* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 * (15)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

GRATIEla am puricat si eu raspunsurile lui Tutunaru de la "Inferrtilitate". Nu-mi aduc aminte sa fi vazut undeva scris ca no-spa e apa de ploaie, eu stiam ca el recomanda pana la 10 pe zi in caz de forta majora, dar e posibil sa-mi fi scapat. Stiu ca el are parerea asta(apa de ploaie) despre Utrogestanul administrat dupa saptamana 14 de sarcina, motivand ca acesta furnizeaza o cantitate minuscula de progesteron fata de cel produs de placenta incepand cu aceasta varsta.
In ceea ce priveste gravibinonul am stat si eu si m-am gandit mult. El zice ca nu ar avea vre-un efect dupa saptamana 14, din acelasi motiv expus mai sus, recomandand Pregnylul. Totusi, din cate am citit eu pe net, cam 90% din medici opteaza pt Gravibinon pt. a rezolva problemele aparute in sarcina.


iunie 2006
GUGU 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Fetelor,cu riscul de a ma abate de la subiectul nstru, trag inca un semnal de alarma in ceea ce priveste consumul de margarina. Chiar acum ma uit la o emisiune despre alimentatie unde un dr. subliniaza ca margarina afecteaza imunitatea si metabolismul si ne "debusoleaza" la greu ficatul pt. ca grasimea hidrogenata il determina sa produca colesterol la dublu. Asa ca, sa nu ne pacalim ca mancam margarina ca e grasime vegetala si e sanatoasa , este o grasime HIDROGENATA foarte toxica pt organism. Toata lumea sa pape unt!

iunie 2006
GUGU 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

De la Tutunica fara frica , perla de perla , citat :

"Mda , in ziua a 10 a aveti un folicul de 12 , nu e bine , nu ovulati , de aia nu ramaneti gravida , tre' sa luati Clomifen ..." . La care eu "dom' doctor , acum cinci minute va spusei ca sotul meu are azoospermie ..." . "A , am inteles , pai de ce nu mi-ati spus de la inceput !?" .
Saracul , e tehui de cap , nu mai stie ce si cum ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Buna fetelor,
in ceea ce priveste sanii va pot spune ca la fiecare sacina e diferit.La prima sarcina mi-au crescut f mult.In fiecare saptamina se vedea diferenta.La un moment am fost extrem de ingriforata .Imi spuneam ca daca continua in ritmul acela Pamela Anderson v-a fii geloasa pe mine...Efectiv imi faceam probleme.Dar dupa ce am terminat cu alaptatul mi s-au micit ff mult.Si imi aratau (nu ezagerezi) ca la o babauta de 80 de ani.Si va zic ca am incercat sa ii port sutien pe toata durata sarcinii.
Acum parca s-au marit un pic si asta s-a intimplat cam prin sapt 9-a dar nu ii simt durerosi deloc.
Asa ca fiecare sarcina e diferita.

neda 11 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

offffffff, sanii!
ai mei sunt destul de mari...de fapt, ce tot zic aici, sunt mari de-a dreptul, ultimul sutien pe care mi l-am luat inainte de sarcina e 90D dar sunt modele la care trebuie sa aleg cupa E. inca nu am nevoie sa imi cumpar ceva nou, tot incerc sa imi dau seama daca s-a schimbat ceva pana acum, in aproape a 14-a saptamana, si sincer mi-e greu sa-mi dau seama. sunt ceva mai tari dar in afara de asta nu am impresia ca s-ar fi marit. chiar ma intreb ce marime va trebuie sa cumpar atunci cand va fi nevoie. si, mai ales, DE UNDE??? daca are vreo zuza idei sau sugestii, o rog frumos sa sara in ajutor!

pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Alina023 LA MULTI ANI

Fetele,am reusit si eu sa citesc din urma.

Va multumesc pentru incurajari. M-a mai durut un pic burtica insa e mai bine, am bagat azi in mine mai mult de 3 litri de apa si vad ca nu m-a mai durut deloc in partea stanga asa ca se prea poate sa fie un rinichi de la care sa fi inceput problemele. Si eu care ma laudam ca beau peste 2 litri de apa si nu are ce sa mi se intample.

Cand l-am vazut pe bebe m-am simtit coplesita de o iubire atat de profunda cum nu mi-am imaginat ca se poate intampla. Pentru prima data in viata am inteles si eu notiunea de iubire neconditionata, exact asta am simtit. Sunt nebuna dupa baiatelul meu, sper sa fie totul bine pana la capat, Dumnezeule, nu am crezut ca pot iubi pe cineva in felul acesta. Sa nu radeti de mine...

