Mamici de iulie-august 2007 (78)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Intervin si eu cu o rugaminte. Eu sunt de la cap. mamici de spt-oct.Astazi am fost la eco la dr.pop la diasgnosis, si mi-a spus ca bb-ul are un retrad de crestere de 2 saptamani, cee ace m-a dat peste cap. Mi se pare imposibil ca doar ede abia am fost la dr. mea si era in urma cu 4-5 zile. Dati-mi si mie un sfat, ce analize sa fac, daca v-ati mai inatlnit cu astfel de cazuri...de abia luni ajung la dr. mea dar pana atunci as vrea sa fac cateva analize. Sunt in super panica....A, am uitat sa spun ca IR ueterina dreapta are val. 0,81. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspns.

32+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Felicitari celor 3 mamici de azi, incepusem sa ma ingrijorez ca nu mai vreti sa nasteti astazi!

Intai felicitari Oanei pentru cel de-al doilea flacau, sa va bucurati de el si fratiorul lui mai mare si recuparare rapida!

Felicitari si lui Nicoll, pentru mica Alexandra, sa fie frumoasa, desteapta si sanatoasa si cu lipici la baieti!

Si nu in ultimul rand, felicitari Andreea pentru minunea de baiat care s-a lasat asteptat el pana azi, cred ca s-a gandit ca pana joi tot miercurea e mai buna de venit pe lume! Sa il cresti frumos si sa va bucure sufletul. Ma bucur sa aud ca orele de scremut ti-a folosit, acum ramane sa nasca si asta mica Hook si chiar ma simt ca o mica moasha .

Eu am scos pompa de la naftalina, nu indraznesc sa gandesc inca nimic dar parca parca!
Cat despre depresia postnatala care vad ca se face in inainte de nastere sa stiti ca si eu ma simt neglijata dar stiu ca dupa 2 luni o sa imi treaca. In plus, acum pe langa faptul ca e singur cu toate problemele la servici mai are si casa de la Saftica in ganduri, uneori vine seara vorbeste cu socrul meu si cu mine uita sa vorbeasca. L-am tras de atentie si pare ca isi da silinta sa ma bage mai mult in seama . Cel mai nasol ca din 2 masini nu am nici una la dispozitie ca as mai iesi pana la un supermarket ceva sa ma relaxez intre rafturi.

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:



Nu am mai scris de un car de ani si imi cer scuze pentru asta.

Felicitari tuturor mamicilor care si-au vazut deja pujutii in brate, sa fie sanatosi si norocosi iar voua mamici refacere rapida si nervi de fier, ca veti avea nevoie!!

Alina mama de A-uri si de "pete" bine ati revenit acasa sanatoase! Imi pare rau ca ati trecut prin momente grele, am stat cu sufletul la gura sa vad postarea ta si acum sunt multumita ca totul s-a terminat cu bine. Inca o data Dumnezeu a iubit oamenii buni si ii multumesc pentru asta. Sanatate multa si mult laptic pentru piticutza cea mica, si pupici multi pentru piticutza cea mare!

Vad ca discutati abitir de soti, nici al meu nu da in bat de tandru si afectuos...Ba mai mult, nu am loc sa spun ca sunt obosita, ca mi s-au umflat picioarele ca el imediat e si mai obosit..(drept dovada acu deja doarme de vreo ora...)Nu mai zic ca parca are pretentia sa lucrez la randamentul de acum cateva luni, ori io nu mai sunt asa zvelta, din pacate...Oricum, cand am cateva momente de singuratate si liniste profit la maximum de ele(o carte buna, un film, forumul...) ca stiu ca vor deveni in curand momente rare si pretioase...

In alta ordine de idei, am fost ieri la dr si mi-a spus ca pot naste oricand ca e colul sters si sa stau numai la pat cu perna sub fund(io una nu pot pozitia asta...) Eu ma simt bine nu ma doare nik, doar ca ma cam incomodeaza burtica ca e cam uriasa...Si mi-a dat sa fac injectii cu dexametazona, pentru maturarea plamanilor lui bb in caz ca nasc. Mi le-am cumparat, dar stau cu ele langa mine, sa le fac, sa nu le fac?! La Stefi nu le-am facut, desi am nascut la 37 + 2 zile si copilul a fost ok. Voi ce spuneti, ati mai primit astfel de recomandari??

Va pupic si sa aveti o noapte usoara si linistita.


Carmen34+ si Stefi3 ani

poze carmen&baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

quote:
Originally posted by teodoran

Intervin si eu cu o rugaminte. Eu sunt de la cap. mamici de spt-oct.Astazi am fost la eco la dr.pop la diasgnosis, si mi-a spus ca bb-ul are un retrad de crestere de 2 saptamani, cee ace m-a dat peste cap. Mi se pare imposibil ca doar ede abia am fost la dr. mea si era in urma cu 4-5 zile. Dati-mi si mie un sfat, ce analize sa fac, daca v-ati mai inatlnit cu astfel de cazuri...de abia luni ajung la dr. mea dar pana atunci as vrea sa fac cateva analize. Sunt in super panica....A, am uitat sa spun ca IR ueterina dreapta are val. 0,81. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspns.

32+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png



Teodoran, nu pot sa-ti dau un raspuns avizat, numai ce am mai auzit: un IR mare poate da retard de crestere, si din cate stiu unii medici recomanda Pregnyl injectabil pentru asta. Insa, parerile sunt foarte impartite si mai bine intrebi medicul tau, e mult mai in masura sa iti stabileasca o schema - daca e nevoie de vreuna.

Am mai auzit de retard de crestere de 2 saptamani, cred ca pana la 2 saptamani nu este nici o problema, iarasi trebuie sa intrebi medicul care iti urmareste sarcina, poate sa nu fie nimic, Pop nu a spus nimic? Nu l-ai intrebat si pe el?

Inca odata imi pare rau ca nu am un raspuns specializat, poate fetele mai in tema sau mai cu studiile de rigoare sa te ajute.


Multa bafta si pupici

Clau

saptamana 39 Alessia Maria

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Teodoran eu am fost in cazul tau (deja parca spun o poezie despre retardul respectiv). Primul decalaj a fost semnalat de dr mea si apoi la eco morfologica la 32 de saptamani. Ambii dr mi-au spus ca 2 saptamani nu ar fi totusi un retrad, copilul creste pe paliere si e posibil sa fi fost surprins intr-o etapa de stagnare in crestere. Apoi am inceput sa merg la 2 saptamani la eco si decalajul s-a mentinut la 1 saptamana si ceva, nu exista nici o ratiune pentru decalaj, nu am fumat in sarcina, nu aveam placenta imbatranita, IR-urile erau OK (nu as stii sa iti zic de valoarea data de tine daca e buna sau nu) si ca atare am continuat sa iau Prenatal in plus am luat si tromboass pentru a ajuta mai mult vascularizarea si surpriza, de la 2.750 cat era cu o saptamana inainte de nastere, am nascut un baiat de aproape 3.300 grame si 51 de cm. Doctorita mi-a spus ca nu isi explica de ce iesea mai mic la ecografii, o explicatie plauzibila ar fi ca are osatura mai mica si ca atare masuratorile erau inselatoare. Asa ca atata timp cat e activ in burtica, as zice sa nu te agiti.
Aaaaaaa si sa nu uiti sa iti faci la 1-2 saptamani cate un sumar de urina sa elimini o cauza de retard si anume prezenta de albumine in urina!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ceea ce m-a mirat pe mine, este ca greutatea lui este normala pentru varsta lui, 1,800 kg. Sumar de urina mi-am facut tot timpul, si a iesit super ok, iau vit Elevit si am mai luat niste vit Osteocare. Sper sa fie totul ok pana la urma. BB-ule super activ, saracutu' se misca de zor.

Va pup si nastere usoara.

32+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

multumesc fetelor pt raspunsul legat de concediu. maine merg iar la dr sa o rog sa modifice. mi se parea normal sa fie codul 08 dar femeia asta greseste mereu.

nico34+ 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

quote:
Originally posted by claucia

Mesaj de la AndreeaC:

"Sunt Radu Stefan Dragoi si am venit pe lume astazi 12.07.07 ora 16.00. Am 3,500 Kg si 51 cm. M-am nascut natural, fara epidurala, iar prima mea nota a fost 10!"




felicitari andreea! refacere rapida si bb mancacios.

nico34+ 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

pup toate fetele si merg la nani caci nu se culca alex fara mine. pate reusesc maine sa intru mai mult.

nico34+ 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Teodoran si mie mi-au zis ca bebe e prea mica si 2 sapt mai tarziu la eco mi-a zis ca bebe era ok de fapt in plus mi-a zis ca la varsta asta sunt destul de multe erori la masuratori la eco, bebeii cresc in etape si deja e cam greu de spus ce e mic si ce e mare, adica daca parintii sunt mai micuti normal ca bebe va fi mai micut si viceversa. Sper ca te-ai mai linistit.

Dana sotul tau primeste diploma de sotul anului.

Jadi unde iti e masina? Intreb ca si mie mi-a zis sotul daca ma plictisesc macar sa conduc undeva. Unde naiba sa ma duc?Ma sui la volan si plec asa teleleica? Hai ca plec la cumparaturi dar nici milionara sa fiu nu cred ca as putea pleca asa des. In Romania mai vizitam o prietena ceva, aici aveam o prietena si s-a mutat la vreo ora de mine (80 mile).

Luna 35 sapt+
Adelise Raluca si Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput