Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Fetelor, stiti ce descoperire am facut? irinabobe, care a fost colega noastra la Odisee, este acum mamica de ianuarie-februarie 2008. Daca mai arunca un ochi pe la noi, ii urez sarcina usoara si bb sanatos.

Roxana_G, o sa mai merg la mare dupa 15 iulie, pentru o saptamana. Sper sa nu mai fie nebunia asta de caldura...dar nu ma pot abtine sa stau acasa.
NanaMotoc, stiam ca ai fost in tara in concediu si asteptam un semn sa ne vedem la papanasi...dar ca ai fost in Ploiesti si n-ai zis nimic.... Multumesc pt listutza, am salvat-o si cand ma voi apuca de cumparaturi sunt convinsa ca imi va fi de ajutor.
myral, felicitari pentru fetita. E bine la 1300, esti in grafic. Vis a vis de echo vaginal...eu am inteles ca nu se mai recomanda de la 15 sapt. Mie moasa imi masoara colul pe pipaite, cu centimetrul. Nu stau eu in baza ei, oricum pe 12 iulie cand fac ultima morfo-fetala imi va spune cu exactitate dimensiunea colului.
valentina_22, bun venit la noi!!
Annisia, iti recomand si eu webshots pentru poze, e usor de utilizat si de vizionat.
amar, ce vreme de invidiat aveti...aici ne iese si sufletul din noi de caldura...si suntem abia in iunie. Sanatate mamei tale!
gema, ce alte vitamine mai iei? Si eu beau dimineata lapte cu cereale, iar ca vitmine iau Elevit si fier (fero-gradumet) si chiar mi-e bine. In afara de culoarea scaunului, fierul chiar nu ma deranjeaza. Calciul mi-l iau din lapte (cam 1 l pe zi) si iaurtul Activia de seara.
sim_stoian, cum merg Triburile? Eu evoluez incetisor, am trecut si pe atacuri.
Gabriela77, sa mor daca mai inteleg ceva cu mameloanele astea...unele pers spun sa nu te mai atingi de ele, mai ales in ultimele doua luni, altele spun sa se faca masaj cu prosop umed... Fie ce-o fi. Astept momentul nasterii ca se spune ca atunci au loc schimbari majore si cel putin la mine usor usor se formeaza.
slippers76 fata trista, sanatate multa...o sa treaca si problemele astea.
mandarinuta, eu vreau sa-mi iau masa de infasat dar din aceea fixa, cu sertare dedesubt. Gandeste-te ca la iarna o sa-ti fie mult mai usor de infasat copilul in dormitor si nu la baie...
Si bv, eu nu cred, sunt convinsa ca exagerezi mergand la birou pana in septembrie. Daca vrei sa nasti la termen, eu te-as sfatui sa o lasi mai usor cu munca...orice efort ti-ar putea provoca contractii si banuiesc ca nu vrei sa nasti mai devreme. Iti dau vreo prima sau te trec la tabloul de onoare?
tomasa, am notat pe listutza si paturica absorbanta. Eu voi fi mama de baietel si...sincera sa fiu, la asta nu m-am gandit. O sa am grija cu directia jetului atunci cand ma va ajuta si sotul meu la schimbat bb.
Piciulika, trimite-ne si noua putina racoare. Dau la schimb o raza de soare.

Eu maine merg sa-mi fac urocultura si sumarul de urina, sper sa-mi iasa bine. Prea am tras anul trecut, inainte sa raman insarcinata, cu o raceala puternica si chiar n-as vrea sa am ceva probleme.

Pupici pe burtici.

Edit: Anissia, pana am scris eu tu ai postat pozele...nu-i asa ca te-ai descurcat usor cu webshots? Frumoase fotografii, de mamica ce sa mai vorbim... Unde sunt facute?

Andreea 30+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Aniast, pozele sunt facute in padure la Calugareni. Asta e pe undeva spre Giurgiu... Nu prea le am eu cu orientarea... Nasii mei au o casuta acolo si mai iesim la o friptana, pe malul raului. Cand e sufocant afara..eheee ce merge....
Azi iar am tras un spritz... Cred ca Yannis o sa fie mare chefliu.... Si cand ma gandesc ca inainte nu uportam alcoolul. Sa vezi acum ce il suport... Nimic nu mai zic. Al meu stie deja - daca isi deschide o bericica, prima gura e pentru bebe... Hic!

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Aniast in afara de Magne B6 mai iau Biomarin Plus dar am uitat sa specific ca mananc fructe(piersici) si le cam pun una peste alta.
Laptele este un chin pentru mine dar trebuie sa beau macar o cana /zi, iar iaurt si branza mananc de cand ma stiu.

Nu iau alte vitamine pentru ca nu cred ca am nevoie si Dr. meu este adeptul "luatului din piata al vitaminelor" ceea ce eu si fac, dupa cum am spus mananc fructe si legume destule.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_ spune:

Buna seara fetelor!
Eu sunt dezorientata putzin in ce priveste vitaminele. Nu stiu daca sa iau sau nu, ce sa iau sau cat. Ginecologul imi spune sa iau daca recomanda medicul de familie, iar aceasta la randul ei ma lasa la optiunea doctorului care-mi urmareste sarcina. Doctorul asta mi se pare destul de pasiv fatza de mine, si pentru ca totul pare in regula cu mine si cu bobica asta mic... nu prea imi spune nimic - doar sa revin la control peste o luna. Cu toate ca mai multe mamici au o parere si experiente f.bune legate de el, eu am impresia ca daca nu-l intreb ceva el nu o sa-mi zica nimic. Cum o sa nasc asa cu el?

Alice 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Alice daca nu-ti place schimba-l! Du-te la altul! De obicei medicul de familie face cam ce zice ginecologul si daca el nu prea zice nimic.... dar vitamine ca elevit sau materna ti-a dat pana acum sa iei?

Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Annisia, ce mare ti-e burtihanul….Tulai si eu abia rezist cu al meu si cred ca e pe jumate cat al tau! Adicatelea, pe sora catelusei tale o cheama Sara, ca pe fiica-mea…hmmmmm!!!

Andreea, si eu tot asa am auzit cu mameloanele ca nu e bine de exagerat in ultimele 2 luni.


Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_ spune:

Emma, asta mi-e al doilea medic. Primul mi-a prescris pt. primul trimestru Prenatal si Ferrotab. Fier iau si acum, ca o inclinatie catre anemie am avut decand ma stiu. Am renuntat la medicul asta ca e prea batranel si mi-a fost teama sa ma las pe mainile lui pana la nastere. Am cautat printre femei, dar am nimerit toate scorpiile Oradiei. Asa am ajuns la doctorul actual.
Fetelor, in afara de tarifele destul de piparate de la cabinetul privat al medicului, voi cat mai cotizati? Nu prea am avut deaface cu sistemul

Alice 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Hop si eu...Bine ca s-a mai racorit putin.
Tomasa, multumesc. Mi-a luat mama cateva salopete de alea, dar ma duc si eu sa vad ce e pe acolo.
Mandarinutza, eu vreau sa imi iau cadita de aia Onda pt ca o sa fiu singura acasa la ora baitei si mi se pare greu sa ma descurc cu o cadita simpla.
Nici nu mai stiu ce vroiam sa mai scriu. M-a zapacit de tot caldura asta.

Sim 29+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Carpatina sa ajung la 37 sapt si ma declar multumita.Andreea si eu maine la analize sper sa ne iasa bine la amandoua.Gabriela noi cu fetite avem burticile mai micute ca si fetitele sunt mai finute,nu? Observ ca baieteii sunt grasuneii.Annisia tu kg le-ai pus doar pe burtica in rest nu se vad. Si eu cu alcoolul, dulce mananc numai bomboane cu alcool, berica trebuie sa gust neaparat si aia fara alcool nu e buna, macar tu ai baiat ai o scuza, dar a mea e fetita ce tot cere alcool?Alice nici eu nu am luat vitamine pana pe la 14 sapt. dar cred ca in trimestrul 3 sunt necesare nu cred ca ajung doar cele din mancare. Ai putea sa faci analize sa vezi daca ai ceva lipsuri macar. Eu sunt cam slabanoaga si nu ma pot baza doar pe ce mananc. Si la cabinetul privat al dr.nu cred ca e cazul sa cotizezi in plus. Asta zic eu.Valentina nu stiu sa interpretez dar la mine IR urile erau la 21 sapt de 0,6 si 0,7 din ce citisem eu pareau cam mari dar dr. a zis ca sunt bune, bebe creste bine si nu mi-am mai facut probleme.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Asa e Myral, fetitele sint mai finute si deci si burticile de fetite la fel, nu?

Alice, nu stiu ce sa zic, dar in plus fata de privat nu vad de ce ai da. Ma rog, pana la momentul nasterii!

Cecilia, parca tu ziceai ca la un moment dat te ustura la urinat! De vreo 2 zile am o vaga senzatie de usturime, nu am nici o secretie suspecta, analizele au iesit bine,inclusiv urocultura, tocmai ce am scos rezultatul, ma gandesc sa nu fie de la o spalare prea viguroasa!Sau poate si pt ca fac pipi de 1000 de ori pe zi. Nu stiu. Tu ce sapun special ti-ai luat?

Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput