Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Myral, eu fier voi lua permanent, adica zilnic, incepand cu 28 sapt. Elevitul il voi lua si pe el in continuare, dar eu pe asta il iau doar 10 zile pe luna, nu zilnic. Oricum eu la Tudor am avut probleme cu un icter prelungit si o anemie cu care m-am chinuit, asa ca nu sunt dispusa sa risc nimic, mai ales ca sunt decisa sa si alaptez si vreau sa am rezerve. Hemoglobina mea e tot la limita minima sau sub.
Oricum tu vezi si ce-ti spune medicul, depinde mult de istoricul si analizele fiecareia dintre noi.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Si_bv, tu vorbesti? Doar burtica mi s-a parut ca e de tine, chiar am fost impresionata. Iar eu am pus, si la sani si pe fund si pe picioare, ceea ce ma surprinde ca eu sunt genul cu picioare subtiri... In fine, o sa ne revenim noi. Asa sper cel putin.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Fetelor, multumesc pentru grija, dar sunt daramata de o saptamana. De vreo doua zile parca mai vad si eu luminitza de la capatul tunelului, dar slab...

Raluca, eu am luat propanolol pana sambata. De atunci iau dopegyt si magneziu. Sambata ma duc iar la control.

Tomasa, Miruna e la mama, ca a intrat in vacanta. Altfel nu stiu ce ma faceam! Cat despre apa, trebuie sa beau obilgatoriu 3 litri de apa. Si apa, nu alte minuni.

Ana 30+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
Burticu'
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Tomasa, mie la ultima analiza de sange, mi-a iesit fierul 25, iar moasa a zis ca valorile sunt intre 9-34. Mi-a mai zis ca pot lua acum1 tableta la 2-3 zile. Cat am fost acasa am cam uitat sa iau , dar acum ca am ajuns inapoi in Is si ptr ca am citit ca e f important sa iei suplimente de fier din sapt 28 si pana la nastere, nu stiu ce sa fac.
Mai am intalnire cu moasa vineri, cand o sa o intreb din nou. Tu ce ai face in locul meu?
Ce presupune anemia la nastere? Asta afecteaza si alaptatul?


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Las Vegas
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Nana, bine ai revenit.
Mandarinutza, de care cadita aia luat? De aia Onda sau clasica? Eu am luat salteluta de infasat si as vrea sa gasesc o comoda cu sertare pe care sa pun salteluta. Mai vreau sa mai fac si eu ceva cumparaturi, dar astept sa mai scada temperatura afara. Mai am cateva punctulete de bifat pe lista si gata.
Voi mai puteti de caldura? Eu stau in casa si simt ca nu mai am aer.

Sim 29+ Stefan
Asa creste bebe
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Ana, dopegyt stiu ca e ptr. HTA , se da frecvent in graviditate. eu am tensiunea mica doar pulsul e f. mare si fac tahicardii,apnee, de aceea eu ma joc doar cu produse pe baza de propanolol .La prima sarcina ai avut asemenea probleme? Eu nu, acu' s cam ramolita din cate vad. Sanatate multa........ai grija de tine!

Raluca 23+ si mami de Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Myral, tu contractii ai avut si la prima sarcina?

Roxana, la mare pleci cu laptopul dupa tine.. sau tragi obloanele la triburi?

Ce-o fi facand Sabina? Norocoasa sa fie la mare pe caldurile astea...

Nana... 3 saptamani e un concediu scurt? Ziceai ca ne dai si noua lista minune cand te intorci.... Asa ca, bun venit! .. asteptam lista

Eu iar trag matza de coada... la figurat, ca la propriu nu ma indur, e prea dragut motanul meu ca sa-i fac asta ... mai citesc un pic pentru testul de maine.. mai stau o ora pe calculator... Cred ca e de la mirosul de vacanta

25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Raluca, dopegyt-ul este in special pentru HTA. De aia am luat intai propanolol. Dar cica e bun ca profilactic si pentru intretinere, dupa ce a trecut "criza". Oricum il iau o saptamana, si apoi iar evaluare. La prima sarcina am avut risc moderat de preeclampsie, dar fara tensiune, doar cu proteinurie. Acum am proteine in urina de patru ori mai multe decat atunci+ tensiune (care acum s-a stabilizat). De asta sunt asa de morcovita.

Ana 30+ Vlad
si Mirunica (16.05.2003)
Burticu'
Miruna
BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Mandarinutza, tu cand zici masa de infasat.. la ce te gandesti? Ca eu nu stiu decat de saltelute de infasat... si alea sunt mici (si ieftine) si le poti pune pe orice atunci cand vrei sa le folosesti.. pe masa normala, pe pat.

25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Carpatina, eu ce am vazut pe aici pe site-urile de cumparaturi online, Carrefour, Cora, sunt fie comode cu salteluta de infasat, fie masa de infasat pliabila care are sus salteluta, si mai jos sertarase din plastic pt pampersi,creme. Eu cautam una pliabila dar nu foarte mare, astfel incat sa nu ocupe prea mult spatiu. Eu vroiam sa o pot muta, in primele luni sa stea in dormitor, si pe urma in baie.
Poate o sa optez pentru o comoda separat si pun pe ea salteluta de infasat. Dar, vroiam sa dau comanda de un dulap pt bebe, deci mai inalt decat o comoda. O sa-l bat pe sotul la cap, sa vedem cum e mai bine si o sa vizitez niste magazine de beblusi poate gasesc ce doresc eu.

Eu iau fier, dar iau si Elevit in continuare.


Sim, am luat una bleu deschis (nu ma deranjeaza ca e albastra pt fetita, e culoarea preferata a sotului) cu dop de la Primii Pasi. Mi-a placut mie modelul si a fost 18 ron. E genul cadita care merge si la bebe mai mare nu cea in care il pui ca intr-o forma.



Mandarinutza 29+ Antonia Maria

Poze

Mergi la inceput