Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ana- nu pot sa zic decat Doamne ajuta-ne sa ajungem cu bine la intalnirea cu bb2! Vom trece cumva si peste saptamaniile ce urmeaza.. .plec si eu spre patuc caci simt imi inima in urechi!

Raluca mami de Ilinca si...

http://bd.lilypie.com/nrPOp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Carpatina, uite listutza:

Ptr bub:
- patutz + saltea + lenjerii (2-3buc) + aparatoare + jucarie
- carutz + landou + geanta
- copaie + suport + o galetusha si o canitza pentru clatire daca vrei
- termometru (camera, baie si bub)
- prosoape (3-4 buc mari), ma refer la cele cu colt dublate. Sunt si mari si mici, dar sunt mult mai bune cele mari.
- bavetzici
- cantar bub
- pompitza nas bub
- paturici groase
- scutece din finet (mari), pentru diverse in casa. Sunt f practice atunci cand bub varsa, de avut carpe la indemana.
- bodyuri (7 buc) + caciulitze casa (3 buc)
- costumas cu cioci, de tinut in casa pe sub care se da body (5-6 buc)
- haine de scos afara
- trusoul de spital
- trusa de intretinere (unghiera, etc) + shampon + sapun + ulei
- biberon (o buc) pentru ceai sau altceva + perie spalat biberon
- suzeta, fie din silicon fie din cauciuc. Depinde ce va accepta bebe.
- pampershi cateva bucati mici (adica masura 0) si mai multe mari (adica masura 1)
- servetzele de stres la funduletz bub (ceva ptr piele sensibila)


Pentru mamica :
- pijama sau ceva cu nasturi in fatza
- vata + tampoane(cele mai mari si groase)
- comprese sterile
- bephanten + garmastan pentru sani
- rivanol + apa oxigenata
- ceai ptr stimularea lactatiei

Pentru bub medicamente de avut in casa:
- pentru picat buric: baneocin pudra
- pentru colici: bonisan, baby drink, grippe baby water
- conjunctivita: kanamicina sulfat, tobrex
- nasuc: ser fiziologic, vibrocil, marimer , sterimar
- sirop raceala sau febra: nurofen
- supozitor febra: eferalgan sau paracetamol
- pentru oparit fundulet bub: lanozinc unguent
- tuse: Eurespal sirop
- ptr febra: paracetamol supozitoare


Asta este in mare lista initiala, la care am mai adaugat cate ceva gasite la fatza locului.
Ar mai fi de luat sterilizator de biberoane sauincalzitor, dar asta mai tarziu, in functie de cum va fi hranit bub.





Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Nana, e greu cu un copil anemic. Nu are pofta de mancare (la noi s-a combinat si cu icterul, ceea ce a a fost mai rau) si respectiv nu are putere si chef sa suga. Daca nu suge viguros, nici lapte nu se secreta suficient (asta in cazul alaptarii naturale, la san unde functioneaza legea cererii si ofertei). E pana la urma un cerc vicios: el nu are pofta, nu suge, nu se formeaza lapte (trebuie sa te mulgi, etc), nu se hraneste deci nu are cum sa recupereze lipsa de fier... Pentru ei si dezvoltarea lor ulterioara fierul este foarte important. In ultimele luni de viata intrauterina ei isi fac rezerve pt. urmatoarele 5 luni de viata.
De asemenea e important ca mama sa ramana dupa nastere cu ceva rezerve pt. ca laptele sa fie hranitor si suficient. Si asa vei fi obosita si surmenata din cauza noptilor nedormite, schimbarilor din viata ta, daca esti si anemica nu vad cum ai putea sa o scoti la capat si sa alaptezi cu succes.
Teoria spune ca bebelusii isi iau tot ce le trebuie, lasandu-te pe tine secatuita (ceea ce nu oricum nu ar fi bine, dar sa zicem ca ar fi preferabil decat sa nu aiba nici el), dar ei isi iau tot ce le trebuie. Mai rau este ca uneori chiar nu au de unde sa-si ia, asta intamplandu-se cand nici mama nu are rezerve si atunci apar probleme.
Eu una n-am luat fier suplimentar la prima sarcina, de frica sa nu ma constip. Eram si atunci in medie cu rezervele de FE, dar spre limita inferioara, ca si acum. Cred ca ar fi fost mai bine daca luam, acum nu-l voi rata si-l voi lua chiar daca voi avea analizele bune (le refac saptamana viitoare).
Sim, am gasit in magazinul Titan la etajul 1 salopete cu labutza si in sus gen maieu. Sunt comode (se inchid cu capse la umeri), din bumbac 100%, au diverse culori, chiar dragutze unele. Faza e ca nu sunt expuse, trebuie sa mergi si sa intrebi, asta daca n-ai cumparat intre timp.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Cand citesc ca mai aveti 1 sapt de munca, sau ca deja sunteti in concediu si stati in pat, etc, vreau si eu.
Eu o sa lucrez pana in ultima clipa ptr ca aici nu exista notiunea de concediu de nici un fel, inainte de nastere,
Ziua te duci la servici si seara nasti. Cam asa stau lucrurile.
Bine macar ca nu fac munca fizica si ca sunt la birou, ca nu stiu ce ma faceam.




Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

nana am mintit am cumparat 6 metri de bumbac(material)din acela fin ca sa fac cearsaf ptr. patut.stiu ca e bun fiindca bebe nu o sa transpire in el.
multam de listuta.imi e de mare ajutor



danielle 27+ Ebonee
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Tomasa, merci mult de informatii. Deci e clar ca de diseara incep sa iau iar suplimentul de fier, mai ales ptr ca vreau sa-l alaptez pe Razvanel cat mai mult.
Si eu am avut probleme cu constipatia din cauza lui, dar asta este. Daca este mult mai important pentru bub, atunci nu ma voi gandi la mine, o sa ma descurc eu in vreun fel.
Merci mult de ajutor!
Pupici.


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Carpatina nu am avut contractii la prima sarcina(cateva fff slabe,acelea B-H in ultimele saptamani pe care nici nu le-am luat in seama) si tot am nascut la 37 de sapt. De asta nu mai pot de frica acum ca am contractii de pe la 18 sapt. si asa s-au inmultit si sunt mai puternice pe masura ce trece timpul si mai iau si antispastice o gramada. Eu sper sa mai ajung la 37 sapt desi nu stiu, trebuie sa fiu optimista.Tomasa mie mi-e frica sa iau fier ca am luat la prima sarcina si mie mi s-a parut ca am sangerat mai mult decat trebuia, cum am intrerupt fierul au incetat si sangerarile. Tot asa daca s-a nimerit sa iau la menstruatie fier am observat ca era mai abundenta ca de obicei.Myral29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Dani, pai eu de-aia am luat scutecele de finet. Ca sa le folosesc ptr bebe, iar ptr cearsafuri o sa iau de aici din alea cu elastic pe margine, sunt din frotir parca. Am gasit si in Carreffour, dar cum nu stiam dimensiunile patutului, nu am luat.
Cat despre listutza, cu mare drag! Ma bucur sa-ti fie de folos.


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Apropo de listuta voastra, foarte completa de altfel, mai am si eu o sugestie ce mie mi se pare practica. Se gasesc in hipermagazine, la raionul de scutece pt. adulti, niste paturici absorbante (sunt absorbante care in mod normal se pun sub cearceaf de ex). Arata de fapt ca niste cearceafuri mult mai scurte si le puteti folosi la schimbat/infasat cand hotarati sa o faceti pe pat sau in alt loc decat masuta speciala de infasat, sau plecati cu bb si trebuie schimbat undeva unde n-ai conditii si nu vrei sa patezi, stropesti tot. Mai ales mamele de baieti veti exeprimenta multe semzatii noi si palpitante in primele luni cu bb, cand la fiecare schimbat de pampers tasneste jetul de pipi si stropeste incotro e putza directionata , uneori direct pe pereti, sau pe fata mamicii care-l schimba sau chiar intre proprii ochi ai bebelusului (care fireste tresare, se sperie ca nu stie ce l-a lovit si incepe sa planga) .
Noi le-am folosit si cand am scapat de pampers, i le puneam sub el noaptea ca sa nu distruga salteaua. Dar asta se va intampla mult mai tarziu.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Nana, ma bucur ca ti-am putut fi de folos!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput