Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marunzika spune:

sim, yaia, carpatina, piccaflor, mandarinutza, Joahnna, ceciliaL (sper ca nu am uitat pe cineva)multumesc pt incurajari .
yaia, carpatina drum bun si vacante minunate!
Ma bucur pt voi, Annisia, piccaflor, ceciliaL, urmychance si pt bebii voinicei.
In greutate nu prea am mai luat, slabisem 1kg, dar l-am pus la loc deci tot cu 19 ma laud, dar ce conteaza important e sa ajung la termen, indiferent de cate or sa se mai adune pe cantar.

28+ & 19kg in +


Foto Burtika
www.wunschkinder.net/forum/ssticker/sstick/19/09/2007/45/11/255/255/0.png" target="_blank">Wunderbaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

quote:
Originally posted by myral
Iar injectii pt maturarea plamanilor nu poti face decat in spital?(adica sa faci preventiv de acum). Si eu mi-am intrebat dr. de ele si mi-a zis ca mi le face doar daca pierd dopul sau mi se rupe apa. Pai atunci e cam tarziu nu?

Myral29+



Myral, la noi in tara ti le da medicul si le faci singura aceste injectii, (am vazut la cumatra mea sunt niste seringi fff subtiri cu ac de 1-2cm), sau ti le face in spital, in mod controlat, si mult mai dese.

Eu am vb cu dr si am citit si in cartea mea ca sunt suficiente 24-48 ore ca sa se matureze plamanii dupa ce iti fac prima injectie, in spital ma refer, unde vei fi supravegheata si ti se va administra medicatie ca sa-ti amane travaliul. Travaliul se poate amana si cu 5-6 zile daca pierzi dopul, sau se rupe apa(iti introduc ser fiziologic). Eu sunt optimista, exista solutii. Nu sunt contractista de top, dar nici bine nu stau, am destule contractii.

Gabriela, ma intrebai daca sunt bine, pai nu prea... abia ce am aflat rezultatul la secretia din col si am Trichomonas vaginalis. Asta e de belea ca se pot infecta membranele si declansa travaliu prematur. Sper sa nu fie rezistent la tratament, dr mi-a dat meclon, am mai luat din asta si pt alte vaginite.
Ceva homeopat nu exista?

Marunzika, multa liniste si speranta. Menajeaza-te si implica-l la maxim pe sot, mama, soacra,etc. Daca vei fi iubita si rasfatata va trece si timpul mai usor. Si fara stres.

Pupici la toate burticutzele!



Alinus 24s+ cu Iulius ''''''''iuhuuu, am mai crescuuut!'''''''
Foto cu iubirea mea secreta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia_Hurducas spune:

Buna seara burtici!

iar am lipsit vreo luna de la apel, dar am fost plecati 2 saptmani in concediu. Si asta inseamna o saptamana de pregatiri inainte si una de rezolvat diverse chestii dupa.

Anul acesta Stefan al meu a intrat fara nici o problema in mare, ceea ce nu facuse acum un an. E drept ca atunci avea numai 11 luni. Si mama lui la fel, cu tot cu burtica. Cand ma vedea sotul in pluta zicea ca a aparut baliza.

Ah, intre timp am facut si morfofetala. Totul este bine, numai ca fetita mea este de fapt baietel. Asa ca o sa am casa 2 flacai. Va rog sa imi schimbati si mie carutul roz.

Si m-am hotarat si unde voi naste, adica la Clinica Eva. Am vazut ca pe prima pagina sunt trecuta si cu Clinica Eva si cu maternitatea.

In rest totul bine, am un baietel boxar sau karateka, ca imi da la picioare si la pumni...



Flavia 24 cu si Stefan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/flaviahurducas/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Maruntica, sint sigura ca va fi bine pana la capat! Trebuei sa ai tu grija si DD te va ajuta! Sanatate multa tie si bebelinei!

Bravo, Annisia! Chiar e dolofan Yannis al tau!

Carpatina draga, drum bun si vacanta frumoasa! O meriti!

Picca, ce mult ma bucur pt vestile bune! Chiar ca ai un grasunel!

Cecilia, mersi frumos! Asa o sa fac!

Urmychance, bravo, ma bucur de vestile bune! Se pare ca azi am fost multe fete la eco!

Of, Alinus, sa speram ca scapi cu tratament! Asta iti mai lipsea!


Ei si am venit si noi de la ecograf! Plini de veselie si cu gura pana la urechi ca de obicei! Numai vesti bune am primit! Placenta s-a ridicat si acum totul e bine! Ce bineeeeeeeeeeeeee!!!! Bebelina e in graphic, cordon ombilical ok, lichid amniotic sufficient, oxigenare buna, 1.100 kg, da’ ce sa zic pe langa grasuneii vostri de flacai…he-he-he! Oricum e superok cu toate! Si mi-a dat o poza in care asa e de frumoasa! Ma tot uit la ea si ma topesc! E tot fetita, spre bucuria noastra! Si pe mine m-a atentionat ca am luat-o razna cu kg, dar asta stiam deja, am ajuns la minunata greutate de 64 kg de la 52…Rusinica! O sa fiu mai atenta! In rest toate bune, dr revine din concediu pe cand e DPN-ul.. M-a mirat ca s-a uitat la analize si a zis ca sint f bine, dar a zis ca sa termin fierul si sa trec pe MagneB6. oare de ce? E bine sa renunt la fier? Aaa, si am uitat, inca nu s-a intors bebelina, dar a zis dr ca acum e asezata transversal si ca asta e o pozitie tranzitorie si ca zilele astea se pregateste!
No, cam atat cu noi, ne bucuram de vestile bune, mai avem de rezistat vreo 10 zile la serviciu, dupa care concediuuuuuuuuuuuu!!!!!

Va pup cu drag, o seara frumoasa!


Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia_Hurducas spune:

Acum ma apuc sa citesc si eu din urma, sa ma pun la punct.

Dar ceva mi-a atras atentia si anume o discutie despre injectii pentru maturizarea plamanilor. Am o prietena care a nacut in ianuarie tripleti la 6 luni jumatate si a facut aceste injectii. Trebuia sa reziste 24 de ore dupa ce le facuse. A rezistat si i-a mai dat o tura si la fel a mai stat 24 ore. Si totul a fost bine si acum este si mai bine.



Flavia 24 cu si Stefan

http://pg.photos.yahoo.com/ph/flaviahurducas/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joahnna spune:

Citind in urma am gasit acest mesaj. Poate o trece cineva in listuta.
Vio bine ai venit, sarcina usoara!

quote:
Originally posted by violetabin

As dori sa apar si eu in lista
UM 21.12.2006
DPN 27.09.2007 Amelia Alexandra
Dr. Nanu Cluj-Napoca.
Vreau sa stiu daca mai este cineva de aici la acest doctor.



25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

quote:
Originally posted by Flavia_Hurducas

Acum ma apuc sa citesc si eu din urma, sa ma pun la punct.

Dar ceva mi-a atras atentia si anume o discutie despre injectii pentru maturizarea plamanilor. Am o prietena care a nacut in ianuarie tripleti la 6 luni jumatate si a facut aceste injectii. Trebuia sa reziste 24 de ore dupa ce le facuse. A rezistat si i-a mai dat o tura si la fel a mai stat 24 ore. Si totul a fost bine si acum este si mai bine.

Flavia 24 cu si Stefan



Flavia, bine te-ai reintors! Felicitari colegei tale! Super cool Imi zici si ce greutate au avut la nastere? Cred ca sunt maricei acuma nu? au recuperat kg?
Ce sex au tripletii?

Myral, tocmai ce iti ziceam scumpo. Dupa 24 ore bebelinul e pregatit sa respire aer. Da' tu trage aer in piept acuma ca mai ai de asteptat neicusorule muuuuult si bine.


Alinus 24s+ cu Iulius ''''''''iuhuuu, am mai crescuuut!'''''''
Foto cu iubirea mea secreta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiciDe2007 spune:

quote:
Originally posted by Joahnna

Citind in urma am gasit acest mesaj. Poate o trece cineva in listuta.
Vio bine ai venit, sarcina usoara!

quote:
Originally posted by violetabin

As dori sa apar si eu in lista
UM 21.12.2006
DPN 27.09.2007 Amelia Alexandra
Dr. Nanu Cluj-Napoca.
Vreau sa stiu daca mai este cineva de aici la acest doctor.



25+



Gata, am trecut! Bun venit violeta!

Am modificat si culoarea carutului Flaviei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

pentru Yaia ca sa-mi dau si eu cu parerea nu cred ca ai luat f mult in greutate. Eu sunt la 24 sapt si am luat in plus 7 kg si continuu sa adun grasime.Atata timp cat tu te simti bine nu cred ca este vreo problema.
Multam' pentru fetele care m-au incurajat si nu-mi mai ideei si tot felul de scenarii. Chiar aseara am vb cu sotul despre posibila problema cu bebita al meu(nu vroiam sa-i spun, dar a vazut pe fata mea ca se petrece ceva)si m-a linistit,asa sunt eu mai panicoasa (ca mi se trage de la fiica-mea - de la 5 luni pana cand am nascut m-au tinut cu chestii de genul" nu traieste copilul, se naste mort, etc" - s-a nascut cu un chist langa ficat dar domnii doc nu au stiu sa-mi spuna ce are copilul, care acum este operat si recuperat 100%)
Si as mai vrea si eu sfaturi de la mamele care au sau la care vine barza cu baietei. Am auzit ca tre sa faci anumite lucruri de care habar nu am.Stiu ca mai este destul timp pana la toamna, dar vreau sa fiu pregatita. Sa-mi tineti pumnii ca peste o sapt tre sa merg iar la control cica am anemie feripriva cronica si mai nou o trombocitopenie care a revenit- se pare ca am problene cu trombocitele doar in timpul sarcinii.Astea fiind spuse ne auzim pe maine seara, merg sa ma bag sub dus ca nu mai pot de cald. Somn usor!

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

quote:
Originally posted by Gabriela77

Bravo, Annisia! Chiar e dolofan Yannis al tau!


Aha, si ma-sa cum e? Iote poze facute acum o ora...

http://community.webshots.com/album/559648832JiTHot?vhost=community



Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput