*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

off, ella, curaj mult, cica la trei luni se termina crizele astea urate, c-or fi colici sau altceva.

mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

mai, m-am trezit ca trebuia sa ii fac biberonul printisorului si am constatat ca are nasucul putin infundat. tot acum mi-am dat seama ca serul fiziologic mi s-a terminat, si am purces la prelucrarea unei solutii pentru desfundarea nasului. reteta o am de la doctorul meu pediatru, si am tot vrut sa v-o scriu si voua (mai ales pentru cele care nu gasesc nicaieri ser fiziologic, sau pentru cele care vor sa scape de o cheltuiala ). din cate am inteles eu, acest ser fiziologic este echivalentul unei solutii de apa cu sare, pe care o putem foarte bine prepara si acasa.

deci, se pune la fiert o jumatate de litru de apa cu o lingurita de sare, se raceste si se pastreaza la frigider pana la 14 zile. cu o pipeta se aplica 1-2 picaturi in fiecare nara de 4-5 ori pe zi; pipeta se curata zilnic.

repet, reteta si instructiunile vin de la doctorul meu pediatru, deci nu sariti, nu dati cu parul.

pupici si noapte buna in continuare (fug si eu sa mai trag un pui de somn pana la urmatorul biberon).

LA MULTI ANI!, draga mea chris. am vazut cum ti-ai inceput ziua, sa iti asculte dumnezeu rugile. ma rog si eu pentru ele, si pentru noi toate, sa ne tina dumnezeu sanatosi pe noi si pe familiile noastre. te admir enorm pentru ca poti sa te gandesti si la altii in conditiile in care ai destule pe cap si tu. pupici si flori si ganduri bune (si nu uita sa te ingrijesti si de tine, ca sa poti avea grija de cei din jur!).

mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Am intrat in travaliu la 1 noaptea... La inceput contractiile au fost din 10 in 10 minute...Acum sunt din 5 in 5, doar ca unele foarte puternice de simt ca ma urc pe pereti si altele mai slabe...
Astept sa se faca ora 5 sa il sun pe tatal sotului meu, sa vina sa stea cu Tudor... Pe la 6 vreau sa-mi trezesc si sotul si ... la spital cu noi.
La ultima vizita la dr., luni, am uitat pe biroul dr. foaia pentru internare...Ma gandesc cu groaza ca voi ajunge inaintea dr meu la spital si nu stiu cum ii voi convinge sa ma interneze fara acea foaie ...
Stiu ca al doilea copil vine mai repede dar inca n-am pierdut dopul, nu mi s-a rupt nici apa si stau la 5 minute de spital... De fapt cred ca sotul meu va face maxim 1 minut de dimineatza, cand ii voi spune de cat timp ma chinui...
Azi trebuie sa participe la o conferinta... s-a inscris de 2 luni si ceva si chiar n-as vrea s-o piarda... Dar nu stiu ce sanse am sa nasc pana la ora 9... :(
Ultimul travaliu a durat 14 ore... Cu putin noroc nu ma chinui mai mult de 7 ore de data asta... Desi...nu cred ca scap asa usor.
Na, nastere naturala mi-am dorit, nastere naturala am. Pe DC :)
Doamne, e de-abia ora 4... Ma pun pe citit materiale despre travaliu, parca am uitat tot... N-as vrea totusi sa nasc in bucatarie in fata laptopului :) Si nu, nu e un sfat, nu faceti ca mine :)
Cand intrati in travaliu, mergeti la spital. Doar ca eu sunt mult mai calma acum, la a doua nastere si nu am de ales, dr meu nu vine noaptea la spital.

Chris, mai devreme am facut o gluma, nici prin gand nu-mi trecea ca voi naste in noaptea asta sau maine. Si uite ca... am toate sansele.
Asa ca inca o data LA MULTI ANI!, sa fii sanatoasa, sa ai grija de tine si de cei mici, sa-ti fie viata plina de realizari si bucurii alaturi de cei dragi!

Ma pun pe citit. Poate ma luminez, ma sperii si plec mai devreme... Simt ca lesin de durere...



Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Florina, poate faci si tu ca mine! Uite ca ai intrat si tu in randul celor care pleaca la spital direct din fata monitorului! Eu trag speranta ca pana la ora asta ai nascut deja asa ca iti zic direct FELICITARI!

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

florina... bafta, dar cred ca ai nascut deja. eu la prima nastere travaliu 15 ore, la a doua - o ora jumate renteaza a doua

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogalina spune:

florina,tine-mi pumnii dar cred ca iti tii bebelusul in brate deja!
alynta27,nici o veste pana acum?incep sa ma ingrijorez!sper din suflet ca esti bine!
moko,felicitari mamico!
chris27,o aniversare frumoasa iti doresc!
Alina,mamica lui Alex si a lui Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Neatza!

LA MULTI ANI, Chris!!! MULTA SANATATE, COPII SANATOSI si care sa te bucure mereu!!! Sa ai parte numai de bine si de realizarea tuturor viselor!
Chris27, fiind vorba de tine, nu m-am gandit sa zic ca ai rams insarcinata in vitro si de-aia nu-ti vine CICLUL SI hai sa nu fim pesimisti (MAKR AZI! , de ziua TA! ): SIGUR ca ti le-a legat bine! EU una refuz sa cred ca stau altfel lucrurile!

Florina, acum am vazut videoclipul! Superbe poze, dar cum altfel? Protagonistul e frumos foooc! SI pe masura ce a cerscut s-a facut si mai frumos! O sa rupa inimile fetelor, NU GLUMA! Acum am vazut ca ai intrat in travaliu.... poate ai si nascut deja... MAma cate se petrec noaptea: NASTERE USOARA si un bebe sanatos care sa-ti aduca NUMAI BUCURII!


Ancamari, ce frumusel si blondut e ANDREI... Si ce salopetica portocalie are el... Asa avem si noi Are ochii negri?

Miniuta, frumos copil mai ai!!! Are o figura foarte expresiva!

Raza, facem si azi galerie, nu-i problema!


Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Chris, La Multi Ani!Multa sanatate tie si bebelului!

Ella, Andrada, si noi am facut acel vaccin si pitikul n-a avut nici o reactie la el!Este f bun!

Moko, felicitari!Sa-ti traiasca !





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Am mai pus cateva pozici cu Davidutz.Asa crestem noi!

Maria Bucuria e o scumpete!

Ma duc sa-mi pregatesc pitikul de iesit afara pe racoare.





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Fetelor (e valabila invitatia pt. toate... FARA EXCEPTII!)

Va rog sa trimiteti 2 poze pe mailul comun (1 cand erati gravi si alta cu puiul vostru). Si sa mai scrieti numele copilului si data nasterii...
Subiectul MAILULUI sa fie: POZE VIDEOCLIP

MA voi ocupa eu de acel videoclip PROMIS . Voi incepe prelucrarea pozelor si aranjarea lor atunci cand trimiteti toate fetele POZELE. Asta inseamna ca o ASTEPT si PE KAY cu MICUTZA!!! Nu facem videoclipul pana NU vin ele ACASA!


PS: Scuze ca am inrosit pagina (desi ROSU e o culoare VESELA- Nu e motriv de suparare)... dar trebuia s aatrag atentia cumva...
In legatura cu deschiderea noului capitol de la SCUTECE propun sa il deschida PRIMA MAMICA din odiseea noastra. Asa mi se pare corect! NU? Bineinteles, daca e de acord si daca poate... Ce zici, NICOLL? Ai timp? Vrei?
Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput