Mamici de noiembrie-decembrie (43)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

quote:
Originally posted by Kiva

buna
revin cu o tema pe care am mai abordat-o si aseara , dar a venit furtuna si mi-a daramat niste ghivece sinu am mai intrat !
sunt in sapt 20 , si am facut ieri eco morfofetala de trimestrul II
fetita e ok , dar am alte pb

- IR sunt mari :0,77 pe dr si 0,55 pe stanga , si in plus pe dreapta am si notch protodiastolic
din ce am citit eu pe net , nu e prea linistitor
voi ce stiti despre asta?
merg samnbata la medic si o sa ii arat eco dar nu mai am rabdare

si inca ceva :fetita e cu capul in jos! se mai schimba? simt ca imi apasa vezica uneori de mor!

daca ati facut eco de trim II , spuneti-mi si mie va rog, prin comparatie cum sunt valorile mele si ce stiti despre valorile crescute
kiva 20




Si eu sunt putin speriata, am facut eco la 17sapt si 3 zile - in mare totul este ok, dar si eu am IR dreapta marit si anume IR dreapta 0.80 pe stanga este ok 0.40.

Din cate am citit eu pe net se spune ca aceste valori nu ar fi relevante decat dupa saptamana 30, eu insa imi i-au toate masurile de precautie si voi mai face o ecografie pe 30 luna aceasta, daca IR'urile vor fi marite am sa incep sa iau tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Kiva, pai asta ziceam in celalalt mesaj, ca e posibil ca Ir sa mai scada chiar si de acum incolo...eu de asta nici nu mi-am mai facut griji. Daca miine vad ca n-a mai scazut imi iau si eu Bio marin plus, parca asa zic fetele, ca ala e bun. Ma bucur ca ai inceput sa-ti simti printesa, eu pe bebe il simt bine de aproape 2 saptamini, ieri si alaltaieri a fost foarte activ. De-abia astept sa-l simt si cind pun mina pe burtica, desi am simtit acum vreo 3 zile cum imi tremura burtica...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Stefania, ai dreptate, noi mereu ne stresam din toate...

Dany, nu fi speriata, nu ai de unde sa stii ce va fi, stresul si teama fac IR-urile sa creasca...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Kiva, bum spunea si stefania, nu te stresa cu Ir-urile. alte gravidute nici nu au au zit de ele. mie personal mi-a zis dr ac nu sunt importante decat mai tarziu in sarcina. in legatura cu pozitia lu' bebe, bubulina mea la ultimele 3 eco tot cu capu'n jos era! nu stiu cum se face ca tot asa e cand mergem la eco!
jazmin, se vede un pic de alb in poza de eco cu putzica

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

BB, sunt , nu reusesc sa-mi dau seama cum e pozitionata bebelina, unde are picioarele si unde capul, si nu stiu unde sa ma uit...



bebe si burtik

cum creste comoara

Jasmin20+Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

oare fetele care nu au mai dat pe aici ce mai fac?? Crissintibun, anitha, calatoare, ade,paulat, olim, bebika, anne, si restu.... sper ca sunteti bine!!!

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Yasmina Alisa

poza eco bb si burtik





BB ,multumim de grija
Suntem f bine ..Crestem ,aveam 720 g,sambata la ultimul echo.Nu am mai intrat de mult pt k am avut o sesiune de cosmar .8 examene ,6 de pe semestrul asta si 2 de pe primul semestru ,am muncit enorm sa le iau pe toate pt k mi-am pus ambitia sa nu merg prin luna a noua la fac pt restante.
BB, m-am uitat prin poze si imi place f mult rochia de la nunta ,unde ai gasit asa rochie frumoasa si de gravida pe deasupra?
K si eu o sa am nevoie cam intr-o luna si in Iasi in magazinele pt gravi nu sunt haine de ocazie.Am vazut si pozele bblinei ,sa iti traiasca,e f dulce.Pacat k mie dr imi da pe hartie pozele si am incercat sa le scanez ,dar nu prea iese cine stie ce clar.
pupici,

Cristina 24+ si Amalia Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cristina, nu e rochie, e fiusta si bluzita!!
jazmin, se vede in poza in care se vad doar piciorusele bebeline.
eu am iesit un pic al plimbarica. ne auzim mai incolo un pic.
pupici multi

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissintibun spune:

bb,important e ca iti sta f bine si e si de ocazie si de graviduta in acelasi timp.K eu din ce am vaz prin magazinele de aici .ori mergi imbracata intr-o tinuta mai mult de gravida decat de ocazie ,ori te imbraci cu ceva cu 1-2 marimi mai mari decat purtai inainte,dar asta e o varianta care chiar nu o agreez.
Plimbare placuta!

Cristina 24+ si Amalia Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata plimbarica

asa e cristina, la noi in Ro sunt tare uratele hainele de gravide. eu nu le-as imbraca!
fetelor pe unde sunteti?? nu mai aveti chef de vb????

_
Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

viitoare mami 23+ de bubulina Iasmina Alissa

poza eco bb si burtik


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

salutiiiiiii..
am fost la eco! Mara era super activa s-a tot intors si rasucit si gesticulat. Ana dormea! Sunt bine amandoua, mai mari cu 5 si 7 zile decat au ele normal! Ceea ce ma bucura enorm!

bb, ellis eu sunt in concediu de risc maternal...parca la 13 sapt. am avut ultima internare, m-a vazut o comisie in spital...pe externare si-au trecut parerea! Cu dosarul(internarile, scrisoarea de la comisie+ traducerea legalizata de la FIV) am mers la medicul de medicina muncii! Adeverinta de am dus la servici inca de la inceput!
jasminicilor sa fie intr-un ceas bun sofatul

pt. cele interesate la premaman sunt reduceri
Kivafelicitari pt. misculatiile din burtica


In alta ordine de idei despre stolul meu de fluturasi:
1. am dileme legate de numele de MARA, cica in ebraioca inseamna nefericire..amar O sa vorbesc si cu taticul pe tema asta! vreau o parere??
2. foarte multa lume imi zice sa nasc la Szeged...ca au sesctie mai tare de prematuri...asa mi-a zis si dr. de azi, cand merg la al meu il intreb si pe el! Voi ce ziceti??





PUSSI 18+ MARA ELENA & ANA NICOLETA

Cum creste Burtica Roz

Poze Cu Titutile

Mergi la inceput