*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

lulu26, am sa incerc faza cu infasatul, poate merge si nu se mai zbate atat. Cica e bine sa-i faci gimnastica bebelusului o ora pe zi. Al meu nu stiu daca sta o ora linistit

gabi

-Albert Mihai, 10.05.2007
http://photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Buna, mamicutelor!
In primul rand ne cerem scuze ca n-am mai ajuns la
intalnire ieri insa era extrem de cald si de 3 zile am iesit dupa
20 afara.Davidutz s-a simtit aiurea de la caldura, nu a dormit ziua, nu a mancat o masa calumea in aceste zile!Si am preferat sa mu-l chinuim pe caldura!Scuze, fetelor!Am sunat-o pe Andrada crezand ca ea este la intalnire insa m-a zis ca n-a mai venit nici ea!Iar alte nr de tel ale voastre nu aveam la mine sa vad dc mai sunteti in parc!
Am stat pana la 22.30 aseara ca tare bine mai era!

Si...ma inscriu si eu in clubul celor care fac "figuri" inainte si dupa baita!Si nu din cauza colicilr ca de'astia nu mai avem!Ne chinuim sa-l adormim in brate, batait,leganat....si dupa ce a adormit, il punem in patut si....parca il punem pe jar-se trezeste!Asa facem aproape in fiec seara!Aseara insa a adormit dupa baita in tp ce manca asa ca....
Acum doarme ca un ingeras in leagan(bouncer).
Noi insa avem dimineata ora de vorbit si ras!De la 6.30-7 la 8.Dar si cateva serii de plans caci basinutele si kakuta nu ne dau pace!

Apropo, de kakuta, ai vostrii cum fac?E moale?Ca al lui David e moale rau si cu putine bobite de'alea si miroase teribil!
Si...mai spuneti-mi si mie cum se prepara Debridat-ul ala ca nu mai stiu pe unde ati scris voi!Sa stiu in caz de ceva...

Azi pe la 13.30 vine dr sa ne faca vaccinul de 2 luni!Sper sa nu aiba reactii!





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)
www.flickr.com/photos/9223353@N08/?saved=1" target="_blank">[POZICI NOI]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Violetan- eu am fibrom si n-am putut sa nasc natural Am stat in travaliu de la 5 dimineata (dilatatie de 3 si contractii la 3 minute) pana la 22h (am avut dilatatie de 10 si contractii la 1 minut de la 17h, de cand am si inceput sa imping). Din pacate durerile au fost asa mari si copilul nu avansa, asa ca am facut cezariana.

Fibromul meu era mare, vreo6x4cm, in partea din fata, stanga jos de tot (si mai aveam vreo 5 mici, dar pe aia numai la inceputul sarcinii i-a vazut bine si masurat, ca erau pe perete posterior). Acum am lohii teribile, pareau ca se termina insa au reinceput nasol, va trebui sa merg la doctor ca precis e de la fibrom - nu se poate retracta uterul cand a ajuns la el

Mie mi-au zis de o miomectomie la 2 luni dupa nastere...Dar daca nu se opreste sangerarea, se poate ajunge si la mai nasol Nu toate fibroamele evolueaza la fel, insa! Si multe femei reusesc sa nasca natural! Personal, eu n-aveam nici o recomandare sa NU nasc natural, mi-au zis doar ca posibil ca:
1. o sa am dureri in sarcina
2. o sa doara rau la nastere
3. o sa impiedice contractiile eficiente in timpul travaliului

Nu e insa o regula ca asa se intampla in toate cazurile. Iti doresc o nastere usoara!

Androix, sunt cazuri si cazuri. Uite, in cazul meu, daca nu erai tu si Pepsi cu sfaturile voastre, nu cred c-as fi reusit sa alaptez cum o fac azi - exclusiv, din placere, cu usurinta! N-am inca proba de kilograme, dar bebel a inceput sa faca straturi de grasime la maini si la picioare ! Multumesc

Corap, mai ce frumos sunteti!!! Abia astept sa se faca si Dolofanel al meu mare...sa conduca masina...si mai ales sa-mi zica ce-i baiul cand e marait. Cred ca-mi iau si eu un Maya wrap din ala, ca n-am decat marsupiu, se pare ca sta Anais tare bine in el!!

Ella - toata simpatia mea Asta e una din retetele din carti: sa-l urci in masina si sa conduci prin cartier, dar cum nu putem s-o facem mereu - s-au inventat bouncerele. Se pare insa ca nu sunt asa eficiente Barem aici la Tokyo nici n-am masina...si saptamana viitoare mai sunt si singura

Andrada, si ziceai ca te-ai cantarit nemancata...care era rezultatul?? Omleta de 3 ori pe zi? Si eu mai trag chiulul de la mancare ...un ou dimineata, trei furculite de orez la pranz si un sandvis seara , insa mi-e frica sa nu afectez lactatia, asa ca mai compensez cu o ciocolata

Blc_Lia, felicitari pentru Theodora . Ne arati niste poze?

FLORINA!!

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Felicitari celor care au nascut:Pepsi, Sobi, Ankaa!

Mary_lou, pai...venim la mare dupa botez!Si plecam 3 zile si la bulgari!

Apropo de asta....Andrada:eu trebuia sa-mi schimb pasaportulca era pe numele vechi si pe David trebuia sa-l trecem pe unul din pasapoarte si l-am trecut la mine!Il luam vineri!Ca...se misca si astia mai rpd de la pasapoarte!Si....DA, trebuie sa vi le schimbati si sa va faceti altele caci momentan va trebuie si pasapoartele.!De ce?ca inca le cerastia la vama sau in aeroport!Uite...sor'mea la noapte pleaca in Tenerife si l trebuie pasapoartele.Au mai fost plecati si li s-au cerut ink pasapoartele desi erau tari ca :Anglia, Italia, Franta!Asa ca...mai bine sa fiti asigurati!

Angelabv-mie mi-a recomandat pediatra sa nu-i schimb deloc pampersii!

Ella, esti dementiala la povestit!:-)))





Alyna cu pitik de David Andreas(22 Aprilie 2007)
www.flickr.com/photos/9223353@N08/?saved=1" target="_blank">[POZICI NOI]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Inca o intrebare: e cineva care NU DA Vigantol la bebe?

In Japonia nu se da, am sunat si la pediatrul din Europa si nici el nu ne-a recomandat sa dam nici un supliment.

Cu fluorul au zis ca depinde de apa (doctorul din JP zice ca nu e nevoie...).

Da' nici vitamine prenatale nu mi-a prescris nimeni si azi sunt ff fericita ca le-am luat! Deci?

Asa creste bebe
Elias, sau DOLOFANEL, Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

fetelor caldura asta ii chinuie teribil pe copii.

noi am avut un we linistit, asta mica chiar f cuminte dar vin zile toride...
iar la Thea la gradi in sala unde dorm de pranza is necajita ca cred ca is 40 de grade cand merg sa o iau e lac de apa

Ella, Andrada imi pare rau ca va chinuie colicile asa, noi avem plans seara cam jumate de ora dupa care oboseste si adoarme singura in patutz.insa nu stiu de ce daca pina acum manca noaptea la 3 ore acuma o face la 2 si intre merge cealalta la pishu sau vrea apa...

la noi kk e moale si galben.

am eu o problema , fac aproape saptamanal diaree, eu o pun pe seama ficatului ca am bila lenesa dar mi-e sa nu fie colon iritabil.ma deshidratez si imi scade laptele.ieri am luat furazolidon desi nu e prea indicat, dar smecta nu mai avea rezultat...orice sfaturi sunt binevenite!

Ankaa felicitari mamico, sa cresteti mari papaciosi si sanatosi.

pupici

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:


asa, ca-mi doarme anais in bouncer, sa mai scriu si io cate ceva.
in primul rand androix, de ce sa nu mai scrii despre alaptat? sfaturile sunt utile, si cine vrea le incearca, cine nu - nu. o de la mine, cu toate ca eu bag si supliment(inca).
florina, asa repede te-au expediat inapoi :(. eu credeam ca deja nasti... ca a doua oara e mult mai rapid
moko uite de-aia se zice ca fetitele se nasc mai repede... de fapt, baietii se nasc mai tarziu
alyna, noi avem fix pb cealalta: kk rar si mult prea "legat"pt un copil asa de mic. la tine pb nu pare a fi faptul ca e moale, ci ca miroase urat. kk de bbmic nu tre sa miroasa urat. dar nu stiu ce sfat sa-ti dau :( BAFTA la vaccin !
elteka io nu-i dau vigantol ca asa a zis pediatra - ca are fontanela aproape inchisa, ca e vara si o vede soarele. de altfel, nici lui andrei nu i-am dat pana pe la 5-6 luni, din cauza fontanelei mititele. dar nu cred ca-i o pb sa-i dai.
"sacosica pentru prunc" e tare meseriasa, doarme pitica in ea de n-ai treaba si e si comoda pentru spate.
cat despre condus masina.... he-he, ai grija ce-ti doresti
intreba cineva (scuze, nu mai stiu cine) de gelozia fratelui mai mare. andrei a avut o tentativa, dar i-a trecut repede, acum o iubeste pe sor-sa. mai are momente in care vrea mai multa atentie, dar cred ca l-am dat pe brazda in ceea ce priveste glozia. dar l-am implicat in toate actiunile, i-am repetat ca e baiat mare, in care imi pun baza, sa ma ajute cu spalatul bebelusei, sa-mi aduca diverse cand o schimbam, i-am dat mai multe dovezi de dragoste decat de obicei, mi-am facut timp exclusiv pentru el (chiar daca asta insemna sa o las pe anais sa planga). acum, daca o aude plangand, chiar ma duce la ea sa o linistesc. sfatul meu e sa ai rabdare si mult tact, si sa mai lasi un pic de la tine, sa nu-l certi prea mult (sau mai mult decat de obicei).
pupam gashka

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dideip spune:

Salutare tuturor si un pentru toti bebei vostri.Am citit despre Sosonica si m-am ingrozit,MULT CURAJ KAY
Madi am citit la inceputul capitolului ca ii dai Humana bebelului, imi poti spune si mie cum ai inceput si cum ii dai ?te rog.Eu am inceput sa pierd din laptic, nu mai reusesc sa extrag cu pompa de abia 70ml la o masa(dr. a spus ca din cauza caldurii, oboselii)si am sunat-o pe dr. Taropa si mi-a zis in afara de laptele de san sa ii dau si 30ml lapte Humana.Dar as vrea sa stiu cum ai inceput tu sa ii dai bebelinului sa fiu pregatita in orice moment in caz ca rama fara lapte de san.In rest noi suntem bine, bebe a scapat de colici(asa cred)ii dau 2pic de vigantol dimineata si cate 10 picaturi de Bonisande2 ori pe zi, in rest laptic de la san care il extrag pentru ca bebelinul meu este lenes si imi adoarme la san.

Paula mami siPaul Cristian


poze

poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns duda35 spune:

Multumesc Corap pt. raspunsul privind gelozia fratelui mai mare.
La noi diferenta este de 3 ani si jumatate si e tare greu sa accepte ca nu mai este centrul Universului nostru el singur si ca timpul se imparte.
Incerc sa stau cu el mai mult, tati il scoate si ii face program, dar e tare greu si pentru mititel si pentru noi sa pastram un echilibru.
Ai niste copii foarte reusiti si pareti o familie minunata.
Vreau sa va mai intreb ce alimente excludeti din dieta pe perioada cat alaptati?
Eu am sesizat ca sucul si fructele nu sunt pe gustul printesei.
Are zile mai bune si zile mai plingacioase, iar asta ma face sa ma tot gandesc ce sa mai exclud din dieta dupa o zi mai agitata...
O zi minunata si copii veseli si sanatosi!

mamica de baietel si fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariac75 spune:

Buna fetelor,

Florina, Moko - ma inscriu si eu in randul concurentelor pentru inchis odiseea. Am fost la conmtrol azi dimineata si dr zice ca am colul apropape sters, dar alte semne nu sunt, si....ca ne vedem vineri daca nu se intampla nimic.

Florina si noi vrem sa-i recoltam celule stem ...sper sa nu fie nici o problema daca asteptam sa se declanseze nasterea natural.

Pentru incurajare



Maria 40+ 6 zile Theodora

Mergi la inceput