*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

FELICITARI SOBI!!!

FELICITARI PEPSI!!!

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si voiosi, sa nu-si "supere" mamicile cu colici si sa aibe laptic pe care sa-l pape cu muuulta muuulta pofta!

Iar voi sa va refaceti repede si sa va intoarceti cu pozici si vesti bune despre venirea acasa...

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Michigan, l-am vazut si eu pe TAVI! E un scump! Sa va traiasca

In legatura cu intalnirea de maine... Nu am cum sa mai ajung... cel putin NU sunt asa sigura.... Vin socrii si nasii (adik cumnatul si cumnata) pe la noi si nu stiu cand vor pleca ... Dar ne vedem noi alta data... SPER!

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Felicitari SOBI!! Sa-ti traiasca minunea si sa te bucuri in fiece clipa de ea! Refacere rapida si sa vii repede acasa! Biata de tine, pana la urma ai ajuns la cezariana!


Felicitari Pepsi!!!Waaw ce bebe grasunel!! Sa-ti traiasca David si sa veniti cu vesti cat mai repede!

Nicoll eu inca nu ii tai unghiutele Mariei, asa ca nu stiu sa raspund la intrebarea ta. Chiar am remarcat ca are niste unghiutze moi si chiar nu cred ca as putea sa i le tai .

Michigan am vazut poze cu puiul tau si e asa de dulce!

Lauracatu sa stii ca mai auzisem povesti asemanatoare despre Onofriescu. (deh! e celebru, a fost si director de maternitate...) Jos palaria pt nastere naturala de gemeni ( eu la unul am facut ca trenul in gara, la doi cred ca imi pierdeam mintile!). Bine ca s-a terminat totul asa cum trebuie!

Elteka sa stii ca si eu ma uit cu jale la biberoanele si sterilizatorul de la Avent! Bine naibii ca nu mi-am mai luat si pompa si alte minuni . Avea dreptate cine imi spunea sa astept pana dupa nastere si sa vad daca am nevoie cu adevarat de asa ceva.

Merci mult pt raspunsul cu sughitul. Asa citisem si eu: ca pt bblusi nu e asa de deranjant sughitul cum e pt adulti. Eu ma chinui sa-i mai dau un san la supt, macar 1 minut, dar e full si da din cap cu indarjire, tine guritza inchisa- nu am nici un succes.
Chiar voiam sa te intreb: cum iti dai seama ca lui Dolo ii ajunge lapticul tau? Azi ma uitam ca mi s-au inmuiat sanii , desi am lapte in continuare( mi-am adus aminte ca a mai fost o discutie de genul asta aici, la odisee si de-asta nici nu am intrat prea tare in panica). Daca i-ar fi foame ar plange, nu?


Fetelor multumesc pt raspunsul cu baita. Aseara - asa cum ma asteptam- sotul meu nu a putut sa ajunga devreme acasa, asa ca toata treaba pe mine a picat. Si de voie, de nevoie, i-am facut baita asa cum ne-au invatat la spital: cu 2 cadite pregatite (una lunga si una rotunda). Recunosc ca nu am spalat-o pe cap ( nu va zic ca tremuram din toate incheieturile) dar azi a promis solem tati ca o sa fie acasa devreme si facem baita asa cum trebuie. M-a impresionat papusa mea ca nu a plans deloc , statea si se uita cumincioara la mine.

Suntem amandoi surprinsi de ce fetita linistita avem ( eu sper sa nu vb intr-un ceas rau acum, dar credeti-ma ca daca are pampersul schimbat, e hranita si pusa in patut, nu o auzi plangand. Sa fiu eu aia norocoasa care are un copilas fara colici? Sau e prea devreme si sa ma bucur inca de linistea dinaintea furtunii? )

Nu mai stiu cine zicea ca plange bebelusul atunci cand face kk si ii schimba pampersul. Si pe mine ma dispera ingrozitor momentul ala: mi-e ciuda ca pt o necesitate fiziologica papusa trebuie sa se chinuie atat si sa planga.





Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Felicitari Sobi si Pepsi pentru minunile aparute in viata voastra!...Suntem bine,avem inca o noapte dormita de la 23 la 6,fara colicei ori alte probleme...Dafnica e tare cuminte...si de cate ori ma uit la ea mi se umple sufletul de fericire...am impresia ca zambeste mereu ...si comunicam foarte bine din priviri...Michigan,puiul tau e ca un ingeras!

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Alyna24, tu ziceai ceva de PASAPORT... De ce l-ati trecut pe pasaportul vostru pe DAVID??? Te intreb pt. ca noi vrem sa plecam in septembrie in GRECIA, dar ma gandeam ca fiind si noi in EUROPA nu ne mai trebuie pasaport... asa stiam... Voi mergeti in vreo tara care nu e in UE (ex.: TURCIA)? Sau de ce l-ati trecut pe pasaport? La noi e mai nasol... ca tre' sa ne refacem si pasapoartele... ca inca sunt pe numele vechi ... Zi-ne si noua ce trebuie facut... Ca sa il trecem pe pasaport... Ca poate mai sunt mamici care vor sa afle. Mersi

Ralucami... dupa o sapt. de baite ba cu mama ba cu sotul.... m-am trezit ca se face ora baitei, se trezeste ANTONIO si eu sunt SINGURA!!! Bineinteles ca NICI nu mi-a trecut prin cap sa-l las nespalat!!! Mi se parea mai de temut sa-l las nespalat decat sa-i fac baita singura Desi... recunosc ca eram moarta de frica: CUM sa-l tin? Daca imi aluneca? Daca intra sapun in gura? Daca... daca... daca Pana la urma m-am descurcat de minune... si asa cum zici si tu NU a scos nici-un zgomot!!! A fost foarte cuminte... Sotul a ajuns fix cand eram la capitolul STERS si dat cu CREMA .

PS: Ca sa nu va mai zic ca mi-a scapat o data... si a inghitit putina apa Dar cum ii era foame nu a facut altceva decat sa tuseasca si sa caute in continuare...

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Petit Ange, Sobi, Pepsi, felicitari!
Florina, si eu am plecat mey direct de la monitor la spital, mai bine zis eu am petrecut 3/4 din travaliu pe DC.

Am reusit sa termin de citit doar capitolul trecut si am trecut repede sa dau un raspuns si apoi citesc si cele 3 pagini din noul capitol, aveti aripi la deste de scrieti asa in viteza.

Marylou, mami, de ce dai completare daca tu mulgi 40-50 de ml? Ce scoti tu cu pompa e mai putin decat poate bebe sa suga, iar la varsta lui de 9 zile este mai mult decat suficienta cantitatea asta. Normal, daca ii dai si completare el ti-o mananca dar asta nu inseamna neaparat ca nu s-a saturat cu laptele tau, si in plus fata de asta daca tu il indestulezi cu laptic la biberon el nu mai are nici o tragere de inima sa traga la tzitzi si sa iti stimuleze productia de lapte. Asa ca risti incet incet sa produci din ce in ce mai putin. Crede-ma ca-ti spun din suflet ce-ti spun, eu am pierdut laptele pa Filip la 5 luni din cauza ca am inceput sa suplimentez cu lapte praf, deci la 5 luni jumate nu mai curgea nici o picaturica. Si am avut lapte la inceput.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Gata, v-am dovedit! adik am reusit sa citesc tot!

Intreaba cineva disperat despre colici: incearca si gripe water. E o chestie pe baza de ulei de marar, deci din alta categorie decat sab simplex-ul sau espumisanul care au aceeasi substanta activa. Gripe water e si usor sedativ deci il linisteste pe bb si il adoarme, motiv din care eu la nevoie il folosesc oricand numai dupa amiaza nu, pentru ca altfel imi doarme de n-o mai pot trezi sa-i fac baie la 10.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Fetelor,nasc.m-a oprit dr in spital.n-am inca nici o contractie.sper sa fie bine.va m scriu knd pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Andreea, ! Scuze, doar de Ralucami mi-am amintit in momentul in care Sobi a spus ca i s-a rupt apa! Mi se pare asa de emotionant!
Toata sarcina trecuta mi-am imaginat momentul asta (ca mi se rupe apa, imi chem sotul, ajungem la spital). Chiar ma gandeam cum o sa-i spun sa vina acasa (astfel incat sa fiu sigura ca ajunge intreg).
Dar la mine apa s-a rupt in sala de nasteri cam cu o ora inainte (dar dupa multe ore de travaliu) si cred ca la fel va fi si acum...Luni ma duc si eu sa nasc! Yupiiii!
Haideti sa facem si noi ce-au facut mamicile din odiseea ian-febr...Mi se pare super sa centralizam informatiile despre copii - cand s-au nascut, cum au crescut ... si as trece si mamicile care au "nascut" practic direct pe D.C.!

Andrada, trebuie sa ai copilul trecut pe un act oficial. Noi putem trece cu buletinul pentru ca avem poza pe el, dar cei mici nu au poze pe certificatul de nastere si atunci trebuie sa le apara poza pe ceva, sa le dovedesti ca treci granita cu copilul tau :)
Uite aici tot ce-ti trebuie, sincer n-am avut rabdare sa citesc tot dar inteleg ca ii poti face un pasaport copilului (sepatrat de ale voastre, ca sa nu te incurci acum cu ele):
http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index7.htm
Am vrut sa-ti dau tot textul aici dar ocupa prea mult spatiu (sunt 3 situatii, cand il treci in pasaportul tau, ii faci pasaport separat sau il treci pe ambele pasapoarte ...parca).
Mult succes! Si eu trebuie sa-l pun pe Tudor pe pasaportul tatalui...E doar pe pasaportul meu dar eu nu ies din tara prea curand :)

Pepsi, FELICITARI! Refacere usoara si mult laptic pentru cel mic, care am inteles ca nu e chiar mic mic :) Sanatate multa amandurora si sa va aduca numai bucurii!




Florina +38 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Ankaa! Nastere usoara si copilas sanatos!
Mult curaj! Pentru tine:

Anka


quote:
Originally posted by ankaa

Fetelor,nasc.m-a oprit dr in spital.n-am inca nici o contractie.sper sa fie bine.va m scriu knd pot.



Florina +38 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput