Mamici de septembrie-octombrie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Da stiu dar sistemul medical in Anglia e foarte prost si ei abia o programasera pt inducere pe 16 iulie.Eu de asta am plecat de acolo si am vrut sa nasc in tzara pt ca nu am incredere in ei.

teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Sabina, fie vorba intre noi....unde-i lanul ala de maci albi? Ca eu stiam...si acum am citit sa ma asigur, cannabisul se produce din macul alb. Uite aici: Opiul este un exudat obtinut din incizia capsulelor īnca verzi ale macului alb (Papaver somniferum album), care contine un amestec de 15 (dupa altii 20) de alcaloizi care formeaza familia opiaceelor. Latexul din capsula se solidifica pāna a doua zi, se culege, se usuca cāteva zile si apoi se aglomereaza īn bucati, turte, chifle, batoane cunoscute sub aproape 100 denumiri īn lume.
Din cunostintele mele, nici nu e voie sa se cultive mac alb.

In alta ordine de idei, am bocit azi de mama focului cand am citit mesajul lui AYUMI. Am constientizat ca incepem sa nastem. Felicitari Bianca, sanatate multa flacailor tai. Nu-ti face probleme, o sa fie totul bine.

Inca sunt sub impresia intalnirii de aseara mai ales ca am vazut si fotografiile (pe care le-am si descarcat in calculator). M-am simtit tare bine, am mancat tare mult ; nu-i asa Teodora? Ca doar ai stat langa mine si ai vazut. ...iar inghetata de la sfarsit m-a uns pe suflet. Fetele sunt deosebite, fiecare are un sarm aparte, pe langa cel dat de bucuria de a fi gravidutza.

afibebe, incearca sa te intremezi putin...gandeste-te ca nu-i faci bine deloc lui bb, ca ii transmiti starile tale. Gandeste-te ca ar trebui sa fii tare fericita in periada asta, ca de f putine ori in viata te intalnesti cu "a fi gravidutza"....unele mamici de 2-3-4 copii stiu asta. Ce te faci daca ii transmiti lui bb teama de a iesi intr-o lume noua, de a-si parasi universul lui. Apuca-te si citeste carti despre nou-nascuti, sa vezi cata treaba o sa ai dupa ce vei naste si profita de timpul pe care-l mai ai; odihneste-te mult.
Uite un de la mine si gandeste-te ca de fapt nu ai probleme...singura ti le imaginezi.
myral, felicitari pentru sora ta. Logodna scurta si Casa de Piatra!
tomasa, daca tot esti tu MO, cine zici ca va fi a doua la nastere? Tine cont ca mie imi vine mobila la sf lui iulie inceputul lui august si abia de atunci incep cumparaturile pt bb.
Sim, cine a facut aseara ca bb? Tu sau sotul tau?
moldoveanca, eu sunt convinsa ca amorteala o sa dispara dupa nastere. Cred eu ca e vorba de nu stiu ce artera pe care apasa bb si nu oxigeneaza cum trebuie, exact cum era ideea ca daca dormi pe spate bb apasa pe aceeasi artera si iti provoaca amorteli si ameteli.
Nastere usoara surorii tale!

Sa va spun 2 vorbe si despre mine, ieri am fost la echo morfologica de 32 sapt, bb a fost intr-o agitatie continua, cu greu s-a lasat masurat. O sa scanez si fotografiile cu el imediat si o sa le postez. Daca ati vazut pozele de la intalnire...fetele se uitau pe niste echo: ei, alea sunt. Bb are 2.100 ...chiar si mai mult zice dr, DNP ul dupa dimensiuni ar fi 27 aug...deci e cu o sapt mai marisor.
I-am comandat mobila de la Babydesign, puteti sa o vedeti aici: http://www.pinolino.de/katalog/assets/s2dmain.html?http://www.pinolino.de/katalog/530257972600847d7/index.html.
Nu ma descurc deloc sa pun totul sub un singur link, asa imi apare si mie in bara de cautare, deci trebuie introdus tot in acea bara, chiar daca apar ca 2 linkuri separate. E vorba de setul "Linda". Pe site-ul celor de la Babydesign nu exista, dar de la acea firma nemteasca importa ei mobila. Din momentul in care vine mobila ma apuc de cumparaturi...asa ca am strans toate listutele voastre, le-am comasat ...si imi va fi tare usor datorita voua.

Gata, plec si revin cu pozele.

Andreea 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Ayumi, felicitari! Sa-ti traiasca, sa creasca mari, sanatosi, frumosi si norocosi, sa va bucurati de ei!

Noi plecam la munte, la tara, o saptamana. Sa fiti cuminti ca tre' sa asteptam toamna si apoi boboceii!



mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Multumesc Aniast,m-am mai linistit putin sper sa fie totul bine pana la urma.Nu am reusit sa vad mobila pe care ai comandat-o,de ce?

teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

moldoveanca, incearca acum.

Andreea 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Bee, nu prea e OK cu stelutele din fata ochilor, mai ales ca te tine senzatia asta asa mult ! Si mie mi se mai intampla uneori cand ma ridicam brusc, nu stiu sa-ti zic de la ce, dar oricum, treceau repede ( dupa jumatate de minut, sa zicem ). Ma gandesc si eu la tensiune, dar poate fi si altceva... Nu poti sa suni doctorul sa intrebi ? Ginecologul sau medicul de familie, oricare dintre ei, numai sa fie un sfat competent, ca asa noi aici nu putem decat sa ne dam cu presupusul... Hai, suna te rog, nu mai sta asa...
myral, vad ca tu nu te dezminti... Dar na, ca n-ai nascut prima, hihihi... Si sunt convinsa ca or sa ti-o mai ia si alte fete inainte, sic ! Se pare ca vor fi destule fete care vor naste in a doua jumatate a lunii august, cel putin din cate am vorbit cu fetele aseara, la mai multe dintre noi DPN-ul s-a mutat in august. Asa ca... tu mai ai de asteptat, respecta randul, nu te baga in fata, ca nu-i frumos !
Andries, imi pare rau ca ti-a fost rau ieri... Hai ca poate ne mai intalnim o data inainte sa nastem, mie una mi-ar placea ( ca tot mi s-a deschis pofta acum )
moldoveanca , nu stiu ce sa zic de ce a amortit sora ta ( poate o fi avut legatura cu pozitia lui BB care la varsta asta e destul de maricel, cred), dar daca acum e in spital si-i induce nasterea cred ca totul va fi OK, iar telefonul il are inchis ca nu i-or da aia voie sa vorbeasca la telefon in timp ce naste, na ! E greu pentru voi ca sunteti atat de departe, normal, dar fiti optimisti si pastrati-va calmul ! Si veti avea curand vesti despre nepotel/nepotica si mama lui . Vesti bune, bineinteles !
Urmy , sa-ti fie de bine tunsoarea ! Si eu trebuie neaparat sa ajung la coafor, ma bate gandul sa ma tund.. dar oare cat de scurt ???
afibebe , capul sus ! Cred ca mai mare e stressul acum , inainte de nastere, oare cum o fi, ce s-o intampla, etc, decat atunci, ca vor fi toate atat de neobisnuite ca n-o sa mai ai timp sa-ti dai seama cum trece timpul ! Doamne ajuta !
rodica , ce te-ai panicat asa cu bagajul de spital ? Unde te grabesti ? Stai mai domol, ca nici noi nu-l avem pregatit... Deja fetele care il au gata sunt exceptii , de fapt in afara de Annisia si Sim... nu-mi aduc aminte daca a mai fost vreo fata asa harnica...
Hai ca mai revin !
Aaaaa, Sabina, sa stii ca si mie mi-au placut macii...
Roxana, drum bun !

Luy 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Luy, multumim de incurajari, esti o optimista convinsa...
De la mine un si o...

Rodica 30+

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev259pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Ayumisa-ti traiasca flacaii si sa te bucuri de ei. Capul sus si nu-ti pierde nici o clipa speranta ca totul va fi bine. Nu sunt eu cea mai credincioasa, dar intotdeauna am crezut ca cineva de acolo de sus ii iubeste pe cei mici. De cele mai multe ori, ei au fost cei care ne-au dat o adevarata lectie de viata!


Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Da,da, da, foaaaarte frumoase pozele Andreei... E asa dulce BB...

Luy 32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moldoveanca spune:

Luynu stim ce e nepotel/nepotica ,il/o asteptam cu drag

teo

Mergi la inceput