Mamici de septembrie-octombrie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Buna seara, !

A fost foarte frumos la intalnire, 2 ore si jumatate au zburat pur si simplu. Fetele sunt de nota 10 ( ce, numai bebeii sa primeasca note la nastere ? ba uite, eu le dau si la mamici cate un 10 ), am fost un grup "strong" , care pur si simplu a rupt gura targului (ma rog, a terasei ). Inchipuiti-va cum se uitau toti dupa 11 gravidoase, care mai de care mai tantosa de burtica ei ! Nu stiu cum sa va zic, a fost un sentiment deosebit ...
Fetele au facut poze, o sa le posteze ele probabil maine. Nu prea le am pe-astea cu povestitul ( ce vreti, eu am facut matematica, deci "scurt si la obiect" ) dar pot sa zic ca am mancat, am vorbit, am ras, intr-un cuvant ne-am simtit excelent.
Noapte buna tuturor !

Luy 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Fetelor, gata am incarcat pozele, le gasiti aici: http://good-times.webshots.com/album/559856483gFXaMI,

si le-am pus si in mailul comun- septoct2007 pe Flickr:

http://www.flickr.com/photos/septoct2007/

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

am pus o virgula in plus la primul link, scuze

acesta e cel corect: http://good-times.webshots.com/album/559856483gFXaMI

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

teodoran , e putin probabil ca BB sa aiba retard de crestere de 2 saptamani si greutatea buna ! Uite, la mine la 31 saptamani + 1 zi avea greutatea de 1850 g si era peste medie, asa ca nu pricep cum ar putea la tine sa fie o diferenta asa mare. Foarte bine ca te duci luni la doctorita ta, ea nu-ti poate face echografie ? Ca asa ar fi ideal...
Stiu ca e greu, dar incearca sa-ti pastrezi calmul pana luni, sper sa te linisteasca doctorita ta atunci. Oricum, noi suntem alaturi de tine

Luy 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Uau! Ce de burtoase!!!! Cred ca se uitau aia ca la masini straine sa vaza atatea mamici la un loc.

Bebe Yannis in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza

Am ajuns si eu de la intalnire, a fost tare dragut.

Teodoran, la mamicile de iul-aug, mai era o mamica - Jadi, care stiu ca scrisese ca pe la 32 de saptamani i-au gasit retard de crestere, dar a urmat un tratament si a nascut bebe sanatos si maricel. Ma gandesc ca poate ea iti poate explica mai multe, ce analize a facut, ce medicamente a luat si cum a decurs totul.

Hazul, multumim de sfat. Si eu stiam ca nu se recomanda nici o perna la bebe nou nascut. Eu o sa il pun pe cearsaf si eventual o paturica subtire. La paturici, exista riscuri de sufocare?


Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze



Ideea e ca ar trebui sa fie ceva foarte intins, fara "riduri"(pielicica lor e foarte fina si fragila) si fara riscul de a se strange sub bebe daca el se misca. Ei sunt atat de micuti incat nu au puterea sa-si ridice capsorul daca si-l "infunda" in ceva, fie si o paturica mototolita. Tocmai de aceea nu se recomanda nimic in patutz. Daca tu crezi ca e prea rece sau tare salteaua, pune-i o paturica moale pe sub cearceaf, pentru ca asta oricum are elastic la colturi si vine intins. Acum ce sa spun....Noi oricum ai supraveghem in permanentza, nu cred ca ar ajunge sa-si stranga paturica sub capsor de la atata miscare fara ca tu sa-ti dai seama. Dar mai bine previi decat sa fii sorry mai tarziu.(parerea mea) Mamutzica mea are acum 9 luni si nu a dormit cu perna deloc. Cam de la 6 luni jum. -7 luni a inceput sa se intoarca pe burta in patutz, si eu ca disperata o intorceam inapoi, ea se trezea...Pana cand am vorbit cu medicul si mi-a spus ca ea singura isi intoarce caputzul si nu o sa pateasca nimic daca doarme pe burta. Acum daca ati vedea-o in ce pozitii doarme.....mor de dragul ei Pentru mine ar fi incomod, dar ea doarme ca si valiza-n gara

Hazul
de Lucas www.snugglepie.com/ezb/782773.png" target="_blank">Smecherul lui mama
si Mathea Roana www.snugglepie.com/ezb/783294.png" target="_blank">Gogosica mica
www.totsites.com/tot/mathea" target="_blank"> Pagina web Mathea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Super poze! Ati avut o super intalneala! (bebe Andrei m-a aprobat din burtica..hihihi)

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Vai frumusele sunteti toate! Ptiu pe voi! Tot zambesc pe-aici, imaginandu-mi ce au zis oamenii vazand atatea gravidutze la un loc!
Foarte frumose mamici! Ma bucur ca v-ati vazut si v-ati simtit bine! Apreciem ca nu ati pozat si mancarea...Ca deeeee, avem si noi pofte!!!!

Somn usor! Doamne ajuta-ne sa ajungem toate cu bine la final! Si apoi sa incepem alta odisee cu colici, plansete, luat in greutate si alea alea!

Gabriela 30+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

M-am mai linistit un pic.

Tocmai asta e ideea ca dr. mea mi-a facut eco si la ea nu a iesit ca are retard de crestere.

32+ Alex
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Hazul . Cred ca cel mai indicat ar fi doar cearsaf si sa il imbrac pe bebe astfel incat sa nu-i fie frig si sa nu aiba nevoie de paturica.

Intr-adevar fetelor, se uita tot restaurantul la noi, ca ne-am mutat la un moment dat de pe terasa inauntru, intrucat parea ca urmeaza o ploicica.

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput