Mamici de noiembrie-decembrie (43)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

eu nu mai am de gand sa fac eco morfo fetala de 32 de sapt. oricum merg la eco din 3 in 3 sapt si nam vazut ca bebelina e sanatoasa.

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pai ce mai masoara mai la 32 de saptamani cand bb este ff mare ?

anca 23+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Apropo de Iosup..ca mi-am adus aminte:

Cred ca unul din motivele care au contribuit la formarea parerii mele a fost si "cabinetul" unde am fost - Fortis.
Impresia mea a fost de genul: am intrat intr-o casa patrimoniu national, m-am asezat pe niste scaune care seamana foarte mult cu cele din biserici (frumoase, n-am ce zice) ......dar unde e clinica medicala? Unde e asistenta? Receptie...hmmm...n-aveam pe cine sa intreb nimic, pentru ca nu era nimeni.
Am avut intentia sa urc scarile, dar m-am oprit pentru ca am vazut de un panou luminos ca scria acolo cu litere foarte mici: Centrul Medical Fortis. Toaleta este pe acelasi etaj, in dreapta, cum iesiti..bla bla, nu mai stiu exact.
Intr-un final a iesit si asistenta dintr-o camera de unde se auzeau niste voci. A condus afara o gravidutza si atunci am zis ca am nimerit bine.
Mai era un domn agitat inaintea mea asa ca am mai stat singura "in strana" vreo 20 de minute.
Dupa ce a iesit si domnul, se auzea asistenta foarte vesela ca vorbea cu Iosup. Eu ma ridicasem deja pentru ca nu mai aveam rabdare. La un moment dat de dupa perdelele care erau puse in geam iese un cap cu mustata - despre care mi-am inchipuit ca e Iosup - si imi face semn din maini ca sa mai astept un pic.
Intr-un tarziu am intrat si m-am asezat pe masa care avea o carpa cu maimutoi imprimati.
La sfarsitul ecografiei am mai asteptat inca vreo 20 de minute afara -din nou in strana - ca domnisoara/doamna asistenta sa-mi imprime un cd cu ecografia, cd care abia cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca pot sa fac ceva pe el pentru ca se vede atat de prost incat mai mult te enervezi.

Pentru mine impresia artistica conteaza foarte tare, iar cabinetul Fortis+dnul Iosup au picat cu succes.


23+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Pai ce mai masoara mai la 32 de saptamani cand bb este ff mare ?

anca 23+

Maria
poze









Atunci se uita la pozitia lui bb din ce am inteles. Daca se angajeaza cum trebuie pentru iesit.


23+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Pai si at inseamna ca astea se pot vedea si la un ecograf normal si de orice dr nu?


anca 23+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darleena spune:

Pai da, nu vad de ce nu.


23+ si baby Kara

Pana vine bubu

poze bubu mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Darleena si eu magandeam la fel,sa fac la o clinica cu orice medic si gata .A facut cineva la Med Life?
Ca am auzit ca au aparate bune.

anca 23+

Maria
poze









Neatza fetelor!!!! Bine v-aM REGASIT...IERI am venit si noi de la mare ! A fost f. bine doar apa era cam rece

Ancadragoman mie dr ginec mi-a recomandat sa fac la dr Chitescu de la Medlife....si am facut la alta dr la 16 sapt dar la 22 ma duc la asta, cica e buna!


19+ ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Dany care Med Life?
Unde este?

anca 23+

Maria
poze





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralumat spune:

Buna fetelor, ma bag si eu iar in vorba pe la voi....

In legatura cu IR-urile, si mie mi-au dat mari batai de cap, dupa ce am fost la prima (si ultima) morfologica la Iosup: tot la fel, crescute cu notch si cica sa ma odihnesc. Pai mai mult decat ma odihneam eu in perioada aia ar fi insemnat sa fiu moarta .Desi tot timpul mi-au stat ca un pitic pe creier, am preferat sa merg pe mana doctoritei mele (care nu stia de vizita mea la Iosup) si care nu masura niciodata IR-urile. In saptamana 38 ma enerva de muream ca ginecoloaga ma chema numai la spital, unde ecograful era o cazatura, asa ca am mers la Medlife, la o ecografie de trimestru 3. Unde...surpriza, IR-urile aveau absolut aceleasi valori ca si in saptamana 18, la Iosup. Si din nou mi-a zis ca sunt mari, dar ce mai conta.....Concluzia mea este ca am stat cu IR-uri mari aproape toata sarcina, dar copilul s-a nascut cu 3,300 kg si fara nici un retard.

Apropo de retardurile "vazute" de ecograf...mai ales din a doua jumatate a sarcinii, bebelusul poate fi mai mare/mai mic cu pana la 2 saptamani. Asta rezulta din diferenta dintre varsta gestationala si varsta ecografica. Si la mine la 32 de saptamani bebele era cu 2 saptamani mai mic; m-a pus sa stau mai cuminte, sa ma odihnesc, sa mananc regulat; la 34 de saptamani, era cu o saptamana mai mare. Cica diferentele mai mari de 2 saptamani pot fi ingrijoratoare, dar pana in ele, este ok.

Ce sa va mai spun? Despre Medlife. Au aparate foarte bune, preturi mai mici decat la Iosup. Pentru cine vrea sa faca o morfologica 4D, ii recomand pe dr Chitescu. Pentru cine se multumeste si cu 3D, dr Alma Georgescu este o persoana absolut deosebita, calda si blanda.

Raluca, mami de David Calin (28.11.2006)
luna a saptea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

b]bb si eu sunt cam la fel, cand le simt cum misca, rad de una singura si ma simt asa de bine! II multumesc lui DD ca sunt asa acum!
Mihuta eu zic sa incerci sa-ti ridici moralul. sarcina e asa o periaoda frumoasa! Tu te simti acum asa in cauza incidentului neplacut, dar eu as vrea sa-ti treaca si sa fi cu moralul ridicat! E important si pentru bebelina1 Bucura-te de aceste momente unice! Te rog
adina cam asa zic si eu... o sa ne hotaram la alt nume! Ema imi place...eu ma gandeam la Emilia azi, cand am pregatit o noua lista

la Buc. vad ca-i moda cu IR-urile, in TM nu! Vad ca si mie si la BB yasmi ni s-a spus ca nu sunt releevante acum ...de catre medici diferiti!

dany[/b] bine ati venit



PUSSI 18+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput