Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amar spune:

As vrea eu Urmychance..am luat o gurita de Sangria are 7 gr..si sotul s-a uitat ca la masini straine si i-a zis ca nu e o solutie...dar ce fac eu ca aici nu dau vitaine decat daca vad ceva evident ... eventual vreo coma ceva... ca cica alimentele contin deja vitamine.

carmen 28s 70% fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

'Neata si de la noi, fetelor!
Multam fain tuturor celor care m-au incurajat si linistit cu kilogramele (atatea fete dragute, ca nu am loc sa adaug toate numele. Pupici tuturor!) Deja ma gandesc ca o sa pot degusta si eu indienele cu frisca si amandinele in tara. Abia astept! Si promit sa nu gust decat cate una din fiecare.

Amar, cate o gura / doua de vin rosu e ok, mai ales daca il bei la masa. Am citit in Mama si copilul ca nu ar fi nicio problema. Sper sa-ti fie mai bine in curand.

Irina 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia_Hurducas spune:

Buna dimineata mamici!

Alinus prietena mea are 2 baieti si o fetita. Toti s-au nascut la 1300 gr. si au scazut pana la 1000 gr. Au stat in maternitate 2 luni, pana au ajuns la 2000-2500 gr. Fetita era cea mai grasuta la externare (si este si acum) si cea care nu a ridicat probleme nici un moment. Acum au intre 5-6 kg, sunt vioi, cuminti , sanatosi si tare frumosi.

Valentina despre baieti nu trebuie sa stii lucruri cu totul diferite fata de fetite. Doar ca la un moment dat ar trebui decalotati (eu am facut-o cand avea Stefan 3 luni), pentru a nu face fimoza, ca nu trebuie lasati sa planga prea mult, pt. ca exista pericolul sa faca hernie inghinala si ...cam atat. Unii zic ca ar trebui sa ii pozitionezi "tontonelul" in sus in pampers. Eu nu am facut-o mai ales, pentru ca un barbat dr. a zis ca nu este nevoie, pe cand o femeie dr. a zis ca asa ar trebui. Parerile sunt impartite.

Multumesc pentru carutul albastru!

Am uitat sa va spun ca ma lud cu 10 kg in plus! De la 57 la 67. Stau mai bine decat la prima sarcina. Atunci aveam cu 3 kg in perioada asta.

O zi buna!

Flavia 24 cu si Stefan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/flaviahurducas/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia27 spune:

BUNA FETELOR EU NU PREA AM TIMP SA POSTEZ SI EU DAR CIND AM TIMP VA CITESC CU DRAG AM INVATAT FOARTE MULTE DE LA VOI ROG SI EU PE CINE POATE SA MA TREACA SI PE MINE CU UN CARUT ROZ SI NUMELE FETITEI MELE ALEXIA RHIANA VA ROG MULT PUPICI SI SARCINA CIT MAI USOARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joahnna spune:

Felicitari Carpatina s-a meritat atata asteptare.
Vacanta faina!
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Fetelor, azi noapte am avut un carcel...m-a terminat. S-a pus la jumatatea gambei si a durut cumplit de tare. Noroc ca imi era sotul alaturi, mi-a masat piciorul si a trecut. Am inteles ca sunt frecventi carceii in sarcina, ma apuc sa citesc sa vad daca pot fi combatuti.

Andreea 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by amar

As vrea eu Urmychance..am luat o gurita de Sangria are 7 gr..si sotul s-a uitat ca la masini straine si i-a zis ca nu e o solutie...dar ce fac eu ca aici nu dau vitaine decat daca vad ceva evident ... eventual vreo coma ceva... ca cica alimentele contin deja vitamine.

carmen 28s 70% fetita



Nici eu nu am luat vitamine si totul e ok, am incercat sa mananc mulkte fructe, legume, lactate, cam de toate, variat . Dr. meu nu imi da vitamine, a spus ca e mai bine sa le iau din alimentatie. Mi-a dat doar Fe pe care nu l-am tolerat si am renuntat. Am mai luat eu doar calciu cu mg, cand si cand, asa "de pofta".

Eu zic ca vin poti sa bei, trage si tu juma de pahar pe zi, cateva zile si vezi daca creste tensiunea. Doctorul mi-a zis ca avem voie si cafea si alcool, dar in limita bunului simt. Adica sa nu cadem bete pe sub masa...:)

http://s167.photobucket.com/albums/u154/urmychance/hainute%20bebe/
urmychance28baietelul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Piccaflor, nu-ti face griji, vei avea lapte din belsug. Sim are dreptate, nu mi-a curs o picatura pana am nascut, nu-mi curg nici acum si am avut lapte pt. doi copii. Mai adaug si ca am sani mici si ca am nascut prin cezariana. Ca sa o citez pe madam Culcer (neonatoloaga din Universitar), totul e sa vrei mult sa alaptezi, lactatia e psihica, nu tine de nimic altceva.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
26s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

quote:
Originally posted by aniast72

Fetelor, azi noapte am avut un carcel...m-a terminat. S-a pus la jumatatea gambei si a durut cumplit de tare. Noroc ca imi era sotul alaturi, mi-a masat piciorul si a trecut. Am inteles ca sunt frecventi carceii in sarcina, ma apuc sa citesc sa vad daca pot fi combatuti.

Andreea 30+ cu



Asa-i, sunt frecventi, sarcina predispune la asta. Si eu am acum tendinta asta, desi la sarcina trecuta n-am avut. Incearca magneziu.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
26s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Roxana, nu stiu de ce dar sunt sigura ca tu, cu cele 74 kg ale tale nu intrai in categoria "grasele". Colega asta a mea are atat la 1.50 m. Plus ca, in mod cert nu se poate generaliza, in acest domeniu, ca in nici un altul. Ca doar nu toate "grasele" nasc greu, probabil a vrut sa spuna majoritatea "graselor"....sau mai greu decat slabele, asta la modul general. Eu nu stiu cum e cu nasterea naturala, ca n-am experimentat-o, dar am mai auzit teroria asta si la alti ginecologi. In fine, putea si el s-o exprime mai delicat.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
26+Maria

Mergi la inceput