Mamici de septembrie-octombrie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Nana, uite sa-ti treaca gandurile astea... Lasa ca sigur gasesti tu acolo mai multe chestii care sa compenseze faptul ca nu ti-a suportat statul roman prenatalul Oricum, n-am inteles ce mai cotizezi tu acum la statul nostru ?
Alice, nu am luat deloc Utrogestan, asa ca nu stiu ce sa-ti zic...

Luy 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusa spune:

ayumi felicitari pt bebici, i-ai facut maricei pentru 27 sapt! sunt sigura ca vor recupera repede si vor fi sanatosi, verisoara mea a nascut anul trecut 2 fetite de 1000 si 900 grame si au recuperat foarte repede, sunt destepte si sanatoase de murim de dragul lor!

rodicamaries nu-ti fa probleme de ce zice dr, eu am pus pana acum 12 kg si tot in hopuri: la cateva zile 1-2 kg si apoi nimic 1-2 saptamani...stai linistita, si daca pui 17-21 de kg e ok pentru ca fiecare femeie si fiecare sarcina evolueaza diferit! si pe mine ma supara cei din jur cand imi spun ca uau, ce burta mare ai, credeam ca mai ai putin si nasti..dar important e sa fie bebeii sanatosi!
iar bagajul mai dureaza pana il fac, abia sunt la stadiul de cumparaturi...

bee ar putea fi glaucom, nu e foarte grav dar trebuie sa mergi la oftalmolog acuma; s-ar putea sa dispara dupa ce nasti, dar daca zici ca si "negravida" ai avut, atunci mai bine mergi acum.


myral mie imi place la lucru si ma simt bine in general, singura problema e ca la lucru nu pot sa manac bunataturi ca acasa! dar in prenatal nu o sa intru decat la 1 septembrie, insa prin 15 august o sa raman acasa in concediu de odihna.

va pe toate!

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Hai ca ma tot tineam sa raspund Flaviei si tot ma apucam de altceva...
In primul rand felicitari pentru bebe grasunel, ah, asa imi place sa auzim lucruri bune cand va intoarceti de la echo...
In al doilea rand sa stii ca am retinut ca esti prima care ne spune "eu sunt programata sa nasc pe data cutare". Fetele care se pricep la "intretinerea" primei pagini, nu vreti sa punem acolo si o listuta in care sa apara programarile de cezariene ? In felul asta cam stim la ce sa ne asteptam, ne pregatim fortele pentru incurajari... Cred ca peste 2 saptamani incep si alte fete sa avanseze date ale nasterii programate.
Ah, si mai e ceva : vad ca BB o sa fie dus la concert ... Ha,ha,ha, sa ne spui cum a reactionat, daca i-a placut muzica sau nu... Banuiesc ca o sa stai jos, deci nu cred ca poti fi numita inconstienta

Luy 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinusa spune:

am si eu o intrebare pentru fetele care au cumparat scutece de finet (sau le-au facut): la ce le folositi? sa stiu daca sa ma aprovizionez sau nu..

31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

fetele , a fost o dicutie depsre cezariana?
eu una voi face pt ca prima nastere a fost la fel, dar pt cele la prima nastere, desi sunt f f de acord ca e bine sa poti alege, totusi nu le-as sfatui sa opteze pt ceza decat in cazuri medicale dovedite. Un uter taiat ramane pe viata un uter taiat.....



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Mdaaa, nu am ajuns la nici o mare, nici nu am plecat. Intr-un final a venit curentul si slava cerului in cele 2 minute am apucat sa cobor jaluzelele electrice, altfel ramaneam cu ele ridicate si cum la noi se intra de afara direct prin terasa, va dati seama ce linistiti plecam. Buuuun, in 2 min pica iar curentul. Stau cumintica pe intuneric, cu o lanterna fac bagaj, ca acum era intuneric cu jaluzelele coborate. Pana vine sotul meu si zice ca merge poarta. Constat si eu ca apa curge si vecinii au lumina.

Si uite sunt aproape 2 ore de cand muncesc niste oameni la noi, o priza facuse scurt si sarea siguranta insa nu la noi acasa, ci in panoul general. Asa ca acum plec...adica daca in urma ultimului test nu mai sare siguranta.

Pupici, conversam maine. Cica plecaaaaaaam.

Rox 32+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Alice, eu am luat utrogestan de la 5 pana la 22 de saptamani, pentru sustinerea sarcinii. Stiu ca se poate prescrie si pana la termen, in functie de situatie. Ajuta la mentinerea sarcinii, si citisem intr-o revista-Superbebe, ca s-au facut niste studii si ar ajuta la reducerea riscului de nastere prematura. Probabil tie ti l-a dat pentru ca s-a mai scurtat colul, ca pentru contractii-burta intarita se prescriu in general alte medicamente.

Roxana, drum bun!

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Nana vreau sa te intreb ceva..pot sa-ti dau un PM?

carmen 31s Oana Isabella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Sabina, ma bucur ca bebe Gheo e bine si sanatos.

Alinus, si eu le-am intrebat pe fete pentru ce cumpara/confectioneaza scutecele din finet si am inteles ca pentru diverse intrebuintari- pentru a-l sterge pe bebe, cand recurgiteaza, pe post de cearsaf pe care sa il pui pe bebe in alta parte decat in patutul lui, etc nu neaparat pentru infasat. O sa cumpar si eu cateva sa am in casa.

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si eu am avut cateva scutecele la Sofia, daca imi aduc bine aminte.nu le foloseam la infasat, ci asa, pt diverse mici trebuspoare din astea.Vara o inveleam cu ele spre exemplu.
cand vine mama o pun la cusut:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput