*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

eu am avut o noapte horror
am dormit cam o ora, Theodora a avut toata noaptea cosmaruri iar Carina a mancat la doua ore.

eu chiar imi fac probleme, mananca bine si se scoala tot mai des noaptea, de ce oare??

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Neatza MAMICI si GRAVIDUTZE (pe cale de disparitie din ODISEEA NOASTRA...)

Dupa ce azi-noapte l-am adormit pe ANTONIO si am scris pe forum, am reusit si eu sa adorm pe la 03:00... Iar azi m-am trezit, cum altfel, plina de energie, cu bateriile incarcate si gata de LUPTA!

Ce lupta? Pai cum? Diseara trebuie sa fiu FRESH pt. LUPTA cu COLICILE!!! LA ce altceva va gandeati?

Florina , abia azi am vazut si mesajul tau! Azi-noapte cred ca am fost prea OBOSITA si cu un singur ochi deschis am vazut mesajele pe sarite!

Eimotto, parca "diana" zicea ceva de inot... Eu asa mi-aduc aminte.
Si chiar, venind vorba de diane... , Dianalaura nu a mai intrat de mult...

Lilly_Love , incearca sa NU neglijezi aportul de lichide si sa mobilizezi cat mai mult articulatia... Fa miscari de rotatie, masaj... SI trebuie sa mai cedeze putin edemele

ELTEKA, dupa ce mananca este posibil sa nu dea tot aerul afara (sincer si eu imi doresc sa existe un aparat de masurat bulele de aer... sa stim exact cand a dat tot aerul afara, desi ESTE IMPOSIBIL acest lucru )... Bula de aer din stomacel il jeneaza si din acest motiv se poate agita. Si cand da aerul afara e posibil sa mai dea si din laptic, sa regurgiteze. De-aia e indicat sa il iei in brate cand se agita, ca sa stea practic la verticala, sa continui sa-l bati usor pe spate... pt. ca e posibil sa elimine BULA de aer si sa se linisteasca, fara sa mai regurgiteze... si deci sa piarda din pretiosul laptic.

Carrie, poate este prea cald si i se face sete mai des... Sau poate nu suge suficient... Poate adoarme inainte sa isi "faca plinul"...

Gata, fug sa mai fac si ceva treaba... prin casa, pazindu-l pe ANTONIO!!!

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Florina, nu se da calciu decat in lunile cu r? Nu stiu ce sa zic, mie pediatra mi-a zis sa ii dau 3ml pe zi - timp de 10 zile pe luna

Andrada, ne luam de mana - si a mea de o saptamana are colici de pe la 21-22 pana la 3-4 - si numai in brate si la san e bine. Si mi se pare ca nu prea doarme - sau sunt eu obosita si d'asta mi se pare...

Au piscat-o tantarii Azi se duce tati sa incerce sa cumpere aparatul ala

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogalina spune:

alynta27,moko,mariac75nasteri usoare si bebelusi cuminti si sa natosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salutare fetelor!

Nu am mai apucat sa scriu un rand , desi v-am citit, si asta pt ca Maria numai in brate s-a invatat sa stea( nu e vina copilului, ci a sotului meu care numai asa a tinut-o). Plus ca incep sa cred ca o doare burtica putin pt ca la fiecare kk plange. Acum desi e treaza sta in mijlocul patului nostru si vad ca ceva nu-i convine. Dar efectiv nu stiu ce sa-i fac: am alaptat-o, i-am schimbat pampersul, pana mai devreme am cantat si am vorbit.

In general am un copil tare cuminte, noaptea se trezeste de vreo 3ori dar dupa ce mananca si ii schimb pampersul adoarme imediat. Incepe cu dormitul de pe la ora 8-9-10 si pana la 6 dimineata n-am treaba. Dar de la 6.... jar mananc si eu si sotulica: e fresh papusa, nu pune geana pe geana o clipa. Acum e ora 4 dupa-amiaza si e plina de energie.


Voiam sa ma bag si eu in seama si sa va povestesc de modul in care se prepara laptele praf aici ( in primele 2 zile dupa ce s-a nascut, Maria a fost hranita cu biberonul pt ca mie nu imi venise laptele deloc si ea a avut greutatea prea mica pt a ne permite sa asteptam ). Aici sunt fierbatoare electrice care mentin apa la o anumita temperatura (in general la 60-70 de grade). In biberonul sterilizat puneam jumatate din cantitatea de apa fierbinte, laptele praf si apoi completam cu apa fiarta si racita pana la cantitatea dorita. In general cantitatile erau jumi-juma ( adica 50% apa fierbinte, 50% apa rece). Nu am vazut sa fie probleme cu dizolvarea laptelui praf, dar aici se foloseste o firma autohtona ( Morinaga) , nu am vazut deloc Nan sau alte marci europene.

Eu acum o hranesc exclusiv la san, asa ca am scapat de convoarda biberoanelor ( caci mie tare plictisitor mi se parea sa pregatesc laptele asta).

Si voiam sa mai spun ceva care mie mi s-a parut bun de retinut: in ambele cazuri ( si la bb hraniti cu formula si la cei la san) mare grija sa nu se scurga laptic in ureche . Ei au momente cand sug "cu furie" si e posibil sa tasneasca laptele , sa curga pe barba sau obrajor. Ne spunea in spital ca picaturile de lapte scurse un ureche sunt sursa multor probleme (otite, infectii, probl cu auzul etc)

Elteka de cand tot vreau sa-ti scriu.

Leaganul l-am folosit in primele nopti , cand am adus-o pe papusa sa doarma langa patul nostru. Dar cand e treaza zici ca e aparat de tortura: nu vrea deloc sa stea in el. MAi degraba o las in patul nostru si se lafaie cum vrea ea, dacat in leaganul ei.

Spui ca Dolo se agita : nu o fi din cauza caldurii astea? Si Maria e super activa in timpul zilei ( nu-ti zic ca au curs zece randuri de ape pe mine pana acum : canta , danseaza, maimutareste-te, ia-o in brate de n-spe mii de ori, alapteaz-o cam tot de-atatea!!) Am dat drumul la AC, pe dry, si parca parca s-a mai linistit ( dar tot nu doarme!) Pana acum nu mi-a vomat decat 1 sg data ( s-a chinuit atat de tare sa faca kk ca a regurgitat), asa ca nu stiu ce sfat sa-ti dau. Dar la faza cu sughitul te inteleg perfect!!! Sunt in pragul disperarii din cauza sughitului asta ( si desi o bat pe spate, scoate aerul ). Nu stiu ce sa-i mai fac. Mereu stau cu ochii pe ea ca pe butelie dupa ce o hranesc, caci inevitabil la 10-15 min incepe o rafala de sugituri de se zdruncina patul.

Ai rezolvat-o cu pampersii?? Ai gasit marimea potrivita? Cu ocazia asta ii raspund si Angeleibv. Eu la inceput am folosit Pampers si de ieri am trecut pe Moony ( www.moony.jp). A aparut o varianta acum, pt nou-nascuti, tare faina: au "buzunarel" pt kk, au decupat spatiu pt buricut, si ei permit sa respire pielea , au si "volanasul" ala strans pe picior ca sa nu se intample "accidente":)). In plus am vazut ca sunt pana la 6 kg ( si ma gandeam ca s-ar potrivi si lui Dolo.


Fetele care sa pregatesc sa devina mamici si din partea mea! NASTERI USOARE si sa veniti cu vesti !!!


Am pus si eu cateva pozici cu Maria ( sunt din spital, doar vreo 2 de acasa, caci efectiv nu am avut timp). Sper sa se vada:

POZE MARIA BUCURIA

Gata plec ca iar se foieste!! Revin mai tarziu!



Raluca si Maria Bucuria


POZE BEBE
Film eco 4D

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare,

am intrat repede sa va cer o pararere/sfat: am o prietena si saraca nu mai are RABDARE. Asa ca recomandati-mi cel mai eficient test de sarcina pt Z24. Sunt tare da?!..voi nasteti, sunteti in colici si io vin cu bomba. Hai salvati-o ca e si ea nerabdatoare. Culmea ca mai are un copil dar nu simte nimik, adika ceva relevant.
Deci ce o sfatuiti sa cumpere? in afara de rabdare eVident.

Citesc ce ati scris si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Ralucami...superbe poze. asta e SU-PER-BA.

Carrie, ne luam de mana.Asta mik se trezeste din 2 in 2 ore si ma intreb daca ii ajunge sanul. Gaza mare de prin aprilie a inceput sa doarma si el toata noaptea acu se trezeste la 1 si striga "pipipipi" apoi la 2 nu stiu ce are, vrea apa apoi la 3-4 vine langa mine, uneori ma striga ca vrea si el langa mama. Culmea e ca el nu a vrut niciodata sa doarma decat la el in pat. Eventual motaiam io langa patutz decat sa-l conving sa vina langa noi. Noroc ca nu se trezesc amandoi odata. Si ziua asta mik e plin de energie ca zici ca-si ia portia de energizant dimineatza.
mai citesc si mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by DidiAlex

Salutare,

am intrat repede sa va cer o pararere/sfat: am o prietena si saraca nu mai are RABDARE. Asa ca recomandati-mi cel mai eficient test de sarcina pt Z24. Sunt tare da?!..voi nasteti, sunteti in colici si io vin cu bomba. Hai salvati-o ca e si ea nerabdatoare. Culmea ca mai are un copil dar nu simte nimik, adika ceva relevant.
Deci ce o sfatuiti sa cumpere? in afara de rabdare eVident.

Citesc ce ati scris si revin.




Test de sarcina normal (clear blue, shure check sau barza) si beta hcg la cabinet medical (analiza de sange), care cu siguranta ii arata daca e gravida sau nu. Beta hcg e cel mai sigur! Succes prietenei tale!!

http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png

violeta, 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Violetan multzam mult de raspuns . I-am transmis testul. Cat despre analiza sangelui, ma indoiesc ca i-ar face-o vreun medic aici pe motivul nerabdarii ca nu se justifica la asigurari. Cred io, nu-s sigura dar is cam reticenti cu analizele ...asa nejustificate medical. Ea e aici cu mine in oras

Fetelor, aici is 13 grade ca a trebuit sa il imbrac bine pe R de dimineatza.

Ralucami, incearca sa ii asezi niste perne de jur-imprejur, o sa scot si io o poza pe net sa iti arat.. sa simta ei inghesuiala ca in burtica,sa vezi ca se linisteste..cateva zile/saptamani.

MOKO


Maria


Alynta




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele,
eu nu am avut net ieri, asa ca abia acum va pot da linkul cu pozele facute la intalnirea de duminica. Pt curiosi, le gasiti aici.
Ma duc sa citesc din urma.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007) -poze

Mergi la inceput