Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Marunzika, sper sa ajungi cu bine la termen. Tinem pumnii!

Pentru celelate fete o intrebare: Cam cat ati luat voi in greutate?
Eu am ajuns la 25 de saptamani+ si asistenta imi tot zice de vreo doua intalniri in coace ca am luat prea mult in greutate (am luat deja 12 kg). Eu nu cred ca e asa de mult, dar ea face un caz de numa-numa. Nu eram slaba nici inainte, adica dupa ce am venit in Finlanda m-am ingrasat cam mult. Dar acum m-a chemat sa fac testul de glucoza, sa nu fie diabet, asta in august, cand ma intorc din concediu. Vineri plec in concediu si acum sunt putin ingrijorata si astept sa ma linistiti.

Irina 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Marunzika, tinem pumnii ca totul sa fie bine...Da' vorba lui Myral, nu ti-a dat tratament impotriva contractiilor? Ca inteleg ca daca astea se opresc nu mai e riscul asa de mare... Ai incercat no-spa? Eu mai am vreo 10 pastile, daca vrei ti le pot trimite daca-mi dai adresa.

25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Sim, merci frumos! Chiar azi cred ca le fac o vizita celor doua magazine.
Yaia, mie una nu mi se par exagerate cele 12 kg in plus la 25 de sapt. Uite, eu de ex. am 10 in plus la 26 sapt si inca nu mi-a spus nimeni ca ar fi mult, ba dimpotriva mi se spune ca n-am burta mare, ca am talie, etc. iar ginecologul tot insista sa-mi iau vitaminele, nu m-a intrebat o data cat am pus pana acum, probabil tocmai fiindca nu i se pare ca sunt foarte grasa. Nu stiu ce sa zic, poate depinde si de la cate ai plecat, pt. ca in general tipele slabe se ingrasa mai mult, dar tot as zice ca nu este exagerat. Da-o incolo pe tipa aia, nu-ti mai face sange rau.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
26s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

quote:
Originally posted by Si bv

Annisia, nu ne vinzi si noua pontul, de unde ti-ai luat rochita aia de plaja? e betoana!


Iubita nu este rochita... Este un costum de baie special pentru gravidoase si, in talie, o chestiune care iti acopera poponetul... Primit cadou de la nasi. Mai am un costum cu maiou si slip, dar nu stiu cand o sa am ocazia sa il port....

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Acusica ma intorsei de la CFR2. Bebelinul e un grasun mama, mama... Are 1.600 kg si 40 de cm. Adicatelea a luat 300 de grame intr-o saptamana. I-am vazut moaca si e precum un hamster, cu falcile dolofane. Doctorul e zis ca e mi dezvoltat si ca voi naste mai devreme cu doua saptamani. Nu cred ca mai prind septembrie... Orisium sunt sigura ca vor fi multe fete care o sa nasca la sfarsitul lunii august... Ma uitam si la cele de iulie-august, s-au pus pe evacuari din luna iunie... Asa ca .... trebe sa incepem sa ne pregatim...

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Yaia, cred ca ce zice asistenta e ca greutatea (totala) e prea mare.. nu cea acumulata in sarcina. Sfatul meu e sa ceri sa te vada un nutritionist cu care sa discuti despre modul de alimentatie. Stiu ca nu e tocmai ceea ce vroiai sa auzi.. . Concediu placut!

25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by Annisia
Doctorul e zis ca e mi dezvoltat si ca voi naste mai devreme cu doua saptamani. Nu cred ca mai prind septembrie...


Pai tre' sa vrea si Grivei mai Annisia... Si, dupa cate zice istoria... baietii sunt mai lenesi. Oricum, felicitari pentru vestile bune.

P.S. frumos foc copilul tau cel mare

25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Gata, va zic si eu la revedere pentru 2 saptamani... Vineri dimineata plecam spre Romania. Maine dimineata sunt la test, apoi acasa cu bagaje de facut...
Sa ne reauzim sanatoase.

25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Carpatina, drum bun si vacanta placuta!
Sa te intorci cu bine si sa ai grija de bebelina!


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Salutare si de la noi!


Venim cu vesti bune de la ecografia de ieri....si Matteo al meu se inscrie printre grasunei cu 1,700kg ....a luat pozitia de "atac",cu capul in jos si piciorusele in stomac la mami:)...nu mi-a zis cit de lung e,mi-a zis doar ca masurile sint in regula si placenta anterioara parca....colul a ramas de 37-38 mm,inchis,
posterior...si contractiile s-au diminuat simtitor in ultimele 3 zile...
A propos de fetele care intrebau cum se masoara colul....mie una
la fiecare control ginecologic mi-a facut tuseu vaginal si eco tranvaginala....la fel si medicii de la spital de cite ori am ajuns la ei cu contractii....aici asa se procedeaza....eu chiar i-am intrebat daca se poate intimpla ceva rau de la atitea controale si eco endo(mai ales cea de ieri a fost la 3 zile diferenta de ultima) si mi s-a raspuns ca atit timp cit sint facute cu grija nu dauneaza...

Roxana,Myral,Gabriella,Mandarinutza,Roxali multumesc din suflet pt incurajari!...sper ca n-am uitat pe nimeni....daca am facut-o ,sa-mi fie cu iertare!
Myral felicitari pt fetita!....si Doamne ajuta sa te lase in pace contractiile!
Amar multa sanatate mamei tale!....spune-i sa nu fie suparata ca nu poate ajunge ňa tine anul asta...important e sa se faca bine,ca dupa tot o sa vina la nepotel!
Maruntika of iubita,imi pare rau ca treci prin emotii d-astea ....dar menajeaza-te cit poti si vei vedea ca ajungi la termen ok!
Roxali acum mai iau doar Mg, doua pe zi...buscopanul il iau doar cind vad c ase ingroasa treaba...
Gema problema pe care o ai tu e cu siguranta de la Mg...la fel am patit si eu in prima saptamina cind am inceput sa-l iau...
Slippers Doamne ajuta sa fie totul bine si sa ajungi la termen fara probleme!


Picca 28+ cu Matteo


Mergi la inceput