bazine fara oprire , dai un pic din manute si din picioruse fara sa te obosesti prea mult .Totusi , intreaba medicul , ca sa fi sigura...

13+ cu Sara - Eliza


Bebelina din burtica
Cununia civila
Nunta
Am mai crescut?

Mergi la inceput