Cum scap de viespi ?

Cum scap de viespi ? | Autor: Ashera

Link direct la acest mesaj

Anul trecut aveam probleme cu viespiile, care isi tot faceau cuib in balcon. Anul acesta, am inchis balconul cu termopan, si speram ca am scapat de musafirii nepoftiti. Dar, din pacate, viespiile au revenit si de data asta au facut cuib in exteriorul balconului, intr-un colt, unde nici nu am acces foarte bine. In cateva zile au facut deja un fagure destul de mare si sunt deja foarte multe si agresive. Ce ma sfatuiti sa fac sa scap de ele ? Asi putea sa ajung pana la cuib si sa-l daram, dar nu cred ca va fi suficient. Din experienta de anul trecut, am vazut ca de fiecare data se intorceau cu forte proaspete si in cateva zile refaceau cuibul. Ce solutie ar fi sa scap definitiv de ele ? Multumesc.

34+

Christian

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am avut si eu unii in loc mai greu accesibil. Eu i-am aspirat! Cu tot cu cuib. Dupa o vreme nu au mai venit.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

exista un sprei care dai pe cuib si ii omoara pe ei si pe mormoloci lor din cuib... nu mai vin dupaia , dar trebuie sa spreiezi o data pe an sa scapi de ei.
eu il folosesc asta si e super... poate cineva sa til aduca sau sa cauti ceva asemanator.
http://www.bugspray.com/catalog/products/page1606.html


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian

www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Ramona, nu ajung sa le aspir. Daca imi iau un bat lung, ajung sa le daram cuibul. Am luat si un spray impotriva insectelor zburatoare, ce am gasit la noi, dar nu imi fac mari sperante cu el. Nici nu o sa ajung sa pulverizez chiar pe cuib, si fiind in aer liber nu cred ca va fi suficient de puternic. O sa incerc in wend sa le trantesc cuibul ptr inceput. Sa vad cum reactioneaza.

34+

Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pacat ca nu merge, la mine metoda asta a functionat foarte bine. Erau in colturile de la terasa si apoi n-au mai venit. Sper sa reusesti, atentie sa nu te atace!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caterinuta spune:

Am avut si eu un cuib de viespi pe balcon, pe care l-am daramat, dar cum spui si tu si-au construit altul la loc rapid.
La sfatul unei prietene i-am dat foc (cu un bat pe care am infasurat vata cu spirt). Dupa cateva zile am stropit locul cu insecticid si deocamdata am scapat de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Unde sunt flori, vin si musafirii nepoftiti.

Am dat cu "Entox", un spray cu insecticid. Partea proasta e ca mai vin altii, din afara balconului inchis, in cautarea cuibului.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

si pe mine ma enerveaza viespile... nu le gasesc niciun cuib..dar cum ne punem la masa pe terasa...biz si ele. Si-s rele asa si infuriate, ca altfel n-as avea nimic cu ele... Ma gindeam c-o fi vreo solutie sa plece... ceva sa le zgorneasca... Trebuie sa fie ceva!

gabi si ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Si eu sunt disperata...am casa plina de viespii. Nu pot sa deschid geamul ca imediat intra in casa. Problema asta e in tot cartierul. Si-au facut cuiburi pe la toate acoperisurile...azi un vecin a incercat sa le distruga cuibul...dar sunt atat de multe incat nu cred ca reuseste.
Daca aveti vreo idee.....

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Daca locuiesti la bloc, o solutie ar fi sa iti pui sita la toate geamurile.
Stiu ca si la servici mai intra cate una, ca acolo nu e sita.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Stau la casa...nici nu pot sa ies pe terasa ca imediat imi dau tarcoale viespiile.

==========
Corina
Albumul meu

Mergi la inceput