*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corap spune:

intru rpd, sa-i raspund livianei - copii au fost foarte linistiti in masina. lui andrei ii place f mult ca nu mai e singur in spate, acu are companie :) edit: si in caz de nevoie, noi i-am luat un dvd de masina si ii punem la el desene, baby einstein, filmulete ... acu vreau sa-i caut o jucarie-volan care sa se prinda de scaunul din fata si sa dea din el, sa i se para ca el conduce
pitica a dormit mai tot drumul. si cand a facut scandal am oprit sa-i dau laptic. mai facea scandal cand voia ragaita, asa ca am mai oprit o data :))
de cazat, ne cazam la hotel. de obicei luam si patutul de voiaj cu noi, dar acum nu-l aveam in portbagaj ca nu a fost in plan sa stam peste noapte. dar daca era asa bine/racoare si am gasit si camera... am dormit cu totii in patul de la hotel, de-a curmezisul, in configuratia: andrei langa perete/ tati/ anais / mami


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Poohy, poate ar fi indicat sa facem schimb de ID-uri de mess... si sa mai schimbam impresii din timpul colicilor (cand il tine si sotul in brate, ma iam putin timp... Ca deh, noi facem cu schimbul ca nu as rezista atatea ore cu el in brate si plimbandu-ne prin casa ). Eu nu il pun des la san, adik am inceput sa nu mai stau sa-l potolesc cu sanul non-stop ca acum 2 nopti mi-a facut o DILALATIE de STOMAC de ma apucase groaza... SI urla si mai tare... In general il palpez si vad cum sta cu burtik... daca e plina NU-i mai dau, il potolesc cum pot. LA noi nu poate fi vorba de caldura ca NU sunt mai mult de 22 de grade... Deci sete nu-i e... SUNT COLICI, energie acumulata si nervi care trebuie consumata si respectiv MACINATI

Ralucami, Maria e o scumpa! M-am uitat pe pozele ei si asa mult am admirat-o... Imi place mult cum ii statea si cu camasuta aceea cu maneci lungi si largi....

Liviana, dar ce de poze ati mai facut! Cu mancatul... ai dreptate... ar trebui sa insist mai mult pe mancare, NU cum fac in ultima vreme: MANCARE putina, dar dulciuri la greu .... OOOF.... Asta ca nu am avut pofte ca graviduta... Imi scot parleala acum

Chiqui, o prietena a incercat GALACTOGYL cand i-a scazut secretia... si i s-a imbunattait, apoi a renuntat la el si a observat ca trebuie sa mentina trat. cu asa ceva pt a mentine secretia... Nu stiu ce sa zic dpdv medical, nu stiu ce contine.. .Stiu doar ca mi-a zis ca la ea si-a facut efectul... Sau cica ami era ceva numit: NUTRINATAL parca...

Raza, iti tinem pumnii!!! Sa ai parte de un bebe sanatos si voios si sa te refaci repede!!!

A_da, bine-ati venit acasa... Sa-ti traiasca minunea si tu sa te faci bine cat mai curand!

Florina, daca exista motive pt. administrarea CALCIULUI, asa cum ai spus si tu, in cazul de fata, fontanela este prea mare, atunci se va administra CALCIU. In legatura cu lunile cu R, este vorba de administrarea vitaminei D3... Aceasta se administreaza in lunile cu R pentru a favoriza asimilarea CALCIULUI. In celelalte luni se presupune ca beneficiaza de razele calde ale soarelui (intre orele permise si in zilele in care CALDURA nu e asa exagerata! )

EDIT:
Am uitat sa postez acest www.youtube.com/watch?v=tpVwKcxkgpU" target="_blank">FILMULET cu un pui de 1,5 luni Face parte din SERIA: NU INCERCATI ASA CEVA ACASA!!!


Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

eimotto si andrada o sa incerc si cu asta!

Andrada, super filumletul, doar ce l-am vazut!

Chiqui + Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Chiqui

Liviana, mi-am adus aminte, ca am uitat sa-ti mai zic ceva:
In prima luna bebe e normal sa ia in greutate intre 750 de grame si 1,2 Kg.. Tu zici ca a luat 600 de gr. in 3 sapt.. pai poate pana la oa luna face makr cele 750 de grame min.

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Invatz de nu mai pot

Chiqui, numai alaptatul te salveaza. Pune copilul la san cand iti cere, mananca echilibrat, bea lichide, odihneste-te si incearca si galactogil sau mai ieftin trigonella. Asta din urma se gaseste numai la un magazin de naturiste vis-a vis de spitalul de urgenta pe floreasca, puntin mai sus spre spring time. Este fenugreek. Pe mine m-a ajutat la Filip, adica imi mai dadea cate un imbold 2-3 zile. Apoi mi se parea ca mi se obisnuieste corpul si nu mai raspundea la fel de bine.

Didi, 17 grade??? Ma, tu ne faci in ciuda! La mine trudeste AC-ul de azi dimineata si nu cred ca-l slabesc pana diseara.

Liviana, Filip a luat in primele 2 luni de viata cate 700 de grame, asa ca mie 600 in 3 saptamani nu mi se pare o situatie disperata. Si mai gandeste-te ca ei nu iau la fel in fiecare saptamana. Georgia de exemplu acum 2 saptamani a luat 300 de grame, dupa ce alte doua saptamani inainte luase cate 150.

Mai, care aveti wrap! Spuneti-mi si mie ce material ati folosit si cam cat v=a costat? Si ce dimensiune are? Ca vreau sa merg sa-mi cumpar si nu stiu ce sa iau.

Vigantolul se da neintrerupt pana la 2 ani. Cu calciul e faza cu lunile cu r dar dupa cum vad nici asta nu se mai respecta. Eu nu i-am dat calciu lui Filip si nici Georgiei numi-a zis pediatra sa-i dau. Doar fier pe la 7 luni ca atunci se cam termina rezervele si inca nu incepusem cu carnea ca sa acopar necesarul si cam atat.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

quote:
Originally posted by andradap

ELTEKA, dupa ce mananca este posibil sa nu dea tot aerul afara (sincer si eu imi doresc sa existe un aparat de masurat bulele de aer... sa stim exact cand a dat tot aerul afara, desi ESTE IMPOSIBIL acest lucru )... Bula de aer din stomacel il jeneaza si din acest motiv se poate agita. Si cand da aerul afara e posibil sa mai dea si din laptic, sa regurgiteze. De-aia e indicat sa il iei in brate cand se agita, ca sa stea practic la verticala, sa continui sa-l bati usor pe spate... pt. ca e posibil sa elimine BULA de aer si sa se linisteasca, fara sa mai regurgiteze... si deci sa piarda din pretiosul laptic.

Andrada FERICITA de Antonio




Andrada, nu stiu ce are...Il iau in brate si nu-i place, nu-i place nici pe burta...Daca il pun pe o perna si-l leagan de-i zboara freza atunci e bine... Ba chiar adoarme, dar pentru 10 minute...

Azi e imposibil, m-a tampit. Mananca 5 minute, adoarme...se trezeste urland, ne jucam cu el...nu vrea nimic...daca il pun iar la san, o luam de la inceput...

Azi ma intrebam si eu daca nu cumva tre' sa-i dau completare, era cat p-aci sa dau telefon la clinica sa vad ce lapte praf au ei, ca n-am vazut ABSOLUT nimic strainez...Si cine imi sare in cap??? Sotulache! Ca cica daca noaptea ii ajunge asa bine, e clar ca acum are altceva. Ca asta e o decizie majora si n-o luam asa hodoronc tronc...

Uite unde statea marele fan al alaptatului la san, si eu habar n-aveam...Drept pentru care, ca sa-mi treaca isteria, m-a trimis la plimbare si i-a dat degetul mic lui DOlofanel 3 ore cat am lipsit..

Cu agitatul ziceam ca da din maini si din picioare..Azi i-am mai cumparat un centru de activitate si iar a regurgitat, atat da din crengute...Cred ca e hiperkinetic...

Ralucami, tare dulcica Maria, ne-am amuzat cu sotulache de frezuta ei, el zice ca in varful capului e romanca la fel ca si Dolofanel, si pe parti e japoneza . I-a aratat-o si lui Dolofanel, cica vino s-o vezi pe iubita ta! (adica, au ei un cuvant pe care il folosesc pentru o relatie serioasa si pentru logodnica, inainte de casatorie - aia nu e traducerea exacta )

Si voi aveti camasute, la mine toata familia a intrebat de ce-l imbrac numai in kimono Zic, nu sunt, frate, kimono-uri, asa sunt hainutele de bebe p-aici. Mai deunazi m-am enervat si m-am dus la Next, i-am luat niste body-uri europene, ca era ca o mireasa in camasi, plus ca e mereu cu gatul gol...

Cu scutecele, poti sa crezi, exact cu 5 minute inainte l-am trimis pe sotulache sa ia Pampers S , ca in sfarsit am terminat baxul de newborn, Doamne ajuta, ca facuse asta micu' numa' dungi pe la incheieturi...

As incerca si de care zici tu, ce ma enerveaza e ca aici nu sunt pungi mici, numai peste 80 de bucati...

Va sa zica asa cu leaganul? Azi am fost la B-kids, alea manuale erau 5000, restul /pe baterii/ erau intre 12 si 20 de mii, dar n-am luat...ca daca nu sta, iar comenteaza al meu sot... La noi in casa e dezastru: carucioare, scaune, centre de activitate, bouncere, nu mai ai pe unde sa treci

Liviana, Mica, Ella, frumoase poze cu mamici, bebici si tatici!

Raza de soare -

Ada, felicitari!

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Andrada, multumesc de lamuriri!

Din pacate noua asa ni s-a spus si asa am facut - calciu doar in lunile cu "r" si Vigantol in primii 3 ani... Nu-mi amintesc sa fii intrerupt Vigantolul pe perioada verii, am sa-l intreb si pe sotul meu, sta mai bine cu memoria :) Cert e ca are logica ce spui, Vigantolul, respectiv vitamina D3, se gaseste din plin in razele soarelui...
Sunt deja 2 mamici carora li s-a spus sa dea calciu bebelusilor deci stiu pediatrii ce stiu. Iar eu sunt din "vechea garda", ca Liviana :)
La noi fontanela s-a inchis foarte repede (pe la 8-9 luni) asa ca i-am dat calciu dupa 1 an si jumatate...

Super pozele de duminica! :)

Andrada, am vazut filmuletul! E un scump Antonio!


Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salut mamicilor.Alinta27 e internata de la 8 am.si acum are contractii din 30 in 30 min.Sa i tinem pumnii si sa dea Dumnezeu sa fie sanatosi aman2. Eu sper ca cel tarziu la noapte va fi mamica cu acte in regula.Numai bine!

Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

pai Liviana, deja practicam un nou sport " DATUL PE PIATRA CUBICA"; aseara ne-am chinuit sa-l adormim dupa baie, adica de la 9:30 pana pe la 12 si daca am vazut ca nu vrea si urla, l-am pus in masina, dar nu in scoica, ci pe genunchii mei si am cautat strazi cu piatra cubica; pana la piata victoriei ne-am potolit cu urlatul iar cand am dat de piatra cubica am adormit instant.
Chiar doctora ne-a sfatuit sa-l plimbam pe urlator cu masina...

Vaccinul e de fapt belgian, nu frantuzesc cum a crezut, si am pltit o diferenta la Cmu, de 1,8 mil; se numeste INFANRIX, e facut de Glaxo.

Nu i-am mai facut exudat, dr zice ca nu are nimic insa i-am facut programare pentru ecografie de sold; ne ducem la Sanador fiindca la Cmu trebuia sa ne ducem la Iosup si dupa povestea cu Kay...

Ralucami,
Maria e o dulceata si are la par, cred ca puteti sa-l impletiti

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariac75 spune:

Oof,oofff!!!...m-a trimis acasa, cica sa mai asteptam pana joi. Am mai facut o ecografie si zice-se ca bb e in siguranta daca mai sta cateva zile...nu inteleg de ce nu vrea sa-mi faca inducere.

Vestea buna totusi este ca dimineata am pierdut dopul iar acum am niste dureri de spate...Doamne ajuta sa vina mai repede bebe ca nu mai am rabdare. Multumesc pentru incurajari.


Maria 41+3 zile Theodora

Mergi la inceput