*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Fetelor, a mai alaptat vreuna din voi in timp ce lua antibiotic? Andrada, parca tu? Eu iau norfloxacina.

Chiqui + Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Chichi,

cand avea R 10 zile am luat 7 zile augumentin si la trei luni ceva pe baza de Pencilina V. Important e sa nu fie antibioticul dintr-o clasa interzisa in alaptare. Medicul ce zice?
Andrada a luat sumamed, parca, nu ii stiu clasa. In Sarcina era interzisa tetracilina. (edit)

Nicoll, ii tai unghile si lu Robert (3 ani, aproape) si David cu forfecutza mea de pielita. tot ce e deasupra Nu stiu cat de des.
Am scris doar ce mi-am adus aminte..

Elteka&Ella multzumim mult de mesaje

Ella, si David al meu parca-i arc cand il pun in patutz spre deosebire de frat-su care il aruncam in patutz ca pe un sac de cartofi si dormea duuuus. Vezi ce te incurajez pt bb2 Is sadica, stiu

Fetelor, am nevoie de o parere, ca tot am citit si vazut ca sunt o parte destul de buna dintre voi care completeaza cu formula. Al meu urla la san..ma inebuneste..nu as vrea sa ii dau completare..dar cu pompa scot dintr-un san 50 ml si nu curge un strop cand alaptez din celalat si in plus nu ii am niciodata tari. Ma contrazic pe mine cu sfaturile din Odiuseea asta dar nu as vrea sa imi las copilul sa urle de foamne.

Multzam pt eventualele explicatii daca sunt cumva explicatii sau sunt io in OZN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

bogalina, kid, mica multumesc mult de raspunsuri.

ella sa stii ca nici eu nu am voce, dar se pare ca bebelina inca nu-si da seama de asta. sau .. cine stie cat mi-o reprosa peste cativa ani ca o orpilam?

didi nu stiu ce sa spun legat de lapte si completare. poate andreea- androix sa te poata ajuta, am vazut ca ea stie in ceea ce priveste alaptarea.

ankaa chiar, de unde ne scrii tu?

ma inscriu si eu in clubul piticilor maraiti seara. dupa fiecare baita parca invie, are o energie mama-mama pe care si-o consuma, din nefericire, prin plans. nu prea reusim sa o calmam nicicum. in schimb dupa masa de la 12 noaptea doarme pana pe la 6 dimineata. nu e cam mult?

pupici la burtici si mamici

mama lu' maria

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

chiqi,
io am luat augmentin la 1 saptamana dupa cezariana si am alaptat la greu; dr meu a zis ca e ok.

Didialex,
bebe2? nici poveste; am 33 de ani, cand sa-l mai fac? dar nu varsta e primul motiv ci cosmarul nasterii prin care am trecut; nici dupa ce am ajuns acasa n-a fost usor, mai ales in primele 2 saptamani cand la fiecare alaptat urlam de durere si ziceam ca gata, intarc; sa-ti mai zic ca de cand am nascut tot scot fire din operatie, de trei zile chiar se intampla zilnic?
Nici nu stii cata admiratie am pentru mamele care s-au incumetat constient la al 2-lea bebe.

Cu formula nu stiu ce sa-ti spun, io ii dau doar seara ca atunci refuza sanul , dar la mine iese dinr-un san (ma mulg noaptea cand david nu se trezeste la 3 ore sa pape) cam 130 ml din stangul si un pic mai putin din dreptul (asta drept e sanul discriminat, il vrea numai cand nu mai gaseste lapte in stangul); probabil dupa ce termin alaptatul voi avea un san din categoria mere si unul din categoria bretele.

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by miniuta

azi am facut curat, si m-a apucat plansul. nu stiu ce sa fac cu pompa de muls, cu formatoarele de mamelon si aparatoarele de silicon pe care le am. ma dau cu capul de pereti ca am cumparat tot ce se putea cumpara si nu am alaptat decat fix cinci zile...offfff....sicera sa fiu, sper sa scap candva de sentimentul asta de vinovatie...ca numai placut nu e.

mamica lui david (21.05.2007)



Miniuta ai descris exact ce am simtit si eu tot ieri, cand la fel, am pus pompa de muls la loc in cutie...Imi venea sa imi dau una in cap la gandul ca nu am putut alapta. Si eu nu mi-am cumparat una, ci doua pompe de muls, ca la prima nu iesea nimic..si am zis ca e pompa proasta. E drept ca era si pompa proasta dar nu aveam nici "productie". Si eu sper sa scap de sentimentul de vinovatie, desi ma gandesc ca de cate ori va avea Ana vreo problema probabil ca ma voi gandi ca e si din cauza ca nu a mancat suficient lapte de la mine.

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Ana Teodora

"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_lou spune:

Androix,asa e,tu ai dreptate dar ce sa fac daca Patrick al meu sugea 3 ore de la mine dupa care plangea 3 ore de se invinetea tot?Am chemat pediatra,a stat cu mine cateva ore bune,mi-l punea ea la supt si dupa 2-3 ore era mort de foame.Nu stiu cauza,poate stresul si durerea din spital,alta cauza.....nu stiu,cert e ca mi-a zis sa-i dau formula si sa incerc sa ma mulg cu pompa si ce iese sa-i dau.Mai mult de 40 ml nu iese si Patrick mananca la 3 ore cate 90ml lapte praf,are 4 kg si 9 zile.Ce pot sa fac,nu am incotro,am fost f trista pe tema asta,am depasit si depresia si mergem mai departe,nu?Toata lumea ma incurajeaza,sunt multi copii crescuti cu lapte praf si sunt sanatosi,nu?Sunt trista dar....

poze cu Patrick si noi

Mary,mama lui Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Am si o intrebare, ce diapers folositi ? Eu folosesc Pampers dar as vrea sa mai incerc si altceva, Huggies ati incercat ??

Fug ca plinge Nicole, pa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

, avem si noi putin timp liber, bebe doarme linistit.
la mamici si viitoare mamici
poohy, am stat in salon de 3 persoane cat a stat bebe la terapie intensiva si apoi in salon de 5 persoane pt o zi. In salonul de 5 persoane a fost aiurea pt ca tocmai ajunsesera oamenii cu renovarea la etajul 5 unde eram si era un zgomot infernal. Pediatra a fost ok si medicul meu la fel. Am apreciat ca dupa ce am nascut foarte greu m-au linistit, m-au lasat sa-mi revin si apoi mi-au dat vestile mai proaste.
kid, pai nu le-am spus ca lucrez in presa, daca s-au uitat pe foaia de observatie si scria asta, nu am de unde sa stiu. Din momentul in care am ajuns in spital medicul meu mi-a transmis ca o sa nasc in noaptea respectiva, mie nu imi venea sa cred din moment ce nu eliminasem dopul, nu tu apa rupta, nu tu contractii dureroase. Dupa 2 ore de stat in salon s-au intamplat toate, dupa 4 ore mi se punea cateterul de epidurala, si dupa inca 4 ar fi trebuit sa nasc, numai ca copilul era pozitionat prost si mai mare decat ne asteptam (3.800kg). Dupa aproape o ora de chinuri a iesit saracutul cu cordonul in jurul gatului, nici nu l-am auzit plangand ca l-au luat cu cea mai mare viteza.
Cam astea sunt faptele. O asistenta, Mirela cred ca o chema, a stat cu mine pana dimineata si mi-a raspuns la intrebari cand mi se facea o injectie sau altceva. A fost super draguta, mi-as fi incalcat principiile sa-i dau ceva, dar nu a vrut nimic, Anestezistul la fel a fost super ok, se intreba care e rostul durerii in timp ce se ocupa de mine :). Nici un ban nici de data asta, desi ar fi meritat pentru ca nu am avut nici o problema si nici acum nu sunt urmari.
In timp ce ma chinuiam sa nasc atat moasa cat si asistenta m-au ajutat enorm. Daca ar fi fost dupa mine as fi urlat nonstop, in loc sa imping copilul afara.

ella_74, Androix, multumim, gata ne-am aprovizionat, asteptam noaptea sa vedem ce se se intampla.
La o criza de plans l-am pus pe burtica mea si asta l-a mai linistit; la alta i-a cantat tati din flaut si a tacut.

chiquitita, mie mi-a prescris medicul augmentin pentru vindecarea epiziotomiei si e ok.

sobi, pepsi, Felicitari sa fie frumosi si sanatosi!!!

Ramona si Razvan
Poze cu Razvan

Mami la cateva ore dupa nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

poohy dar de ce trebuie sa ajungi la spital cu ea? Si a mea a sangerat destul de mult timp, dar o curatam de fiecare data cu o compresa sterila cu spirt si apoi dadeam cu baneocin pudra. In plus dr mi-a dat sa iau 1/2 de fiola pe saptamana de ceva pentru oprirea sangerarii (nu mai stiu cum se numeste, daca te intereseaza caut reteta) timp de 1 luna, deci 2 fiole.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Ramona, si mie mi-au placut moasele, doctorul, si asistentele de la lauze, si majoritatea asistentelor de la copii. Dar pediatrii (care au trecut pe acolo) mi-au scos peri albi, fata mea murea de foame, ziceau asistentele ca nu am lapte si totusi nu prea vroiau sa ii dea nimic... Am avut si cateva crize de plans

Mica, pe mine m-a trimis pediatra dupa ce s-a uitat la buricutzul plin de sange :( Curge destul de mult - buricul i-a cazut pe 10, pana pe 16 a dat semne de vindecare (adica 2 zile nu a mai curs nici o picatura de sange), dar de pe 17 a inceput sa curga din ce in ce mai mult. La Maya cat a tinut pana cand s-a vindecat?

Didi, mie mi-a zis pediatra ca trebuie neaparat sa ii dau completare, ca e deshidratata si mai are un pic si intra pe perfuzii :( Asa ca nu stiu sa iti zic - dar daca bebe David e bine, probabil nu are nevoie de completare

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput