*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dideip spune:

Spuneti-mi va rog cum sa incep sa ii dau copilului meu lapte praf?As incerca sa ii dau cateva mese cu lapte praf si cateva mese cu lapte de san, ce ziceti se poate?Va rog nu ma ocoliti.

Paula mami siPaul Cristian


poze

poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Moko, Maria, Lilly Love... vad ca nastem toate la Municipal! :)
Poate ne vedem acolo. Dati de stire cand va internati :) Eu, cel mai probabil vineri sau luni, dar nimic nu e sigur cu domnisoara mea...care se lasa asteptata.

Poohy/Anca, noi folosim Raid deocamdata dar chiar cautam o alternativa pentru ca stiu ca nu e ok pentru bb... Suna bine ce-ai gasit tu, doar ca vad ca "ii tine la distanta", nu-i si omoara :) Deci trebuie tinut cotinuu in camera?

Florina +39 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

dideip, nu-i da mese de san si mese de praf! da-i inatai san, macar 15 min la fiecare (asta zic eu) si dup-aia completare, veszi cat mai vrea. laptele il faci cf indicatiilor de pe cutie. 30 ml apa + 1 masura lapte praf. stai linistita, nu-i mare filosofie. sa fii doar atenta sa nu traga aer prin tetina - adica sa fie tot timpul varful plin cu laptic.
succes si laptic propriu suficient!


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Mamicilor,

vroiam sa va spun ca atat laptele üraf cat si medicamentele sub forma de pulbere au instructiuni de preparare. Nu m-am gandit niciodata sa intreb dr si ei (am avut mai multi pediatri ca erau in cabinet asociat) nu mi-au spus.
Cred ca nu au timp si stiu ca ma documentez si io


dideip, humana 1 unitate lapte la 30 ml apa (fiarta daca-i de la robinet sau incalzita daca e plata)
Inainte de consum se prepara.

Bafta!

Chichi, cum e cu Antibioticul? Dr care ti l-a prescris nu stia ca alaptezi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by nicoll


Credeam ca aici poate scrie fiecare experienta si parerea personala, chiar daca e diferita de a ta.

Nicoll
Leon



Tocmai de-asta eram curioasa cine te-a pus la zid? Ma vad nevoita sa repet, dar o sa ma citez singura ca sa nu mai scriu inca o data
quote:
alaptarea este un subiect delicat, care a starnit pasiuni cel putin aici pe forumul asta cat sa ne ajunga sa citim o viata.
Poate e necesar sa adaug ca nu am intentia sa stranesc si aici pasiuni pe tema asta, sau alta. Asta era motivul pentru care nu mai vroiam sa scriu despre alaptat, pentru ca nu vreau sa creada cineva ca fac vreo propaganda si ca pun pe cine nu-mi impartaseste experienta si opiniile la zid. SIncera sa fiu nici nu stiu de ce ma agit atat
quote:
De aceea ce scriu eu aici vreau sa stiti ca reprezinta ceea ce am invatat eu din ce am trait, nu sunt sfaturi de urmat ci de citit si daca va sunt de folos bine daca nu, nu este nici o problema.


Nu sunt vreun guru al alaptatului, dar acum pentru prima data simt ca pot reusi sa alaptez mai mult timp fara sa am parte de multe stresuri de care am avut din plin la Filip. Asta pentru ca am invatat ceva din ce am trait si v-am impartasit si voua. Nu am zis ca dau un premiu cui va face ca mine asa cum nu am condamnat pe nimeni.

Iar la modul general cred ca-mi iau o vacanta de DC, fara nici o legatura cu nimeni si cu nimic. Am o stare proasta si in plus miercuri am un examen greu pentru care nici nu mai am timp sa invat.
Sa auzim de bine!

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

quote:
Originally posted by corap

dideip, nu-i da mese de san si mese de praf! da-i inatai san, macar 15 min la fiecare (asta zic eu) si dup-aia completare, veszi cat mai vrea. laptele il faci cf indicatiilor de pe cutie. 30 ml apa + 1 masura lapte praf. stai linistita, nu-i mare filosofie. sa fii doar atenta sa nu traga aer prin tetina - adica sa fie tot timpul varful plin cu laptic.
succes si laptic propriu suficient!


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07




CORECT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Andoix, multa bafta si iti asteptam vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

florina, moko, mariac hai mai fetelor putintica rabdare ca mult nu mai poate fi
si oricum trebuie sa stinga si cineva lumina aici
hai cu niste ca poate ajuta..
si pt tine alynta

mult curaj si sa veniti cu bine inapoi pe forum!

Mihaela si pui mic Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
Tavi mic si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Salutare mamici si (cateva)burtici!

Nici noi nu prea mai dormim ziua, de fapt, am observat ca Ciprian si-a cam stabilit cat de cat un program de somn- seara de la 9-10 pana la 3 noaptea, cand mananca apoi se culca pana la 6
- dupa amiaza de la 12-1 pana la 3-4
In rest sta treaz, spre disperarea mea ca nu apuc sa fac nimic si a lui taica-su ca n-are ce manca seara cand vine acasa.
Colicei nu prea avem, dar maraim de plictiseala, cred sau de nervi. Oricum ieri i-am dat preventiv Gripe water, sa-l fi vazut cum isi lingea buzele!
Si de saptamana trecuta am scapat si noi in cutia cu lapte praf, caci plangea amarnic dupa ce tragea de amnadoi sanii mei, eu am impresia ca-i e cam lene sa mai munceasca la tzatzi si prefera biberonul, si el oricum e un lenes, ca de cand s-a nascut adoarme la san dupa 3-4 minute si nu stiu cum sa-l mai gadil ca sa-l tin treaz.
Ne-am cantarit si noi, avem la o luna 4700g si 56 cm.

Poohy, la Tudor am folosit un aparat din ala cu lichid pe care-l bagi in priza, dar acum n-am mai primit ok-ul de la dr, asa ca nu stiu ce sa-ti spun.

Florina, Miko, Alynta uite si ptr voi niste, poate se gandesc bbeii sa vina mai repede.

Andrada, l-ai lasat singur pe Antonio???

Duda35, eu am mancat tot ce mi-a dorit inimioara, inclusiv fructe la greu si n-am observat vreo schimbare la bb, doar eu am facut diaree.Ciprian, in schimb are 2 zile de cand n-a mai facut kk...

Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina Roman spune:

Dideip, mie mi-a zis pediatra sa incep treptat cu laptele praf, adica azi ii dau 30 ml, maine 60ml, samd. Alt dr mi-a zis ca pot sa-i alternez mesele, adica o masa lapte de san, o masa de lapte praf, daaarrrr, toate astea duc la scaderea productiei de lapte matern.
Eu ii dau inatai de la mine si daca vad ca nu se satura ii mai fac 30 ml de completare.

Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)

Mergi la inceput