Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Fetelor multumesc ca sunteti alaturi de mine....numai ce am vorbit cu mama era ceva mai binisor se pare camaine va pleca acasa, dar...practic va trebui sa duca o viata foarte lenta ...cu relaxare totala la pat 3 sapt., fara greutati, fara frig si umezeala...fara oboseala...si cei mai trist nu va fi langa mine cel putin anul asta...lucrul care o intristeaza cel mai tare...sunt singura fata...
Carpatina Doamne, ce prostie faceam eu cu calciu..si eu care credeam ca daca il iau o sa aiba bebe oasele tari si nici probleme cu dentitia..si cand colo eu mai tare stricam...
Myral..mi se intareste si burta, nu se face ghem dar e mai tare, dupa care revine...o fi si de la vreme..ca ploua de nu se mai opreste ..sunt 17 gr...si cand ma gandesc ca in tara sunt si 38 gr..doamne ma rog sa va trimita si voua vremea asta ca aici ne-am saturat..
Nana buna listuta ta..bine ca ai postat-o , nu e nici mult , nici putin ..cred ca e ce trebuie..despre medicamente stiam mai putin...nu vazusem Vigantol..stiam ca se da la bebici...sau iar gresesc?
Cu tensiunea si eu o am cand 10 cu 6 , cand 9 cu 5 si pulsul 96, dar mereu cand merg la control se face 12 cu 7 ..nu-mi explic ca doar nu am nicio emotie asa mare...cred ca o tensiune mare e mai periculoasa...

carmen 28s 70% fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Nana, multumesc de lista... Mai pot pune o intrebare? Ceaiurile pentru stimularea lactatiei... din ce plante sunt?

Myral, iti doresc din tot sufletul sa ajungi la spatamana 40... La fel si celorlalte fete cu probleme...


25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Nana.. ce-i ala cioci? (costumas cu cioci)

25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Amar, am luat si Vigantol picaturi, dar dupa am aflat ca este mult mai util sa iei Vigantolletten, sunt tablete mici pe care le pui in linguritza in cateva picaturi de apa si se dizolva imediat ca sunt ca si tabletele efervescente si le ia imediat bebe. Deci luat si Vigantol si Vigantolleten.
Tomasa, paturica de care spui, nu cumva se vinde impreuna cu geanta pe care o folosim ca si accesoriu ptr carutz atunci cand plecam la plimbare? Ca eu am cumparat si o astfel de geanta care are inauntru o paturica din asta, pe care o pot folosi oriunde sa pun bubulinul pe ea daca va fi nevoie sa-l schimb si este imbracata in material impermeabil.
Carpatina, ceaiurile ptr stimularea lactatiei sunt de la Humana si se numesc Still tee si sunt atat ptr stimularea lactatiei cat si anticolici ptr bebelasi, si este sub forma de granule.Sunt din fenicul si chimen si a costat 234,000 cutia de 200 de grame. Am mai luat ceai special tot ptr lactatie, exact asa se si numeste, din farmacie, la pliculete, asta contine fenicul, chimen si anason, care a costat 56,000 si contine 20 de pliculete.
Costumas cu cioci, cum imi place mie sa-i spun, este costumasul la care nu poti sa-i dai sosetzele, ca este cu totul. Intra bebelusul cu totul in el. Intelegi?


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piciulika spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza

Ana, multa sanatate si sa stii ca nu ne strici cheful. Si eu am avut perioade cand am stat mai mult la pat din cauza contractiilor, asa ca stiu cum e. Era cat pe ce sa dau in depresii din cauza statului in casa, dar ma gandesc ca mai e putin si trebuie sa fiu cuminte pt bebe. Mandarinutza 29+ Antonia Maria



Unu la unu de subscriu (din experentza celor 2 sapt. la pat) la ce zice Mandarinutza!
Ai rabdare Ana draga, fii cuminte si curajoasa! o sa fie bine

Uite Carpatina draga , sunt la birou si ma lupt cu unii berbeci - dar sunt cool. Ma consider fericita ca pot lucra iar 100% dupa faza cu repaos la pat din cauza contractiilor - au trecut (ufff!) si nu vreau sa le mai vad!
Am avut un weekend plin (musafiri neo-zeelandezi) si am o saptamana turbata inainte. Sper sa pot tine pasul cu voi, macar la citit...
Vacante placute cui le are si fara calduri celor ramase in oras.
La noi e FRIG si ploaie.

Pupici

Piciulika 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Nana scumpa, bine ai revenit din concediu! Cred ca e nasoala revenirea la serviciu! Multumim de listuta!
Myral , vad ca iti prieste dr. Cand vii de la eco esti alt om. Pacat ca te tine putin! He-he-he! Eu nu mai iau Elevit, si dupa cum au iesit analizele, nu cred ca va fi necesar! In schimb, voi continua cu fierul!
SiBv, daca poti si ai energie, de ce sa nu mergi la birou? Eu una abia astept sa treaca cele 2 saptamani, sa imi mai vad si de mine!
Ana, hai ca trece si perioada asta nasoala! Nu-I de mirare, si caldurile astea…Sanatate multa iti doresc!
Tomasa, bune sfaturile cu Fierul. Exact asa ma gandeam si eu, acum ca o zice si cineva cu experienta…

Nici eu nu stiam ce sint ciocii….


Gabriela 28+ Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Salutare pe fuga, am o zi nebuna la serviciu. Mult de munca si foarte complicat, parca au innebunit. Azi cred ca voi sta mai mult ca sa termin, altfel e o poveste fara sfarsit. Rasuflu adanc si ma gandesc ca mai am doar 3 zile.

Ana, sa fii bine si sa aveti grija de voi!

Si, eu zic sa alaturam poza ta de sirena la poza mea de casalot si mai vorbim dupa aceea.

Carpatina, Sabina e bine la mare, se relaxeaza. A avut cateva contractii si ea banuia ca ar fi de la apa rece, asa ca a mai redus inotul.

Va pupic, ma duc iar la munca mea, sa nu cumva sa dorm pe aici.

Rox 30+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Gabriela, . Merci mult.


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Buna fetelor, ce ne facem cu caldura asta?
Tomasa merci de mesaj, poate ma mai lamuresti inca o data sau poate este cineva printre voi care stie sa interpreteze cat de cat valorile care mi-au iesit mie la eco. Doctorul meu este plecat din tara la un congres si revine abia la sf lui iulie. Din cate am inteles eu se pare ca este o diferenta mare de rezistenta la flux intre cele 2 artere uterine.Iata:
VELOCIMETRIE:
IR: 0.72(AOm);0.46(AUD); 0.56(AUS)
IP: 1.27(AOm);0.68(AUD); 0.89(AUS)
S/D: 3.64(AOm);1.85(AUD); 2.27(AUS)
BIOMETRIE:
BPD:57.6mm ;HC: 214.3 mm; AC:181.7 mm; FL:41.4 mm (toate valorile sunt la 23 s); G: 582 g; BCF: 149 bpm

Astea sunt valorile la eco facuta acum cateva zile. Este cazul sa ma vada cineva cat mai repede sau pot sta pana la sf lui iulie cand vine in tara medicul meu?
Va pup pe toate si va doresc cat mai multa umbra si racoare!!!!!


Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Iote pe Butucica....

http://good-times.webshots.com/album/559631066VjcZqY

Bebe Yannis Edmond in evolutie

Mergi la inceput