Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Afibebe... eu nu ti-as recomanda sa faci cezariana la 36 saptamani, stiu ca e greu ca medicul tau pleaca, dar oricum sunt 4 saptamani de sarcina in minus, poate iti recomanda el pe cineva cu care sa faci cezariana si sa duci sarcina pana la sfarsit... e doar parerea mea... am citit la odiseea sarcini ca orice copil nascut inainte de saptamana 38 e considerat prematur...
si eu l-am intrebat pe medicul meu cand merge in concediu, si a zis ca nu si-a programat inca, dar daca va coincide nasterea mea cu concediul lui, pot fara probleme sa nasc cu colegul lui care e la fel un medic foarte bun(in cazul meu, eu o sa nasc la o clinica particulara unde colectivul e foarte unit, au interese comune de a-si aduce cat mai multi pacienti... deci nu se "sapa" unul pe altul)

apropo, era sa fac ieri o criza de nervi... cand am vazut ditamai vergeturile pe burta... pana acuma n-am avut nimic, acuma am o burta foarte urata... Voi cum sunteti, v-au aparut, sau numai eu ma confrunt cu inesteticele vergeturi ???

Rodica
28

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20716;31/st/20070919/dt/8/k/b0aa/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Gugushtiuc, o placenta jos inserata se poate ridica, stai linistite. Multe gravidute se confrunta cu asta, sunt convinsa ca si printre noi au fost. Trebuie sa eviti orice efort, sa stai mai mult in pat in primul trimestru, sa nu cari nimic, sa nu porti tocuri. Si cu siguranta va fi bine. Diagnosticul de placenta praevia nu se pune inainte de 28 sapt, pana atunci se poate oricand ridica placenta. Ai grija de tine si sa auzim numai de bine.
Rox, cred ca depinde si de copil...si de curajul parintilor. Tudor nu cred ca ar rabda nici acum, la 2 ani si 5 luni, un drum de 16 ore cu masina, desi este un copil destul de docil si cu care ma pot intelege. De altfel nici cand era bebelus el nu dormea mult si mi-ar fi fost greu si atunci sa fac un asemenea drum. Poate doar cu avionul m-as fi incumetat sa plec cu el departe.
Eu una n-as putea pleca acum departe, nu ma simt eu in stare si in siguranta, ca gravida, undeva de unde sa ajung greu in tara... Bravo tie ca poti, e minunat sa plimbi copilul. Si noi mergem cu el peste tot, l-am dus an de an la mare, inca de la 5 luni, dar nu am plecat departe cu el niciodata. Asta e, mai rabdam un an doi.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Rodica, unde nasti? Si cu cine programat?

Fetelor, revin si eu pe la voi, va citesc zilnic insa nu am nici timp nici tragere sa scriu pt ca ma simt fte obosita si ma cam inving caldurile. Noi suntem bine, burtica creste rapid, cred ca e dubla fata de cea cu Ana, nu m-am ingrasat deloc, inca am mai putine kg fata de cand am ramas gravida, si vom avea O FETITA!!! exact asa cum ne-am dorit. Numele este Iris Maria.... tati e doar 80% convins, insa nu ma las, vba aia: io port burtica, io ma tai, io tzatzai... pt contributia la conceptie, doar ii poarta numele de familie .

Afibebe, si eu as opta si pt nastere normala (daca nu cumva ai o interdictie in acest sens) si pt termenul la care m-ar apuca de la mama natura durerile. La 36 de saptamani dc bb se simte bine si vrea sa mai stea la tine, eu nu l-as scoate, 4 saptamani sunt fte importante, si 3 si 2 si cateva zile conteaza.

Asa... citeam zilele trecute despre greutatile bblor in burtici: eu sincer nu mai cred in masuratorile astea, le vad fte aproximative, mai ales ca nr. de kg e dat de o medie calculata de programul de eco dupa lungimile femurului, diametrele cap-burtica si naiba mai stie ce. Eu la 32 de sapt stiam ca Ana are 3 kg si ceva,. eram ingrozita ca se face de 5 pana nasc.... si totusi a avut 3kg fix... insa fiind lunguta, fix osatura masurata a incurcat calculele. Ripley 23+ mazarica (DPN 17.10.2007) si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Rox ma gandeam ca prosopul daca ai costum din 2 piese...oricum daca folosesti protectie solara 60 e super de ajuns.
Afibebe sa-ti recomande al medic, dar cezariana devreme sa nu faci daca nui cazul.


Ali22si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicamaries spune:

Ripley, o sa nasc la Euromedica, o clinica particulara din Baia Mare deschisa in urma cu un an si jumate, iar doctorul se numeste Sasaran Mircea. eu recomand celor din zona clinica, e bine dotata, curatenie, iar personalul de nota 10*, toate mamicile care au nascut acolo au fost foarte multumite, nu este foarte aglomerat, o prietena de-a mea anascut in urma cu 2 luni acolo si era singura mamica care nascuse in ziua aia, era in centrul atentiei, de fiecare data veneau si ii schimbau fetita, ii faceau toaleta etc... super conditiile...

daca va mai intereseaza ceva despre clinica puteti sa ma intrebati, bineinteles pentru cele care sunt in zona...

Rodica

http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20716;31/st/20070919/dt/8/k/b0aa/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata burtici
si,tomasa,aniast superbe poze.aici ploua si e un frigggggg de imi vine sa plang.si eu vroiam la mare mai ales ca e numai la 30 minute de noi
adrianaolimpia sper sa nu fie nimic grav
ripley felicitari ptr fetita

noi suntem ok deocamdata.putem dormi bine,putine ore pe noapte dar e bine si asa.picioarele nu mi se mai umfla,nu ma mai dor,burtica si printesa mea iubita cresc.cred ca o sa avem un bebe tare orgolios,incapatanat,optimist si alintat
pe la 2 o taiem la moasa ca am ratat intalnirea de lunea trecuta (am uitat de programare ) apoi continuam cu listuta de lucrusoare ptr bebelusha.

va pup si va doresc o saptamana cat mai linistita,fara probleme si dureri



danielle 27+ Ebonee
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Roxana_G, problema cu soarele in sarcina este, din cate am inteles eu, ca l-ar putea deranja pe bb la ochi, pentru ca el deja distinge lumina soarelui. Nu e vorba de caldura. De-asta se recomanda burta acoperita, chiar daca ii este putin mai cald. Eu am facut plaja acum o sapt destul de mult si nu a dat nici un semn ca l-ar deranja cu ceva. Acum e mai agitat si face scandal...o fi vrand iar la mare?

Carmenita, m-am gandit si eu la varianta cu mulsul...totusi inca sper sa nu fie cazul.

myral, sim_stoian, tomasa...cred ca balenutza era undeva mai in larg...
Ei, glumeam cu denumirea asta. Ma simt bine in pielea mea...uneori mai fac comparatie fatza de cum eram inainte si de aici termenul, dar nu-mi fac probleme de greutate, sunt convinsa ca o sa dau jos Kg dupa nastere.

gema, eu merg la dr. Vladareanu. Am schimbat medicul de curand, pana acum am mers la dr. Niculescu de la Giulesti dar cum eu vreau sa nasc natural, am fost nevoita sa fac schimbarea. Vineri pe 29.06 va fi a doua intalnire cu dr. Vladareanu...sper sa fie bine.
Poti sa mergi la mare linistita, nu are cu ce sa afecteze. Pe mine chiar ma bate gandul sa mai merg o tura la mijlocul lui iulie. Ne vin niste prieteni din Anglia si parca presimt ca o sa-l duc pe fi'miu chiar si la discoteca.

Gabriela77, eu mi-am procurat niste mameloane artificiale. Din cate am inteles bb refuza mamelonul artificial daca se obisnuieste cu cel natural...e mai greu sa-l sucesti. Eu am observat ca atunci cand apas pe areola, iese cat de cat. Am citit ca o alaptare corecta se face cand bb apasa pe areola, nu apuca sfarcul.
Poate fetele care sunt la bb2 si au alaptat ne pot ajuta.

devylla, nu ne povestesti cum ati petrecut?

andrruzza sa vedem daca va fi cazul...de procurat mi-am procurat o pereche, sa vedem daca o sa le accepte.

Si bv, daca ar fi dupa noi...ar fi numai balenutze esuate...si eu ma vad la fel, dar se pare ca e doar in mintea noastra. De fapt noi aratam foarte bine, suntem intr-o perioada de tranzitie care ne infrumuseteaza si ne face deosebite.

Liv11, bine ai venit!!

Ripley, felicitari pentru caruciorul roz.

danielle02, da o fuga la Marea Neagra, vezi ce minunatii face? Schimba tonusul si ne transforma in fotomodele.

Si nu in ultimul rand.... mami25_7

Andreea 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Offffff!!!! DUpa ditamai tratamentul cu augmentin am repetat urocultura si am luat azi rezultatul: pozitiv (acelasi enterococ). De ce oare n-a trecut? Inca e sensibil la augmentin. Iarasi tratament? Saracutul bebitza.... Sunt tare amarata, pe bune! De ce nu se vindeca infectia asta...mama ei!

Emma 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

aniast ce nu as da sa pot pleca la mare acum...

mami25 7



danielle 27+ Ebonee
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

tomasa, anaist, sibv frumoase gravidute sunteti si ce burticute minunate!
Ripley felicitari pt fetita!
mami25_7 , sarcina usoara in continuare si un bebik sanatos-voinik!
O saptamana linistita si racoroasa va doresc!

27+ & 19kg in +

Foto Burtika
www.wunschkinder.net/forum/ssticker/sstick/19/09/2007/45/11/255/255/0.png" target="_blank">Wunderbaby

Mergi la inceput