*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Sobi, Pepsi felicitari si sa va traiasca comorile!!
ma bucur ca ati scapat cu bine!

Ankaa curaj si nastere usoara!

Laura sa-ti traiasca flacaiasii si sa va bucurati de ei!

fetelor io am avut zi neagra ieri, am cazut rau toata sunt julita, bine ca nu era cu bb in brate.si de doua zile asta mica e cumplit de agitata, iar seara avem urlete o ora pina adormim.sa inceapa colicile la o luna jumate.
Raluca sper sa fie la tine pauza totala de colici ca si noi pina acum dormeam numai si mancam da vad ca s-a mai schimbat placa.

am si eu doua intrebari la voi:
1.copilasii vostrii adorm usor?ca asta mica nu adorme la san, adica termina de mancat si e fresh, ii e somn dar imi ia si o ora sa o culc.cum ii culcati in brate?ca eu ma stradui in patutz dar nu-mi prea reuseste si nici pe burtica parca nu-i prea mai place...
2.cum ii tineti seara pina la 10?ca asta mica daca papa la 7-8 gata se culca de noapte.ma chinui sa o tin macar pina la 9 sa o culc cat de cat deodata cu Theodora ca altfel si mancam in continuare din 3 in 3 ore...
insa doarme de la 9 la 8 dimi cu doua pauze de supt.

Raluca sa va treaca repede coliceii!





Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Ankaa

Sa ai o nastere cat mai usoara si un bebe sanatos, mancacios si fara colici!

Teodora Ana de Mihail Vladimir(15.05.2007)


www.dacmotors.ro/xoops/html/modules/myalbum/viewcat.php?cid=39" target="_blank">
Poze cu juniorul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ankaa
Lauracatu ma bucur ca ai trecut cu bine peste experienta asta urata cu Onofriescu! Ce nesimtit! Multumim pentru descriere experientii traite!
Pepsi felicitari pentru bebe grasunel! Recuperare rapida!


Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

URAAAAAAA; a nascut Pepsica!!!!!!!



Flavia, am intrat asta noapte, am vazut ca minunea voastra a aparut si am dormit.
Sa va de-a Domnu tot atatea bucurii cate ai facut tu pe aici. Iti multzumim

Bun Venit! BB David


Ankaaaa, ora zeroo a sosit. Sa ai o nastere usoara si bebic sanatos



Lauracatu, Felicitari pt nasterea naturala a bebicilor!!!

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Uraaaaaaaaaaa!

Felicitari, Sobi!

Felicitari, Pepsica!


Monytza, bine ai venit inapoi la odisee, uite retroactiv. Antonia albastrica e asa de frumoasa Nu mai fii trista, uite ce minune ai langa tine!!! Si la anu' schimbam retete de tort, eu cu tine si DidiAlex, ca bebeii nostri s-au hotarat sa prinda luna mai! Ba chiar si cu Liviana, bebel al ei e cu o zi mai mare, dar Liviana precis are niste idei grozave Abia astept! Hai, nu mai fi trista


Michigan, tare scump feciorul tau!

Mary_lou, pupici la Patricku' tau special!

Lauracatu, ti-am vazut pandureii! Bucurie la patrat!

Raluca, nici noi n-am avut colici vreo 2 saptamani, pe urma a intrat in niste faze din alea de nu-l puteam da jos de la san (nu tot timpul, in anumite zile, si mai ales dimineata). Dar in general e linistit!

Cu laptele, eu merg pe mana Pepsica si a lui Androix . N-am sa fac proba de nici un fel (nici nu ma mulg sa vad cat e, nici nu cantaresc copilul pana la controlul de o luna). La fel, Pepsi mi-a zis sa nu ma mulg, ca se mareste productia. Momentan, ce produc e baut tot de bebe, de asta iti scrisesem de chestia cu pompa. Eu o s-o folosesc numai cand merg la servici, ca sa poata fi hranit in lipsa mea.

Tot de la ele stiu ca peste zi sanii sunt mai moi, dar asta nu inseamna ca nu e lapte in ei. Asa fct organismul, desi noaptea par sa explodeze - insa am convingerea ca e suficient lapte, altfel e exact cum spui tu: bebe ar plange. Ori pana acum n-am obs ca ar plange de foame. Plange ca e obosit, ca e prea cald, ca vrea pampers schimbat sau ca-l doare burta, cam atat. Ai incredere!

La fel, cateodata ii dau un san, alatdata amandoi, depinde cat de alert pare. Noaptea vrea unul, dar azi noapte, desi l-am vazut ca se foieste, nu i-am mai dat...si s-a trezit peste o ora , data viitoare nu mai inchid taraba asa repede (voiam sa ma culc si eu ca sunt cheauna, ani de zile n-am adormit decat citind, acu' adorm in momentul in care ma intind in pat, nici n-am ajuns la orizontala ca sforai )

Exact asa e cu inclestatul si al meu: azi l-am ridicat la ragait si a inceput sa sughite N-am putut sa-i dau nici un strop de lapte, daca nu vrea pe al meu nu-l pot clinti, sta cu buzele stranse, ba chiar ma impinge si are nervi asa ca a sughitat o vreme...

Cat despre fortat...al meu geme si cate 4 ore, l-am filmat sa-i arat peste vreo 18 ani cum se chinuia si-mi facea sanii prastie (@Ella) de nervi si durere . Rezultatul e un caca absolut normal , de nu inteleg pentru ce a trebuit atata "munca".

Si momentan n-am folosit nici un supozitor (si ma bucur, ca dupa ce am mimat crema de hemoroizi la farmacistul meu barbat si tanara , n-am chef sa ma duc sa-i "arat" supozitor pentru diaree, ca o sa ma acuze ca-l hartuiesc sexual).

Am mancat insa lubenita - cand vad ca nu merge treaba, stiu ca asta il "aranjeaza" pe Dolofanel.

Carrie, chiar ma gandeam ca al meu e invatat tare prost : fie adoarme la san - asta in special noaptea (si atunci adio ragait), fie trebuie leganat+cantat. Eu nu suport sa cant ca n-am voce, dar functioneaza asa bine!!! In 10 minute l-am linistit. M-am apucat de compus in ultimul timp, ca nu mai era sensibil la "Iepuras coconas" si "Vulpe tu mi-ai furat gasca"

Peste zi e mai problematic, ca nu mai are intotdeauna chef de somn, asa ca ma intreb...ce sa fac cu el?? In general daca-l pun in bouncer sau la carusel sau cu o jucarie in fata, se amuza singur - dar ma simt cam vinovata asa ca ii fac niste exercitii sau i-l pasez lu' sotulache sa faca neshte conversatie. Dupa vreo trei sfert de ora, il pot lua la somn ca e rupt. Asta se intampla in special dimineata - cateodata sta treaz de la 6 la 10, asa stiu ca e copilul meu ca eu sunt matinala rau

Seara nu reusesc sa-l "tin", il las cum vrea el. In general se trezeste pe la 23, 24 sau 1 oricand l-as culca. Si inca o data noaptea, apii dimineata suntem fresh la max! Peste zi ma tampeste cu somnul. Doarme de la 11 la 15 si de la 16 la 19-20...Mi se face dor de el in timpul asa

Ankaa

Fetele care asteapta!

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Carrie si pe mine ma dispera bebe cu concertul de seara si adormitul.
Derja e o regula de la 22 la 24 urla ca din gura de sarpe, nu vrea sa suga, nu-i bine nici in pat nici in bouncer, nimic, eventual in brate leganat chestie de care ma cam feresc ca ma doare rau spatele.
Ma dispera concertul asta de seara pentru ca nu ii gasesc nici o explicatie, nu pot sa il leg de nimic!
Daca mai trece cineva prin asa ceva ce solutii ati gasit?

bebe are o luna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

buna burtici si mamici

Petit Ange, Sobi, Pepsi, felicitari! sa va traiasca puiutzii si sa fie sanatosi si voiosi si mancaciosi!

ankaa tinem pumnii, nastere usoara.

mica spuneai undeva ca pui ceva in apa de la baita sa ii treaca maiei bubitele de la caldura. am cautat dar nu mai gasesc unde. ma ajuti, te rog mult?

elteka eu cand termin repertoriul de cantece ptr bebei si pitica nu a adormit mai bag cate un "am cravata mea sunt pionier" sau "noi in anul 2000", zici ca-s dusa cu capul. dar daca fetei ii place diversitatea, ce sa fac?

pupici la mamici si burtici

mama lu' maria

"Adevaratii prieteni sunt alaturi de tine in momentele frumoase ale vietii, cand ii chemi si in cele rele...cand vin nechemati."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Super ideea cu cantatul la bebei! Eu ii puneam lui Filip un cd cu cantece de leagan, de la cutiutele muzicale, doua am: unul e cantat de corina danila si celalalt de narcisa suciu. Super bine adormea piticul pe ele. Incercati si varianta asta. Iar acum la Georgia daca se agita stiu ca vrea pe burta, dar o pun asa numai ziua. Noaptea de obicei adoarme la loc la putin timp dupa ce o pun in patut.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Pepsi, Sobi, bravo fetelor! sa va traiasca bebelusii si sa fie mancaciosi si necolicosi!

Carrie,
la mine e circ mare cu adormitu; am mai povestit io pe aci ca nu vrea sa stea deloc in patul lui; ca e zi sau noapte, adoarme ori in brate ori leganat pe pernuta dar deloc in pat; ca sa nu mai zic ca daca vreau sa-l pun in pat, adormit fiind, sare de zici ca are un arc in fund, asa ca de multe ori o iau de la capat cu adormitu' si a doua oara il pun in pat direct cu perna;
Cu ora de culcare e relativ, baia face in jur de 9 si de adormit unoeri pe la 10 reusim alteori, cum a fost asnoapte, pe la 11, iar intervalul de timp dupa baie si pana la somn il petrecem facand entertainment la greu cu el: bouncer, brate, perna leganat, cantat, dansat...uneori simt ca tampesc si ma intreb cat o sa mai rezist in ritmul asta ca sincer nu ma vad abonata la programul asta pana creste cupilu' asta mare.

Cine intreba de remedii anticolici: in afara de gripe water pe care io il pun in ceai, am mai incercat sab simplex, debridat, bonisan, infacol, foen pe burta cu masaj, babydrink.
La mine n-a functionat nimic, a urlat pana si-a curatat plamanii bine de tot si mai ales pana a avut el chef sa se opreasca, asa ca am concluzionat: la colici nu exista remediu, trebuie lasati sa-si faca de cap pana se plictisesc si pleaca, adica cu putin noroc la 3 luni scapam.
Singurul lucru de care avem nevoie in acest caz este RABDARE, ca io banui ca nu posed destula si de cateva ori mi-a venit sa ma arunc de la etaju 6 cu tot cu copil bineinteles! ma intelege doar cine a tinut in brate un copil urlator continuu timp de cateve ore.

addinel, elteka,
sunteti tari cu cantarile...io nu stiu nici macar un cantecel in afara de melc melc codobelc si chiar si pe asta il cant fals fiindca copilu plange rau cand il aude, cred ca il zgaraie pe creier.

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Ella esti mortala!!!!!
Alaturi de Elteka candidati la titlul de ,,entertainer of tired mammies"(englkeza n-o bagati in seama ca e canicula!).
Oricum ella ni se pare ca acu e iadu pe pamant ...vedem noi din septembrie de cand mergem la servici ...apropo lucram in aceeasi bransa si ma gandesc cu groaza ce solutii juridice o sa gasesc dupa cate o noapte de alaptat, schimbat pampersi, leganat, urlat....etc....

Mergi la inceput