lucrari dentare in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Eu am facut un abces acum 3 sapt. si am plecat in Ro. sa o rezol pt. ca aici nu au vrut sa-mi faca radiografii. In Ro. am fost la medicul meu care are deja radiografiile, dar fiind un abces a spus ca neaparat o sa-mi faca film la masea , dar stiu ca are un aparat de ultima generatie, si pe deasupra mi-a pus si sort.Am primit si o anestezie ca sa-mi taie abcesul, apoi am mers zilnic la curatat canalul de puroi si imi punea medicament. Si mi-a dat si antibiotic 5 zile, DAR eram deja in trim.II. Dr. a zis ca daca eram in trim. I nu imi dadea antibiotic, nici anestezie, nici film nu-mi facea, pt. ca e periculos pt. bebe.
Daca mai poti rezista pana intri in trim. II te-as sfatui s-o faci.

Noi 2 singurei

Cum creste pisoiul nostru 16+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Witchie_witch stie ce zice...Nu te panica ca totul va fi ok...si eu am fost la dentist in primul trimestru de sarcina, mi s-a facut si anestezie (din cate am inteles, daca spui ca esti insarcinata ti se face anstezie locala cu xilina si nu cu adrenalina), am luat si antibiotice (din categoria celor permise, bineinteles si dupa o consultare prealabila cu ginecologul), dar radiografie n-am facut...insa aparatele folosite acum sunt performante si iradierea este minima...oricum ti se va oferi protectie, sort de plumb.

Sarcina usoara si un bb sanatos!

Oana cu Denis Cristian (19 decembrie 2006)
Slideshow Ingerasul nostru drag
www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank">Varsta Denis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EllaX spune:

Neda, in primul trimestru de sarcina se recomanda sa fie evitate lucrarile dentare. Recomandarea nu se aplica in cazurile de urgenta - si, dupa parerea mea, tu esti o urgenta. In situatii din astea, se pot face interventii minime, cu un pic de anestezie locala cu xilina si se pot lua antibiotice permise in sarcina - amoxicilina este permisa in sarcina si merge bine pe infectii dentare. Despre radiografii se spune ca sunt interzise in sarcina - asta pentru ca cele mai multe se fac fara nici un fel de protectie pentru organele pe care vrem sa nu le expunem. Probabil ca o radiografie facuta dintelui cu probleme, daca si protejezi burtica bine, nu ar dauna.

Oricum, e musai sa mergi la dentist si sa nu astepti, pentru ca durerea ta si infectia ii pot face bebelusului mult mai mult rau decat o interventie stomatologica minima si un antibiotic permis in sarcina! Pupam pe Mihaita si sanatate tie si surprizei din burtica!

EllaX cu Ana (30 iunie 2006)

Mergi la inceput