*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Poohy, calciul nu are gust bun nici pt noi, dar pt un bebe. eu il dau in ceai (dar nu pun mult ceai, ca sa fiu sigura ca bea tot).

Moberi, si eu am leagan de la primii pasi si la fel spun si eu: melodiile sunt horor, dar leganatul e misto: are 3 viteze si imi place ca bebe sta destul de orizontal.

o sa revin si eu cu datele bebelinei si povestea nasterii, dar acum fug sa trag un pui de somn pana nu se trezeste cupchilu.

Androix, sa nu indraznesti sa te abtii de la a da sfaturi despre alaptat, ca si pe mine m-au ajutat sfaturile/experientele tale si ale Pepsicai.

Elteka si Ella 74 sunteti simpatice foc cand pove despre bebeii vostri si ma linistesc mesajele voastre ca nu sunt singura care are asemenea reactii.



An@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

moko, alynta bafta multa maine. [majoreta

poohy eu am incercar de cateva ori cu lingurita sa se pare ca nu il suporta asa ca am renuntat. O sa vad ca ne zice dr la control.

dideip tare scumpicel Paulica al tau.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Alynta, Moko, nasteri usoare!!!!


Poohy, eu stiam ca nu se da calciu vara... Scuze ca intervin in discutie. Sunt nelamurita si as vrea sa stiu daca mai sunt si alte mamici carora li s-a recomandat calciu in perioada asta.
Eu stiam ca nu se da calciu decat in lunile cu "r" (din septembrie pana in aprilie).

Nu i-am dat calciu lui Tudor decat de 2-3 ori dar era deja marisor...Si nu-mi mai amintesc exact cum am procedat...As incerca cu siringa dar nu mai stiu daca inainte de masa sau dupa...Imi pare rau ca nu-ti pot fi de ajutor.

Nicoll, raspunsul tau e mai mult decat deplasat si nu e primul...

Andreea, bafta multa la examen!


Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Monicoasa - incerca sa ii inmoi mucisorii cu ser fiziologic sau cu spay cu apa de mare (Marimer am folosit noi) dar sa ii tragi ori cu o pompa electrica (sau cu baterii) cum povestea Ella ca are sau cu batista bebelusului. Noi am folosit batista bebelusului si bb nu a zis nici pas, indiferent de cat de sinistra pare (si spun noi pt. ca am incercat-o si eu si tati inainte de a o folosi Yannis). Yannis a avut viroza cu tuse si muci pe masura din care cauza nu putea manca/dormi si se finaliza cu vomitatul a tot ceea ce manca.
Despre antibiotic nu stiu ce sa spun ca nu-s dr.

Nicoll - meseria de parinte se invata... de multe ori din greseli. Doar pentru ca cineva nu are aceleasi conceptii ca si tine nu inseamna ca greseste. Polemici putem crea pe divese teme dar cred ca ne putem consuma energia mult mai eficient.

De Pauly mai stiti ceva? Ca parca nu a mai scris in ultima vreme. La fel si Ralucami (printesa Rianna am vazut-o dar nu am vazut poze de Maria Bucuria).

Mai am o rugaminte, nu mai stiu care dintre Diane de la noi s-a oferit sa ne dea nr de tel al unui instructor de innot care accepta si copii mai mici. Daca crede ca accepta si fetite rasfatate de 3.5 ani o rog sa imi dea si mie telefonul lui


Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witchy_witch spune:

Abras, am vrut sa iti scriu pe privat sau pe email, dar vad ca nu le ai active... sper sa citesti aici, mie imi poti raspunde pe privat sau pe email...

Dspre spital as vrea sa stiu cam tot ce se poate... cum sunt rezervele, cum sunt asistentele si doctorii (in special daca stii ceva pareri despre doctorul Hamid, sau despre doctoritele Paris si Steriu). Hamid e doctorul meu dar cred ca va fi in concediu si probabil ma va lasa la una dintre cele 2 doctorite.

Apoi as vrea sa stiu cum s-au desfasurat lucrurile la tine din momentul cand te-ai internat, unde ai stat pana la nasterea efectiva, cum e sala de nasteri, daca asternuturile din camera si masa pe care nasti sunt curate si sterilizate (ca am auzit tot felul de nebunii care m-au ingrozit cum ca in anumite spitale nu le schimba si doar le sterg cu carpa).

As mai vrea sa stiu daca au grija cum trebuie de bebe (ca si aici am auzit grozavii despre Filantropia chiar), daca poti sa il tii pe bebe cu tine in camera si daca sotul poate sta cu tine la nastere sau te poate vizita imediat dupa aia.

Iti multumesc mult de tot si iti doresc un bebe sanatos si papacios si norocos!

sapt. 31 cu maricel in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Nicoll, draga mea, o sa fac ceva ce nu am suportat niciodata... si anume voi despica firu'-n patru... incercand sa ma exprim cat mai clar ca sa ma fac inteleasa... Desi la ora asta (dupa ce ca o mama iresponsabila am stat 7 ore cu "colicosul" meu drag), ma intreb daca se merita efortul. Eu sper ca da...

quote:
Originally posted by nicoll

Andradap, comentariile sunt de prisos, un lucru devine insa tot mai cert ...competenta medicilor din romania lasa mult de dorit...
Nicoll
Leon


Nu e vina mea ca unii medici sunt competenti iar altii NU. Nu e vina mea ca sunt putini acei medici COMPETENTI care STIU ce pozitii sunt periculoase pentru un copil nou-nascut!!! Am o singura vina si anume: am spus si altora cum considera medicii "aia pe cale de disparitie" ca se poate sta.... Si daca sunt de prisos comentariile ce facem? Noi stam sa comentam degeaba?
Doar pt ca nu avem ceva mai bun de facut?

quote:
Originally posted by nicoll

...documentarea , mai ales a unui medic nu consta numai in brosuri si reviste (NETUL nu inseamna numai brosuri si reviste).
Nicoll
Leon


Pai tocmai aici se face diferenta... intre medicii buni si ceilalati... Ca sa nu mai vb. de experienta... si a 25 de ani de munca si a cresterii a doi copii... Tocmai ziceam ca pe net circula diverse chestii, brosuri reviste si alte prostioare... Dar nu am zis ca un DR. bun doar cu astfel de date isi completeaza cunostintele... Ci doar ca prin aceste cai o mamik poate fi gresit informata! Acum intelegi diferenta? (Eu ca sa desenez sa-ti fac o schema NU ma pricep!)

quote:
Originally posted by nicoll

Ma intriga insa faptul ca sunt parinti care au copilasi ft bolnavi si ar face orice ca, copii lor sa traiasca si sa fie sanatosi (exemplu ft clar Kay) si sunt parinti ca TINE care risca viata bebelusului punandu-l intr-o pozitie nu tocmai indicata si mai ales il lasa fara supraveghere singur in casa...
Nicoll
Leon


Recunosc ca asta a pus capac... As vrea sa pot spune "NO COMMENT" si sa inchid capitolul "desprecopii.com"... Sa pun punct si sa uit de toate! Recunosc ca am plans cu lacrimi de crocodil vazand aceasta afirmatie! Multumesc din suflet! Ei bine, afla ca pe langa cele doua categorii de parinti pe care le-ai enumerat mai este o categorie... Si anume: acei parinti care afla ca ceva e in neregula cu puiul lor... si desi posibilitati sunt sa renunte la el (AVORTUL), NU o fac, si chiar se roaga si ei (ca cei din categoria "KAY", dupa afirmatia ta!)pt. ca D-zeu sa infaptuiasca minunea si puiul lor sa fie bine! Ei bine, poate nu stii, dar in trim II, la inceput, 2 ecografisti mi-au spus ca puiul meu are hidrocefalie si cleft partial de buza si palat (in traducere libera: despicatura buzei si a cerului gurii). Primul mi-a furnizat indoiala, al doilea a venit cu certitudinea. Timp de 2 luni, am suferit si m-am rugat dar NU am renuntat la el... Ei bine dupa 2 luni am fost la Dr. POP care a infirmast cele spuse anterior, din fericire pt. puiutz, ca eu l-as fiu iubit oricum! Fetele stiu bine, ca eu asa am intrat pe forum, ca urmare a diagnostcelor sumbre....

quote:
Originally posted by nicoll

...si mai zici ca mama ta e pediatru si tu esti pe cale sa devii..sper din suflet ca nici o mamica sa nu ia in cazul asta exemplul tau.
Nicoll
Leon


Esti medic cumva? Sau ai explicatia logica pt care nu e bine sa stea pe burtik? Hai explica tu de ce e asa periculos... Sau ma rog, deja e tardiv ca ai cam sarit cu jignirile... Imi pare rau ca s-a ajuns aici... Oricum eu inchei aceasta discutie... Felicitari pt copilas si iti doresc sa faci alegerile cele mai bune pt. el. Eu una asa fac!

Apropos, desi ramane singur acasa, sora mea care sta un etaj mai jos l-ar auzi, daca plange... sau ar trece pe la el daca sta prea mult singur, sau l-ar scoate din casa la un incendiu sau alte calamitati....


Ma gandeam ca acesta sa fie ultimul mesaj... dar NU! Ar insemna ca imi pun ambitia cu tine... si chiar nu e cazul...
Asa ca pun punct aici, uit toata tarasenia si-mi continuu voiasa "surfarea"... Si stii de ce? Pentru ca CEL MAI DESTEPT CEDEAZA! Sa vedem care da dovada de INTELEPCIUNE!!!

NOAPTE BUNA!


Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Carrie, Ella_74, Eimotto

Moko, Mariac75, Alynta27 BAFTA multa MAINE!!! Si sa aveti parte de nasteri usoare, dar cel mai important: DE BEBELUSI SANATOSI!!!


Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Eimotto , buna treaba cu intorsu' pe o parte, eu il luam in brate de cateva ori... A naibii geometrie, n-am inteles-o niciodata

Ella, nu mai stiu ce sa zic cu fantanitul asta...Asa mi-a zis si Pepsi, sa storc la inceput ca il inunda...Dar el se trage mai mereu...Aseara am vrut sa verific care-i baiul, ca ma luase la impins rau de tot catre sfarsitul suptului, si vreau sa-ti zic ca tasnea laptele cu jet de juma' de metru Eram in bucatarie, asa ca am tintit spre masa, unde erau niste farfurii Sa vezi ce fata a facut sotul meu, care tocmai a intrat!!!! Practic, cam in orice moment verific curge asa, nu stiu care e problema...Tot ce mai gasesc ca solutie e sa-l alimentez impotriva gravitatiei...Da' nu-sh cum vine asta, nici cu fizica nu stiu bine, ca eu cu sunii in sus pot sa stau, dar cum bea el???

In plus...

Eu nu-sh ce sa fac cu copilu' asta, in ora in care e treaz se agita asa rau ca vomita L-am pus sub carusel, atat a dat din picioare ca in 2 minute a vomitat o gramada (apa, ca trecuse ceva timp de la masa, de aia l-am si pus). Il apuca sughitul - regurgiteaza... Ii pun in fata o jucarie, o trozneste cu mana si se bucura pana vomita...Il schimb, imediat ii curge ceva din gurita...

(Desi am reusit inainte sa-l fac sa ragaie! - nu tine, al meu sughite si regurgiteaza chiar daca a ragait )

Ralucami, cum e leaganul? Imi vine sa ma duc sa cumpar unu' azi, ca am albit leganandu-l pe Dolofanel pe perina si pe picioare...tare prost l-am invatat, vorba lu' mama

Dar adevarul e ca are zile ca ieri, cand doarme intr-o veselie, se trezeste, mananca, adoarme SINGUR la loc si zile ca azi, cand nu mai doarme dupa suptul de noapte, bantuim amadoi pe forum, iar pe la 7 dimineata tre' sa-l leagan o groaza, ca e asa obosit de nu poate adormi.. Ohhh!

Moko, Alynta, Maria

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:


offffffffff, tre' sa reeditez ...si va scrisesem atata!
acum o iau pe scurta, ca nu am ce face
dimineata am fost la camera de garda, sangerare, m-am intors nu m-au internat, il sunt pe dr mai incolo sa-si bea si omu cafeaua sa vedem ce facem...se pare ca bb e naravas! fetelor, Maria, florina, alynta...
Andrada, toate sfaturile si ideile tale impreuna cu faptul ca ai un bblus extraordinar de frumos sunt bine venite cel putin pentru noi, mamicile in devenire, pentru mine oricum au contat enorm -la fel si Androix, carrie, elteka, ella, chris...ma bucur ca pot sa beneficiez de experientele voastre, mai ales ca toti copilasii pe care-i vad in poze sunt atat de frumosi..
Maria si eu am o pofta de mancareee.....ce ma enerveaza cam tare e faptul ca nu mi se mai dezumfla picioarele...sunt butucei la glezna..
Nicoll, ..in rest, no comment...
va mai scriu,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

'neata fetelor
ia uitati ce matinala sunt!
deh, programul lui bebe!
dideip e tare scump puiutul tau!
mary_luopoti sa-l scoti linistita , mie mi-a zis dr sa-l scot de la o sapt treptat, la inceput cate un sfert de ora dimineata si seara
bebe are o sapt si o zi dar nu l-am scos decat pe balcon pt ca tati nu a fost acasa si mami nu se descurca si cu bebe si cu muntele asta de carucior (stau la etajul 4)
acum e la aer (tot pe balcon)dar diseara sigur iesim afara ca vine si tati mai devreme!
chrisuite ca revin cu cateva versulete...
noi suntem destul de linistiti, mancam mult ca lapte e din belsug (si cand ma gandesc ca-mi cumparasem deja chimenul, anasaonul si fenicul sa marim secretia de lapte!), dormim bine, o trezim pe mami pe la 3-4 si apoi la 7, foarte rezonabil zic eu, mai ales ca si atunci cand se trezeste doar ii dau sa pape, il schimb si adoarme subit inapoi
sunt o mama norocoasa!
dar presimt eu ca o sa vina si vremea concertelor in miez de noapte!
moko, mariac, alynta ce sincronizare! nimeni nu vrea sa stinga lumina aici? sa aveti nasteri usoare si sa veniti repede sa ne dati de veste
va las acum ca m-a rugat sotul sa-i fac ceva pe calculator si tb sa ma apuc de treaba
pupici

Mihaela si pui mic Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
Tavi mic si cuminte

Mergi la inceput