Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Fetelor cum e la voi? La noi e furtuna, am crezut ca e tornada, cred ca unul din pomii mei s-a rupt bietul. Noroc ca tocmai ajunsese sotul meu acasa, ca altfel muream singura de frica. Am zis ca ia casa pe sus.

Rox 30+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Gabriela pai nu te mai spala asa viguros si cauta un sapun special la farmacie.Roxana nu stiu cu furtuna cum e dar aici e canicula mare nici la ora asta nu intra aer de afara tot cu aerul conditionat, ce buna ar fi o ploaie, dar nu tornada.la fete ca ma bag la somnic. Noapte buna!Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Da fratica e o ditamai furtuneta pe aici. Eram cu bebita ala mare al meu si cu mama, pe o banca in fata blocului ei si tocmai ce zic ”mama, ce bine e ca adie vatul putin” si se pune neicusorule o furtuna de am zis ca o sa fiu Alice in Tara Minunilor... Au inceput sa cada geamurile care erau deschise, s-au rupt niscaiva copacei si praful tot era calare pe noi... Abia am apucat sa ma var in masina si a si inceput o ploaie castoaca de tot... Bine ca s-a mai racorit aerul aista...
Mie imi este foarte somn, dar vin ai lui Bogdan din Italia si trebuie sa stau teapana sa ii intampin cu paine si sare...
AAAA, am uitatara sa va spun... Aveam pana zilele trecute niste butuci, vai soarta mea... M-a pus nasa sa nu mai mananc sare si sa dorm cu picioarele cocotate pe o perna. Vreau sa ma laud ca mi-am revenit complet nenica. Am iar doua bete in loc de chitucii aia urati si umfati. Plus ca pot zburda in voie, pentru ca ma simt super ok. Inainte ma dureau rau picioarele si aratam ingrozitor...
Deci chiar functioneaza treaba cu dormitul cu picioarele pe o perna... Asta pentru fetele care stiu ca aveau aceeasi problema...

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

quote:
Originally posted by Gabriela77

Annisia, ce mare ti-e burtihanul….Tulai si eu abia rezist cu al meu si cred ca e pe jumate cat al tau! Adicatelea, pe sora catelusei tale o cheama Sara, ca pe fiica-mea…hmmmmm!!!


Gabita eu m-am obisnuit cu burtoasa mea... La inceput imi era greu, dar acum caut sa ma adaptez si sa nu ma mai vait ca altceva nu am ce face. Ma consolez cu gandul ca mai am nitelus si scap... Desi ma mai apuca frica si as cam vrea sa nu mai nasc, daca s-ar putea...
In legatura cu Sara... Ea este catelusa mamei mele, de asta am spus ca e sora mea... In poze este o coada alba pe langa mine... Judeci ca m-am gandit si eu la faptul ca asa o va chema pe fetita ta... Nu-i bai. Nu cred ca are nicio legatura. Numai sa ai grija sa nu semene cu nebuna asta ca e cam truli...

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Si la noi furtuna! nu asa violenta cum ati descris-o voi...Dar e bine! Acum se poate respira!

Noapte buna!

Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Yeee s-a intors Nana!!!
Bine ai revenit!Acomodare rapida la servici si fus orar!Nah,bine de tine ca ai avut concediu...yo toata sarcina n-am avut,decat cateva zile libere...si ca si tine nu o sa am prenatal...asta poate doar cu doua/o saptamani inainte.Eu lucrez la firma familiei...daca as intra acum in concediu i-as lasa balta si m-ar injura bine.Apoi,ma simt bine,imi i-au pauze la ora(cand imi permite timpul) si mai trag o fuga pe acasica,asta imi e avantajul...da' sincer as vrea si eu sa stau cu burtik la soare de acu' incepand pana nasc...ca am inceput sa ma misc cam greu in ultima vreme,iar daca stau in picioare e si mai rau.Ce multe ai cumparat pt bb,eu vreau sa ajung duminica,il i-au de-o aripa pe sotz cu listuta,care am mai completat-o si de la tine si ma duc sa ii cumpar cele necesare.Hainutele i le-am luat,am mai si primit,am suficiente.
Scufita roshie,tare burtihan fain mai ai.Da' yo mor ca te pozezi cu cateii aia scumpi foc,vreu si eu unu'
Yo's anemica de cand ma stiu,toata opilaria primavara eram la analize si fieru' f scazut.Mi se pare normal ca in sarcina sa patesc la fel,sunt insa cuminte si imi i-au pastilutele de la nea doctoru'.
V-am pupat,mai revin pe dupa-amiaza...aici a icneput caldura...cu umezeala insuportabila...groaznic.Ieri am zis ca mor.
Am plecat

Sabina Y. 28+
bebelina Erika
japonia prin ochii unui amator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Cum e azi?

Furtuna nu a tinut mult, pomul e in picioare, de principiu nici o distrugere majora. Dar era absolut sinistru. Ma simteam ca in Vrajitorul din Oz.

Ma gandesc la cumparaturile voastre si ma simt cam delasatoare. Nici macar nu l-am chemat pe nenea cu mobila la comanda, parca vad ca pana la urma o cumparam ca nu mai are timp sa produca mobilierul. In afara celor 2 sacose de haine din Germania, nu m-am interesat de nimic. Chiar ma gandeam cand vin de la mare sa fac un inventar si sa vad ce si cum.

Annisia, am vazut si eu burtica ta, e considerabila ce e drept. Cam ca a mea. NUmai ca eu spre deosebire de tine sunt si grasa, adica si restul corpului e gras, tu inca scoti niste picioare finute. Am vazut ca erai putin umflata, si eu ma umflu de cand merg la birou si stau pe scaun. Acasa cand stau fie merg sau fac miscare, fie tin picioarele ridicate pe canapea. Duminica aveam picioare "de revista" cum zic eu, ca nu le mai vazusem osul de la glezna de ceva timp. Dr a zis sa nu scot sarea de tot, sa o reduc, dar nu de tot. Mai nasol insa ca mi se umfla si mainile, pe langa ca am inelele in carne, ma dor pur si simplu cand tastez.

Rox 30+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Neata!
Felicitari mamicilor care au aflat sexul bebeilor si noilor venite!
Picaflor imi pare rau ca nu te-au mai lasat contractiile...ce tratament urmezi??
Nana bine ai venit...daca rezultatul analizelor e bun nu ai nevoie sa iei nici o vitamin...indem eu.Inca te mai duci la munca??
Au fost si pe la noi calduri infernale, dar ieri dupa o plloita sa schimbat brusc temperatura...a scazut chiar prea mult.



Ali22si Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Neata fetele...tot vorbiti de furtuni si ploi in Romania...sa dea DD atat cat trebuie daca nu noi de aici am zis sa punem de-o adunare si sa suflam spre voi ca nu mai poooot de atata ploaie...si de temp. de 13 gr...ne zbarcim de tot..incepe sa miroase a balta....asta nu-i vara...ma dor incheieturile , efectiv nu ma simt bine deloc...is tot buimaca...
Annisia intradevar marisoara burticuta ta, dar foarte draguta...daca ma gandesc bine nici a mea nu-i departe dar e difernta de inaltime...bine ca tu te simti bine si asta e tot ce conteaza...
Si eu privesc cu optimism nasterea care se apropie cu pasi repezi ...mai mult ca nu stiu ce o sa ma astepte...dar cum a fi vom scapa..ca daca tremuram de pe acum nu am facut nimic...
Mie imi curg sanii mai ales dupa amiaza spre seara dupa plimbarea de o ora jumate doua pe care o facem zilnic si care ne face bine,curg asa de imi pateaza tricoul dupa care cand ajung acasa se linistesc...ma bucur pt ca zic ca voi alapta si se desfunda canalele..in rest dureri de spate cat cuprinde si mersu leganatu ca fetele de la Capalna...

carmen 28s 70% fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Neata si de la noi! Of ce bine ca s-a mai racorit, cred ca prin toata tara a tunat si plouat azi noapte....

Am vazut pe aicea pozici de familie (Tomasa) tare frumoase, in rochita aia alba si cu palaria zici ca esti manechin nu alta....altelea cu o oachesa travianista frumoasa si copilaroasa ce se cocoatza pe toate monumentele, cine-i oare???.....si altelea si mai si cu o broscuta verzulie, in top la spirit de prezenta, tinuta si burtica frumoasa

Bun venit noilor mamici, sarcina usoara...dar si Tomasei si Nanei!!! (super lista), ca nu va felicitasem.

Amar, nu mai face masaj la mamelon, DELOC, pana la termen daca zici ca ai contractii,.....e un mecanism fiziologic pe acolea, care declanseaza contractii, travaliu. La fel si [red]Gabriela, Aniast[red]. M-ati facut de m-am apucat de citit din cartea mea, eu stiam ca masajul mameloanelor e o metoda de declansare a travaliului, dar habar nu aveam cum.

Ei iote cum............[red]'Stimularea mameloanelor provoaca eliberarea de ocitocina, care contracta uterul si adesea reuseste fie sa maturizeze colul uterin, fie sa declanseze travaliul.
Atentie: ocazional, stimularea mamelonara provoaca contractii care dureaza prea mult (peste 60 secunde), sunt prea frecvente sau prea intense si dureroase''['red]


Ocitocina stiu ca e aia ce se pune in perfuzie ca sa declanseje travaliul.

Deci mai asteptati cu stimularea mameloanelor.
Vad ca aici in carte se vb de purtarea unor diafragme in sutien (cred ca sfarcuri artificiale), la inceput se poarta cateva minute pe zi si se creste pana la cateva ore pana la sfarsitul sarcinii. Nu scrie ca ar fi interzise in ultimnele 2 luni. Mai intrebati si voi.




Alinus 24s+ cu Iulius ''''''''iuhuuu, am mai crescuuut!'''''''
Foto cu iubirea mea secreta

Mergi la inceput