Mamici de septembrie - octombrie 2007 (39)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neata. Dormit bustean. Mi-am interzis sa ma mai trezesc de tot chiar daca am mers la baie, adica m-am abtinut sa deschid calculator, TV, sa cobor sa mananc. Rezultatul: ma simt mai bine si mai odihnita. Sa vedem cat tine.

Adriana, multa diplomatie cu puiul mai mare. Si eu lucrez de zor la pregatire, Alex vorbeste cu BB si ma pune sa ii explic si lui BB. Insa nu stiu cum va fi.

Myral, eu am 10.6, dar tot nu iau fierul. Valorile normale pe buletinul meu de analiza incep de la 12.

Apropos, mai e cineva ca mine care nu isi ia fierul? Am zis ca nu fac greseala de la Alex, dar zau il urasc. Pentru constipatie adica.

Rox 30+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amar spune:

Buna dimineata fetelor...brrrr s-a racit la noi nu gluma..erau 16 gr dimineata, ploua din ora in ora si e o vremeeee de stat la caldurica in pat...cu laptopul in brate ...cel putin eu asta fac ca nu am chef de nimic..
stau in pat si pt ca am experimentat ceva ciudat ieri, dureri de sale ca la stop...surde da persistente,durere de burta la fel...ceea ce nu am mai avut pana acum,bebe in miscare , agitatie mai mult..or fi astea contractii???sau de la vremea asta ploioasa....si nu am facut nimic deosebit...apoi simt asa niste sageti jos in gaura orice as face acolo resimt....nu stiu cum sa descriu..dar poate ati avut si voi asemanator...ca eu la doctorita mea aici asta chiar nu stiu sa io spun pe germana...
Referitor la col si lungimea lui..sincer eu habar nu am...eu nu am scapat la nici o vizita pana acum de acel tuseu vaginal...deci obisnuita cu dezbracatul...cand doar spune daca e ok si ma intreba daca ma doare..bineinteles ca nu ma doare..si atat...dar cat e de lung..niciodata...vitamine mi-a dat gratuit..le-am terminat de ceva zile...acum nu mai iau nimic decat niste calciu efervescent de la mine putere...o fi bine o fi rau,nu stiu dar mie imi place ca e bun la gust...
Ce e rau tare e cu dormitul... nu mai pot pe nici o parte ca simt ca i se desprinde ceva prin burta si dorm cumva pe spate aproape in fund cu multe perne pe langa mine....nu stiu cat mai rezist asa...stiu ca va trebui ca va fi din ce in ce mai greu...sotul vrea sa-mi ridice patul pe partea mea si eu refuz cu vehementa ca inca nu e timpul...in fine cam astea de la noi...in rest si noi ne chinuim cu niste teme de examen...dar mai usurel ca nu-i graba..
va pup si o zi buna

carmen 28s 70% fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Buna fetelor.........
vad ca se inmultesc si pe aici contractiile....ce ne facem noi cu ele? eu zic sa le neglijam vorba Annisiei si sa ne rugam sa fie bine pana la capat pentru ca uitati ce repede trece timpul........

Hei fetelor am si eu o intrebare: stiti de ceva "reactii" la Magne B6? despre Fe am tot citit pe aici si este clar ca da simptome din cele mai diverse dar despre Mg parca nu am citit.......se poate sa nu fii fost atenta?

Va rog daca stiti ceva spuneti-mi si mie ca sa stiu pe ce sa dau vina pentru ca mai nou beau si lapte cu cereale dimineata, ceea ce este tot o noutate, si nu mai stiu de unde mi se trage.........

Va doresc o zi racoroasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Myral, eu in sarcina trecuta am avut colul si de 2.7 cm si totusi am nascut la termen, 39s implinite. M-am menajat e adevarat si o fac si acum pe cat posibil (acum colul a fost 3.3 cm la 14 sapt). Oricum vreau sa te incurajez ca nu e mic al tau si ca e super important ca e inchis. Mai nasol e cu contractiile, eu de astea nu am avut parte si sigur m-ar ingrijora si pe mine, dar sunt sigura ca vei sti sa le faci fata.
Cat despre aproximarea colului, majoritatea medicilor o fac prin tuseu vaginal, si al meu practica tuseul (nu m-a durut niciodata), cica asa se simte cel mai bine lungimea si pozitia colului. Oricum un tuseu are o mai mare acuratete decat o informatie ecografica. Chiar la vizita trecuta mi-a facut control pe masa si mi-a spus ca e bun si posterior, ca nu sunt probleme. Al meu insa nu mi-a facut nici o transvaginala la varsta asta a sarcinii, mereu am vazut colul la tuseu sau la eco abdominala normala.
Valentina, eu banuiesc din ce ai scris tu acolo ca sunt probleme cu rezistentele arterelor uterine. Incearca sa te uiti pe eco si sa vezi ce valori ti-au fost trecute in dreptul IR. Banuiesc ca una dintre rezistente (IR dr sau stg) este mai mare ca cealalta si cu diferenta sesizabila. Rezistentele uterine crescute indica o posibila problema de dezvoltare la copil, dar asta apare in lunile mari de sarcina, in trimestrul 3, acum sigur ii ajunge ce primeste fiindca e mic si nu are nevoie de fluxuri sanguine la parametri extraordinari. Dar daca nu se rezolva chestia asta pana atunci, pana in trimestrul 3 adica, pot aparea probleme in dezvoltarea copilasului, in sensul de imbatranire placenta, copil mai micut la nastere, in genreral semnificatia este de retard de crestere.
Amar, eu stiu ca durerile gen menstruale sunt intr-adevar contractii. Dar nu inseamna mare lucru daca nu au fost dese si dureroase tare, daca nu ti se intarea si burtica si nu se facea mica, stransa ghem...Oricum ai grija mare de tine si stai cat mai cumintica o perioada. Ce n-as da si eu pt. o ploaie!!! La noi in Bucuresti e infernal, azi vor fi 40 de grade, imagineaza-ti.
Devilla, normal e 12 din cate stiu eu, dar depinde de laborator. Bine ar fi fost sa-ti treaca si intervalul de referinta, valorile normale adica. Desi banuiesc ca e in jur de 12 si acolo unde le-ai facut tu ca altfel nu-ti recomandau fier supliment. E super important pt. bb in perioada asta asa ca eu iti recomand cu caldura sa asculti medicul si sa-l iei constiincios.
Rox, eu inca nu iau fier dar sigur voi lua incepand cu sapt. 28 si nu-l voi rata pt. nimic in lume, chit ca ma voi constipa. Nu mai vreau sa aud de anemie la mine sau la copil. Tie ce ti-a prescris? Ce fier adica si pe ce schema? Zilnic pana la sfarsit?
Maruntica, un col de 2.5 cm e cam mic intr-adevar... Dar poate fi inchis si rezistent, nu intra in panica si ai grija cat mai mare sa nu faci eforturi, sa nu cari, etc.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

`neata burtici
andries felicitari ptr baietel
roxana las-o mai moale cu munca draguta,il agiti prea mult pe bebe

noi am fo la moasa ieri,la o noua tura de analize de sange si teste,am ascultat inimioara sufletelului meu mic,totul e ok,sunt sanatoasa tun,bebelusha creste si ne indreptam cu pasi repezi de final

va pupam si va dorim o zi super faina



danielle 27+ Ebonee
pozici
http://bd.lilypie.com/7dnTO.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Gema, eu n-am auzit de reactii la Mg. Dar ce simptome ai? Constipatie? Asta poate fi de la sarcina pur si simplu, ca predispune la asa ceva.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)
25+Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Amaracum am citi atenta mesajul tau si am vazut ca vb. de ceva contractii si despre faptul ca iei Ca efervescent.

Eu am fost la Dr. meu vineri si am Ca putin sub limita dar m-a sfatuit sa nu iau Ca pentru ca declanseaza contractii. Eu i-am spus ca deja am ceva contractii si atunci a zis clar sa nu iau. A zis ca il pot lua din alimentatie si este mai bine.

Deci eu zic sa intrebi Dr. tau daca sa iei sau nu Ca pentru ca si nenorocitele astea de contractii se trag de la o multime de chestii de care noi habar nu avem, chiar si de la mierea de albine (am aflat zilele astea) asa ca.............vezi tu cum faci, dar fa sa fie bine pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Tomasa reactiile mele sunt inverse constipatiei dar nu este asa de grav.
Totusi eu fiind "normala" pana acum m-am gandit ca ceva s-a intamplat.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Yuhuuu!!!! Mi-am mutat pozele de pe yahoo pe site-ul de mai jos, dar nu stiu fratica sa le fac vizibile si pentru voi...

http://www.shutterfly.com/

Mai foloseste cineva prostia asta de album online? Daca nu ma ajutati, eu nu am cum sa va arat frumusete de burtica....


Cica nu e greu deloc:

"It's easy to share your Photo Books

Just select the Photo Book you want to share with your family and friends. We'll send an email on your behalf inviting them to view your book on Shutterfly. Recipients don't have to join Shutterfly to view your Photo Book."

Evident ca iti trimiti tie invitatia, care vine sub forma de lionk.. pe care-l copiezi apoi in mesajul pe care ni-l vei scrie...




25+ cu Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Amar, solutia pentru dormit e perna pentru gravide... Lasa calciul ala, poate fi cauza contractiilor pe care le ai. Si la noi e racoare si ploua.. dar mie imi place tare mult vremea asta...
Ce mai face mama ta?

Tomasa,

Adrianaolimpia, cu strangularea m-au speriat si pe mine... Eu abia maine voi vedea ecografia - dupa cum iti ziceam eu nu am semne externe vizibile, asa ca mi-au facut echo si asa au vazut- inca mai sper sa se fi inselat . Totusi, doctorul de familie mi-a spus ca nu-i chiar asa de "frecventa" strangularea... Ca in 21 de ani de practica, cu circa 15 pacienti pe zi, nu a vazut decat 2 cazuri de strangulare.

25+ cu Ioana

Mergi la inceput