*** Mamici de mai-iunie 2007 *** (71)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

Madi am fost la cabinetul de homeopatie la spitalul colentina si d-na dr de acolo (f dragutza) i-a dat nishte bilutze (cum e oscilococcinum) pe care le dizolv in apa.

moberi noi avem concert dupa fiecare masa aproape...o ora nu o scoate nimeni din ale ei. Probabil de la colici...pt ca pana nu branzeste nu se linishteste(bineinteles inclusa sesiunea de sughitz)

angelabv eu am avut nishte esantioane Huggies si nu mi-au placut deloc. Mai bune sunt Happy..cel putin asa mi s-au parut mie. Dar noi tot cu pampers ne intelegem mai bine, iar la servetzele umede sunt f bune cele cu lavanda...nu mai avem iritatii de scutec de cand le folosim.

androix poate era bine sa fi stiut si eu asta (despre alaptat) la inceput Dar atunci cand toate te iau de-a valma parca nimic nu se mai potriveste cu ce ai citit si parca toate le faci anapoda si atunci asculti si "alte sfaturi" si dai copilului si formula. Nu stiu daca din cauza stresului, a oboselii sau pur si simplu nu am fost eu ok cu laptele...cert e ca acum ii mai dau doar din cand in cand cate un aperitiv iar la san doar ne jucam din cand in cand...tot ca aperitiv


gabiu noi am descoperit o solutie pt adormit in patutz (e drept ca nu functioneaza intotdeauna, dar poti incerca). Inainte sa adoarma in brate o pun intr-un scutec ca o sarmalutza mai lejera..apoi cand o pun in patutz avand aceeasi temperatura nu mai sesizeaza repede diferentza. Treptat o despachetez cat de cat si ushor din sarmalutza si GATA!

mica0307 si la mine tot scurgere galbuie, de abia astept zilele urm sa ma duc la controlul de 6 sapt sa vedem ce este pe "acolo".

Felicitari fetelor care au nascut in week-end!!!
Succes celor care au ramas!!Curaj...nu mai e mult!!

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

fetelor,
care ne vedem la 18:00 in Tineretului, va spun de acum ca n-o sa pot merge s-o vad pe Kay fiindca sotul meu nu poate ramane singur cu bebelusul in parc.
Si dincolo de asta, raman la parerea ca nu e oportun sa-i facem o vizita; saraca Kay, cred ca numai de noi nu are chef; sunt convinsa ca familia ei este alaturi de ea si sunt tot sprijinul de care are ea nevoie acum.

ne vedem in parc, la trenulet.

, mamica de David
www.flickr.com/photos/7556221@N02/?saved=1" target="_blank">poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Ankaa, felicitari mamico!

Am intrat pe fuga sa va zic ca nu ajung azi in parc, avem musafiri tocmai la 6...

Lohiile astea ma dispera si pe mine, si imi dau seama ca mai am cel putin 3 saptamani...

Anca de Manu
din burtica
asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ankaa felicitari! Poate pana marti "prind" si eu experienta nasterii tale! Sa-ti traiasca bebelusul! Refacere rapida!
Ma bucur pentru fetele care se vad azi in Tineretului!

Alina-Mirela 40+ cu DAVID
Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by Androix

Mary_lou si Didi, si toate celelalte fete care dati completare lapte praf: alaptarea este un subiect delicat, care a starnit pasiuni cel putin aici pe forumul asta cat sa ne ajunga sa citim o viata. E cu atat mai sensibil cu cat mama este mai la inceput, mai aproape de momentul nasterii si lactatia inca nu s-a instalat cum trebuie, durerile nasterii sunt inca prezente si incet incet isi fac aparitia si durerile de sani, nu mai zic de furtuna hormonala, sentimentele de vinovatie fata de micut, de neincredere in propriile decizii si forte.

De aceea ce scriu eu aici vreau sa stiti ca reprezinta ceea ce am invatat eu din ce am trait, nu sunt sfaturi de urmat ci de citit si daca va sunt de folos bine daca nu, nu este nici o problema.

Perioada de inceput nu este usoara deloc. Pentru unele femei alaptatul este ceva natural, firesc, un izvor de relaxare si inceputul unei frumoase relatii intre mama si copil. Pentru altele mai putin norocoase inceputul este un calvar. Motivele sunt cele pe care le-am enumerat mai sus, intervin si factori externi cum ar fi rude (de exemplu pe mine soacra-mea ma scoate din minti cand din 5 in 5 mninute imi spune ca fi-mea e moarta de foame. Deci nu conteaza de ce plange, sigur ii este foame, nu conteaza ca abia a mancat pana nu a mai putut la propriu sa inghita nici o picatura in plus, ii este foame, nu conteaza ca daca o mai pun la san sigur vomita cu bolta, ii este foame. Chiar si sotul meu mai scapa cate un nevinovat "Oare nu s-a saturat?" la fix 5 minute dupa ce a terminat masa) Pentru o mama la inceput de drum lucrurile astea pot fi decisive in hotararea de a suplimenta hrana lui bebe cu lapte praf.

N-o sa va spun nimic din ce nu stiti deja: productia de lapte este in functie de cererea bebelusului. E o chestie pur matematica: daca in loc sa traga de sanii vostri de 7-8-9 ori pe zi, el trage doar de 6, dar are nevoie cat de 9 mese si suplimentati de 3 ori sa zicem, sanul primeste informatia ca e nevoie de lapte cat pentru 6 mese si nu va produce niciodata mai mult. Este logic.

Completarea cu lapte praf este cel mai mare dusman al alaptatului. Este adevarat ca este in prima faza mai usor: ofera un confort psihic mamei, bebelusul este satul, formula se digera mai greu decat laptele de mama in consecinta copilul doarme mai mult. Asta poate face mama sa se gandeasca ca sigur copilul nu se satura cu laptele ei devreme ce plangea tot la 2-3 ore.

Vestea buna este ca productia lactata se stabilizeaza in 6 saptamani. Asa ca cel putin in teorie problemele ar trebui sa-si gaseasca o rezolvare pana se implineste termenul asta.

Stiu ca este greu, eu insami am cedat in situatia asta in ciuda acestei poezii cu cererea si oferta citita in zeci de randuri pe DC. Acum ma gandesc ca daca as fi avut mai multa vointa as fi reusit si prima data sa alaptez mai mult de 5 luni. Si trag speranta ca acum voi reusi.

Asa ca am doar doua sfaturi:
1. informati-va! cea mai buna sursa pe care am citit-o eu este site-ul leche ligue http://www.llli.org/nb.html?m=0,0,0
2. inarmati-va cu multa vointa! Beneficiile alaptatului sunt alea care sunt, n-o sa ma apuc sa le insir. Fiecare din voi stie daca merita efortul de a alapta considerand aceste beneficii, de a trece cu bine peste perioada critica sau daca e mai bine sa treaca - chiar si treptat - pe lapte praf.

Asta am avut sa va spun, multa bafta, nervi tari si lapte mult va doresc!

Andreea, mama de Filip si Georgia



Imi cer mii de scuze ca intervin in odiseea voastra, dar simt ca am ceva de adaugat aici.
Am intalnit de mai multe ori pe forum ideea ca, completarea reprezinta cel putin o masa pe zi compusa numai din lapte praf. Ori, eu aici zic ca e marea greseala care duce la pierderea laptelui. Completarea ar trebui sa fie laptele praf pe care il dai dupa ce copilul a supt la san, dar poate nu i-a ajuns.
Deci, copilul trebuie pus la fiecare masa intai la san, si abia dupa aceea suplimentat cu biberonul.
Mi-am hranit copilul mixt 2 luni de zile, facand asa cum am scris mai sus. Dupa 2 luni, am vazut ca incep sa arunc biberoane neatinse in chiuveta, si mi-am dat seama ca nu mai e nevoie de supliment.

A, nu stiu exact cat mananca un copil de 9 zile, dar stiu ca al meu la 3 zile a primit in spital 50ml. Poate unii copii mananca mai mult la 9 zile.

Va doresc tuturor succes si sa aveti copii sanatosi!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005
Delu Prichindelu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florina spune:

Ankaa, FELICITARI! Refacere rapida si bb sanatos!
Esti cea mai tare pana acum - cu mesaj direct din spital!

Florina +38 Teodora si Tudor(5 ani)
www.onetruemedia.com/shared?p=2ec9af00903bd34b9e16cb&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Asa a crescut baietelul meu, Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Ankaa, felicitari!!! Sa-ti traiasca puiutul... sa fie sanatos si sa isi bucure parintii de fiecare data ca-n prima zi!!!

In legatura cu cantitatea de lapte: eu il tin la supt 10 min. la un san si 10 min la celalalt san... Azi chiar l-am cantarit inainte si dupa alaptat... Asa am aflat cat "BAGA" in el pustiul meu: 180 de ml... Cu toate astea... sanii mei ar mai putea alapta un copil cu inca 180 de ml... caci tot plini par a fi!!! Si au trecut cele 6 sapt. de "INVATARE" cu nevoile copilului ... Cred ca ma apuc sa ma mulg si pun la congelator ca cine stie... poate peste o luna nu mai am lapte si sa fiu pregatita Ca sa nu mai zic ca ieri de la 19:30 la 24:00 a stat treaz... de parca stia ca e bagat in seama de toata lumea. Iar dupa baita si dupa masa... au REVENIT COLICILE!!! Dezobisnuita de plansetul CEL COLICOS, l-am pus dupa cele 20 de min. obisnuite din nou la san... Inca 10 min. cand el practic sugea de durere...ca sa se calmeze... Bietul de el, facuse UN BURTOI ... In fine... nu i-am venit cu nimik de hac pana la 12 noaptea, cand l-am pus putin in patut sa merg la toaleta. Cand am revenit, bietul de el regurgitase (probabil a dat afara SUPRAPLINUL)... L-am luat in brate si a adormit imediat. Azi dimineata la 08:00 abia s-a trezit... Asadar dupa scandalul de aseara si azi-noapte a dormit 8 ORE... Si azi dupa fiecare masa s-a culcat la loc... Am putut sa mai vb. si noi...

Addinel... pai daca il tii 15 min la san si 15 la altul e foarte bine... Daca doarme 4 ore? Ce? Nu-ti convine? Sa stii ca daca doarme inseamna ca-i e bine... EI CRESC si-n somn!!! Plus de-asta, daca i-ar fi foame... stai linistita ca sigur s-ar trezi!

Poze Antonio
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2c47cedd7a1ec45cec68bb" target="_blank">VIDEOCLIP Antonio


Andrada FERICITA de Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

quote:
Originally posted by violetan

Fetele, mai intru si eu din cand in cand pe la voi, cele cu nasteri recente si imi permit sa va intreb: a nascut cumva cineva dintre voi natural, avand fibrom? Ma intereseaza f tare, pt ca urmeaza sa nasc in destul de scurt timp si as vrea sa stiu daca exista experiente in sensul asta...Pana acum dr a zis da, dar as vrea sa stiu si din practica cum e...va pup, felicitari si multa sanatate celor care ati nascut, nastere fff usoara celor care urmeaza sa nasteti si gandurile cele mai bune lui kay si fetitzei ei, sa se faca bine si sa fie sanatoase! Pupici la toate fetele
http://bd.lilypie.com/ZcINp3.png
violeta, 33+



Violeta eu am nascut natural cu fibrom. Am intrebat 3 doctori inainte de a naste cum e cel mai bine sa nasc, si toti 3 mi-au spus ca cel mai bine e natural. Nu am avut complicatii la nastere, nu am sangerat mai mult. E drept ca si doctorita a avut grija, stiind de fibromul meu. Daca mai vrei sa ma intrebi ceva, cu mare placere iti raspund.

Madi si Ana Teodora(27 aprilie 2007)



"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

alynta la fel este si la mine
eu sunt rh negativ grupa AII iar sotul are rh pozitiv grupa 0I
am facut vaccinul in saptamana 28 (datorita voua fetelor de pe net de unde am aflat ca se face un vaccin si ca se face si preventiv)pt ca dr a fost de acord sa-l facem abia dupa ce am insistat eu
la nastere cand au vazut in fisa ca sunt rh negativ imediat au inceput sa se intrebe de vaccin dar oricum se intrebau degeaba pt ca la jaful nostru de spital de aici bineinteles ca nu il aveau
ccand si-a adus aminte dr ca am facut vaccinul in sapt 28 a zis ca nu mai e nevoie
o chestie care stiu din mii de parti ca nu e corecta pt ca daca bebe e pozitiv trebuie facut din nou in vederea sarcinilor urmatoare
am stat totusi linistita gandind ca daca nu au aparut probleme si anticorpi in ntimpul sarcinii inseamna ca bebe e negativ ca mine si intr-adevar nu mai e nevoie de vaccin
in salon insa neonatologul mi-a spus ca bebe este pozitiv si ca se asteapta la un icter mai pronuntat(dar oricum nu a fost asa)
atunci am analizat putin situatia
nu ca mai vrem neaparat un al doilea copil, dar nu se stie niciodata ce iti rezerva viata si nu vreau sa fiu constransa de un amarat de vaccin
asa ca am sunat repede o prietena din bucuresti care mi l-a cumparat (la noi bineinteles ca nu se gaseste, si cand mi l-au adus prin comanda mi l-au adus cu un mil mai mult) si mi l-a trimis prin autocar intr-o cutie cu gheata
dr nici acum nu stie ca l-am facut!

Mihaela si pui mic Octavian Andrei
POZE
www.onetruemedia.com/shared?p=2c46885e2ba34b699c9eef&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">40 de saptamani pt o minune
Tavi mic si cuminte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Buna mamici
Imi pare rau ca nu am putut ajunge in parc cu voi.Desi e departe pt noi,poate am fi venit cu masina.Dar bebe abia s-a trezit,papa...
Data viitoare.Sa ne povestiti

Mergi la inceput