*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

buna fete

am intrat sa va spun ca Raza de soare, care nu prea v-a vizitat pt ca nu a avut net acasica, se pregateste in max 2 ore de ceza pt ca are tensiunea mare si bebelina este si ea marishoara. asa ca

HAI RAZA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Andradap, mersi de mesaj.
Din pacate cred ca mi s-a dus lapticul. Am stors 2 picaturi transparente din sanul stang si...cam atat. Pot sa il "reinvii" cu ceva? Eu inca nu mananc corespunzator din cauza diareei care nu e trecuta pe deplin...

Chiqui + Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Raza de Soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Razuca, ma si intrebam ce faci!!!!

Chiqui + Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_da spune:

Dragele mele mamici si burtici,

Cu mare bucurie va anunt ca am nascut in cea mai luga si calduroasa zi o fetita , Bianca Maria, prin cezariana la CFR 2.

Dupa o saptamana de emotii cand Dr era plecat, mi-a venit sa nasc exact in prima lui garda, joi 21 iunie.

La spital nebunie mare. Erau multe gravide venite de la municipal si Elias unele cu tot cu doctorii de acolo( Badiu, Anca)sa nasca la CFR 2( nu primeau nasteri la spitalele respective din lipsa de locuri). Se nastea pe banda. Dr Nayel era super obosit. Am ajuns la ora 14, eu aveam apa rupta, a zis ca la 17 intra cu mine in operatie ca pana atuci se sterilizeaza trusa de cezariana( nu mai aveau!!).

Am stat pe un scaun la monitorizare in salonul 15 vreo 2 ore. apa siroia intre picioare. Nu m-a controlat nimeni. Doar mi-a facut foaia si mi-a luat analize. Abia la 19. 30 m-au luat la sala. Eram a 6-a cezariana a lui Nayel in ziua aia, cred si ultima. Bebelina s-a nasut la 20.05, o dolofana, 3840 g, 50 cm, Apgar 10. La reanimare am stat toata noaptea.La o ora dupa cezariana mi-au adus-o si sugea cu o pofta!! La 5 alta cezariana , au lasat-o pe targa la reanimare, langa mine si cealalta.

Una peste alta a fost ok.
Aerul conditionat? o singura telecomanda pe sectie. In camera 2 daca foloseai aerul, curgea intr-un pat din camera 3!!!
Externari pe banda ca sa faca locuri! era sa plec deja sambata acasa. nu eram in stare. Ne-aduceau bebeii la pat, dar abia duminica ne-au facut loc la rooming in. Eu am facut sambata o criza de plans: cum sa plec eu acasa daca nici n-am schimbat un pampers? Plus durerile de la cezariana... Noroc cu dr de garda, care s-a opus externarii( a zis ca nu aveam uterul retractat suficient si m-a trecut pe ergomet).
Noi am iesit duminica din maternitate. Incepem sa ne acomodam cu rutina, cu casa. Inca am dureri de la operatie, dar trebuie sa fac fatza. Avem laptic suficient, doar ca e f cald., Trebuie sa beau 6 litri d e lichide pe zi.

Vineri ma duc la cabinet sa-mi scoata firele.
Mai scriu cand mai am timp. Deocamdata sunt f obosita.

Va pupam!

Ada si Bianca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda35 spune:

Chiqui, ce anume nu mananci?
Important e sa te hranesti sanatos pentru laptic.
Si eu am inceput sa am probleme cu lapticul, dar sper sa ne revenim.
Papusica suge destul de des si trag speranta ca asta va ajuta.
Desi mai mult v-am citit decat am scris simt ca oboseala acumulata in saptamanile de dupa nastere se simte si cred ca cel mai sanatos este sa incercam sa fim pozitive indiferent de situatie.
Timpul trece repede si ne vom trezi fara sa ne dam seama ca avem copii mari si o sa tanjim sa-i mai tinem in brate si sa-i rasfatam.
Flacaul meu de 3 ani si jumatate imi da pupice cu portia, acum mai des ca sa nu-si piarda lucul de favorit de cand are o surioara.
E minunat sa ne bucuram de fiecare moment.
Mie mi-a fost dor chiar si de noptile nedormite si de data asta se pare ca nu mai sunt asa grele....
Sa aveti o si placuta cu racoare si veselie!

mamica de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Oau Didi, 13 grade... sunt invidioasa. La noi in ciorba asta nici nu mai am curaj sa il scot pe Yannis. Mi se face mie rau. Aseara am venit de la dentist pe la 8 si aveam de gand sa il scot afara dar m-am razgandit. Astazi am plecat dimineat cu el sa imi fac radiografii si la 10.30 la soare erau 47 de grade

Chiqui - incearca Galactogi, la mine avea ceva efect.

Poohy - si eu sunt din "garda" veche si stiu ca in lunile cu R nu se da calciu (deci nu din mai pana in septebrie)



Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Gata, am terminat de citit cele 10 pag restanta.

Andrada, wow, ce de laptic produc sanii tai! 180 ml de la numai un san! Bravo tie! Totusi mananci cam putin (numai omleta?) - ai grija si la alimentatie te rog.
Eu una nu stiu ce sa zic. Pana acum eram linistita caci Bogdanel nu da semne ca nu s-ar satura si totusi pediatra ne-a zis ca a luat cam putin in greutate: 600 g in 3 sapt. Oare cat e normal sa ia in prima luna? O sa citesc si in cartea lui Capraru... Oricum de 2 zile am inceput sa beau cate o cana de ceai de anason.

Ankaa,blc_lia, a_da felicitari pt nasterea puilor!
Nastere usoara, Raza!

Vai Ella, ce rau trebuie sa-l fi durut burtica pe Davidut duminica seara. Faza cu mersul la spital si facut cale intoarsa mi-a amintit de o prietena de-a mea. Cand era isterizata din cauza plansetelor copilului se urca in masina si-l plimba prin oras indiferent de ora (uneori pleca in camasa de noapte!) pana adormea. Una peste alta, e greu pt mamici, dar se spune ca durerile la colici sunt atat de mari incat un adult nu le-ar putea suporta.
Ma bucur ca a fost asa bine la vaccin. Cat spuneai ca a costat cel recomandat de dr Taropa? I-a mai recoltat puiului exudat faringian?

Corap, cum a fost deplasarea pana/de la munte cu cei 2 pui in masina? Ma gandeam si eu la o iesire de genul asta dar imi e cam teama...mai ales pt ca M e cam nabadaios. Ce bine iti sta cu wrapul! Unde ati fost cazati?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

A-da, FELICITARI si refacere rapida! Bb sanatos si papacios!

Raza de Soare, NASTERE USOARA!

Carrie, tocmai am citit articolul cu "codul portocaliu". Scrie acolo ca pe caldurile astea infernale bb beau mai mult si mai des laptic (chiar si la 2 ore daca alaptezi), asa ca nu-ti face griji, bucura-te ca se hidrateaza!
Eu ma gandesc cu groaza cum voi face fata pe caldura asta cu bb mic...

Poohy, da, chiar un dr. mi-a spus regula cu calciul si lunile cu "r" si stiu ca am citit-o si aici, in discutiile pe pe forum ale altor mamici. La Tudor n-am avut nevoie pentru ca fontanela era f mica si nu s-a pus problema de calciu, dar nu stiu cum va fi la Teodora si as vrea sa ma lamuresc...Ne poate lumina cineva? Se da sau nu se da calciu vara? Oricum, rau nu-i faci, doar ca bb nu asimileaza calciul pe caldurile astea... Eu asa stiam, sper sa nu fie un mit si sa te induc in eroare.

A, si Anca, legat de aparatul de tantari. L-ai ales pe primul sau pe al doilea? I-am aratat sotului meu ce ai gasit tu si el se gandea la prima varianta (aparatul care ii prajeste) pentru ca al doilea functioneaza cu ultrasunete sau cam asa ceva si nu stiu daca nu ii afecteaza pe bebei.

Lilly Love, si eu sangerez si nu stiu ce sa fac...Ieri am fost la controlul pe masa si m-au verificat 2 doctori de 3 ori (in total) si au decis sa ma trimita acasa pana vineri...Doar ca acum am secretii cu sange si nu stiu daca sa intru in panica sau nu... Banuiala mea e ca sunt de la control (mi-au zapacit colul).
Tot la Municipal voi naste si eu. Sper sa rezist pana la controlul de vineri... Tot sper sa se mai racoreasca putin...
Tu cand te mai duci?

Caldura mare... Aveti mare grija cu hidratarea celor mici, se deshidrateaza tare repede!



Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

A da, Blc lia, Ankaa, felicitari ptr bbei si refacere usoara!

Poohy, noi am luat calciu cum am venit acasa, in spital dr ne-a facut analize de sange si a zis ca avem lipsa de calciu. Eu il pun in 30 ml de ceai sau chiar mai putin, sa fiu sigura ca il bea pe tot.

Eimotto, nici al meu nu mananca mult,l-am cantarit si eu de curiozitate (si de disperare), o data m-am si muls si mai mult de 60-100 ml la o masa nu ia, din cauza asta cred ca si cere asa des, la o ora-doua.
Eu pun glucoza in ceai, la sfatul pediatrei.

Parca vigantolul se da in lunile cu r, atunci cand copilasii sunt mai mari de 1 an. Sper sa nu scriu prostii.

Nicoll, copilul meu mai mare a dormit pe burta de la 2 saptamani, la inceput ziua, apoi cand a mai crescut, se intorcea singur pe burtica si noaptea. Si acum, al doilea copil, prefera tot dormitul pe burtica, de fapt, la ambii copii asa am reusit sa trecem de perioada colicilor.

Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)

Mergi la inceput