Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

quote:
Originally posted by amar

Mie imi curg sanii mai ales dupa amiaza spre seara dupa plimbarea de o ora jumate doua pe care o facem zilnic si care ne face bine,curg asa de imi pateaza tricoul dupa care cand ajung acasa se linistesc...ma bucur pt ca zic ca voi alapta si se desfunda canalele..in rest dureri de spate cat cuprinde si mersu leganatu ca fetele de la Capalna...

carmen 28s 70% fetita



Nu, nu trebuie exagerat nici cu plimbarile. E o vorba ce zice "Hot sex, hot food. long walks" ca sa declansezi travaliul. Mai ai contractii?


Alinus 24s+ cu Iulius ''''''''iuhuuu, am mai crescuuut!'''''''
Foto cu iubirea mea secreta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Alinus draga, dar nu imi masez sanii, curg pur si simplu.....iar daca nu ies la plimbare ma umflu la picioare de zici ca-s ursoaica...vai de mine da nimic nu mai am voie...dupa ce ca mi-i foame mereu ..calciu nu mai iau ...acu nici afara sa nu mai ies....cat despre contractii ,daca mi se mai intareste burta inseamna contractie inseamna ca mai am..da nu ma doare....mai vad eu ..oricum iti multumesc pt info...

carmen 28s 70% fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Alinush, multumim de informatii! Si eu stiam ca nu e voie, dar nu stiam exact motivul! Inteleg ca tu esti bine, da???

Roxana cand pleci la mare? Ce faaaaaaaaain!


Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Acum am recitit din urma, si m-am amuzat de teoria cu burticile cu fetite. Neaparat va scanez diseara poze cu mine gravida cu Alex si o sa va lamuriti ca era burta la fel de mare si tot asa bombata si tuguiata, incat toti ziceau ca e baietel dupa forma burtii.

In rest, desi am mai nascut, am capatat si eu o oarece teama. Mai degraba din pricina povestirilor auzite. Ca atare mi-am propus sa nu mai aud sa nu mai vad nimic pe aceasta tema.

Gabriela, sambata pleeeeec, abia astept.

Rox 30+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Alinush, , esti tare dulce!
Nana, nu cred ca e vorba despre paturica aia din gentutza, desi principiul e acelasi, vreau sa spun ideea pt. care le folosesti, deplasari cu bb si schimbat in locuri improprii. Astea sunt paturici absorbante de unica folosinta, dupa ce le pipileste o data le arunci si se gasesc la raionul de pampersi si alte absorbante pt. adulti. Oricum tu daca o ai deja pe asta nu cred ca iti mai trebuie astea de unica folosinta.
Carpatina, pt. stimularea lactatiei merge orice ceai de soc, chimen, anason. Poti sa-ti iei unul din asta special, granulat sau din plante efectiv de la plafar, care e mult mai ieftin doar ca fierbi la el...eu am baut in prima saptamana si cate l pe zi.
Piciulika, bine ca nu mai ai contractii, scumpo! Cred ca ti-a fost tare greu cu statul in pat, dar macar a folosit.
Ana, te rog mult sa fii optimista. Mai ai atat de putin pana la intalnirea cu Vladut. Va trece repede timpul si sigur va fi totul bine.
Valentina, mie una valorile tale chiar nu mi se par mari. Din cate stiam o valoare mare a IR pe una din arterele uterine (AUS sau AUD) se considera daca este peste 0.6, ceea ce nu este cazul tau. Nici diferenta dintre ele nu mi se pare foarte mare, e normal sa nu fie valori egale pe ambele artere. Eu tind sa cred ca doctorul a fost mai catolic decat Papa cant ti-a scris asta. Oricum nu te stresa, mie prea mari nu mi se pare ca sunt si mai au timp sa scada pana la inceputul trimestrului 3. Tu consulta-ti oricum ginecologul si pune-i cat mai multe intrebari despre asta, dar fara panica fiindca nu e o urgenta din cum arata valorile.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
26s fixMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Valentina Uite ce am gasit la niste subiecte mai vechi... insa nu se stie cat de corecte sunt:

valori normale IR artere uterine:
sapt 20: 0.36-0.71 (media 0.53)
sapt 28: 0.35-0.63 (media 0.49)
sapt 34: 0.31-0.59 (media 0.45)

valori normale artera ombilicala:
sapt 20: 0.61-0.85 (IR), 2.39-5.35 (S/D)
sapt 28: 0.56-0.82 (IR), 2.19-4.95 (S/D)
sapt 34: 0.47-0.81 (IR), 1.65-4.65 (S/D)






Mad cu Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Anaist_72, stai bre asa, nu sari pe mine. Ajunsul la Carreffour la Ploiesti a fost ceva instantaneu, in sensul ca eram la terasa cu niste prieteni care se duceau acolo si pe loc ne-am hotarat sa mergem si noi. Asadar am ajuns doar la Carreffour si Bricostore, nu am intrat in oras. Te rog din suflet nu fii suparata pe mine.
Devylla, . Asta e cu concediul prenatal, n-avem incotro, venim la servici. Ma rog la Dumnezeu sa imi fie bine ca sa pot veni. Deocamdata sunt ok, doar burtica e de mine si ma misc relativ ca inainte.
Roxali,merci de urari. Aici nu exista concediu prenatal, asa ca voi veni la servici pana in ultima clipa.
Alinus_25, ma bucur ca iti este utila listuta. Spor la cumparaturi!
Tomasa, mercic mult. Acum imi amintesc de ce spui tu, chiar am vazut aici. O sa studiez problema zilele astea.

La noi a inceput sa se intinda pielicica de pe burtica f tare. Ma dau cu crema si ulei special insa in zadar. Ufffff. E o senzatie tare ciudata.
Vroiam sa va intreb, nu imi mai amintesc eu ce si cum, avem voie sunca presata? De la o vreme asa m-a apucat mancatul de sunca presata, e ceva de groaza.





Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Nana, de ce sa nu avem voie sunca presata? Desigur ca e preferabila carnea preparata in locul mezelurilor, dar nici acestea in cantitati rezonabile nu sint interzise. In principiu nu sint restrictii mari, ci doar de bun simt! Pofta buna!

Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Gabi, pai stiu ca nu avem voie carne decat f bine fiarta sau gatita si ma gandeam ca sunca presata nu prea e, de-aia m-am gandit sa va cer parerea si voua.


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Papa linistita daca ti-e pofta, nu putem manca numai ca la carte! Si eu ma mai scap la unele alimente....mai putin recomandate!

Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput