*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele, v-am citit cu viteza vantului.
Pepsi, Sobi, felicitari!
Lauracatu, sa-ti traiasca padurenii!
Noi azi am fost la padure, insa a fost cam greu pt ca ambii copii au fost plangaciosi...
Ramane sa ne vedem maine in Tineretului, la trenuletul pt copii din dreptul intrarii de la Mega Image, ora 18. Cine vorbeste cu Kay ca sa stim exact daca ii putem face o vizita?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Mary_lou si Didi, si toate celelalte fete care dati completare lapte praf: alaptarea este un subiect delicat, care a starnit pasiuni cel putin aici pe forumul asta cat sa ne ajunga sa citim o viata. E cu atat mai sensibil cu cat mama este mai la inceput, mai aproape de momentul nasterii si lactatia inca nu s-a instalat cum trebuie, durerile nasterii sunt inca prezente si incet incet isi fac aparitia si durerile de sani, nu mai zic de furtuna hormonala, sentimentele de vinovatie fata de micut, de neincredere in propriile decizii si forte.

De aceea ce scriu eu aici vreau sa stiti ca reprezinta ceea ce am invatat eu din ce am trait, nu sunt sfaturi de urmat ci de citit si daca va sunt de folos bine daca nu, nu este nici o problema.

Perioada de inceput nu este usoara deloc. Pentru unele femei alaptatul este ceva natural, firesc, un izvor de relaxare si inceputul unei frumoase relatii intre mama si copil. Pentru altele mai putin norocoase inceputul este un calvar. Motivele sunt cele pe care le-am enumerat mai sus, intervin si factori externi cum ar fi rude (de exemplu pe mine soacra-mea ma scoate din minti cand din 5 in 5 mninute imi spune ca fi-mea e moarta de foame. Deci nu conteaza de ce plange, sigur ii este foame, nu conteaza ca abia a mancat pana nu a mai putut la propriu sa inghita nici o picatura in plus, ii este foame, nu conteaza ca daca o mai pun la san sigur vomita cu bolta, ii este foame. Chiar si sotul meu mai scapa cate un nevinovat "Oare nu s-a saturat?" la fix 5 minute dupa ce a terminat masa) Pentru o mama la inceput de drum lucrurile astea pot fi decisive in hotararea de a suplimenta hrana lui bebe cu lapte praf.

N-o sa va spun nimic din ce nu stiti deja: productia de lapte este in functie de cererea bebelusului. E o chestie pur matematica: daca in loc sa traga de sanii vostri de 7-8-9 ori pe zi, el trage doar de 6, dar are nevoie cat de 9 mese si suplimentati de 3 ori sa zicem, sanul primeste informatia ca e nevoie de lapte cat pentru 6 mese si nu va produce niciodata mai mult. Este logic.

Completarea cu lapte praf este cel mai mare dusman al alaptatului. Este adevarat ca este in prima faza mai usor: ofera un confort psihic mamei, bebelusul este satul, formula se digera mai greu decat laptele de mama in consecinta copilul doarme mai mult. Asta poate face mama sa se gandeasca ca sigur copilul nu se satura cu laptele ei devreme ce plangea tot la 2-3 ore.

Vestea buna este ca productia lactata se stabilizeaza in 6 saptamani. Asa ca cel putin in teorie problemele ar trebui sa-si gaseasca o rezolvare pana se implineste termenul asta.

Stiu ca este greu, eu insami am cedat in situatia asta in ciuda acestei poezii cu cererea si oferta citita in zeci de randuri pe DC. Acum ma gandesc ca daca as fi avut mai multa vointa as fi reusit si prima data sa alaptez mai mult de 5 luni. Si trag speranta ca acum voi reusi.

Asa ca am doar doua sfaturi:
1. informati-va! cea mai buna sursa pe care am citit-o eu este site-ul leche ligue http://www.llli.org/nb.html?m=0,0,0
2. inarmati-va cu multa vointa! Beneficiile alaptatului sunt alea care sunt, n-o sa ma apuc sa le insir. Fiecare din voi stie daca merita efortul de a alapta considerand aceste beneficii, de a trece cu bine peste perioada critica sau daca e mai bine sa treaca - chiar si treptat - pe lapte praf.

Asta am avut sa va spun, multa bafta, nervi tari si lapte mult va doresc!

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:


Am o intrebare, daca stiti, va rog sa-mi raspundeti : laptele de la san isi pierde din proprietati daca e muls si dat cu biberonul?


Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.dacmotors.ro/xoops/html/modules/myalbum/viewcat.php?cid=39" target="_blank">
Poze cu juniorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare! pe noi ne-a prins ploaia in seara asta!

Ankaa curaj! Totul va fi bine!

Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Draga Kid,laptele nu isi pierde din proprietati...dar bebele il trage mai usor din tetina decat de la san si va ajunge sa refuze papa la san...

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

madi, alynta, poohy, andrada, ralucami, chris, eltekamultumim frumos de aprecieri
adevarul e ca avem niste copii de toata frumusetea!
pepsi felicitari din toata inima si sa te bucuri de bebe
ankaa
am vb cu dr despre epiziotomia mea si mi-a zis ca in principiu nu am motive sa ma ingrijorez dar pt linistea mea sa trec luni pe la cabinet
asteptam sa vedem...
elteka elias-dolofanel al tau e rh negativ sau pozitiv?

Mihaela si pui mic Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
Tavi mic si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Pepsi, felicitari si te asteptam cat mai repede acasa!

Sobi, imi pare rau ca s-a ajuns la cezariana, dar important e ca voi sa fiti bine.Felicitari!

Ankaa, nastere usoara si bb mancacios!

Michigan, ai un bb foarte frumos, imi place la nebunie.Si ai dreptate, ciresicile noastre sunt extrem de dragute, fara exceptie.

Lavinia, mamica de Radu Andrei
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

tocmai am sosit de la nunta si ma simt suuper!am dansat am mancat bine si a fost grozav.
Thea e la ai mei, cu Carina a stat soacra-mea una din mese i-am lasat-o la biberon-a fost f surprinsa da a papat bine si la a doua am venit personal ca-mi plezneau sanii.
am avut 6 ore numai eu cu Mihai
galusca a avut o zi linistita si faina deci mi-am revenit si eu dupa cea de ieri-sunt din nou EU.
asta mica a fost azi model de bb, doua somnuri luungi, si primul culcat seara fara concert.

i-as canta si eu da-s complet afona!

Ella m-ai amuzat teribil desi e haz de necaz, da peste cateva luni o sa inceapa dintiisi acolo sa vezi nopti nedormite!halal incurajare

Andreea sunt intru totul de acord cu ce ai scris despre alaptare.
as mai adauga ca este extrem de important sa fii calm, eu am observat ca in momentul cand sunt agitata si copilul e agitat!





Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Michigan tu ai Rh negativ si sotul pozitiv? La mine asta e situatia! Daca da, baiatul ce Rh are?

Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

O intrebare ce ma "chinuie": Venus2007 si Andradap este una si aceeasi persoana?! Andrada scuza-mi curiozitatea!

Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput