*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bogalina spune:

salutare,salutare!mai dau si eu un semn de viata ca sa nu ma uitati...
felicitari Pepsi,Sobi,Michigan pt comorile voastre!
ankaa,in sfarsit!tine-mi pumnii!
andradap,cum a fost la control?esti bine?ti-a dat unda verde?si eu de-abia astept sa merg dar sotul e plecat si nu pot cara 2 copii dupa mine la ginecolog...
Kid,eu ii fac masaj bebelusului meu,de obicei dimineata(deja s-a obisnuit si-i place la nebunie...) nu este contraindicat asa cum zicea ralucami dimpotriva ajuta la o dezvoltare mai armonioasa..si apoi cui nu i-ar placea un masaj mai ales ca ei stau atatea ore pe spate?
mica0307,f.bun sfatul pediatrei tale cu pusul permanganatului in apa de baie,voiam sa va spun si eu de asta dar m-am luat cu altele...vezi addinel ca ti-am raspuns eu.
nicoll,eu ii tai unghiile cam de 2 ori pe sapt ca ii cresc repede si suficient de scurt ca sa nu se zgaraie
ralucami,noi baita o facem intotdeauna inainte de masa ca altfel vomita tot la cat il manevrez.Deja si-a format un program si aici,nici nu e nevoie sa ma mai uit la ceas,stiu ca s-a facut ora de baie...daca se intampla sa-l fure somnul mai mult atunci ii dau sa manance ca altfel,e jale,il las apoi 35-40 min si abia apoi trecem la actiune.
piticasigogosica,multumesc pt urari,scrisesem si eu un mesaj de felicitare doar avem flacaii nascuti in aceeasi zi,nu? dar vad ca nu s-a postat..nu stiu de ce..ce mai face Iris?cum te imparti? si noi vom fi in formatie completa de luni acasa pt ca nu ii mai primeste la gradi desi initial au spus ca vacanta se ia de la 1 iulie.o sa vad si eu cum ma voi descurca...apropo,noi papam numai tatza(si eu am fost f.f.surprinsa cand mi l-a cantarit si am vazut ca a luat asa mult intr-o luna).Iar cu icterul sa stii ca ii dau fenobarbital si deja s-a albit..
cristinamaria,la multi ani pt bebe Rares
alynta,pastram atunci majoretele pt marti!
florina,tu sa stai cuminte!
Astazi am scos niste bani de pe card si am remarcat cu stupoare ca am bani mai multi in cont.nu vreau sa ma bucur degeaba dar singura explicatie ar fi ca mi-au acordat salariul acela bonus pt nastere.
In rest,suntem bine ceea ce va doresc si voua.
poohy,cum mai merge alaptatul?vreau sa aud vesti bune..
chris27,sper ca ai fost la medic nu de alta dar ai doi copii care au mare nevoie de tine si trebuie sa te ingrijesti..
mary lou,alyna 24,si eu sunt inebunita dupa plaja,tanjesc daca pot spune asa dar nu prea sunt de acord cu mersul bebelusilor la mare in conditiile in care sunt caldurile care sunt(chiar daca respecti orele de varf!) si ei sunt tare fragili acum si se deshidrateaza f.repede iar in ceea ce priveste ultravioletele,au cam disparut in ultimii ani.
Alina,mamica lui Alex si a lui Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyonise spune:

Salutare mamici!
am si eu un moment de ragaz in timp ce puiul meu doarme pe burtica taticului lui. din pacate momentele acestea sunt foarte rare> Teodor e calm doar cand e luat in brate. refuza sa doarma in patutul din camera lui, mai doarme uneori in alt patut pe care il avem la noi in dormitor insa , din ce in ce mai mult plange sa fie luat in brate. si nu e din cauza colicilor care dureaza cam 3 ore pe zi. deja sunt franta de oboseala si nu apuc sa fac nimic toata ziua. imi iubesc mult puiul dar cred ca nu e normal sa stea tot timpul in bratele noastre. stiu, cartile spun sa nu ii lasi sa planga acum cat sunt asa de mici. vorba din batrani, dimpotriva , spune ca mai trebuie lasati sa si planga ca sa nu devina rasfatati.
voi cum va descurcati?
a, si inca ceva. pe langa baita, plimbari si carusel ce modalitati de distractie ati gasit pt bebelus, ca zau ca uneori as putea jura ca plange de plictiseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

moberi Citisem intr-un articol ca daca nu plange ca-l doare burta, e schimbat si satul, atunci plange de nervi. Poate stii articolul, e de pe acest site, pun link, poate mai sunt mamici care nu l-au citit : http://www.desprecopii.com/info.asp?id=56


addinel Iti citez ce a scris mica, sper sa nu se supere. Am retinut si eu, pt ca si al meu are bubite de la caldura si vreau sa fac si eu asta. Deci : ''Fetita mea se irita f tare de la caldura. Dr mi-a spus sa ii pun in apa de la baita permanganat de potasiu, cateva cristale pana devine rozalie apa. Vreau sa va spun ca s-a curatat pielea super bine, nu mai are deloc iritatie de la caldura.''

lulu26 Pe langa datul cu crema, mi-a recomandat dr sa-l si spal de 2-3 ori pe zi cu apa fiarta si racita, pe portiunile cu bubite.

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.dacmotors.ro/xoops/html/modules/myalbum/viewcat.php?cid=39" target="_blank">
Poze cu juniorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

ma alatur si eu mamicilor cantatoare..eu ii cant davidutului seara de culcare "in casuta din padure", dar nu stiu decat primele trei versuri...si o repet de nu mai pot...ai am cantat si eu am cravata mea, ca nu prea stiu cantece de copii. mi-am mai amintit intr.o zi, in disperare de cauza, o vioara mica de-as avea....si cam atat. sotul meu e sas, si buna-sa (sasoaica) i-a cantat o gramada cand era mic, asa ca el stie mult mai multe cantece de copii. dar el nu e acasa decat rar...asa ca al meu bebeu o sa creasca cu ce are mama. o sa incerc sa ii cumpar si casete cu cantece de copii. acum de ex, doarme in bouncer cu mozart la urechi (e un cd pe care l-am ascultat la greu cand eram insarcinata).

in alta ordine de idei, o sa va spun cum il pun eu in pat pe al meu cand nu prea vrea sa doarma singur (uneori doarme langa mine sau langa tati, alteori la el singur in pat). cand e prea speriat, daca nu doarme somnul ala adanc, ii fac un cuib din perna de alaptat, si il invelesc cu un plovar de-al meu pe care l-am purtat prin casa macar o zi. se simte astfel mai protejat, pentru ca daca tresare nu da de gol in jur, ci se impinge in perna aia, si mai are si mirosul meu la nas. am citit ca uneori e suficient sa ii pui un tricou in patut, sau ceva purtat de mama (sau de tata, dupa caz) ca sa se linisteasca. ce-i drept, al meu nu cred ca are colici. adica are reprizele lui de plans de basinici, dar nu tin cu orele, asa cum povestiti voi. ma rog sa ne ocoleasca, si sper sa plece colicii aia uraciosii si de la voi curand.

intreba ieri cineva cum preparam formula. noi suntem de o luna pe HUMANA, si pt ca al meu nu primeste decat sticlute, mi-am facut un sistem care merge rapid. am doua termosuri, unul cu apa fierbinte, altul cu apa rece (apa in prealabil fiarta). la un biberon de 130 de ml pun 60 de ml de apa fierbinte, patru masuri de formula si restul completez cu apa rece. e drept ca pe sticluta raman niste particule dar nu mi-am facut niciodata probleme ca nu se dizolva laptele bine. si acum sunt mai linistita, pentru ca ieri am fost la dr si in sfarsit incepe si al meu sa semene a bebelan grasut, adica are la o luna 3200 de gr. stiu ca e inca la categoria pana, dar la cat de slabut a fost, deja cele 500 de gr luate in nici doua saptamani sunt o performanta.

azi am facut curat, si m-a apucat plansul. nu stiu ce sa fac cu pompa de muls, cu formatoarele de mamelon si aparatoarele de silicon pe care le am. ma dau cu capul de pereti ca am cumparat tot ce se putea cumpara si nu am alaptat decat fix cinci zile...offfff....sicera sa fiu, sper sa scap candva de sentimentul asta de vinovatie...ca numai placut nu e.

am asta ar fi. va pup acum intens si va doresc un week-end placut.

PS: am uitat ce era mai important. felicitari, pepsi si sobi!!!!



msjoretele sunt pentru fetele in asteptare. evident.


si acum editez sa va spun ce povestesc eu cu al meu cand e treaz si se uita pe pereti (mai mult la umbre, ca nu am reusit sa ii cumpar inca un carusel...urmeaza insa in curand). il iau langa mine si ii povestesc cu lux de amanunte ce am facut peste zi (daca ora de joaca e seara), incepand de la spalat, schimat de pampersi, mancat, iesit afara etc...apoi ii arat tot ce are prin camera, sau prin casa, daca e cazul sa ne plimbam. ne uitam pe geam si ii povestesc tot ce vad eu, si apoi ii povestesc cu ce e imbracat, ii povestesc despre partile corpului si ii ating toate cele, ne tinem de manute...etc. cam asta e programul nostru artistic. presarat cu vocalize si multe
pupaturi.






mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Am intrat sa va spun k inca n-am nascut.am contractii,in schimb am probleme cu dilatatia.Sper sa se termine repede.Multumesc tuturor pt incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

ankaa, cum intri tu pe net in timpul travaliului??? iote asa o sa nasti tu in direct!!!! sa sara majoretele sa se termine totul mai repede si cat mai usor!!!





mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Moko!!! Unde esti? Ai nascut?



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

sobi si pepsi felicitari si sa va traiasca bebeii.

ankaa bafta

addinel vezi ca ti-au raspuns fetele mai sus.

A, si pergarmanatul de potasiu se da cu reteta de la farmacie, luati una de la pediatru. Sa cumparati cantitate mica (20-30gr), este sub forma de cristale (ceva gen pilitura de fier) si se pun cateva cristale (putine) in apa pana devine rozalie. Chiar nu mai e iritata absolut deloc.
Pentru soare dr mi-a recomandat crema pentru copii de la vichy (e putin cam scumpa - 500 mii). Dr mi-a zis sa nu iau alte prostii, ea a patit-o cu nivea.

moberi incearca sa il pui pe bb pe burtica, dar supravegheat si sa ii freci putin pe spate.


Pupici

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Iar am ajuns la Grigore Alexandrescu cu buricutzul De data asta ne-a pus un pansament pe care nu avem voie sa il scoatem sau udam pana luni, si luni mergem acolo sa vedem ce mai facem Saracutza de ea, nu o doare, dar mi se rupe inima. Nu inteleg de ce nu ii fac ceva de acum, tot zic ca nu e nimic, dar tot sangereaza!

Ankaa, curaj!!!! Nastere usoara!!! Haide mami!!

Bogalina , mai si alaptam, dam si completare. De exemplu azi pana la ora asta nu a fost nevoie de completare. In schimb spre seara mai trebuie ceva. Am reusit si performanta sa tinem laptic in gurita si sa il dam apoi afara, sa facem bule! Si sa zambim/radem :)

Carrie, asta mica a mea nu adoarme dupa baita orice i-ai face. Si nu o ora doua, ci 3-4 ore. Stau de la 9-10 seara pana pe la 1 cu ea, vrea in brate (se chinuie mititica). In schimb, cand nu o doare burtica (in ultimul timp cred ca a avut mai mult dureri ca se chinuie sa iasa afara, nu neaparat colici) e cumintica foc.
De exemplu, azi noapte a dormit de la 1:30 la 8, a papat, apoi a dormit iar, a papat, am stat numai o ora treaza, am papat, am dormit si iar am papat. Acum motaie si ma astept ca la noapte sa faca show - ca nu doarme niciodata atat de mult
Face foarte urat cand se chinuie sa iasa afara... Se screme, impinge din picioruse, indoaie piciorusele, pare ca o doare rau burtica, plange/urla :( Asa fac si ai vostrii?

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

poohy, al meu se screme, se inroseste ceva de groaza, se chinuie si el destul pana face. si produsul e mereu la fel de pastos, dar am observat e ex ca dimineata se chinuie cel mai tare, si nu inteleg de ce....probabil ca tine de coordonarea muschuilor, de sistemul lor incomomplet format..naiba stie.




mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput