*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Iata-ne reveniti acasa in noua formula... Inca nu am apucat sa citesc ce s-a mai intamplat zilele astea, sper sa recuperez curand.
Felicitari mamicilor si bebelusilor! in curand ne mutam la scutece!

Isabella e un ingeras, e asa o minune ca ma uit la ea si nu-mi vine sa cred ca e langa mine. incercam si noi sa ne descurcam cum putem, nu prea stiu cum sa-i fac baita dar sper sa ne lamurim in curand.

in schimb avem probleme cu alaptatul pt ca am sfarcurile cam ombelicate, nu prea poate prinde de ele si ne cam chinuim, nici laptic nu e prea mult deocamdata asa ca ii dau si lapte praf.

pediatra i-a prescris Vitamina B complex sirop dar de la farmacie am primit o cutie VITAMINAT SIROP dar nu scrie nimic ca poate fi dat la bebelusi asa ca ma uit la ea si nu stiu ce sa fac, daca sa-i dau sau nu... Stie cineva???



Bebe Isabella a venit pe lume in 21 iunie la ora 6:00 52cm 3,25kg

39+ Isabella

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Petit_ange, bine ai revenit!

Moko, felicitari mamico!!!!

Andrada, pe messenger sunt anca_z@yahoo.com - dar nu prea stau noaptea, ca e calcu' in camera in care doarme mama acum - si nu o deranjez ca ma ajuta destul ziua

Alynta, Maria, Florina, Raza
Chiar ma gandeam ca de mult timp nu mai avem vesti de la Raza ;)

La Multe Lunisoare/Ani pentru toti bebeii care au crescut zilele astea!

Dianalaura, ma bucur ca ne mai scrii Si ma bucur ca Stefanel al tau e cumintel ;) Poate pot sa zic si eu asa peste o luna de Manu a mea

Elteka, ce idee buna sa il las si pe sotulache cateva ore cu bebelina si sa stau si eu un pic - ca nu am avut pauza deloc pana acum

Chris, chiar nu stiu ce sa raspund... Eu deocamdata vreau sa imi treaca lohiile! Sunt la al 7-lea pachet de vata

Cristinamaria, ce zici de ciresele? Sau capsunele? Poate aveti voi idei mai bune ;)
Eu zic ca ne mutam la scutece cand nastem toate / cel mai devreme pe 1 iulie, cel mai tarziu cand naste ultima dintre noi ;)

Florina, pe cel care prajeste l-a luat sotul ;) L-a gasit in Cora, mai ieftin decat pe site (a ajuns acolo ca cei cu site-ul nu mai aveau pe stoc)

E atat de cald afara ca nu am scos-o pana acum afara azi pe gazulina. Pe la 9 ma gandeam sa ies - sau se duce sotulache ca pe mine ma doare iar rau epiziotomia :(( Am inceput sa sangerez cand am duc la baie pentru treaba mare si sa ma doara rau - pana acum cateva zile nu am avut asta, a aparut de cand am facut plimbari mai lungi cu matzu...

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Andrada,completez ce spui tu:cu conditia sa fie bine legate...si mai poti face copii,dar in vitro...petit ange,eu ii dau B Complex de 2 ori 1ml pe zi

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Chris, atunci n-ai de ce sa te gandesti ca esti insarcinata! Nu te gandi ca tocmai la tine n-au fost bine legate!.. :) Se poate verifica, ecografic, pentru linistea ta?

Cred ca mai sunt si alte "ciresele". "Capsunele" parca nu sunt :)
"Strumfi" or fi?

Trebuie sa ne gasim un nume pana saptamana viitoare! :)

Noapte buna!


Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

fete raza nu a nascut azi. a avut vladareanu prea multe cezariene si T nu prea mai avea cu ce, asa ca o asteapta maine la 2 la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Sa stiti ca sunt aici cu voi si citesc tot dar cand sa scriu si eu mereu apare cate ceva si iar raman in urma.
Petitul meu e hiperactiv, adik doarme cam 1-2 ore/zi. Ziua lui incepe la 6 -6.30 si se termina catre miezul noptii. Noaptea se trezeste doar o data, pe la 2-3-4, depinde la cat adoarme. Are si zile mai bune, azi a fost una din ele, cand a prins cam 3 reprize de somn (de 45 min, 1 ora si aproape 2 ore).
Asa ca ma cam alearga, mai ales ca facem si crize de colici 1-2-3 ori/zi.
Sunt si singura acasa de luni pana joi inclusiv in fiecare saptamana pt ca sotul pleaca in delegatie la Viena. MAI VIN MAMA SI SOACRA DUPA-AMIEZELE, DAR CHIAR SI ASA ABIA II FACEM FATA. Azi am stat inchisi incasa la aer conditionat. Duminica am fost la socrii si am stat in curte, la umbra si a prins 2 reprize bune de somn, una de 2 ore in care a fost plimbat cu caruciorul tot timpul.
Cu iesitul in parc ne cam chinuim, cand e afara vrea des de mancare (poate ii e si sete) si dupa 1 ora si jumatate de la ultima masa incepe sa urle, aseara l-a carat mama in brate, ca nu se mai potolea in carut. Eu ii dau numai titi, ceai nu vrea, nu stiu cum sa fac cu el ca sa-l tin mai mult afara. Si la ora 8-9 seara parcul Moghioros e plin, nu pot sa alaptez stand in picioare, ne mananca si tantarii...
Ieri am facut 4 saptamani si avem 4,800 kg (1 kg in plus fata de nastere, deci tinand cont ca am pierdut cam 400 g in spital, inseamna ca a pus cam 1,400 kg, asa calculat in mare, ca deja la valoarea asta nu stau sa-l cantaresc de sa-l zapacesc). Si avem si 56 cm (tot masurat de mine), deci cu 6 cm mai mult. Adica el e superbine.
Eu am inca lohii, parca au revenit in forta de cand cu caldura asta si m-am saturat de ele. Am 68 kg dar inca am picioarele si mainile umflate, nu-mi intra nici un inel pe degete. Burta inca am asa cam cum aveam pe la 4 luni, nu prea-mi place de mine cum ma refac, parca bat pasul pe loc. Si toata lumea ma indoapa (mancare aduc sau fac aici la mine si mama si soacra) ca sa am lapte. Sper sa am cat mai mult timp pt ca imi place sa-i dau sa pape, ma topesc dupa fatuca lui hamesita care papa lacom.
Poze noi gasiti aici: http://picasaweb.google.com/fam.faur/AndreiCristian
Revin si cu mesaje mai scurte, mi-e frica sa nu pierd tot, asa cum am patit si saptamana trecuta.

Anca si Andrei Cristian (28.05.2007)
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna seara!

iar sunt in urma cu scrisul, fac ce fac, citesc dar de scris...mai greu.

didialex, frumoasa povestea nasterii. mama, dar ai tras putintel...epidurala epidurala...si totusi nastere naturala...brrrrr.

ralucami, foarte foarte dragutza maria-bucuria. sa va aduca numai bucurii!

moko, sa va traiasca bebelusul!

chris, eu nu iti puteam raspunde, pentru ca eu am o situatie "speciala". cand cu depresia aia urata urata am luat pastile de intrerupere a lactatiei si am reinceput de urgenta pilulele contraceptive, cica pt a regla nivelul progesteronului. asa ca eu am avut deja prime menstruatie, dar lohii....

LA MULTI ANI! pentru maine. iti doresc din toata inima sa ti se implineasca toate dorintele, sa fii sanatoasa si sa te bucuri de familia ta minunata.

in legatura cu trecerea la scutece, din cate stiu eu, trebuie facuta in ultima zi a lunii asteia, si mamicile care au mai ramas intra acolo direct, le facem galeria la scutece si ele scriu direct acolo. trebuie totusi sa gasim pe cineva care sa ne faca acolo capitolul...si sa faca si link-urile catre mamici. vreun voluntar, ceva?

si acum, de noapte buna, va pun si eu un link unde ne puteti vedea. sper, cel putin, pentru ca m-am chinuit toata ziua pentru curiosi, aruncati un ochi la www.DropShots.com/puparussa sper sa mearga.

mamica lui david (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Scuze pt greselile de ortografie de mai sus, dar scriu cu o mana si mananc cu cealalta.

A tunat afara! Da Doamne ploaie, ca ne topim! Si vreau sa scot copilul afara sa-si mai cheltuie din energie.

Bouncer eu nu o sa cumpar, poate o sa ne descurcam si fara. In schimb i-a adus tati carusel cu pestisori de la FisherPrice, e foarte dragut, are si proiector pt perete/tavan (cum aveti voi stelutele alea) si melodiile lui sunt tare dragute, deja a inceput sa-l distreze pt scurt timp, da din maini si din picioare, parca face aerobic.

Am vazut toate pozele cu bebelusi, mamici, tatici si toti sunteti minunati! Nu nominalizez ca sa nu uit pe cineva si sa supar vreo mamica, dar ma uit tot timpul, ma relaxeaza chestia asta, in week-end il tin si pe tati la curent.

Felicitari celor ce abia au devenit mamici si nu am reusit sa le transmit toate gandurile mele bune!

Curaj viitoarelor mamici!

Si la sfarsitul lunii ne mutam cu bebelusi cu tot la Scutece. Ma tot gandesc si eu la ce denumire o sa avem.

Sfaturile si parerile voastre, toate povestirile despre bebelusi sau despre voi, totul imi e de mare ajutor, gasesc raspuns aici la aproape orice nelamurire pe care o am. Pentru asta VA MULTUMESC!

Am limbarnita azi, sunt fericita ca a adormit copilul de la ora 10 si vreau sa sarbatoresc cu voi evenimentul asta. Dati-ma afara!

Kay - ma gandesc tot timpul la tine si la Sosonica, fie ca gandul meu bun sa va ajute, sa va dea curaj!


Anca si Andrei Cristian (28.05.2007)
burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

moko felicitari mamico pentru baietel, sa-ti traiasca, sa fie sanatos, mancacios, fara colici si cuminte ca printesa Maya.

sonia si kay

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

hello,

de unde credeti ca vin? am cautat iar strazi cu piatra cubica ca sa ne dam cu David ; acum doarme, pe pernuta, evident.
Doamne, ce ma fac, ca io nu rezist in ritmul asta? astazi oare de ce=o fi fost stresat? ca nici nu l-am scos in parc in seara asta, am preferat sa stam la AC in casa...nu m-a vazut decat pe mine si pe ta'su, cate informatii a acumulat si nu le-a putut procesa ca sa fie atat de bulversat? (ca cica asta e explicatia pentru reprizele de urlete); acuma m-am lamurit ca nu are colici, nici nu da din picioare macar, doar se pune pe urlat, ca un ceas, dupa ora 9.

Ancamari,
bine ai revenit pe forum; frumoase poze!

nu mai stiu cine a pus ieri link cu cele 2 aparate de tantari; vreau sa-i multumesc;le-a comandat sotul meu ieri pe amandoua si trebuiau sa le liverze azi dar n-au venit; cica tre sa comanzi de minim 1.8 mil...o sa va spun cum sunt.
Si mai e o chestie impotriva tantarilor facuta de Chico dar care nu se gaseste in stoc, a cautat al meu in toate farmaciile Sensiblu; eu am luat de la Chico un roll-on care e pentru bebelusi dar nu l-am dat pe David fiindca mi se pare ca are un miros prea puternic; doar pe talpite l-am dat si tot l-au papat saraciile astea de tantari.

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput