*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Eimotto, de ce un nou nascut (tu il vezi mare pe Yannis dar si el e mititel, un nou nascut ) trebuie sa bea ceai? ii este suficient laptele chiar daca e formula pt ca 80-90 % tot apa e.
si, daca baietelul tau ar fi fost sub limita greutatii intr-adevar mi-as fi facut si io griji, dar vazand pozele cu el as putea sa zic ca-i normal. Personal nu dau ceai, Robert nu a vrut, cred ca-mi asculta gandurile, daca inca nu primeste alimente solide.Si nu ceai, apa. Mai cred ca ceaiul ii diminueaza pofta de mancare, de asta mananca saracutzul la 3 ore. Oricum ceaiul ii umfla inutil burtica.

In plus, NU ZAHAR. Nu are nici o valoare nutritiva nici la adult darmite la un bebelus. Daca vream sa avem copii sanatosi va trebui sa deschidem laaaarg okii si urechile si sa ne dam seama ca problemele unui adult pot sa apara dintr-o alimentatie defectuoasa din copilarie.

Ma opresc aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

A fost primul lucru la care m-am gandit...ca si Daphne face la fel...Dar parca e mai usor de induplecat de cand fierb in apa,putin zahar...Stiu ca zaharul nu e sanatos!Dar din doua rele,il aleg pe cel mai mic...mi-e teama sa nu se deshidrateze pe caldurile astea!!!

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

DidiAlex,am momente cand gandesc ca tine...nu te gandi ca ma voi simti ranita in orgoliu...Chiar si eu stau in cumpana...dar sunt momente cand ma panichez rau ca poate-i e sete...Laptele de mama,tine de foame si de sete...asta e clar...si dovedit!Dar formula,pe caldurile astea?Nu stiu...experimentez cu voi...

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

mary_lou eu am scos-o la 7 zile 5 minute afara, apoi 10 si tot asa. Initial am scos-o in paturica, iar acum cu carutul.

didialex, ba stia, dar a zis ca e ok. Trebuia sa ma si tratez, am avut febra 40 grade si diaree 5 zile si mai trebuie sa iau 3 de tratament. Pastiluta o iau o data la 12 ore, lapticul se cam duce, acuma ii dau NAN desi i-am dat HUMANA la inceput. Il cam vomita, plus ca mi se pare ca are temperatura. Si e tot constipata.

Chiqui + Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu am scos-o pe anais afara pe la 7 zile - o jum de ora, a doua zi o ora si dup-aia fara limita. (dar nu tre sa faca nimeni ca mine, ca n- a fost tocmai cum scrie la carte).
eu sunt de parere ca limitarile astea cu 5-10-15 minute sunt pt perioadele de iarna, ca vara nu sunt diferente de temperatura intre afara si in casa, si oricum vara cu bebeii nu se iese cand e soare, ci doar dimineata, seara sau la umbra (eu sunt fericita "posesoare" a unui parculet cu umbra chiar in fata blocului. toata ziua e racoare.)

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

fetelor de ce ziceti voi ca e prea des sa pape la 3 ore?ca a mea la o luna jumate papa ca ceasu la 3 ore si mai nou si la 2 cred ca de sete...sau nu stiu, sper ca nu fiindca nu se satura

oare cand isi raresc mesele?

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Am facut si noi vaccinul!A plans un pic de nici nu respira dar i-a
trecut rpd!Nici nu m-am uitat de teama!

Dideip, e criminal de dulce pitikul vostru!Sa va traiasca!





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Didi - ceai ii dau ca mi-a spus pediatra...ceva legat de stimularea rinichilor ca e prematur... si de caldura. Ceai ii dau de la Hipp cu dextroza nu cu zahar (am cautat special ceva fara zahar, sper ca dextroza nu e asa daunatoare).
In plus pe aici mai toti pediatrii recomanda ceai daca dai formula exclusiv.

Si eu am observat cum ai spus tu, ca daca ii dau ceai, chiar si cu o ora mai devreme, mananca mai putin. Ii dau cam de 3 ori pe zi cate 30 ml. Nici nu stiu ce sa fac... sa ii mai dau...sa nu ii mai dau... O sa fac un test zilele astea fara sa vad cum reactioneaza.

Nu va spun ce mama nebuna sunt... initial bb a papat Humana (care ma nerveaza ca nu se dizolva) si l-am trecut treptat pe Nan (de nebuna ce sunt, ca Nan se dizolva)... dupa care l-am trecut treptat inapoi pe Humana ca am zis ca nemtii fac un lapte mai bun decat francezii. Am comparat si continutul in vitamine si ce mai e pe acolo si Humana are o idee mai multe calorii dar nu se dizolva ca Nan-ul

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Nu cred ca e o idee rea sa nu fie obisnuit cu acelasi tip de lapte...A mea il bea pe oricare,nu-i problema ca am terminat Milumil si la masa urmatoare ii dau Humana ori bebelac....orice...lapte sa fie...il devoreaza...ma tine de sticla si de tricou...imi indica parca unde sa pun biberonul...e disperata si creste frumos!

Album foto | Slideshow | Clip Albert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Carrie- eu sunt aia care zice ca e prea des la 3 ore. Noi avem 2 luni si jumatate si papam exclusiv formula. Si pe cutie scrie ca la varsta asta cei care papa formula, teoretic, ar tb sa aibe 5-6 mese de 120 ml. Adica ar tb sa pape la 4-5 ore. Dar asta e pentru cei cu formula (cele care alaptati ignorati mesajul meu ca sa nu va panichez). Cred ca agitatia mea e datorata faptului ca vreau sa dorm si eu mai mult si sa nu ma mai doara dintii
O sa ma obisnuisc cu ideea ca noi nu suntem cei din "teorie" si papam putin si des

Chris - eu stiam ca totsi nu e bine sa schimbi laptele praf asa cum zici tu. Eu trecerea de la Humana la Nan de ex. am facut-o treptat (adica o zi i-am dat 2/3 Humana si 1/3 Nan, a doua si a treia zi 1/3 Humana si 2/3 Nan si apoi integral Nan)

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)



Poze

Mergi la inceput