lucrari dentare in sarcina

lucrari dentare in sarcina | Autor: neda

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,
sunt insarcinata in 10saptamini.Am o durere groaznica de masea.Totul a inceput dupa ce am mers la dr pt o plomba.Pina atunci nu simteam nici o durere. Dupa lucrare au inceput durerile.Tocmai aflasem ca sunt insarcinata si am evitat sa mai merg la dentist.Am zis ca au sa treaca durerile,dar sunt din ce in ce mai mari.In saptamina a 6-a am mers din nou plingindu-ma de dureri.Dr a vrut sa imi faca X-ray dar nu am acceptat .Nestiind ce am acolo , m-a trimis acasa.Acum la 10sapt am sunat din nou la dr.Acum sunt de acord si cu razele numai sa imi treaca durerea.Am cam citit pe net ca daca te protejeaza e ok sa iti faca raze.LA telefon mi-a spus ca imi da antibiotice....pai de ce nu mile-a dat pina cum?

Intrebarea e: ati facut raze si ati luat antibiotice in perioda sarcinii? Cit de periculoase sunt aceste in sarcina.L-am intrebat si pt dr meu gynecolog.Mi-a zis sa am incredere in dentist. Acum parca mie tot imi e frica.

neda

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

In primul trimestru de sarcina eu stiu ca nu e indicat sa faci lucrari dentare...cu atit mai putin radiografii!
Eu abia dupa sapt.28 am mers la dentist sa-mi rezolv ceva cariute...
Cit despre antibiotic in sarcina,am auzit mai multe fete are au luat si n-au fost probleme,insa eu nu stiu ce sa zic...
Cel mai bine e sa-l asculti pe ginecolog,ca presupun ca stie zice zice...
Succes!

Picca 30+ cu Matteo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

iti multumesc Picca pt raspuns


neda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zeririlouiza spune:

mie vineri mi s-a spart o mase si atarna o bucata din ea, ma-m dus la urgente, m-a polizat a pus un pansament si azis ca timp de 6 saptamani la rand sa ma duc sa-mi schimbe pansamentul apoi imi va face anestezie sa omoare nervul, acum sincer daca nu ma doare as evita anestezia, sunt in saptamana 12 si sper sa nu ma doara, ca asa mai bine schimb pansamentul decat sa ma anestezieze.
iar la antibiotice am inteles ca de la o anumita perioada unele sunt permise dar nu stiu care mai exact. La tine vezi sa nu fie plombata maseaua peste carie.

Louiza 12s +
http://bd.lilypie.com/vkuap3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Neda,sub nici o forma sa nu faci radiografie,chiar si cu protectie!Eu zic sa mai mergi si la alt stomatolog ...durerea se poate rezolva si fara sa se faca radiografie.Durerea poate avea 2 cauze:daca e pulpita(adica e afectat nervul dintelui)se poate pune un pansament calmant,si nu e nevoie nici de Rx ,nici de antibiotic si nici de anestezie,iar daca e parodontita(infectie la varful radacinii dintelui),atunci se poate face un drenaj(care nu necesita anestezie si nici Rx),dar in schimb trebuie luat antibiotic(amoxicilina,care e permisa in sarcina).Multa bafta si ai mare grija ce hotarare iei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Neda, in general e bine sa eviti orice in primele 3 luni de sarcina cand are loc formarea organelor la bebe.

Dar ca o mamica care nestiind ca e gravida si a facut radiografie in primele 2 saptamani de sarcina, iar apoi a fost sfatuita de mai multi ginecologi si generalisti romani sa intrerupa sarcina... te rog sa ma crezi ca m-am interesat EXTREM de mult de acest subiect. Din pacate in Romania nu a inceput inca sa se apeleze la studii exacte (adica masuratori de dozaje de radiatii, locatia radiatiei, procentul cu care creste riscul in functie de varsta sarcinii, de dosaj si de locatie, descrierea riscului, etc. Iti pot spune ca am ajuns sa citesc zeci de studii super exacte, efectuate in America, Anglia si Grecia pe grupuri de mamici supuse radiatiei, am invatat pana si tranformarea unitatilor de masura, etc. Cred ca as putea scrie chiar eu o carte pe tema efectului radiografiilor asupra fatului.

Eu facusem 4 radiografii, 2 la coloana cervicala (adica sus la gat) si 2 la coloana lombara (adica exact prin dreptul ovarelor). Cele de la cervicala au fost cu protectie, si absolut TOTI medicii specializati pe genetica embrionului uman si pe radiologie (deci - atentie NU ginecologi sau generalisti, care nu sunt specializati pe efectele radiatiilor asupra fatului) mi=-au spus ca daca erau doar acelea nici nu ar fi stat de vorba cu mine, mi-ar fi spus ca nu exista subiect de discutii... in schimb cu celelalte 2 am tras un pic, pana am reusit sa iau legatura cu Phillips Romania (ca aparatul era Phillips) si sa masoare printr-un test special dozajul la care am fost supusa. Rezultatul din fericire era sub 1Rad (RAD=unitate de masura), iar riscul incepe sa creasca de la 2 RAD (oricum cresterea de risc este nesemnificativa, iti dau un singur exemplu: de abia la 10 RAD, in loc de 3 cazuri de cancer infantil din 10.000 de nasteri s=au constatatat 4 cazuri de cancer infantil la 10.000 de nasteri, ceea ce mie mi se pare chiar nesemnidifcativ... si oricum este la 10RAD). Eu la cele 2 radiografii am avut din cate mi-au explicat radiologi si de la noi si de afara aceeai radiatie ca o radiografie dentare de acum 6-7 ani, adica aprox. 0,7 RAD. La o radiografie dentara pe un aparat nou si modern, radiatia este sub 0,1-0,2 RAD, adica ti-ar trebui vreo 50 de radiografii dentare ca sa se poata puna macar problema cresterii infime a riscului pentru nou-nascut. Si chiar si acea crestere de risc ar fi asa cum ti-am zis nesemnificativa, pentru ca de abia la 100 de radiografii dentare ar aparea 1 caz nou de probleme la fat din 10,000 de nasteri. (fata de 3 cazuri care sunt standard din 10.000 de nasteri).

In concluzie: daca ai protectie, nici nu e cazul sa te gandesti la acele radiografii dentare, chiar deloc deloc! Daca vrei iti pot da vreo 20 de site-uri medicale americane/grecesti/englezesti unde sa citesti despre asta...

Antibiotice: exista categorii interzise, dar si categorii acceptate (cel mai bine iti spune chiar stomatologul, apoi verifica si la ginecoloc, si verifica si pe net... exista iar site-uri medicale daca cauti "safe medication during pregnancy" vei gasi foarte multe).

Anestezic: si aici stiu ca exista anestezii locale care sa nu treaca asa mult in sange, de asemenea poti cauta "anestaezia during pregnancy" si vei gasi rezultate de afara, ramane doar sa gasesti un stomatolog de incredere care sa aiba si substante/tehnologie noua in cabinet, chiar daca e mai scump.

Eu zic ca daca te duci la o clinica mai "smecherita" care isi permite doctori f buni cursati pe afara, vei gasi varianta optima pentru a rezolva. Nu uita ca sunt si mamici care au suferit acccidenta de masina in timpul sarcinii, chiar si tomografii (de 20 de ori mai puternice decat radiografiile), chiar si operatii, sau mamici cu tratamente pentru boli cronice. Si totusi au bebei sanatosi, deci variante exista, capul sus!!!



sapt. 33 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelis spune:

Mergi sa faci radiografia la un cabinet unde poti solicita sortul de protectie. Eu am fost si nu stiam daca sunt sau nu gravi, dar am solicitat o masura de protectie si mi-au pus ca un sort gros un pic cauciucat. Nu am dat importanta din ce este facut pentru mine a contat ca eram protejata, sau mai bine zis o eventuala sarcina era ferita de radiatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Eu tocmai am terminat o lucrare, la o masea, care ma durea tare. Dr. a zis ca nu se pune problema de radiografie, nici daca ma rog sa imi faca nu imi face pentru ca e contraindicata. Anestezia este posibila dupa luna a patra, eu eram in luna a cincea si tot nu mi-a facut, a preferat un pansament cu devitalizant pentru nerv de mai multe ori. Vezi sa nu foloseasca arsenic pentru ca e foarte toxic pentru BB. De antibiotice nu stiu, ca nu a fost nevoie la mine. Dr. stomatolog a fost foarte amabila si rabdatoare, imi lucra doar cate putin putin, am mers de mai multe ori, dar acum am rezolvat problema. CAnd i-am povestit dr. ginecolog, a zis ca am facut foarte bine ca nu am facut nici radiografie si nici anestezie. Eu te sfatuiesc sa nu faci nici tu, mai ales ca sarcina ta este mai mica si BB e in formare!
Pupici si sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Fetelor,
va multumesc pt raspuns.Am inceput sa pun intrebari peste tot.AM o prietena care e dr stomatolog, dar din pacate e in alt stat si nu ma pot duce la ea.Mi-a spus ca daca port acel sortz de plumb totul e ok.Iar radiatiile dentare sunt ff slabe.Zicea ca 600 de radiografii dentare echivaleaza cu o radiografie facuta de exemplu la piept.

Inca o data va multumesc pt raspuns.

neda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Buna
Parerea mea este ca radiografia dentara categoric sa nu o faci , iar despre antibiotice, eu stiu de augumentin ca e permis in sarcina, multe femei iau augumentin deoarece sufera de infectie urianra. dAr totusi e mai bien sa te consulti cu giencologul tau.

in asteptarea unui ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Cred ca e mai indicat sa iti faci ceva dupa 3 luni de sarcina.

si un dr. bun isi poate da seama despre ce evb si fara radiografie si sa iti faca ceva, macar temporar.

Ile 40 si Victor ( 22 dec 2005)



Mergi la inceput