Despre sani, eu sunt dezamagita, chiar ma asteptam sa se mareasca maimult. Eu de felul meu purtam 75C si singura chestie e ca acum a trebuit sa imi scot buretii, altfel nici o modificare a lor. Imi vin sutienele perfect, e adevarat cu bureti nu ma mai incap, dar speram si eu sa fie ceva mai mult. Doar mameloanele s-au inchis la culoare, atat.

Apropo de femeile din generatiile anterioare care nu stiau de eco si analize, etc. Azi vorbeam cu bunica sotului meu care are 90 de ani dar nu va puteti imagina ce lucida este si moderna in gandire, vorbesc cu ea cum vorbesc cu prietenele mele.Si am intebat-o daca ea s-a rupt la nastere, a avut un singur copil. Mi-aspus ca s-a rupt foarte putin si s-a vindecat repede. Eu eram interesata de faptul daca pe vremea ei rupturile de la nastere se coseau sau cum se vindecau. Si ea mi-a spus ca nu se coseau si pana laurma se vindecau dar imaginati-va ca marginile rupturii nu se mai prindeau la loc ci ramaneau asa, Dumnezeule, mi s-a facut rau. Si imi povestea ca cele care aveau 5, 6 copii sau chiar mai multi, ajungeau la batranete sa le cada uterul din cauza ligamentelor slabite de nasteri si lipsite de ingrijiri medicale, fereasca bunul Dumnezeu. Bineinteles ea vorbea cum era la tara, la oras nu am idee cum era, sper eu ca mai bine. Sper ca nu v-am facut sila, dar asta numai ca o curiozitate cu cat se chinuiau femeile pentru un copil. Infiorator.

Gatta te-am trecut pe listuta cu caruciorul roz!!

Creata grabeste-te sa scrii primele 10 mesaje ca sa scapi de moderare, altfel o sa ai impresia ca nu te baga nimeni in se4ama, fiindca mesajele iti apar mult mai tarziu decat le scrii cand deja s-au scris 2-3 pagini dupa el si nu le mai vede nimeni. Eu eram in restanta si asa am vazut mesajul tau!

Pupici,
Angelique 16+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

Seara buna la toate fetele!
Mav,Alina,la multi ani si sa aveti parte de tot ceea ce va doriti voi!
Ieri am fost la medic sa-mi "citeasca" dublul test si ma bucur nespus pt.ca mi-a zis ca nu mai e cazul de TT sau amniocenteza,chiar daca am 35 de ani.Se pare ca DT e destul de sensibil.
M-am linistit pana la urma si cu nepotrivirea de grupe de sange,se pare ca pot exista probleme daca mama are 01 si tata A2 sau B3,asa incat voi merge sa fac o dozare de anticorpi la Inst.de Hematologie(apropos,stie cineva ce program au?)
Trebuie sa fac o eco la 16 sapt,dar nu stiu daca normala sau morfologica,are cineva idee?Mie mi se pare ca e cam devreme pt morfo de trim.II.Trebuie sa notez ce zice medicul,caci se pare ca imi intra pe-o ureche si-mi iese pe alta
Una peste alta,sunt din ce in ce mai relaxata
Pupici

Carmilia fix 14s!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Carmilia, eco morfologica de trim II se face in saptamana 21-22 de sarcina. La 16 sapt poti face normala.Felicitari pt rezultatul la DT!!

Pupici,
Angelique 16+
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere..., bebe, cum creste
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

helloo

mai intru si eu din cand in cand sa vad cum va simtiti!! ce repede trece timpul!!! deja ati inceput sa aflati ce sex are minunea din burtica!!
angelique, felicitari pt baietel!!!
laura ce mai faci, cum te simti???
ioana, teo, felicia, alina (kalosalina)

sarcina usoara va doresc la toate in continuare!!

aaaaa si ink ceva : eco mnorfo fetala se face intre 19-24 (maxim) saptaamani!!! mult succes!!!]


somnis usor si pupici pe burtici!!!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Buna burtici,
Sunt in vizita la parinti(socrii) si am intrat repejor sa va citesc si sa va aduc la cunostinta faptul ca: am ceva probleme cu; computerul si este posibil sa nu pot intra zilele acestea sa semnez condica noastra.
Bebelusul nostru este mare nazdravan/a.In ultima vreme loveste tot mai puternic si des!
Angeli' - Sa ai grija de tine.Bea cat mai multa apa.
Psss, fug ca am de semnat ceva acte. Va

Poze - Recente BB#3 & My Baby Development!

Mergi la inceput