Mamici de septembrie-octombrie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Tomasa ,

sper sa dea Doamne Doamne sa fie asa cum zici tu.
asa as vrea sa treaca odata.
sunt tot timpul singura acasa si poate si din cauza asta ma trec toate gandurile.

multamn de incurajari.

AFIBEBE32+Cristian Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Si mie mi s-a zbarlit parul cand am citit ca s-a spart gheata si avem deja bebelusi. Si m-am dus repede la bucatarie sa ii spun si sotului, care isi servea linistit ceaiul, de i-a ramas ceaiul in gat si a venit sa citeasca si el mesajul Biancai. S-a uitat cu ochii mari la mine si m-a intrebat: ce mai ai de pregatit?
Azi a venit instalatorul sa conecteze caloriferul din balcon si mai are ceva de treaba. Iar e sufrageria cu fundul in sus, da' asta e.
Sabina, nici eu nu mai vazusem maci albi, sunt superbi.

Sim 32+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

Myral curaj iubita,

o sa vezi ca asa cum te-a ascultat la 27 si 28 de saptamani asa te va asculta si la 34 35.

roaga-te la Doamne Doamne si o sa vezi ca totul va fi neasteptat de bine.

la odiseea de iul-aug este o mamicuta care a nascut la 35 de sapt o minunatie de fetita.
sanatoasa si frumoasa foc.
asa ca indiferent la cate sapt se va naste bebeul nostru sunt sigura ca de acolo de sus va fi pazit.

sunt niste ingerasi si DD nu-i lasa.

si eu sunt o panicoasa dar din acest punct de vedere nu ma las stiu ca DD ne iubeste si are grija de noi.

AFIBEBE32+ Cristian Nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata burtici
felicitari bianca ptr. bebelinii frumosi.sa fie sanatosi si sa recupereze rapid.asteptam poze
ioooooooooooooi tu roxana nu te supara dar pe mine m-a busit rasul cand ti-am citit mesajul ii dus tare doctorul ala al tau !!!
gabriela tot asa tare misca acum iubirea mea de zici ca imi muta burta din loc.si ma doare pe parti,cred ca se intinde pielea.daca nu aveam perna de gravide ca sa o pot pune sub burta cand dormeam,zau de nu mi se desprindea burta de pe parti.e urat tare,si mai si misca de zici ca vrea sa o ia la fuga...
afibebe sa treaca lacrimile si supararea.sa stii ca si eu am pase de astea proaste si sunt cam dese,adica le am cam toata ziua de i-am dus la disperare pe soramea si al meu.dar ma inervez repede,din orsice si incep sa fac un adevarat scandal din nimic pur si simplu.
spre ex. eu sunt sadica pe curatenie,nu stiu...asa mia casunat mie pe asta.si apoi sa vezi de nu gasesc totul la locul lui,spalat,ingrijit,neatins offffffff fug astia de mine cand ma vad... toate avem cate o gazuta.stai linistita

mai fetelor,mie mi s-a zbarlit parul pe mine cand am vazut ca bianca a nascut!!! nimic nu am gata nici eu,dar sper ca bebelina sa stea in burtica cel putin 2 luni apoi poate sa vina!




danielle 29+ Ebonee
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

quote:
Originally posted by myral

Tomasa, as vrea eu sa las gandurile dar nu ma lasa ele. Acum alta pe capul meu, voi ati auzit asa ceva, ca cica ar fi mai bine sa nasti la 7 luni decat la 8 luni? Ca am tot citit pe la prematuri, n-aveam ce face si am vazut bebei de 28, 29 sapt recuperati 100% si altii nascuti la 34, 35 sapt cu probleme(hemoragie cerebrala), bine asta nu e o regula, dar o fi adevarata vorba asta sau doar eu am auzit-o?

Bee si eu tot la tensiune m-am gandit, ai si ameteli cumva?

Myral32+





Da, am auzit si eu. Chiar zilele trecute mi-a zis lucrul asta o tipa. Dar habar n-am de ce.

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Myral, eu am mai auzit chestia asta cu nascutul la 8 luni, dar sincer nu o cred. La sarcina trecuta, cand eram stresata de colul scurt l-am intrebat pe ginecolog despre nasterile premature (auzisem ca din batrani asa se zice ca-i mai bine la 7 luni decat la 8) si mi-a spus ca pt. copil e mai bine sa stea cat mai mult in burtica. Iar hipoxia sau hemoragia cerebrala cred ca tine mai mult de felul in care au venit pe lume (nastere naturala/cezariana). Am impresia ca pt. prematuri e mai sigur, din punctul asta de vedere, sa se nasca prin cezariana. Sau macar sa nu aiba parte de un travaliu foarte greu, sigur conteaza mult si neonatolul, grija care le este acordata de catre ginecolog si neonatolog in primele momente cand ii aspira/conecteaza la oxigen, aparatura spitalului, plus zestrea lor genetica.
Piccaflor, tu pe unde mai esti???
Ramonaiani, sper ca nu esti , chiar n-ai avea de ce. Poate dai si tu un semn...
Afibebe, hai ca va trece repede! Durerile nasterii trec si se uita atat de repede din fericire, ramane doar bucuria sufletelului mic. Si eu am facut cezariana si am stat in spital doar 40 de ore, iti dai seama ce putin...nici 2 zile, au trecut imediat si m-am recuperat extraordinar de repede. M-am mobilizat mult de dragul copilasului. Iar dupa, nici nu concepeam sa nu-l fac si pe al doilea. O sa vezi, te pun sa-mi povestesti si sigur va fi mai usor decat iti imaginezi.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Tot pt. Myral: Nu mai citi la "Prematuri", te rog eu mult, mult de tot!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
28+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Sabina, super frumosi si macii albi si cei rosii!

Sim, ce figura sotul tau! Aha, o sa ii arat si eu sotului ca s-ua nascut primii baietei la odisee, sper sa-l pun pe shopping.

Mandarinutza 32+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Afibebe ce mult mi-as dori sa fie asa , deci 36, 37 sapt mai mult nu cer. Am vazut-o si eu pe fetita de la iul-aug si parea chiar grasuna, arata f bine.Sim si eu mi-am sunat sotul binenteles, a zis ca mai discutam cand vine acasa acum nu vrea sa auda nimic.Emma deci si tu ai auzit. Cum eu am intrat in luna a 8 a mai vorbim in a 9 a atunciMyral32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Tomasa gata cu prematurii, daca m-ar lasa contractiile astea dar inca ma lupt cu ele.Myral32+

Mergi la inceput