*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:


carrie, ma bucur sa vad ca stii cand si cum poti sa-l pui pe bebe pe burtica, exact la asta ma refeream si eu... am mai spus asta cu cateva zile in urma tot intr-o discutie cu andrada...deci in nici un caz nu se lasa nesupravegheat...asa e fiecare greseste, dar o greseala care se repeta e deja prostie.
ella 74, daca andrada zicea ca ea asa procedeaza si nu-si schimba ideea o lasam in pace, dar ea insista sa sfatuiasca si alte mamici sa-si culce copilasi pe burtica si sa-i lase fara supraveghere

quote:
Periculoasa in schimb este pozitia: "CULCAT pe spate". CAnd il tii asa, trebuie sa il supraveghezi... deci noaptea cand dormiti: DOAR pe o parte sau pe burtik. ...


florina , asa e raspunsul meu a fost deplasat, ar fi trebuit sa-i trimit niste flori si pupici si sa-i multumesc chiar daca sfatul ei in cazul asta e total fals.
eimotto, aici nu e vb de conceptii, e vorba de fapte dovedite
andradap, nu sunt medic eu am studiat altceva, nu o sa-mi pierd timpul explicandu-ti tie de ce e periculos sa-l lasi pe burtica "nesupravegheat"..ca sora ta locuieste la etaj nu inseamna supravegheat...e datoria ta de medic sa te informezi, nu trebuie sa-mi desenezi mie o schema, eu stiu ft bine care sunt riscurile...si atata timp cat exista un risc o sa fiu ft precauta.
quote:
Nu e vina mea ca unii medici sunt competenti iar altii NU. Nu e vina mea ca sunt putini acei medici COMPETENTI care STIU ce pozitii sunt periculoase pentru un copil nou-nascut!!! Am o singura vina si anume: am spus si altora cum considera medicii "aia pe cale de disparitie" ca se poate sta...


In occident peste tot ti se spune sa fii atent legat de culcatul pe burtica...dar uite ca de fapt toti sunt prost informati si incompetenti...singurii medici buni, competenti dar pe cale de disparitie sunt in romania...andrada, deschide ochii si vezi ce mai e prin lume...

floretinaroman, numai bine copiilor tai

Nicoll
Leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estecri spune:

buna
sunt o mamica de iulie-august si in curand voi naste(10-12 iulie)!Am o intrebare paoate reusiti voi sa ma lamuriti. Voi naste cu doctor Vladareanu de la Elias. DaCA stiti cumva tarife pentru cezariana, anestezist si neonatolog va rog frumos sa ma ajutati. Astept PM.
PUP BEBICI SI BURTICUTE CARE TREBUIE SA NASCA

sorina 36+
poze1
poza2
uite asa cresc 23 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Mai mai .. .ce liniste pe FORUM...

ELTEKA, din ce descrii tu, par a fi COLICI... La noi functioneaza PLIMBATUL in BRATE prin casa si in mare viteza...

Florina, pai VIGANTOL se da in fiecare zi, cel putin pana la 2 ani... Pe vremuri se facea din materniatte o injectie pt combaterea / prevenirea rahitismului... si de-aia nu se dadea asa ceva la BEBEI. Acum, in schimb, nu se mai face, dar se adminitreaza VIGANTOL.

Alynta, in sfarsit.... Ce ma bucur!!! Sa ai parte de o nastere usoara si de un BEBE SANATOS TUUUN!!! Sa fie mancacios si tu sa ai laptic pe saturate!!!

Ella_74... si noi tot INFANRIX vom face... Este bun acest vaccin pt. ca este HEXAVALENT (practic 6 vaccinuri intr-unul singur) si mai ales pt. ca VIRUSUL POLIO continut de vaccin nu este VIU si atenuat ca la cel ORAL... la care pot aparea diverse reactii adverse...

Didi, frumoasa povestea si mi-a placut mult cum ai povestit... Si mai ales TITLUL!!!

PS: Ma bucur ca v-a placut MINUNEA MEA DE COPIL...

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

andrada, corap, androix, merci mult pt raspunsuri.
Pt wrap am mai zis ca am luat materialul de la Cocor - al meu e un bumbac subtire. Materialul trebuie taiat pt a obtine dimensiunile ideale de 0.5m latime si 5 m lungime.Eu am platit 8,5 ron/m liniar si avea latime de 2,1 m.
Andrada, frumos isi misca caputzul Antonio!
DidiAlex, impresionanta povestea nasterii micutului David-Gabriel! Sa-ti traiasca si fie norocosi in viata ambii copii!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Fete dragi...ma doare sufletul sa vad ca va impungeti(cateodata)...Mica,am o rugaminte la tine din partea lui Kay...(intrucat diagnosticul initial al Soniei nu mai e valabil)mi-am permis sa ii spun lui Kay ca te-ai interesat tare de soarta lor si ca i-ai scris surorii tale s-o intrebi de diagnostic.mi-am exprimat fericirea ca nu e acel diagnostic si daca am gresit,te rog sa ma ierti ca am fost atat de "gura sparta"...Acum Kay te roaga s-o mai intrebi inca o data pe sora ta si sa-i dai un raspuns sincer:trunchi arterial comnun tip 4...si asteapta un raspuns sincer,fara ocolisuri...A reusit sa se conecteze ieri la net,dar nu a putut scrie...Asadar ,te roaga mult de tot!...Androix,sfaturile tale cu alaptarea sunt foarte bune...le sunt tare utile fetelor...desi nu sunt in totalitate de acord cu tine ,ai toata admiratia mea ca reusesti.De ce nu sunt in totalitate de acord...o sa explic acum.La primul meu copil,ca si acum,nu am avut lapte...desi credam ca am ...El sugea ,o ora da,o ora nu si tot asa...Nu mi s-a parut nimic in neregula,sa ma determine sa cumpar cantar si sa il cantaresc...Chiar eram incantata de apetitul lui...era o mandrie ca petrece atata timp la san,si aveam "toate simtomele "unei mame ce alapteaza"(udam tricoul inaintea mesei,sanii erau durerosi si mai curgeau din cand in cand)...Nimic nu-mi dadea de gandit!Nu ramasesem gravida din motive de prolactina mare...Gandeam ca sunt cu siguranta plina de lapte...Si cand colo...dupa 2 saptamani cand a venit asistenta din nou acasa a vazut dintr-o privire ca el slabise...avea mai putin decat atunci cand am venit de la maternitate...si sanii mei erau aproape goi.Am gresit mult din nestiinta,ca aveam 20 de ani,nu mai avusesem deloc a face cu bebei pana atunci...In cazul meu,legea cererii si a ofertei nu a functionat!Si nu pentru ca nu as fi vrut...Repet,poate am fost o exceptie!La 2 sapt cand l-am trecut pe lapte praf,a supt 250 la o masa,mi-am dat seama cat l-am flamanzit!Ii facusem atata, doar ca sa vad cat suge!ARalucami,o ndrada,si Daphne adora sa doarma pe burtica...O culc asa in patul mare,langa mine!E adevarat ca nu s-a intamplat pana acum sa ramana cu nasucul in cearsaf...ori sa se innece cu ce-a regurcitat...Totusi,paza buna trece primejdia rea!Nu stii ce se poate intampla cat lipsesti...Acum 5 ani,cand l-am nascut pe Albert,peste tot se promova dormitul pe burtica...si nu cel pe spate...Acum e exact invers!Si el adora sa doarma asa!Si Daphne,la fel...sub supraveghere...Invatam una de la alta sa fim mame bune!Chiar si eu am indoieli cu privire la unele actiuni ale mele(vezi discutia de ieri cu ceiucul)...Nimeni nu e perfect!Ralucami,e o minune Maria ta!E asa...senina...Un copil fericit si fumos(am cautat cu lupa trasaturile asiatice)...E frumoasa tare!Si mesajul fratelui tau,cand ai nascut ,m-a last masca!Ma intreb de multe ori cum e viata voastra in Japonia...ca as fi pierduta...Nicoll ,cu durere in suflet remarc ca ai fost singura ce a raspuns intrebarii mele...desi am pus-o de 3 ori...Multumesc inca o data!ce face Leon?Scrie-ne mai multe despre el...as fi vrut sa vad poze...cat a luat in greutate?ai inceput diversificarea?(scuze,nu stiu cum e la prematuri)...Noi bem doar formula...Michingan,multumesc ca ai raspuns la apel...Mi-e dor de tine,cand lipsesti asa ...Sa traiasca micutul Tavi!Cred ca e deja un rasfatat mic si frumos!...Si in concluzie vreau sa va marturisesc ca am fost tare furioasa pe voi...ca am pus o intrebare de atatea ori si nu mi-a raspuns decat Nicoll...v-am acuzat in mintea mea de "ne-prietenie"si de doar socializare...lucru pe care refuz sa-l mai cred ...ca nu vreau!Citem acum cateva zile un subiect aici,pe DC ,la generale despre stare de nervozitate acum,de cand e cald afara...Prefer sa cred ca asta se intampla cu noi toate,+oboseala ce ne-au adus-o bebeii si...ca nu ne-am pierdut!!!Editez sa scriu:Andrada,am admirat filmuletul cu Antonio!Un frumos!Isi intoarce bine capusorul!Alynta,nastere usoara!In curand o sa-ti tii comoarta in brate...Ce moment!Daca as fi putut schimba soarta !La Daphne...mi-a fost rapit momentul asta!

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

a_da felicitari mamico, sa-ti traiasca fetita!

raza

ralucami in sfarsit vad si eu poze cu Maria Bucuria. Sa-ti traiasca, ai o scumpete de fata.

liviana multumim pentru pozici. Ar trebui sa facem un folder in yahoo photos cu "intalniri in parc" si sa le punem pe toate acolo.

chiqui mai bea ceai de chimen si anason. Cei drept si la mine parca a scazut productia da nu vrea deloc sa manance dupa si putina formula. Probabil ca se satura. Eu am mai cumparat si galactogil tot pentru lactatie, o sa incep de beau si din asta.

ella vezi ca mersul cu masina ii linisteste. Poate faceti niste ture seara cu el prin oras .

A propos de hidratare. Ar trebui sa o pun la san mai des??? Ca nu vrea mereu sa bea apa.

alynta bafta multa.

elteka

chris am trimis diagnosticul sorei mele. Sper din tot sufletul ca de data asta sa fie ceva de bine.

sonia si kay

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna fetelor!
Intru si eu dupa mult timp! Dupa cum am mai spus, din pacate stau cu parintii mei, asa ca in dormitorul mic sunt si eu cu sotul, si copilul, si televizorul, si calculatorul...si toate! Recunosc ca uneori as mai fi putut intra pe net, dar la ce caldura e am preferat sa nu deschid calculatorul, sa nu se faca si mai cald! Avem 28 de grade in camera!!!! Mi-e dor de voi, mai deschid uneori calculatorul sa caut ceva repede repede pe net, dar nu am timp sa stau sa va citesc, eventual cateva pagini....
Noi suntem bine, lapte am la greu...cel putin eu asa zic...tot timpul trebuie sa stau cu tampoane de san! Si e asa nasol pe caldurile astea sa mai tin si sutien prin casa! Mai stau cateodata numai intr-un capot, insa se uda repede [:}]. Destul despre mine! Sa va spun de Stefy! Ieri am implinit 6 sapt, am fost si la control (eu), am iesit oficial din starea de lauza! Totul e perfect, uterul e normal, la exterior e doar o liniuta fina din toata operatia...
Cum va spuneam, Stefan creste ca si Fat Frumos! Sor-mea il vede la 2 zile si cica i se pare de fiecare data ca a mai crescut! In 12 iunie am fost sa ne cantareasca, si aveam 4.300 kg, deci ne-am ingrasat peste un kg intr-o luna! Si ieri ne-am cantarit iar, si avea exact 5 kg! A inceput sa se uite dupa noi prin camera...adora si el sa doarma pe burtica...Nu prea vrea sa stea in schimb cu capul drept cand e pe spate. Isi muta caputul cand pe stanga, cand pe dreapta! Colici avem si noi, folosim Espumisan.
Acum gata, ies ca a venit sotul meu, ma duc sa ii dau ceva de mancare!
Va pup pe toate si sper ca la clubul scutecelor sa fiu si eu mai activa! Si nu va mai certati! Parerea mea e ca aici pe forum intri sa iti impartasesti din experienta ta, sa pui intrebari, sa ceri sfaturi. Sfaturi, nicoll, nu porunci! Si aceste sfaturi esti libera sa le urmezi sau sa le ignori! Si in a o infiera pe Andrada ca da sfaturi si le incurajeaza pe fete sa le urmeze..chiar e deplasat. In prima faza am zis ca nu ma bag...dar am vazut ca tu esti cam acida cu mai multe fete, desi nu vad de ce. Toate suntem majore, si daca optam sa urmam un sfat sau nu, sau sa ne crestem copiii asa cum credem de cuviinta este strict problema fiecareia dintre noi. Asa ca nu vad de ce te-ai apucat tu sa arunci cu vorbe grele in stanga sau in dreapta! Sper totusi ca aceste replici acide sa ia sfarsit si sa avem parte in continuare de o odisee in care sa iti fie drag sa intri!

diana de IANIS STEFAN 14 mai 2007
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Maria, Inainte de eliminarea dopului, cat timp ai avut sangerari? Daca mergi de-abia joi la control si te interneaza sunt sanse sa ne vedem in week-end la Municipal :) In caz ca nu ma trimite din nou acasa vineri...Ai avut dureri cand ai eliminat dopul? Mie mi-e teama ca il pierd incet incet cu sangerarile astea si eu nu-mi dau seama...

Andrada, am ametit :) Vigantolul e totuna cu D3, nu? Si il dam si pe perioada verii. Acum am inteles corect?

Andreea, si eu vreau sa-mi fac wrap. Am citit toate postarile fetelor (stii ca s-a mai discutat acum 5-6 capitole parca despre wrap). Am adunat cele mai interesante site-uri cu exemple din postarile lor dar le am pe calculator si acum sunt pe laptop. Iti trimit un PM cu ele in cursul serii. Marimea trebuie sa fie cum spune si Liviana, 0,5m pe 5 m iar materialul - la inceput un bumbac mai moale (gen jersy) iar pe masura ce creste cel mic, un bumbac mai tare (sa-l tina bine). Si eu vreau sa merg in Cocor sa-mi aleg materialul, dar nu stiu cand...

Chris, am vazut intrebarea ta dar nu ma incadrez in situatia data. N-am nascut prin cezariana si am alaptat un an si ceva. Mi-a revenit ciclul la 9 luni dupa nasterea lui Tudor... Dar nu cred ca iti e de ajutor experienta mea. Subliniaza intrebarile cu rosu (selectezi intrebarea cu butonul stang si colorezi din meniul de mai sus) si cu siguranta nu vor mai trece neobservate. Desi cred ca nu ti s-a raspuns pentru ca majoritatea n-a stiut ce sa-ti spuna. Esti ok? Ai facut un test de sarcina?

Didi, foarte frumoasa povestea . Fii sigura ca cei mici vor fi mai mult decat cei mai buni amici, vor fi cei mai buni frati! Alunga sentimentul de tradare, eu simt ca ii fac lui Tudor cel mai frumos dar - o sora care il va iubi si care ii va fi alaturi si cand eu nu voi mai fi. Si ii spun zilnic asta, ce norocos este ca va avea o surioara si ce norocoasa va fi Teodora, cu un frate ca el! :)
I-am aratat lui Tudor o poza cu copilasii tai si a spus "Aaaaa, ce dragutz!"

tuturor,

Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda35 spune:

Florina, Ai un copil FOARTE FRUMOS sa-ti traiasca si sa fie sanatos!
La fel si surioara.


mamica de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Florina,multumesc de raspuns...nu am facut un test pt ca la nastere(a doua ceza)mi-a legat trompele...nu mai am voie sa fac copii...doctorul meu a zis ca era uterul subtire ca foaia de hartie...si chiar daca nu imi exprimam dorinta,tot le-ar fi legat...De asta intreb asa cu foc...ca nu mai am voie sa fac copii,nu as mai reusi sa duc sarcina la capat!Si ma framant asa ...nu vreau nici sa renunt,ar fi un vis frumos si nu l-as putea duce la capat!Da asta erau asa importante raspunsurile voastre!Mai ales ca maiine e ziua mea,si as fi vrut sa fiu linistita...sa nu imi pun atate intrebari care poate sunt ...extraterestre!

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput