*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Moko, nastere cat mai usoara scumpa!! Astept mesajul tau!



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll spune:

Andradap, comentariile sunt de prisos, un lucru devine insa tot mai cert ...competenta medicilor din romania lasa mult de dorit...documentarea , mai ales a unui medic nu consta numai in brosuri si reviste (NETUL nu inseamna numai brosuri si reviste).
Ma intriga insa faptul ca sunt parinti care au copilasi ft bolnavi si ar face orice ca, copii lor sa traiasca si sa fie sanatosi (exemplu ft clar Kay) si sunt parinti ca TINE care risca viata bebelusului punandu-l intr-o pozitie nu tocmai indicata si mai ales il lasa fara supraveghere singur in casa...si mai zici ca mama ta e pediatru si tu esti pe cale sa devii..sper din suflet ca nici o mamica sa nu ia in cazul asta exemplul tau.

Nicoll
Leon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

Moberi eu am leagan de la Primii pasi...e relativ ok, leagana bine dar melodiile sunt uratele, insa cum nu sta mult in el e o achizitie rezonabila ca raport calitate pret.

Nicoll, mi se pare ca esti umpic prea dura in aprecieri-ma bag si eu in discutie sper sa nu dati cu rosii!In maternitatea din Cluj unde am nascut si unde sunt medici f buni si recunoscuti indica dormitul pe burtica, ziua sub supraveghere-calmeaza colicile si reduce riscul de inec.e safe daca copilul isi intoarce singur capul.noaptea insa e bine sa se evite pina la cateva luni.
dar ce mi s-a parut lipsit de fair play a fost coparatia cu situatia lui kay-pentru ca eu sunt convinsa ca fiecare dintre noi ar face absolut orice ptr copil si daca mai facem greseli e pentru ca e omeneste.

si eu as zice ca e pacat sa ne dezbinam odiseea cu polemici

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Moko i-ti impartasesc soarta! Si eu la 7.30 ma prezint la maternitate pentru internare! Bebeii nostri vor fi nascuti in aceiasi zi, sper! Nastere usoara!
Fetelor, eu imi i-au ramas bun de la voi, dar nu pentru mult timp! Revin pe forum mamica! Sper din suflet sa nu raman "marcata" de o experienta nu prea placuta! Abia astept sa va rescriu! Tineti-mi pumnii!

Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariac75 spune:

Moko, cred ca o sa ne intalnim maine la spital. Am fost in seara asta la ecografie si mi-a recomandat sa incercam o inducere ca bebe nu mai are lichid si placenta nu mai poate duce mult. Sunt destul de confuza, pe de o parte ma bucur ca maine va fi marea intalnire, pe de alta....parca as merge la taiat.

oricum niste nu strica

Maria 41+ 2 zile Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Moko, Alynta,

Fetelor, iar am o intrebare: voi cum adiministrati calciul gluconic? Direct, cu lingurita sau siringa, sau amestecat cu laptic? Sau cum?

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

cat sa incurajez viitoarele mamici
moko, alynta

Ramona si Razvan
Poze cu Razvan

Mami la cateva ore dupa nastere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

nicoll,

nu iau apararea Andradei, insa fiecare din noi ia deciziile pe care le considera de cuviinta...bune sau rele nu suntem noi in masura s-o judecam pe Andrada fiindca nici noi nu suntem perfecte...si chiar daca as considera ca Andrada a gresit, mi s-ar parea lipsa de tact sa intervin in felul in care ai facut-o.

Nu in ultimul rand, ai jignit-o atat pe Andrada cat si pe mama ei fiindca le califici incompetente insa tu nici nu le cunosti.

Eu credeam ca aici venim sa ne impartasim experientele fara a fi malitioase.

hai sa incercam sa nu ne mai vorbim asa fiindca nu asta trebuie sa fie finalitatea posturilor noastre.



, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by dideip
Madi am citit la inceputul capitolului ca ii dai Humana bebelului, imi poti spune si mie cum ai inceput si cum ii dai ?te rog.Eu am inceput sa pierd din laptic, nu mai reusesc sa extrag cu pompa de abia 70ml la o masa(dr. a spus ca din cauza caldurii, oboselii)si am sunat-o pe dr. Taropa si mi-a zis in afara de laptele de san sa ii dau si 30ml lapte Humana.Dar as vrea sa stiu cum ai inceput tu sa ii dai bebelinului sa fiu pregatita in orice moment in caz ca rama fara lapte de san.In rest noi suntem bine, bebe a scapat de colici(asa cred)ii dau 2pic de vigantol dimineata si cate 10 picaturi de Bonisande2 ori pe zi, in rest laptic de la san care il extrag pentru ca bebelinul meu este lenes si imi adoarme la san.
Paula mami siPaul Cristian



Dideip eu i-am dat Anei Humana inca de cand am ajuns acasa pentru ca si in spital ii dadeau supliment pentru ca laptele meu nu ii ajungea. Initial,la inceput cand manca tot 30 de ml, ii dadeam cu siringa. Pregateam intr-un biberon steril laptele cum scrie pe cutie (la 30 ml, o masura+ 30 ml apa fiarta si racita la temperatura ideala +agitat)si cu siringa "alimentam" bebelul. Ar fi bine sa ii dai cu siringa pentru ca daca ii dai cu biberonul risti sa iti refuze apoi sanul. Din pacate noi am trecut repede la biberon pentru ca in seara urmatoare a refuzat sa mai manance din siringa si a urlat toata noaptea de foame pana am cedat si i-am dat biberon - pe care de altfel l-a ras.
Dar poate nu va fi nevoie sa ii dai supliment si vei avea in continuare laptic. Eu asta iti doresc!

Edid: scuze pentru ca raspunsul meu a avenit asa tarziu (intre timp am vazut ca ti-au raspuns fetele) dar noi am fost toata ziua plecati la parintii mei, pentru ca la mine in casa e ingrozitor de cald si nu pot sta cu bebele.

Madi si Ana Teodora(27 aprilie 2007)



"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicoasa spune:

Buna fetelor,
dupa cum v-am spus bb are STAFILOCOC AURIU si am fost la dr . Mi-a dat picaturi GARASONE CATE 3/ZI(asta e antibiotiuc contine gentamicina) dupa ce ii dau cu apa d emare ca sa ii scot mucisiorii, care nu prea ies, cu chiu cu vai iese cate un pic.
Fac pauza o saptamina si dupa ii repet exudatul nazal.
Dar azi s-a inecat bb asa de tare ca m-am speriat rau si mi-am adus aminte ca am o prietena care e ORL-ista si am sunat-o sa imi spuna ce sa ii mai dau, sincera sa fiu nu stiu ce sa mai fac. Al meu vomita si dupa 2 ore de la supt, dar nu e lapte e mai mult apa
M-a certat ca de ce ii dau antibiotic ca sa las copilul in pace , ca daca ar fi al ei la varsta asta nu iar da asa ceva. Ca mai tarziu o sa devina sensibil si asa mai departe.
Nu stiu ce sa mai fac , e al 3 lea doctor la care apelez cu vomitatul asta. Si nu ar fi numai asta si se ineaca si haraie din gat, mi-e mila de el saracutul.
Gata cu vaicareala , ca la cat de rar scriu, incerc s ava citesc sa ajung la zi dar nu reusesc si acu mi-am zis
daca nu mai scriu si eu la fete ma dau disparuta si nu e frumos , la cite sfaturi mi-ati dat pana acum........va multumesc mult de tot


poze cu bebe Vlad Stefan
http://tavi5190.fotopic.net/c1272629.html

Monicoasa

Mergi la inceput