*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Mary_lou, eu l-am scos pe David afara la 10 zile si am stat
fix 1 ora!Apoi din ce in ce mai mult!Nu e o regula!Dar scoate-l seara pe racoar ca e crima afara!

Eimott, si al meu puy nu mananca mai mult de 100 ml la o masa!M-am speriat cand am vazut ca Antonio de Andrada papa si 180 ml!Ma gandeam ca ceva e in neregula cu al meu!Si de papat ziua, ma chinuis sa-i dau la 4 ore insa dimineata si seara dupa 7 pana la baita parca papa mai des insa nu o masa intreaga!Zilele astea nici nu prea mi-a mancat si de aceea vroia si din ora in ora!Eu ii mai dau insa si ceai ca sa-i lungesc per de masa!Uneori chiar nu vrea altceva decat ceai(probabil de sete)!Chiar azi mi-a zis dr de familie sa nu-i mai dau ceai dar....dc copilul nu vrea si nu se potoleste din crize decat cu ceai...ii dau!Cateodata ii dau si cateva lingurite de apica!
Iar ceaiul i-l indulcesc cu glucoza(o lingurita la 100 ml).

ACum, dupa vaccin doarme ca un ingeras!AStept sa-i dau peste 2 ore 2 ml de Panadol!






Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_lou spune:

Dragele mele,va multumesc din suflet pt raspunsurile voastre prompte!
Asadar,in seara asta il pun pe tati sa-l scoata putin la aer,noi in spatele blocului avem plaja si marea,cand ma uit pe geam si vad atatea salupe plimbandu-se pe mare......ma oftic!De maine il scot si dimineata si seara cate putin,va pupic
Presupun ca pot sa-l imbrac doar in body cu maneca scurta si fara pantaloni,nu?Ori cand il scot trebuie sa-i dau si pantaloni?

poze cu Patrick si noi

Mary,mami de Patrick Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

dideip,
sunt superincantata de dr. Taropa numa' ca din pacate nu e pediatra lui David; noi ajungem la ea pentru ca i-am facut abonament lui David la CMU si imi convine sa-l duc aici de cate ori cred io ca ar trebui sa-l vada un dr.
Am ales pediatru pentru David cu mult inainte sa nasc si acum mi-e tarsha sa-l schimb.

Cu formula vad ca deja ti-au raspuns fetele;si eu ii dau lui David un biberon cu humana seara, cand e prea obosit si urla la tzata.

cat despre cantitatea de lapte pe care o mananca bebe, io n-am stat sa calculez niciodata; sunt convinsa ca are mese la care mananca mai mult, altele la care mananca mai putin dar pentru mine e relevant daca ia in greutate, si daca pana acum a luat cate 1.3 kg pe luna inseamna ca se hraneste sanatos.

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Paulica pitica - Dideip, tare dulce bebelu' tau! Ce pacat ca n-ai net acasa, ne e dor de tine!

Andrada, da' n-ai scris tu o data (mai demult) ca te-ai cantarit de dimineata, nemancata si dupa ce fusesei la baie? Numai ca n-am vazut rezultatul cantaririi. Da' nu-i exclus ca eu sa fi visat, de obicei citesc dupa alaptatul de 3-4 dimineata, cine stie ce vedenii am...

Mary_lou, eu n-am avut nici un fel de experienta, asa ca la 2 zile dupa ce am iesit din spital (unde am stat 6) am iesit in parc cam o ora jumate (da' pana sa ajung in parc, am mers pe strazi, zgomot, masini). Cupilu' dormea asa bine ca nu mi-a venit sa plec acasa... Pe urma l-am scos vreo trei sfert de ora, ca eram singura si nu m-am dus in parc, numa' printre blocuri. A treia iesire a fost de 4 ore...Ca am plecat imediat dupa alaptat, si s-a trezit pentru un golit de san in parc, apoi a adotmit imediat...Am plecat eu din parc, ca am zis sa nu exagerez cu statul afara De atunci il scot cand apuc... Nu stiu daca a fost sau e bine, vad doar ca doarme tun in parc..

