Mamici de noiembrie-decembrie (43)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

pussi, ce am bucur ca bebelinele sunt bine!!! Doamne ajuta!! Premaman au si site???
in legatura cu nasterea la Szeged, eu zic ca daca iti permiti sa mergi sa nasti acolo sa o faci!! oricum ma gandesc ca, conditiile sunt mult mai bune si dr la fel!! eu m-as duce in locul tau!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Pussi, si eu zic la fel: daca nu te costa foarte mult si crezi ca vei fi mai in siguranta acolo, fa-o. Cred ca spitalele sunt mai civilizate in Ungaria. Mai ales ca tu ai mai mers acolo si cit de cit cunosti locurile, banuiesc. Bravo fetitelor grase si sanatoase! Si eu vreau sa stiu daca cei de la Premaman au site.



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

eu va spun Noapte buna si somnic pufos!! ne "vedem" maine dimineata!!!
pupci multiii!!!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

quote:
Originally posted by pussi

salutiiiiiii..
am fost la eco! Mara era super activa s-a tot intors si rasucit si gesticulat. Ana dormea! Sunt bine amandoua, mai mari cu 5 si 7 zile decat au ele normal! Ceea ce ma bucura enorm!
In alta ordine de idei despre stolul meu de fluturasi:
1. am dileme legate de numele de MARA, cica in ebraioca inseamna nefericire..amar O sa vorbesc si cu taticul pe tema asta! vreau o parere??
2. foarte multa lume imi zice sa nasc la Szeged...ca au sesctie mai tare de prematuri...asa mi-a zis si dr. de azi, cand merg la al meu il intreb si pe el! Voi ce ziceti??


Pussi - Felicitari pentru micutele comori! Ma bucur sa vad ca totul este bine cu voi.
Apropos de numele Mara - sunt documentata bine in aceasta privinta si intradevar inseamna: "Amar".
Personal, nu as pune acest nume puisorului meu niciodata atata timp cat, nu are nimic in comun cu realitatea.
Ma rog pentru voi parintii ca Dumnezeu sa va ajute sa luati decizia cea mai buna in aceasta privinta si in final sa le ramana, cele mai potrivite si mai frumoase nume.Va




Poze - Recente BB#3 & My Baby Development!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Buna seara,

cam tarziu in seara asta la apel, dar am fost la firma ca am avut treaba asa ca n-am avut timp ca de obicei sa ma plimb pe net.

Valeria, felicitari pentru rezultatul bun de la amnio, acum poti sa te bucuri in liniste de sarcina !

Pussi, mie personal imi place Mara, la noi este o variatiune a numelui Maria, asa ca e mai putin important ce inseamna in ebraica.

21s + Sophia 90%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraD spune:

Pussi ... intai felicitari pentru strengaritele sanatoase si mari! Eu sa fiu in locul tau as opta pentru nasterea in Ungaria, ei avan d dotare mai buna pentru gemenele tale. Mai ales ca esti mai aproape decat sa zicem cineva din Bucuresti sau Iasi etc. si deja esti bine familiarizata cu personalul, conditiile, proceduri (ma rog, atat cat se poate). Asa ca pentru siguranta fetelor merita!

Legat de nume ... practic mi-a sarit in vizor dat fiind ca-l port si eu. Intr-adevar inseamna "amar" in ebraica si in Biblie Naomi si-a schimbat numele in Mara (=amar) in semn de doliu permanent dupa moartea sotului si a celor 2 fii. Dar asta nu e singura interpretare a numelui. Se considera de asemenea (cel putin asa citisem intr-o carte cu nume de botez) ca e si o prescurtare de la Maria, mai ales in limbile de origine slava (ceea ce pe de alta parte contracareaza sa zicem nuanta negativa a numelui).
Oricum cea mai completa "istorie" a numelui am gasit-o pe Wikipedia. E la enciclopedia in engleza, linkul:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mara

Acuma daca esti ok cu engleza, ai sa vezi ca Mara poate fi pe de-o parte cu simbolistica negativa (in mitologia germana, scandinava, belarusa, sanscrita) sau pozitiva (spaniola, irlandeza, letona).

Eu sincer m-am simtit bine cu numele asta, mi s-a spus de multe ori ca e un nume frumos (si in tara si aici), nu e un nume f. frecvent (cel putin nu era) si sub nici o forma nu am pus pe seama lui problemele sau aspectele mai putin frumoase in viata. Cu ceva ani in urma, inainte sa descopar exact ce insemna numele si toate cele de mai sus, eram convinsa ca e un nume pur romanesc, eu fiind din Maramures, unde exsta raul Mara si satul Mara. E o aiureala cred sa le intorci pe o parte si pe alta si sa descoperi ca de fapt ceea ce poate fi frumos intr-o limba suna aiurea sau are conotatii ciudate in alta.

Acum ramane la latitudinea fiecaruia sa aprecieze, sa evalueze si sa decida ... Succes in decizie ...

Multi si somnic usor tuturor ca e cam tarzior in Romania ...

Mara 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraD spune:

Uitasem ceva ... si doar asta chiar stiam de cand eram mica ...
Prima sotie a lui Mircea cel Batran se numea Doamna Mara .



Mara 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

Neatza burtici!

Ce faceti astazi???

Eu abia astept sa merg la doctor la pranz sa imi vad bebelina.

Va pup si va doresc o zi minunata.

Anca 23+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alfa_anca spune:

aaaaaaaaaa, uitasem, astazi implinim 24 de saptamani. Uitasem sa schimb semnatura.

Anca 24+ Elena

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata fetele
Pussi imi pare bine ca fetele sunt sanatoase si maricele.
Anca felicitari ptr cele 24 de saptamani ,hai ca mai avem putin
O zi buna va doresc

anca 23+

Maria
poze





Mergi la inceput