Eimotto

Pauly, tu ce mai faci? Cum ii merge Rianei? VA descurcati cu baita? Aveti colici? Mai da si tu cate un semn



Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Multumesc de mesajele legate de diapersi---mai am citiva Pampers si am luat Huggies- am gasit un esantion gratuit si mi s-au parut mai "grosi" un pic, la pampers am avut citeva accidente, nu stiu daca de la diaper sau poate nu l-am prins eu bine, a iesit kk pe la spate de ziceai ca a explodat ! O sa va scriu cind trec pe Huggies, sper sa nu am probleme daca le schimb !

In rest si NIcole maninca cam la 2 ore, nu ii dau apa sau ceai - miercuri merg la doctor, avem 4 saptamini si crestem vazind cu ochii !!

Sfaturile legate de alaptat sunt tare bune si eu una multumesc din suflet mamicilor care si-au facut timp sa ne impartaseasca din experienta lor - aici e ca la tv : daca iti place un progam , te uiti daca nu apesi pe telecomnada si ca sa fiu mai clara, daca te intereseaza subiectul citesti , daca nu : NU ! Eu apreciez fetele care isi petrec ceva timp, din putinul din liber, scriind pe forum despre alaptat - eu una multumesc pentru toate sfaturile, e bine sa citesti si vezi ca ceea ce ti se intimpla tie , se intimpla si altora. Bafte la examen Androix !!

Multa bafta celor care vor deveni mamici saptamina asta !Sper sa aveti o saptamina buna si racoroasa ...

Va pupam :Angi si Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Alyna24, FlorentinaRoman, DA, l-am lasat singur! Doar nu era sa-l car cu mine prin caldura si aglomeratie.. Plus de-asta l-am lasat dormind pe burtik... deci FOARTE FOARTE SIGUR... Plus de-asta grilajul de la patut este inca destul de inalt pt. el Plus de-asta cand doarme asa-dus stiu sigur ca doarme pentru cateva ore... Nu e prima oara cand il las asa... A mai ramas singur de vreo 2 ori... Dar nu va inchipuiti ca am lipsit o zi intreaga ci doar o ora!

Dideip, e un scump puiutul tau!!! Si...apropos de COMPLETARE... fetele cu experienta stiu mai bine si din cate vad ti-au dat niste sfaturi foarte bune: NU INLOCUI o masa cu lapte praf, ci fa-o sa isi merite denumirea "COMPLETARE" si anume sa completez fiecare masa in parte daca nu se satura bebe doar cu san! Eu sper ca intre timp, sa-ti fi revenit si sa ai suficient LAPTE... sa nu mai fie nevoie si de FORMULA

Androix... ti-am mai scris: Eu citesc cu placere sfaturile tale legate de alaptat... Datorita faptului ca NU m-am mai muls asa des (ca urmare a sfatului tau!!! ) am inceput si eu sa pot purta un tricou mai mult de cateva ore!!! Si e o realizare! Asa ca TE ROG, nu te supara pe noi si mai scrie-ne!

Mary_Lou
, poti sa-l scoti afara... Eu l-am scos in curte de la o saptamana si l-am tinut vreo ora

Alynta27, Moko, Maria, Florina Sa aveti parte de nasteri usaore si bebelusi mancaciosi, voiosi si lipsiti de colici!!!


Didi pentru parerea cu CEAIUL si cu zaharul!!! Si legat de antibiotice: Mie mi-a zis neonatologul ca pot lua orice antibiotic cat timp alaptez atata timp cat e nevoie!!! Si cand cu probl. cu sanul, a fost nevoie si am luat eritromicina (SUMAMED)

ELTEKA, nu am scris niciodata asa ceva!!! Ai fost chiar tare!!!



Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abras spune:

quote:
Originally posted by witchy_witch

Felicit pe toate mamicile, si le urez nasteri usoare celor care mai au inca de scos "surpriza"....

Eu sunt o mamica de iulie=august si am si eu o rugaminte. Aveti mamici care au nascut la Filantropia? Acolo voi naste eu si as dori sa aflu cate ceva.... am vazut parca 2 mamici "abras" si "florentina roman". Cu siguranta mai sunt si alte mamici care nu au trecut in listuta.

Daca stiti cine a mai nascut la Filantropia si imi puteti spune, mi-ar fi de mare ajutor.

Va multumesc si va doresc bebei sanatosi, papaciosi si cumintei!

sapt. 31 cu maricel in burtica



witchy_witch, eu am nascut la Filantropia. Pot sa spun ca sunt extrem de incantata de spital. Am vazut, din pacate, multe spitale in ultima vreme, iar Filantropia este pe primul loc daca iei in considerare anumite standarde de curatenie si civilizatie. Si personalul e super ok (moasa care a asistat la nastere a facut poze cu telefonul ei cand am nascut fara ca eu sa-i zic ceva inainte si mi-a dat pozele sa le am amintire). Nu stiu ce te intereseaza sa afli, asa ca daca ai intrebari, feel free...

Ioana si bebe Sara Kali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Ella_74, eu l-am cantarit sa vad cat suge, NU de frica NELUARII in greutate... ci din contra!!! Eu sunt cam pe invers!!! Mi-era sa NU manance prea mult!!! Zi si tu... NU SUNT CULMEA???

Nu de alta, dar dupa sesiunea de supt, ii mai dadeam sa suga ca sa taca Si acum stau si ma gandesc... daca el suge in mod normal peste NORMAL... si eu mai stau si ii bag pe gat cand sta sa planga, de ce ma mai mir ca regurgiteaza asa mult... sau ca este UMFLAT TOT si nu poate sa doarma... Dar recunosc ca desi stiu ca baga in el prea mult tot nu ma abtin sa NU-i DAU cand il vad asa PLANGACIOS!!!

PS: Apropos...
NU ne compatimiti pt. COLICI!!! Eu una sunt chiar FERICITA! Adik... de el mi-e mila si imi pare rau... dar imi pare bine ca in urma acestui "PROGRAM" de plans si agitat doarme apoi cel putin 8 ore... de la 12 noaptea la 8 :D Azi chiar pana la 08:45

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Mary_lou, tu zici de pantaloni, mi-am amintit ca voiam sa scriu ceva pe tema asta.

Nu stiu cat de cald e la voi, dar eu nu-i dau pantaloni niciodata...ca nu stiu

Al meu face pipi mult, asa ca-l schimb intr-una...si mai are si obiceiul sa faca treaba cealalta exact in pampersul curat...asa ca la vreo 8-10 cati schimb eu pe zi, nu-i pun pantaloni.

Il tin in camasa sau body cu maneca scurta (ca din alea cu maneci lungi nu sunt vara la magazin )

De fapt mai mult in camasi, ca io nu-sh cum fac da'l ud intr-una...La mine tasnesc fantanile astea de balta facem...si in jur, si copilu'...Sau e flux asa abundent ca deschide el gurita sa lasa sa curga...I-am luat si bavetici, ii pun teancuri de servetele, zici ca e la dentist saracu'...da' tot se mai uda, nu-l tine un body pe zi...

Andrada, Alyna, aveti voi vreo tehnica la dat pantalonii aia? Ca ai vostri sunt mereu frumosi imbracati, al meu parca e adunat de pe strada, saracu'...

Cu camasile mi-e cel mai usor, cu body-urile se enerveaza cand le trag pe cap...da' pana-l salt de 4 ori sa-i dau pantalonii, precis vomita sau il apuca sughitul

PS. Andrada, ti-am zis eu ca sunt somnambula

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Elteka - eu ii trag pantalonii cat sta pe spate cat mai mult, apoi il intorc pe o parte si mai trag de ei pana acopar fundul iar apoi il intorc iar pe spate si mai trag de ei pana acopar si burta.
Oricum in 95% din cazuri suntem si noi in body

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput